Προς το περιεχόμενο

Σύκριση x1950pro,7600gt,2600xt. Επείγον!!!


bogkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
ρωτάω απλά αν αξίζει να δώσω καμια 150ε σε μια λύση που θα κρατήσει 8μήνες μαχιμουμ.Θα ήθελα πάντως να δω αν η 6800 θα έχει σημαντική διαφορά στο 8χ.

 

εγώ δεν θα τα έδινα .

εξαρτάται πάντως από το τι θες να παίζεις κιόλας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη και εγω με το δικο μου συστημα ειμαι σε παρομοια φαση(εχω 12V-15Α τροφοδοτικο αν και 350 watt) και σκεφτομαι να βαλω ενα γιγα ραμ ακομη (2*512) συν μια καρτα γραφικων για να παιζω κανα παιχνιδακι απο τα καινοuργια(cod4,pro street),αν και δε καιγομαι,εχω καταληξει στο οτι η μονη λυση για να μην αλλαζω τροφοδοτικα και ιστοριες ειναι η 8500GT που και δεν εχει μεγαλες απαιτησεις σε ρευμα και τα καινουργια παιχνιδακια παιζει και φθηνη ειναι.ολα αυτα με το σκεπτικο να κρατησει μεχρι τη περιοδο που θα σκασουν μυτη οι intel nehalem και θα εχουν ανεβει οι phenom οποτε παμε για μια ριζικη αναβαθμιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την 8500 λίγο δύσκολο να παίζεις τα παιχνίδια που αναφέρεις...

τουλάχιστον αποκλείεται να τα παίζεις με αξιοπρεπή ανάλυση και details...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

peran tou oti den eimai sth fash na paizw olokainouria paixnidia typou crysis,bioshock,cod4 ktl na pw oti tha ithela na paizw kana pes8 xwris na kollaei.

As poume to fear pou einai barbato paixnidaki mou epaize aera se medium detail. Me endiaferei kyriws to performance se ena paixnidi kai oxi to quality (gia top paron systhma).

 

pantws an den kanw lathos h 7800gt katanalwnei poly ligo reuma opote paizei kai na glytwnw trofodotiko.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

liopyr πιστευω οτι θα παιζει ολα τα καινουρια.τωρα σιγοuρα οχι στο full αν αυτο εννοεις αξιοπρεπη αλλα απο την αλλη ουτε και χαλια να ξενερωνεις...αν κανω λαθος διορθωσε με γιατι με καινουργια games και gpu και requirements δεν ειμαι ψαγμενος σε μερικα ψαγμενα ξενα site που εχω κοιταξει παντως εχει καλες κριτικες...θα ηταν καλυτερα μια αλλη επιλογη και αν ναι ποια(εχε υποψη σου το συστημα μου + 1 γιγα και τα 15Αμπερονια)

ΥΣ η mobo moυ εχει pci-e16x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

signomi pou mpika ksekarfota alla ida auto me ta psu..

 

exo ena psu pou leei

18A (+12V1), 17A (+12V2)

giati leei v1 kai v2?

emena tha sikosi mia apo tis parapano kartes?

 

Αν δεν είναι noname δεν θα έχεις πρόβλημα με καμία απο αυτές τις κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο,τι θα προτείνατε εσείς : Να πάρω μια mobo s478/pci-e και μια x1950pro ή να αρκεστώ στην 6800ΛΕ (έχει γίνει ultra απο riva tuner,θέλω να πιστεύω τουλάχιστον) αγοράζοντας μόνο μια mobo που να εχει AGP 8x(ω ναι, η mobo μου είναι 4χ :-)) και άντε κανα Gb μνήμη ακόμα?

 

:fear:

 

Έχεις ήδη μία λειτουργική μητρική P4 και θα δώσεις λεφτά αυτήν τη εποχή για να την αλλάξεις με άλλη καινούργια επίσης P4 (που θα ματώσεις να βρεις και θα έχει το πολύ κανένα SiS chipset πάνω); Μόνο και μόνο για το +3% παραπάνω που δίνει το AGP 8X έναντι του 4Χ;

 

Μετοχές της AMD να αγόραζες δηλαδή, περισσότερο τόπο θα έπιανε η αγορά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:fear:

 

Έχεις ήδη μία λειτουργική μητρική P4 και θα δώσεις λεφτά αυτήν τη εποχή για να την αλλάξεις με άλλη καινούργια επίσης P4 (που θα ματώσεις να βρεις και θα έχει το πολύ κανένα SiS chipset πάνω); Μόνο και μόνο για το +3% παραπάνω που δίνει το AGP 8X έναντι του 4Χ;

 

Μετοχές της AMD να αγόραζες δηλαδή, περισσότερο τόπο θα έπιανε η αγορά σου...

 

Απλα +1...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε bogkolis δες αυτο http://www.atomicmpc.com.au/forums.asp?s=2&c=7&t=9354

και επισης στη σελιδα της nvidia εχει προτεινομενη ελαχιστη ισχυ του τροφοδοτικου σε watt στα χαρακτηριστικα για καθε τσιπ οποτε τα βλεπεις αντιστοιχιζεις και με ati ανετα και αποφασιζεις για παρτυ σου;) τι καρτουλα θα παρεις χωρις να αλλαξεις οθτε τροφοδιτικα οθτε τιποτα για τη χρηση που το θες και για 8 μηνες....επισης εχε υποψη σου οτι 1Watt=1VoltX1A για το ποσα watt δινει θεωρητικα σε καθε γραμμη με ουσιαστικο περιορισμο τα συνολικα watt που μπορει να δωσει πχ 350 ωστε να δουλεψει cpu+chipset+vga+mnimes+++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:fear:

 

Έχεις ήδη μία λειτουργική μητρική P4 και θα δώσεις λεφτά αυτήν τη εποχή για να την αλλάξεις με άλλη καινούργια επίσης P4 (που θα ματώσεις να βρεις και θα έχει το πολύ κανένα SiS chipset πάνω); Μόνο και μόνο για το +3% παραπάνω που δίνει το AGP 8X έναντι του 4Χ;

 

Μετοχές της AMD να αγόραζες δηλαδή, περισσότερο τόπο θα έπιανε η αγορά σου...

 

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες ότι δε θα υπάρχει ουσιαστική διαφορά.Το αναφέρω γιατι μπορεί να μου πεις ότι δεν αξίζει να δώσω 150ε για χ1950προ + Μοβο με pci-e για το παρόν μηχάνημα (p4 @ 2.4,1gb ddr pc3200,400w psu) το οποίο ούτως ή άλλως είναι ψιλοπροσωρινή λύση,οπότε καλύτερα έστω μια καινούρια μοβο agp.

 

Πάντως από το site που έδωσε ο κοσμόσφαιρα βλέπω τα εξής:

 

X1950 Pro________}}}}}}}}}}}}}}}}| 66W

6800 ____________}}}}}}}}}| 38W --> αυτή που έχω τώρα

 

Δε νομίζω λοιπόν να μη μου σηκώνει τα 28W παραπάνω.

Το τροφοδοτικό μου είναι Maxpower 400W για όσους πιθανόν το ξέρουν (εγώ ούτε το ήξερα,ούτε το ξέρω :-))

 

**EDIT: To βρήκα κάπου στο net

Maxpower PL - 400

 

+5V - 40A

+12V - 15A

-12V - 0.8A

-5V - 0.5A

+5Vsb - 3A

Max Power 400W

 

230V - 50Hz - 5A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω λοιπόν να μη μου σηκώνει τα 28W παραπάνω.

Το τροφοδοτικό μου είναι Maxpower 400W για όσους πιθανόν το ξέρουν (εγώ ούτε το ήξερα,ούτε το ξέρω :-))

 

**EDIT: To βρήκα κάπου στο net

Maxpower PL - 400

 

+5V - 40A

+12V - 15A

-12V - 0.8A

-5V - 0.5A

+5Vsb - 3A

Max Power 400W

 

230V - 50Hz - 5A

 

Είπαμε, ΕΙΔΙΚΑ στην περίπτωση της VGA δεν μετράει τόσο η ισχύς του psu (στην περίπτωσή σου και πάντα μιλώντας θεωρητικά τα 400W είναι ότι πρέπει), όσο τα Amperes που η κάρτα απαιτεί από την +12V rail ... Τώρα από τη στιγμή που η Χ1950 θέλει γύρω στα 27 - 28 Amps και το psu σου δίνει 15A τί το συζητάμε ακόμα το θέμα ... ? :mrgreen: Άσε που τα Μaxpower μαζί με τα Premier, τα Trust, τα Q-Tec είναι παραδείγματα psu προς αποφυγήν ... Φαντάσου ότι το HEC Windmill Pro 385W σηκώνει (οριακά βέβαια) P4 @ 3.4GHz @ stock Vcore + X1950Pro ;) Με ένα Enermax Liberty 400W, HEC Windmill Pro 420W / 500W θα είσαι jet ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε, ΕΙΔΙΚΑ στην περίπτωση της VGA δεν μετράει τόσο η ισχύς του psu (στην περίπτωσή σου και πάντα μιλώντας θεωρητικά τα 400W είναι ότι πρέπει), όσο τα Amperes που η κάρτα απαιτεί από την +12V rail ... Τώρα από τη στιγμή που η Χ1950 θέλει γύρω στα 27 - 28 Amps και το psu σου δίνει 15A τί το συζητάμε ακόμα το θέμα ... ? :mrgreen: Άσε που τα Μaxpower μαζί με τα Premier, τα Trust, τα Q-Tec είναι παραδείγματα psu προς αποφυγήν ... Φαντάσου ότι το HEC Windmill Pro 385W σηκώνει (οριακά βέβαια) P4 @ 3.4GHz @ stock Vcore + X1950Pro ;) Με ένα Enermax Liberty 400W, HEC Windmill Pro 420W / 500W θα είσαι jet ;)

οι ενεργειακες αναγκες μιας καρτας (και γενικα σε οτιδηποτε χρησιμοποιει ρευμα για να λειτουργησει) μετριουνται σε watt οχι σε αμπερ.τωρα με δεδομενο οτι μια παροχη ρευματος ειναι 12volti και απο τη λιγη φυσικη που ξερω 1watt=1volt*1ampere προκυπτει οτι αναλογα με τα αμπερ ειναι και τα watt που δινει...πχ 12βολτ*15αμπερ εχει τη δυνατοτητα να αποδωσει 180 βατ μεγιστα.το προβλημα με ενα 300βατ τροφοδικο ειναι οτι πρεπει να λειτουργησει ολο το pc με 300 βατ αρα λογικα αν μονο η καρτα γραφικων θελει 180 θα υπολειτουργει κατι στανταρ εκει ειναι το προβλημα με τα μικρα τροφοδοτικα.τωρα καμμια καρτα δε χρειαζεται 28αμπερ*12=336βατ και αυτο μπορειτε να το διαπιστωσετε εδω http://www.atomicmpc.com.au/forums.asp?s=2&c=7&t=9354 στο λινκ που ξαναεδωσα και δειχνει τις απαιτησεις του καθε vga chip σε full load.

τωρα οποιοσδηποτε θελει να δει μονος σου αν το καλυπτει το τροφοδικο του γιατι καθε συστημα εχει διαφορετικα περιφερειακα,ανεμιστηρες κτλ δηλαδη διαφορες παραμετρους που κανεις δε μπορει να ξερει για το pc του αλλου ας παει εδω http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp να δει περιπου τι γινεται:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dld ego me auto to psu pou exo

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700141

me ena dvd-drive kai ena hdd,tha sikoso thn 8800gt?

θα χρειαστεις και ενα επεξεργαστη,μνημες και μια μητρικη σιγουρα...τωρα αν προσθεσεις και αυτα και κανεις το κοπο να χρησιμοποιησεις τα δυο λινκ που εχω δωσει θα το διαπιστωσεις μονος σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...