Προς το περιεχόμενο

Σύκριση x1950pro,7600gt,2600xt. Επείγον!!!


bogkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι ενεργειακες αναγκες μιας καρτας (και γενικα σε οτιδηποτε χρησιμοποιει ρευμα για να λειτουργησει) μετριουνται σε watt οχι σε αμπερ.τωρα με δεδομενο οτι μια παροχη ρευματος ειναι 12volti και απο τη λιγη φυσικη που ξερω 1watt=1volt*1ampere προκυπτει οτι αναλογα με τα αμπερ ειναι και τα watt που δινει...πχ 12βολτ*15αμπερ εχει τη δυνατοτητα να αποδωσει 180 βατ μεγιστα.το προβλημα με ενα 300βατ τροφοδικο ειναι οτι πρεπει να λειτουργησει ολο το pc με 300 βατ αρα λογικα αν μονο η καρτα γραφικων θελει 180 θα υπολειτουργει κατι στανταρ εκει ειναι το προβλημα με τα μικρα τροφοδοτικα.τωρα καμμια καρτα δε χρειαζεται 28αμπερ*12=336βατ και αυτο μπορειτε να το διαπιστωσετε εδω http://www.atomicmpc.com.au/forums.asp?s=2&c=7&t=9354 στο λινκ που ξαναεδωσα και δειχνει τις απαιτησεις του καθε vga chip σε full load.

τωρα οποιοσδηποτε θελει να δει μονος σου αν το καλυπτει το τροφοδικο του γιατι καθε συστημα εχει διαφορετικα περιφερειακα,ανεμιστηρες κτλ δηλαδη διαφορες παραμετρους που κανεις δε μπορει να ξερει για το pc του αλλου ας παει εδω http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp να δει περιπου τι γινεται:-)

 

1) Για τα no-name ειδικά τα ΧΧΧ Watt που παραθέτει ο κάθε τυχαίος κατασκευαστής πίστεψε με δεν θα ήθελες να μάθεις την λογική της "κατηγοριοποίησης" τους, αφού όλοι λίγο πολύ ξέρουμε τι συντηρεί τα απέραντα τοξικά-ψηφιακά νεκροταφεία της Κίνας. Εξού και το φαινόμενο να "σκάνε" για πλάκα PSU του κιλού των "500+" σε PCια που μετά βίας να είχαν peak κατανάλωση 200W.

 

2) Παράγοντες όπως Active PFC, PSU Efficiency, γήρανση των πυκνωτών κτλ. επηρεάζουν σημαντικά την συμπεριφορά του PSU αφού στο βιβλίο μου μετράει περισσότερο να έχω απόκλιση V <5% σε όλα τα load, παρά πλασματικό περιθώριο μεγαλύτερης κατανάλωσης καθώς δεν έχουν όλοι Q6600+SLI8800Ultras (και αυτοί που έχουν το βαλλάντιο αποκλείεται να γίνουν τσίπηδες με Q-Tec "800άρια")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
θα χρειαστεις και ενα επεξεργαστη,μνημες και μια μητρικη σιγουρα...τωρα αν προσθεσεις και αυτα και κανεις το κοπο να χρησιμοποιησεις τα δυο λινκ που εχω δωσει θα το διαπιστωσεις μονος σου

 

e ta alla einai stin upografi mou..

gia ta aber elega pou blepo einai 18 sto diko mou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ilos το πρωτο που αναφερεις ονομαζεται energy efficiency και υπαρχει σε ολα τα specs των τροφοδοτικων αμα ψαξεις το δευτερο που αναφερεις ειναι θεμα γηρανσης και καλης λειτουργιας και δεν εχω πει κατι πανω σε αυτο...τζοκερ σορυ δε παρατηρησα την υπογραφη σου...αλλα ισχυει αυτο που σου ειπα χρησιμοποιησε τις δυο σελιδες που εδωσα...αν εχεις συνδυασμενη γραμμη των 12Volton V1+V2 σηκωνεις τα παντα οποτε πηγαινε κατευθειαν στο δευτερο λινκ αν οχι ξαναδες το πρωτο και υπολογισε με τη v1 που δινει πιο πολλα βατ ποιο τσιπ σε καλυπτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ilos το πρωτο που αναφερεις ονομαζεται energy efficiency και υπαρχει σε ολα τα specs των τροφοδοτικων αμα ψαξεις το δευτερο που αναφερεις ειναι θεμα γηρανσης και καλης λειτουργιας και δεν εχω πει κατι πανω σε αυτο...τζοκερ σορυ δε παρατηρησα την υπογραφη σου...αλλα ισχυει αυτο που σου ειπα χρησιμοποιησε τις δυο σελιδες που εδωσα...αν εχεις συνδυασμενη γραμμη των 12Volton V1+V2 σηκωνεις τα παντα οποτε πηγαινε κατευθειαν στο δευτερο λινκ αν οχι ξαναδες το πρωτο και υπολογισε με τη v1 που δινει πιο πολλα βατ ποιο τσιπ σε καλυπτει

 

sorry dld gia na katalavo. +12v x 18A = 216watt

ara mporei na sikoso i grammi eos 216watt gpu i kano lathos?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry dld gia na katalavo. +12v x 18A = 216watt

ara mporei na sikoso i grammi eos 216watt gpu i kano lathos?

κοιτα εγω στο 350 noname το δικο εχω ΜΙΑ 12βολτι με 15 αμπερ=180 μεγιστα (με πολυ αισιοδοξια λογω ποιοτητας) αλλα στην ουσια δε παιζει γιατι εχουν και τα υπολοιπα εξαρτηματα του υπολογιστη καταναλωση για αυτο σου εδωσα το δευτερο λινκ μην επαναλαμβανομαστε συνεχεια.τωρα δε ξερω τι παιζει με τα τροφοδοτικα που εχουν δυο 12voltes V1 +V2 αν γινεται να συνδυαστουν αυτο να μας πει καποιος που εχει η το εχει ψαζει...(μιπως ειναι για 4πλο sli? δε ξερω τι παιζει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ενεργειακες αναγκες μιας καρτας (και γενικα σε οτιδηποτε χρησιμοποιει ρευμα για να λειτουργησει) μετριουνται σε watt οχι σε αμπερ.τωρα με δεδομενο οτι μια παροχη ρευματος ειναι 12volti και απο τη λιγη φυσικη που ξερω 1watt=1volt*1ampere προκυπτει οτι αναλογα με τα αμπερ ειναι και τα watt που δινει...πχ 12βολτ*15αμπερ εχει τη δυνατοτητα να αποδωσει 180 βατ μεγιστα.το προβλημα με ενα 300βατ τροφοδικο ειναι οτι πρεπει να λειτουργησει ολο το pc με 300 βατ αρα λογικα αν μονο η καρτα γραφικων θελει 180 θα υπολειτουργει κατι στανταρ εκει ειναι το προβλημα με τα μικρα τροφοδοτικα.τωρα καμμια καρτα δε χρειαζεται 28αμπερ*12=336βατ και αυτο μπορειτε να το διαπιστωσετε εδω http://www.atomicmpc.com.au/forums.asp?s=2&c=7&t=9354 στο λινκ που ξαναεδωσα και δειχνει τις απαιτησεις του καθε vga chip σε full load.

τωρα οποιοσδηποτε θελει να δει μονος σου αν το καλυπτει το τροφοδικο του γιατι καθε συστημα εχει διαφορετικα περιφερειακα,ανεμιστηρες κτλ δηλαδη διαφορες παραμετρους που κανεις δε μπορει να ξερει για το pc του αλλου ας παει εδω http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp να δει περιπου τι γινεται:-)

Είπα εγώ κάτι αντίθετο ? :P

 

Όσο για αυτά που λες δεν ισχύουν ... Η κατανάλωση μιας κάρτας δεν προκύπτει πολλαπλασιάζοντας τα Amps * Voltage ... :lol: Αν ήταν έτσι θα είχαμε καεί όλοι μας ... Αντιθέτως πρέπει πρώτα να βρεις το wattage των RAM της κάρτας στην παρούσα τάση, έπειτα το wattage του πυρήνα, και να βρεις και το gain από τα high-low mofset. Τέλος παίζει ρόλο και ο τύπος του slot, γιατί εκτός από τα Amps που παίρνει από τα PCIe supply παίρνει και από τα slot ... Capito ? ;)

 

Ξαναδιάβασα αυτά που είπα στο προηγούμενο post, και θα καταλάβεις τί ακριβώς εννοώ ... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα εγω στο 350 noname το δικο εχω ΜΙΑ 12βολτι με 15 αμπερ=180 μεγιστα (με πολυ αισιοδοξια λογω ποιοτητας) αλλα στην ουσια δε παιζει γιατι εχουν και τα υπολοιπα εξαρτηματα του υπολογιστη καταναλωση για αυτο σου εδωσα το δευτερο λινκ μην επαναλαμβανομαστε συνεχεια.τωρα δε ξερω τι παιζει με τα τροφοδοτικα που εχουν δυο 12voltes V1 +V2 αν γινεται να συνδυαστουν αυτο να μας πει καποιος που εχει η το εχει ψαζει...(μιπως ειναι για 4πλο sli? δε ξερω τι παιζει)

 

vasika to link pou edoses to ksero kai mou vgazei peripou 215watt ( me tin 8800gt leei 240watt) alla auto pou me provlimatizi sto psu pou exo einai ta 18A - 12v an sikoni tin 8800gt.mperdeutika kapos me auta pou akouo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα εγώ κάτι αντίθετο ? :P

 

Όσο για αυτά που λες δεν ισχύουν ... Η κατανάλωση μιας κάρτας δεν προκύπτει πολλαπλασιάζοντας τα Amps * Voltage ... :lol: Αν ήταν έτσι θα είχαμε καεί όλοι μας ... Αντιθέτως πρέπει πρώτα να βρεις το wattage των RAM της κάρτας στην παρούσα τάση, έπειτα το wattage του πυρήνα, και να βρεις και το gain από τα high-low mofset. Τέλος παίζει ρόλο και ο τύπος του slot, γιατί εκτός από τα Amps που παίρνει από τα PCIe supply παίρνει και από τα slot ... Capito ? ;)

 

Ξαναδιάβασα αυτά που είπα στο προηγούμενο post, και θα καταλάβεις τί ακριβώς εννοώ ... :-)

φιλε μαλλον δεν εχεις στοιχειωδεις γνωσεις φυσικης γυμνασιου...η καταναλωση οποιουδηποτε ηλεκτρικου κυκλωματος μετριεται σε watt=volt*ampere διεθνως εδω και πολλες δεκαετιες...τα υπολοιπα που αναφερεις ειναι εντελως ασχετα:rolleyes: και αποτελουν παραμετρους για το ποσο ρευμα καταναλωνει καθε τσιπακι και για να σιγουρευτεις και να μη μας κουφαινεις δαβασε ολο το αρθρο που δινω για 100η φορα μπας και συννενοηθουμε...http://www.atomicmpc.com.au/forums.asp?s=2&c=7&t=9354

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μαλλον δεν εχεις στοιχειωδεις γνωσεις φυσικης γυμνασιου...η καταναλωση οποιουδηποτε ηλεκτρικου κυκλωματος μετριεται σε watt=volt*ampere διεθνως εδω και πολλες δεκαετιες...τα υπολοιπα που αναφερεις ειναι εντελως ασχετα:rolleyes: και αποτελουν παραμετρους για το ποσο ρευμα καταναλωνει καθε τσιπακι και για να σιγουρευτεις και να μη μας κουφαινεις δαβασε ολο το αρθρο που δινω για 100η φορα μπας και συννενοηθουμε...http://www.atomicmpc.com.au/forums.asp?s=2&c=7&t=9354

 

Ok , ότι πεις ... Αν ακόμα νομίζεις ότι η κατανάλωση μίας κάρτας δίνεται από τον τύπο 12 volt*amperes χαθήκαμε ... :lol: Αυτά που υπολογίζεις αν προσθέσεις και τα Amps της 3άρας και της 5άρας είναι το Wattage όλου του psu ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε, ΕΙΔΙΚΑ στην περίπτωση της VGA δεν μετράει τόσο η ισχύς του psu (στην περίπτωσή σου και πάντα μιλώντας θεωρητικά τα 400W είναι ότι πρέπει), όσο τα Amperes που η κάρτα απαιτεί από την +12V rail ... Τώρα από τη στιγμή που η Χ1950 θέλει γύρω στα 27 - 28 Amps και το psu σου δίνει 15A τί το συζητάμε ακόμα το θέμα ... ? :mrgreen: Άσε που τα Μaxpower μαζί με τα Premier, τα Trust, τα Q-Tec είναι παραδείγματα psu προς αποφυγήν ... Φαντάσου ότι το HEC Windmill Pro 385W σηκώνει (οριακά βέβαια) P4 @ 3.4GHz @ stock Vcore + X1950Pro ;) Με ένα Enermax Liberty 400W, HEC Windmill Pro 420W / 500W θα είσαι jet ;)

αυτα μας ελεγες στη σελιδα 3 τελος παντων οκ ο καθενας με τα σκεπτικα του:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ilos το πρωτο που αναφερεις ονομαζεται energy efficiency και υπαρχει σε ολα τα specs των τροφοδοτικων αμα ψαξεις το δευτερο που αναφερεις ειναι θεμα γηρανσης και καλης λειτουργιας και δεν εχω πει κατι πανω σε αυτο...τζοκερ σορυ δε παρατηρησα την υπογραφη σου...αλλα ισχυει αυτο που σου ειπα χρησιμοποιησε τις δυο σελιδες που εδωσα...αν εχεις συνδυασμενη γραμμη των 12Volton V1+V2 σηκωνεις τα παντα οποτε πηγαινε κατευθειαν στο δευτερο λινκ αν οχι ξαναδες το πρωτο και υπολογισε με τη v1 που δινει πιο πολλα βατ ποιο τσιπ σε καλυπτει

 

Soz αλλά:

 

1)Energy Efficiency έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με physics αλλά προφανώς όταν αναφέρω PSU Efficiency εννοώ ένα 85% rating όπως οφείλει ένα αξιοπρεπές PSU. //τρίχα-τριχιά mode off

 

2) Δεν πιστεύω να εννοείς ότι Max Combined 12V Amberage = 12V1(peak A) + 12V2(peak A) + ... //Δηλαδή ίσο με το άθροισμα των maximum ανά rail απλά LOL.

Το είχα αναφέρει παλαιότερα (αλλά δεν βαριέμαι γιατί τέτοια φύκια πουλάνε οι "τεχνικοί" των 700? συνήθως -δεν απευθύνεται σε σένα φίλε cosmosfera-) είναι σχετικά δύσκολη διαδικασία να υπολογιστεί αν δεν αναφέρεται πάνω στην ετικέτα "Maximum Combined 12V Amberage= ΧΧ Α". Αυτό που μπορούμε να υπολογίσουμε με αρκετές επιφυλάξεις είναι το ελάχιστο MaxCombined12V ρεύμα ως εξής:

- Το PSU έχει ονομαστικά ΧΧΧ W. Δίνει Max W σε 5V YYY W και σε 3.3V ZZZ W. Άρα τα Min. W σε 12V είναι ΧΧΧ - ΥΥΥ - ΖΖΖ. Αν διαιρέσουμε αυτήν τιμη με το 12 βρίσκουμε το ελάχιστο για το peak ρεύμα σε Combined12V.

π.χ. έχω μια x1950 pro σε ένα 400άρι που δίνει max 100 W σε 5V και 100 σε 3.3V. Απομένουν σε περίπτωση χείριστου σεναρίου τουλάχιστον 200W να τροφοδοτήσουν τα Combined 12V. Δηλαδή min peak ρεύμα ~18Α.

Η χ1950pro χρειάζεται 25Α, αυτό σημαίνει ότι η κάρτα μπορεί να δουλέψει με το παρόν PSU μπορεί και όχι. Το πιο πιθανό είναι να ποστάρει το μηχάνημα αλλά σε εξαιρετικό φόρτο ή μετά από κάποιο καιρό να παρουσιάσει προβλήματα. Τουτέστιν δεν θα πρότεινα αυτό το psu σε κάρτα που χρειάζεται περισσότερο από 20A ας πούμε σε 24/7.

 

Ok , ότι πεις ... Αν ακόμα νομίζεις ότι η κατανάλωση μίας κάρτας δίνεται από τον τύπο 12 volt*amperes χαθήκαμε ... Αυτά που υπολογίζεις αν προσθέσεις και τα Amps της 3άρας και της 5άρας είναι το Wattage όλου του psu ...

QFT

 

P.S. δεν ξαναποστάρω, θέλω να κρατήσω το διαβολικό μου post count για αρκετό καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

scripta manen παιδες.λοιπον συμφωνα με τους υπολογισμους σου απομένουν σε περίπτωση χείριστου σεναρίου τουλάχιστον 200W για τα Combined 12V. εδω http://www.atomicmpc.com.au/forums.asp?s=2&c=7&t=9354 στο λινκ που εχω δωσει οχτακοσιες φορες θα δεις οτι η x1950pro σε πληρη λειτουργια εχει μεγιστη καταναλωση 66watt δηλαδη περισσευουν 134watt αλλα τουτεστιν δε θα το προτεινες:lol:!ελεος παιδια και επειδη εχω προσπαθησει πολυ να σας εξηγησω οτι αυτη η ιστορια με τα αμπερ ειναι δικια σας εφευρεση και τι παιζει μεσω ενος απλου τυπου W=V*A και φυσικης γυμνασιου και επειδη δε λεει να με καραφλιασετε πανω στη νιοτη μου δειτε αυτο: http://www.nvidia.com/HelpMeChoose/index.aspx?qid=1 επειτα καντε οτι επιλογη θελετε πατηστε recomend κοιταξτε στο minimum power supply και αμα σας βγαλει πουθενα amper γραφτε μου...εκτος και αν η nvidia ειναι λαθος οποτε στελτε τους e-mail να βαλουν αμπερ.παρτε και αυτο το λινκ παλι κατι θα μαθετε:

http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks @Ilos για το Quote for truth ... ;)

Γιατί με αυτά που είδαν τα ματάκια μου χθες το βράδυ ... έβλεπα εφιάλτες με κάρτες που ενώ κανονικά τραβάνε γύρω στα 65 - 70 W, κάποιοι έλεγαν ότι απαιτούν 330W + ... :lol:

 

@cosmosfera: Ποιος σου είπε ότι με τα λεγόμενά μας εννοούμε ότι η ισχύς μετριέται σε Amperes ... ? Για όνομα του Θεού σου λέω αυτός ο τύπος του Γυμνασίου, ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΩΝ VGA !!!! :mad: Γιατί δεν θες να το καταλάβεις ? Μπας και μας κοροϊδεύεις ? :lol:

 

ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ ΟΤΙ ΓΡΑΨΑΜΕ !!! ίσως και να καταλάβεις ...

 

ROFL ... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...