Προς το περιεχόμενο

Kατασκευη Cnc router


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερω οτι μερικοι πεθαίνουν για να εχουν ενα τετοιο μηχανημα , το κοστος ειναι απαγορευτικό αλλα παρα πολλοι εχουν καταφέρει να κανουν μονοι τους εχω βρεί καποια σχεδια που πουλιουντε στο ebay αντι των 20 ευρώ με πολυ καλα feedback αφορα την βαση του cnc και την στιριξη του ρουτερ ,επίσεις εχω βρει και αρκετα μοτερ για να κινητε η βαση το θεμα ειναι οτι το ρουτερ δουλευει μεσω σχεδιου υπολογιστη πχ με cad μπορει να μας φωτίσει κανεις πανω στο θεμα πως να συνδεθει με τον υπολογιστη το ολο εργαλειο ,και αν υπαρχει καποιος ετοιμος μικροελεγκτης για αυτην την δουλεια όλες οι πληροφορίες ευπροσδεκτες .

http://cgi.ebay.com/DIY-CNC-Engraver-Router-Mill-Table-Machine-Plan_W0QQitemZ230191211044QQihZ013QQcategoryZ87079QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem#ebayphotohosting

εδω ειναι τα σχεδια που πουλαει ο τυπος τα σχόλια και το βιντεακι , ψαξτε και στο you tube να δειτε και αλλα το μηχανημα ειναι απλα θεικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμε που θα σε προσγειώσω λιγάκι απότομα αλλά όλα αυτά τα μηχανάκια είναι παιδικά παχνίδια.

 

Το θέμα είναι πολύ πολύπλοκο και τεράστιο και δεν μπορεί να περιγραφεί σε μερικές γραμμές, παρ' όλα αυτά θα προσπαθήσω να δώσω μερικές κατευθυντήριες γραμμές.

 

- Direct κίνηση τραπεζιών με βηματικούς κινητήρες με χρήση halfstepping και κοχλίες πολύ μικρού βήματος.

- Οδήγηση κινητήρων από υπολογιστή μέσω MCU και Power Mosfet.

- Επικοινωνία μέσω υπολογιστή μέσω digital I/O καρτών ή USB θύρας ή στην εσχάτη μέσω παράλληλης θύρας.

- Τριβείς κύλισης και στήριξης από σοβαρές εταιρείες (Bosch κλπ.)

- Άκαμπτους άξονες, δοκούς και πλαίσιο στήριξης.

- Κινητήρας κοπτικού πολύ υψηλών στροφών ελεγχόμενος.

- Έλεγχος και διόρθωση ακρίβειας κίνησης με ταινίες.

- Hardware και software ασφάλειες έναντι τερματισμού διαδρομής.

...

και η λίστα δεν έχει τέλος.

 

Όλα είναι θέμα της ζητούμενης ισχύος κοπής καθώς και της ζητούμενης ακρίβειας κοπής.

 

Φιλικά,

 

agrb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Για σας. θέλω την πολύτιμη βοήθεια σας προκειμένου να κατασκευάσω ένα μικρό cnc ρούτερ. αν υπάρχει διάθεση φίλοι μου να βοηθήσετε, θα είμαι υποχρεωμένος. είμαι ο Δημήτρης Φιλ, νέο μέλος και κατοικώ στην Άρτεμη Αττικής (Λούτσα). ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...