Προς το περιεχόμενο

Asus Maximus Formula : Προβλήματα?!


chill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καταρχήν ποια έκδοση του everest έχεις (με την 4.2.χχ θα είσαι οκ); Για cpu temps πάντως να εμπιστεύεσαι το Core Temp.

 

Από θερμοκρασίες μητρικής, NB, SB μην ανησυχείς μια χαρά είσαι. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις ένα καλό airflow στο κουτί για να τις βελτιώσεις και άλλο. Επίσης εάν θες βάλε τον έξτρα ανεμιστήρα που έχει η μητρική.

Πάντως οι αντοχές NB & SB είναι μεγάλες εάν θυμάμαι καλά κοντά στους 90-100 βαθμούς. Δεν είναι απαραίτητο να έχεις υδρόψυξη παίζει κανονικά και χωρίς αυτήν.

 

Αναφορικά με την ψήκτρα η Ultra120 extreme είναι ότι καλύτερο παίζει αυτή την στιγμή για αέρα.

 

Από ότι βλέπω η τάση στις μνήμες είναι σχετικά χαμηλή επειδή οι συγκεκριμένες είναι rated 2.2v. Έχεις τρέξει κάποιο memtest να δεις εάν παίζουν οκ και με αυτή την τάση;

 

Τι bios έχει τώρα η μητρική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Everest έχω 4.2.1170. Το temp των cores μου είναι άψογο και σε everest και στο core temp. Απλά η θερμοκρασία της cpu ξαφνικά από 20 μπαμ 76 με την μια....Είδα κάπου στο web ότι και άλλως είχε το ίδιο πρόβλημα με την maximus και ίδια ακριβώς θερμοκρασία οπότε κάτι μετράει λάθος. Καθαρά πληροφοριακά είναι δυνατόν τα cores να είναι στους 15-20 και η cpu στους 76? Το σύστημα είναι σταθερό πάντως παρόλο που γράφει 76...και cpu stress έτρεξα και απαιτητικά games δεν παρατήρησα κάτι.

 

Mem test όχι δεν έχω τρέξει να δω.

 

Το bios είναι στην αρχική του έκδοση 0401.

 

Το waterblock αν δεν έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω υδρόψυξη βλέπω ότι είναι με βίδες....Να το αφαιρέσω για καλύτερο αερισμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να λυθούν τα προβλήματα γιατί κάθε τρεις και λίγο το κοιτάω :/. Καμία μαλακία του bios είναι δεν μπορεί το ένα sec να είναι 20 και το επόμενο 70φεύγα με τους cores στους 15-20....

 

Θα το κάνω το update μόλις πάρω το ups. Δυστυχώς μένω Δυτική Αττική aka ρεύμα κάθε τρεις και λίγο γιοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: Το πρόβλημα με τις λανθασμένες θερμοκρασίες μάλλον οφειλόταν στα προγράμματα της asus που είχα εγκαταστήσει. Από την ώρα που τα αφαίρεσα δεν μου ξαναπαρουσιάστηκε το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Se emena trexei sosta pantos to probe...asxeta fusika pou ta alarms itan polu xamila...anyways anousio programma..

 

Χρησιμοποιείς το Core Temp που διαβάζει τις θερμοκρασίες απευθείας από το Digital Thermal Sensor των Conroe και ξεμπερδεύεις μια για πάντα με τις ενδείξεις θερμοκρασίας ;) Πάρα μα πάρα πολύ καλό ... Αντιθέτως με το Probe που ορισμένες φορές δείχνει ό,τι θέλει ... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεία σας, έχω:

 

||PSU: ENERMAX EGX1000EWL 1000W GALAXY

||CPU: INTEL CORE 2 DUO E6850 3.00 GHZ LGA775 - 1333 FSB (WATER COOLED)

||MOBO: ASUS MAXIMUS FORMULA SE

||RAM: OCZ DDR2 2GB (4X1GB) PC2-9200 REAPER HPC EDITION (1150Mhz)

||HD: SEAGATE 40GB 10000RTM (2x, σε RAID 0)

||VGA: XFX 8800ULTRA 8800 ULTRA XXX Edition (Memory Clock: 2.3 GHz)

 

και σε idle έχω 7-15 βαθμούς στην cpu.

 

Θα ήθελα να μου πείτε τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να ανεβάσω λίγο την ταχύτητα της cpu και βασικά για να ανεβάσω τις μνήμες στα 1200Mhz. Καθώς επιλογή για 1150 δεν έχει στο BIOS μόνο 1111Mhz. :-(

 

Τώρα τα έχω όλα dafault στο ΒΙΟS και τις μνήμες στα 1066MHz..

 

Δεν ζητώ τρελό oc απλά να boostαρω λίγο το σύστημα..

 

και όπως βλέπετε σηκώνει..

 

Αν ενοχλούμε εδώ στείλτε στο email ή κάντε με add στο msn: [email protected]

Help Please...

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε idle έχω 7-15 βαθμούς στην cpu.

 

7-15 βαθμους C ????

Αμα είναι έτσι μετα μέσα στο δωμάτιο σου ποσο έχεις 0-5 βαθμους και κανεις παρέα με τους πιγκουίνους??? :P (Πλακα κάνω έτσι?? μην παραξηγηθούμε κιολα απο το τπτ)!

 

Αλλά γενικά οι θερμοκρασίες που μας λές είναι πολύ χαμηλές ακόμη και για w/c! Πολύ δύσκολα έως απίθανο να βγάζεις θερμοκρασίες κάτω απο την θερμοκρασία δωματίου σου! Για ξανατσεκαρε το μην έχεις κανει καποιο λάθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς κλείσε την πόρτα του ψυγείου διότι μπάζει :P.

 

7-15?

 

Χλωμό σε βρίσκω. Κάνε μια καλή και κοίτα τι θερμοκρασίες σου δείχνει το coretemp που όπως είπαν και τα παιδιά απο πάνω είναι ό,τι πιο έγκυρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7-15 βαθμους C ????

Αμα είναι έτσι μετα μέσα στο δωμάτιο σου ποσο έχεις 0-5 βαθμους και κανεις παρέα με τους πιγκουίνους??? :P (Πλακα κάνω έτσι?? μην παραξηγηθούμε κιολα απο το τπτ)!

 

Αλλά γενικά οι θερμοκρασίες που μας λές είναι πολύ χαμηλές ακόμη και για w/c! Πολύ δύσκολα έως απίθανο να βγάζεις θερμοκρασίες κάτω απο την θερμοκρασία δωματίου σου! Για ξανατσεκαρε το μην έχεις κανει καποιο λάθος!

||CPU: INTEL CORE 2 DUO E6850 3.00 GHZ LGA775 - 1333 FSB (WATER COOLED)

Καταρχάς κλείσε την πόρτα του ψυγείου διότι μπάζει :P.

 

7-15?

 

Χλωμό σε βρίσκω. Κάνε μια καλή και κοίτα τι θερμοκρασίες σου δείχνει το coretemp που όπως είπαν και τα παιδιά απο πάνω είναι ό,τι πιο έγκυρο

 

||CPU: INTEL CORE 2 DUO E6850 3.00 GHZ LGA775 - 1333 FSB (WATER COOLED)

 

το περίεργο δλδ που το βλέπετε?:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε liopyr οκ water cooled συστημα όλα μια χαρα αλλά πως είναι δυνατόν το υγρό ψύξης να βρισκεται σε χαμηλερη θερμοκρασία από τη θερμοκρασία δωματιου ώστε και αυτό με τη σειρά του να ψύχει τον επεξεργαστή σε χαμηλότερη θερμοκρασία από του δωματίου???(εκτος και αν εχει το δοχείο μεσα σε ψυγείο ή στο μπαλκονι βέβαια ή αν υπάρχει παντελή έλλειψη θερμανσης στο σπίτι του και ζει μες την παγωνιά!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...