Προς το περιεχόμενο

Το PC ξεκιναει οποτε θελει. Δεν φταΙει το PSU


datanet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν κλεινω τον Η/Υ μετα δεν ξαναπαιρνει μπροστα. Παταω το κουμπι και ξεκιναει σε ασχετη χρονικη στιγμη (μπορει να ξεκινησει μετα απο π.χ. 1 ωρα). Το προβλημα τωρα ειναι οτι και οταν του κανω restart δεν γινεται, παει να γινει το κλασσικο restart και ακουω το τροφοδοτικο να δουλευει αλλα βλεπω μια μαυριλα στην οθονη και να μην γινεται τιποτα.

 

- Το pc δεν ειναι καινουργιο (περιπου 4 ετων)

- Αλλαξα τροφοδοτικο, και δεν πηρε μπροστα παλι. Το τροφοδοτικο που εβγαλα το εβαλα σε αλλο pc και δουλεψε, οποτε το τροφοδοτικο δεν φταιει.

- Αλλαξα καλωδιο και κουμπι απο αλλο pc και παρολα αυτα δεν εγινε παλι τιποτα.

 

Οποτε εχω καταληξει στα εξης:

- Φταιει η μπαταρια στην motherboard ?

- ή φταει η motherboard ?

 

Η motherboard ειναι η ASUS P4G8X (s478, AGP 8x)

CPU P4 2,53GHz

Τροφοδοτικο 400W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μνήμες έχεις?

αν έχεις 2 (ή και παραπάνω), δοκίμασε να αφήσεις μόνο την μία πάνω, και δοκίμασε σε διαφορετικά slots! ;)

 

Δεν αναφέρει οτι ακούει περίεργες συνέχειες ήχων απ' το κομπιούτερ κατά την εκκίνηση. 'Αρα μάλλον δεν είναι μνήμες.

 

Κοίτα στο Μ/Β αν είναι πυκνωτές κτλ σε καλή κατάσταση επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρει οτι ακούει περίεργες συνέχειες ήχων απ' το κομπιούτερ κατά την εκκίνηση. 'Αρα μάλλον δεν είναι μνήμες.

 

Κοίτα στο Μ/Β αν είναι πυκνωτές κτλ σε καλή κατάσταση επίσης.

 

δεν είναι απαραίτητο να ακούει ''περίεργες συνέχειες ήχων'' για να φταίνε οι μνήμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι απαραίτητο να ακούει ''περίεργες συνέχειες ήχων'' για να φταίνε οι μνήμες...

 

Συμφωνώ και επαυξάνω.. Μπορεί με 2-3 reset να κάνει κάποιον ήχο. Να δοκιμάσεις τις μνήμες μία μια πρώτα ή να πάρεις καινούργιες συνήθως όταν έχεις πρόβλημα στις μνήμες ο υπολογιστής δεν κάνει restart. Μου έχει τύχει πολλές φορές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μονο μια μνημη (512ΜΒ DDR PC2100 ). Αν στο προβλημα εχει σχεση η μνημη, πιστευω οτι δεν φταει η θεση αφου πιο παλια δεν ειχα το προβλημα. Παντως θα δοκιμασω να βρω κ να βαλω μια αλλη μνημη.

 

Αν εφταιγε η μνημη, δεν θα επρεπε να μου τραβηξει κ κανα κολλημα καλο οταν ειμαι στα WinXP?

 

και κατι αλλο:

Στο βλιβλιο της motherboard εχει τον πινακα:

 

CPU FSB: 533 MHz , DDR DIMM Type: PC2100 , Memory Frequency: 266MHz

------------------------------------------------------------------------------------------

CPU FSB: 400 MHz , DDR DIMM Type: PC1600 , Memory Frequency: 200MHz

 

 

Αμα δεν βρω DDR PC2100, μπορω να βαλω DDR PC3200?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...