Προς το περιεχόμενο

Τριτη και 13 σημερα


MrSeanKon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ops! Μη μαμ οταν surf!

Δε νομιζω να εχει σχεση με την ημερα.

Παιδες πριν μπω η Βιβλος ειχε 452 hits συνολικα απο τους 4 hosters. Μετα απο 4 ωρες εφτασε αισιως τις 482 (+30). Μπορει να μην εντυπωσιαζει το νουμερο αλλα δεν εχω δει hit rates > 65-70 ανα ημερα.

Την ευνοησε η Τριτη και 13 ετσι φαινεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τριτη ναι επεσε η Κων/πολη (υπαρχει κι αλλη βεβαια ξερει ενας φιλος μου ο Γιωργης) αλλα δεν ειχε 13 φυσικα ο μηνας τοτε!

29 Μαιου ηταν.

Το 13 πηγάζει από τη χρονολογία βασικά, και από τότε θεωρείται γρουσούζικο:1453-->1+4+5+3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 13 θεωρείται γρουσούζικο σύμφωνα με μια εκδοχή (εκεί που το διάβαζα το έγραφε ως σίγουρο) επειδή κάποτε ένας κάποιος αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος (από τους διάσημους, τώρα ποιος ακριβώς, θα σας γελάσω) είχε πει ότι το 12 είναι ο αριθμός που κρύβει την απόλυτη τελειότητα και ακόμα και μια μονάδα παραπέρα από αυτόν φέρνει την ασχήμια και την ασυμμετρία και αυτό ερμηνεύθηκε ως "α, το 13 είναι το γρουσούζικο λοιπόν".

 

Γενικώς πάντως, πρέπει να ισχύει ότι η κόντρα είναι με το 12 που χρησιμοποιείται παντού (12 μήνες, 12 ώρες, 12 απόστολοι, 12 θεοί του Ολύμπου κτλ κτλ).

 

Όσον αφορά τη μέρα, σε ηλικία 10 ετών (κάπου το '94 δηλαδή) είχα βρει 5.000 δρχ στη θάλασσα να επιπλέουν (πολλά λεφτά για την ηλικία μου και για την εποχή) και από τότε (και για κόντρα), βάφτισα αυτή τη μέρα γούρικη.

 

Πιστεύω και εγώ στην αυθυποβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το 13 είναι γούρικος αριθμός.Για να πως την αλήθεια δεν θυμάμαι ημερομηνίες που όταν είχαμε 13 έγινε κάτι καλό(αλλά ούτε και κακό).Απλά γεννήθηκα και 13..δεν έχω κάνα πρόβλημα με τον αριθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για την τρίτη και 13 (νομίζω έιναι ελληνική εφεύρεση-παρερμηνεία του Παρασκευή και 13).

 

Τώρα, για την Παρασκευή και 13, αυτήν την ημερομηνία το 1307 θεωρείται ότι ο Βασιλιάς Φίλιππος της Γαλλίας διέταξε το κυνήγι και την άμεση σύλληψη των Ναϊτών Ιπποτών.

 

Πολλές ιστορικές πηγές αναφέρονται σε αυτό το γεγονός ως την πηγή της Παρασκευής και 13 ως άτυχης ημέρας, αν και ο πολύς κόσμος το "έμαθε" πρόσφατα από τον Κώδικα Da Vinci αφού το αναφέρει ο συγγραφέας εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 13 θεωρείται γρουσούζικο σύμφωνα με μια εκδοχή (εκεί που το διάβαζα το έγραφε ως σίγουρο) επειδή κάποτε ένας κάποιος αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος (από τους διάσημους, τώρα ποιος ακριβώς, θα σας γελάσω) είχε πει ότι το 12 είναι ο αριθμός που κρύβει την απόλυτη τελειότητα και ακόμα και μια μονάδα παραπέρα από αυτόν φέρνει την ασχήμια και την ασυμμετρία και αυτό ερμηνεύθηκε ως "α, το 13 είναι το γρουσούζικο λοιπόν".

 

Γενικώς πάντως, πρέπει να ισχύει ότι η κόντρα είναι με το 12 που χρησιμοποιείται παντού (12 μήνες, 12 ώρες, 12 απόστολοι, 12 θεοί του Ολύμπου κτλ κτλ).

 

Όσον αφορά τη μέρα, σε ηλικία 10 ετών (κάπου το '94 δηλαδή) είχα βρει 5.000 δρχ στη θάλασσα να επιπλέουν (πολλά λεφτά για την ηλικία μου και για την εποχή) και από τότε (και για κόντρα), βάφτισα αυτή τη μέρα γούρικη.

 

Πιστεύω και εγώ στην αυθυποβολή.

Έλα ρε, εσύ το βρήκες το πεντοχίλιαρο;

Γίνεται να κανονίσουμε να το στείλεις γιατί το θέλω; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για την τρίτη και 13 (νομίζω έιναι ελληνική εφεύρεση-παρερμηνεία του Παρασκευή και 13).

 

Τώρα, για την Παρασκευή και 13, αυτήν την ημερομηνία το 1307 θεωρείται ότι ο Βασιλιάς Φίλιππος της Γαλλίας διέταξε το κυνήγι και την άμεση σύλληψη των Ναϊτών Ιπποτών.

 

Πολλές ιστορικές πηγές αναφέρονται σε αυτό το γεγονός ως την πηγή της Παρασκευής και 13 ως άτυχης ημέρας, αν και ο πολύς κόσμος το "έμαθε" πρόσφατα από τον Κώδικα Da Vinci αφού το αναφέρει ο συγγραφέας εκεί.

 

Εμεις πηραμε το τριτη και 13 λογω Κωνσταντινουπολης. Η πολη επεσε Τριτη 29 Μαιου 1453 γυρω στις 11 το πρωι. Στα αλλα εχεις δικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...