Προς το περιεχόμενο

Dual channel


stelios1.1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Έκανα μια αναβάθμιση στην ραμ πριν μερικές μέρες.

Η ραμ που είχε ο υπολογιστής ήταν 512Mb και έβαλα +2Gb.

To ερώτημα είναι, τώρα έχω 2.5 Gb, αλλά δεν έχω Dual channel.

Τι είναι προτιμότερο να αφήσω την 512 ή να την αφαιρέσω και να έχω dual channel?

Και τι ακριβώς είναι το Dual channel και τι προσφαίρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να την αφαιρέσεις την 512 φυσικά και να δουλεύει dual channel...

είναι ελάχιστες οι εφαρμογές, (η συνδιασμός αυτών), που θα καταναλώσουν πάνω από 2 G ram στο σύστημά σου..

 

εκτός αυτού, πιθανότατα η 512 θα δουλεύει με πιο μικρούς χρονισμούς (αν είναι και λίγο παλιά), και θα ρίχνει και τις νέες σε αυτούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να την αφαιρέσεις την 512 φυσικά και να δουλεύει dual channel...

είναι ελάχιστες οι εφαρμογές, (η συνδιασμός αυτών), που θα καταναλώσουν πάνω από 2 G ram στο σύστημά σου..

 

εκτός αυτού, πιθανότατα η 512 θα δουλεύει με πιο μικρούς χρονισμούς (αν είναι και λίγο παλιά), και θα ρίχνει και τις νέες σε αυτούς...

 

Αν βαλεις 2 πιο γρηγορες,πχ 2 χ 800MHz

και εχεις και 2 χ 667 MHz

θα τρεχουν ολες στα 667 ή η καθε μια στην ταχυτητα της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε winXp έχω 2*1gb σε dual pc3200 cl2,5. Αν βάλω άλλες 2*512ΜΒ pc3200 cl2,5 θα δω καμιά διαφορά. Έχω ακούσει ότι με 3gb ram τα xp πάνε ποιο αργά απ'ότι με 2..ισχύει? Με το dual τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βαλεις 3 Gb θα καταλαμβανονται ολες οι slots μνημης στη motherboard το οποιο γενικως υποτιθεται οτι ειναι κακη ιδεα, δεν εχει να κανει με τα windows. Το γιατι ειναι κακη ιδεα δυστυχως δεν ξερω να το τεκμηριωσω. Μονο απο εδω κι απο κει εχω ακουσει κι εγω οτι μερικες motherboard δεν συμπεριφερονται σωστα, ή οτι αλλαζει κατι αυτοματα στις παραμετρους των μνημων και πανε πιο αργα. Μπορει να ειναι και ραδιο αρβυλα. Παντως δεν εχει να κανει με τα 3 gb. Στα 4 gb εχεις οντως προβλημα αλλα αυτο ειναι γνωστο και παλι για αλλο λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...