Προς το περιεχόμενο

20" vs 22" (οσον αφορα τα games)


lens888

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια!

Ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 2 οθονες:

LG 20'' L206WTQ-SF WIDE SILVER

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168559

 

LG 22'' L226WTQ-SF WIDE SILVER

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168556

 

Η χρηση του pc περιοριζεται κυριως στα παιχνιδια και με ενδιαφερει κυριως το fps και η ποιοτητα εικονας.

Οπως βλεπετε εχουν ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα με την διαφορα στο μεγεθος του pixel και στις ιντσες φυσικα...

 

1. Η διαφορα στο pixel σημαινει οτι η 20αρα εχει καλυτερη ποιοτητα?

2. Χρησιμοποιωντας την ιδια καρτα γραφικων (8800gt) και τρεχοντας ενα παιχνιδι στην ιδια αναλυση κ για τις 2 οθονες,σε ποια απο τις 2 θα εχω καλυτερα fps?

3. Η λογικη μού λεει οτι η 20αρα θα ειναι πιο γρηγορη. Επισης,η 22αρα θα τα δειχνει ολα πιο μεγαλα απο την 20αρα, αλλα η 20αρα εχει πιο καλη ποιοτητα?

 

 

Θεμα χρηματων κ χωρου δεν υπαρχει,απλα θελω να ξερω με τα games τι γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιότητα εικόνας λόγω μικρότερου μεγέθους πιξελ θα ειναι καλύτερη η 20άρα,

αλλά με την 22άρα θα "μπαίνεις" περισσότερο στην ατμόσφαιρα του παιχνιδιού,

τα fps εξαρτώνται μόνο απο την ανάλυση, άρα θα είναι τα ίδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα πρόσφατα απαιτητικό παιχνίδι fps με 22άρα tft και ήταν μέχρι να την συνηθίσω.Λίγη ώρα δηλαδή.Εγώ πάντα ήμουν της άποψης βέβαια για 19 ίντσες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

San na to ekana egw to post ..

 

Pragmatika oti rwtises (akrivws) lens888 me trwei polu kairo na to rwtisw :/

 

Exw sto mati tis 2 aftes o8ones .. eimai tou gaming kai egw .. kai dn kserw me tin 8800GT XFX poia 8a aksizei perissotero .. h 20ara h' h 22ara !

 

RL, MSN, 4ums mates einai xwrismena 50-50 % metaksi twn 20" kai 22" ! Kapioi mou eipan oti to sxima tis 20aras Wide einai kapws enoxlitiko! Kapioi m eipan oti i 22ara einai TOO MUCH! Kapioi ipostiriksan tin 22" egguontas mou oti 8a MPW sto Bioshock! Alla einai pragmatika 50-50 !

 

Episis mia aporia mou einai, ean telika einai kali epilogi mia Wide o8oni gia to gaming?? Einai voliki kai stin epifania twn OS's??

 

Teleftea aporia einai, mipws eiparxei periptwsi se alli ptwsi timis tis 22aras?? Egine mia apo ta 290e se 255 ! Aksizei na perimenoume perissotero? Ti provlepete?

 

Makari na erxotan kapoios p na kserei apo prwto xeri ta ali8ina proterimata kai tis diafores tous, wste na mas anige kai emas ta matia O_O :shifty: (Pantos eimai sigouri oti poiotika aftes oi duo einai POLU kales epiloges, KAI oikonomikes sxetika! ;) Epese 30e prin ~1 mina, 5e prin 1,5 weeks kai prin 4 meres epese 29cents!! :P Evelpistw na min mas vrei kanena kameno pixelaki omws :fear:)

 

Mono erwtimata pros8esa, lipame lens888 :-) Elpizw na mas voithisei kaneis :-D

 

/Awaiting replies..

/Koritsi_Gia_PC!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοιώθω υπνωτισμένοοοος.... θέλω την Saaaaamsuuuung... την 226ΒW....zzzZzzzzz...

 

22.. no doubt.

 

1. Tαχύτητα ίδια..

2. Πήγαινε δές σε ένα ΠΛΑΙΣΙΟ ή ΄τελοσπάντων κάπου..και θα δείς κ μόνος σου ποιά είναι η πιό ζόρικη..

3. Η συγκεκριμμένη οθόνη που σου λέω.. επειδή την είδα..ΠΑΤΑΕΙ στην κυριολεξία για μένα όποια 20άρα να μου φέρεις..

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οτι δουλειά κι αν θέλεις να κάνεις, η 22 είναι άριστη....

 

226BW κι από μένα μιας και την έχω....

 

@kapsts δεν την έχω δει από κοντά την 2232, οπότε δε μπορώ να σου πω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως παρηγγειλα αυτην (με λιγοτερα εξοδα αποστολης βεβαια,πριν λιγες μερες ανεβασαν τιν τιμη τους,συνολικα μου βγηκε 360 ευρω) για την οποια εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια (οταν μου ερθει θα σας πω τις αποψεις μου γι'αυτην,ισως κανω και review)!Οπως και η samsung 2232 ομως ειναι λιγο πιο πανω σε τιμη απο τις 2 που αναφερεις και το σημαντικοτερο ειναι οτι δεν υπαρχει πουθενα στην ελλαδα!Παντως ακομα και η 226bw με Α panel ειναι εμφανως καλυτερη και απο τις 2 αυτες LG!Φιλοι lens888 και Koritsi_Gia_PC χτυπηστε χωρις σκεψη 22ρα οθονη (ειδικα με τις καρτες γραφικων που αναφερετε)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καταλαβαινω Koritsi_Gia_Pc,γιατι και εγω ολες αυτες τις αποριες ειχα και ακρη δεν εβρισκα...

Παντως παιδια,με την 22αρα κερδιζω "οπτικο πεδιο" αλλα χανω στην ποιοτητα χρωματων,ετσι?

χμμμ...κατα την γνωμη σας,ποιο ειναι πιο σημαντικο για τα games? καλυτερα χρωματα ή μεγαλυτερο οπτικο πεδιο?

 

οσο για την Samsung 226BW ειναι κατα 50? ακριβοτερη και δεν βλεπω τον λογο! ασε που εχει κ μικροτερη γωνια θεασης απο τις LG...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καταλαβαινω Koritsi_Gia_Pc,γιατι και εγω ολες αυτες τις αποριες ειχα και ακρη δεν εβρισκα...

Παντως παιδια,με την 22αρα κερδιζω "οπτικο πεδιο" αλλα χανω στην ποιοτητα χρωματων,ετσι?

χμμμ...κατα την γνωμη σας,ποιο ειναι πιο σημαντικο για τα games? καλυτερα χρωματα ή μεγαλυτερο οπτικο πεδιο?

 

οσο για την Samsung 226BW ειναι κατα 50? ακριβοτερη και δεν βλεπω τον λογο! ασε που εχει κ μικροτερη γωνια θεασης απο τις LG...

Φυσικα και το μεγαλο οπτικο πεδιο ειναι καλο αλλα αυτο ειναι και δικο σου θεμα τι θες!Επισης δεν νομιζω οτι χανεις στην ποιοτητα χρωματων οσο νομιζεις!Και προσωπικα για 'μενα δεν αξιζει wide οθονη μικροτερη των 22 ιντσων!Παντως αν ημουν στη θεση σου,συμφωνα και με αυτα που θες,δεν θα ειχα το διλλημα αναμεσα σε 20ρα και 22ρα αλλα ποια 22ρα να διαλεξω ;)

 

Και οσο για την samsung 226bw,εκτος του οτι ειναι η πιο επιτυχημενη 22ρα και με αποδειξεις,θα δεις τον λογο οταν την δεις διπλα διπλα στην LG,που θα δεις και με το ματι σου τις διαφορες και τη γωνια θεασης που λες!Τα νουμερα και τα χαρακτηριστικα ειναι πολλες φορες παραπλανητικα και θεμα marketing (πχ γραφουν αντιθεση 3000:1,ενω η τυπικη ειναι 1000:1!)τωρα αν ειναι θεμα χρηματων το προβλημα παω πασο!

 

Ας παρεις κι αλλες γνωμες παντως ωστε να σιγουρευτεις καλυτερα για την επιλογη σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παιδια,με την 22αρα κερδιζω "οπτικο πεδιο"

 

NAI

 

αλλα χανω στην ποιοτητα χρωματων,ετσι?

 

ΟΧΙ, τα χρώματα είναι τα ίδια (εφοσον μιλάμε για μοντέλα ίδιου κατασκευαστη με ίδια χαρακτηριστικά, όπως τα LG που ανέφερες)

Αυτο που αλλάζει είναι ότι εξαιτίας του μεγαλύτερου πίξελ έχεις ελάχιστο παραπάνω "πιξέλιασμα" (jaggies).Αυτο βέβαια σε άλλες χρήσεις όπως office, internet, κλπ είναι πλεονέκτημα αφου έχεις μεγαλύτερη γραμματοσειρα και είναι πιο άνετο το διάβασμα.

 

ποιο ειναι πιο σημαντικο για τα games? καλυτερα χρωματα ή μεγαλυτερο οπτικο πεδιο?

 

Λαθος ερώτηση όπως είπα παραπάνω, εγω θα έπαιρνα την 22άρα σίγουρα.

 

οσο για την Samsung 226BW ειναι κατα 50? ακριβοτερη και δεν βλεπω τον λογο! ασε που εχει κ μικροτερη γωνια θεασης απο τις LG...

 

Οι γωνίες θέασης είναι πρακτικά ίδιες, τα reviews τις βγάζουν ισάξιες πάνω κάτω, με το πλεονεκτημα της LG να είναι φθηνότερη. Αν θες πηγαινε σε κανενα μαγαζι να τις δεις, αλλα μην βγάζεις συμπέρασμα για την ποιότητα της εικόνας όταν είναι καμια δεκαρια πάνω σε splitter και ίσως και με λάθος ρυθμίσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για την Samsung 226BW ειναι κατα 50? ακριβοτερη και δεν βλεπω τον λογο! ασε που εχει κ μικροτερη γωνια θεασης απο τις LG...

 

 

Χα! Ρώτα εμάς που τις είδαμε πρώτα πριν τις πάρουμε... Δεν έχουνε καμία σχέση οι LG με τις Samsung. Είναι σα να μου λες οτι "και το hyundai coupe είναι και η porche coupe είναι αλλά είναι 100000 ακριβότερη και δε βλέπω το λόγο"! Οι 20άρες δείχνουν πολύ μικρές, μάλιστα φαίνονται και μικρότερες από τις κανονικές 19άρες λόγω του ότι είναι wide. Η τέλεια λύση είναι οι 22άρες για wide. Και η πιο value for money λύση είναι οι samsung... Trust me, την έχω πληρώσει αρκετές φορές τη samsung και δεν έχω δει ποτέ έστω και μια LG να την πλησιάζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως οι samsung ειναι φοβερες αν και μετα το φιασκο με τα panels εχει πεσει λιγο η εκτιμηση μου για την samsung!

 

Φιλε kostasSTi ξερω την τρελα που εχεις με την samsung (για τις οθονες της μιλαμε παντα),την ιδια πανω κατω εχω κι εγω (ασχετα αν παρηγγειλα την HP w2207h για λογους καθαρα δικων μου γουστων κα χαρακτηριστικων που εχει αυτη η οθονη),αλλα καλο θα ειναι να μην το γενικευεις το θεμα μεταξυ samsung και LG αλλα να συγκρινεις συγκεκριμενα μοντελα των 2 εταιριων,εξαλλου καθε εταιρια εχει καλα και κακα μοντελα,ακριβα και μη κτλ!Οσον αφορα λοιπον τα μοντελα που συζηταμε η 226bw εχει μεγαλη διαφορα απο τις 2 LG που ανεφερε ο φιλος lens888,οπως ειναι και κατα 50 ευρω ακριβοτερη!Απο 'κει και περα ειναι στην κριση του lens888 τι θα διαλεξει!Οτι πληρωνεις,παιρνεις,μην το ξεχνατε ποτε αυτο,τις περισσοτερες φορες ισχυει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα! Ρώτα εμάς που τις είδαμε πρώτα πριν τις πάρουμε... Δεν έχουνε καμία σχέση οι LG με τις Samsung. Είναι σα να μου λες οτι "και το hyundai coupe είναι και η porche coupe είναι αλλά είναι 100000 ακριβότερη και δε βλέπω το λόγο"! Οι 20άρες δείχνουν πολύ μικρές, μάλιστα φαίνονται και μικρότερες από τις κανονικές 19άρες λόγω του ότι είναι wide. Η τέλεια λύση είναι οι 22άρες για wide. Και η πιο value for money λύση είναι οι samsung... Trust me, την έχω πληρώσει αρκετές φορές τη samsung και δεν έχω δει ποτέ έστω και μια LG να την πλησιάζει...

 

Κωστα την εχεις βαλει στο ΧΒΟΧ 360; Και αν ναι ειχε καλη αποδοση; Γιατι σκεφτομε να παρω και εγω μια για να βαλω τον Η/Υ και το ΧΒΟΧ. Παντος αυτη που εχω τωρα, 17 lcd LG L1730s 2004 μοντελο, την εβαλα με vga cable στο ΧΒΟΧ και δεν με ικανοποιησε. Δεν ειχε καθολου antinalising και σε μερικα παιχνιδια οχι καλα χρωματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...