Προς το περιεχόμενο

202.000 χώρισαν από ΟΤΕ λόγω... αργού Ιντερνετ


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η φυγή από τον ΟΤΕ δεν είναι πανάκεια...

 

Όποιος ψάχνεται για εναλλακτικούς παρόχους πρέπει να προσέξει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

 

Μην ψαρώνετε από τις ονομαστικές ταχύτητες...

24mgbps σε adsl2+ πιάνει κάποιος μόνο αν είναι σε απόσταση μικρότερη από 3χλμ. από το dslam του παρόχου (όχι του ΟΤΕ) και το δίκτυο είναι σε άψογη κατάσταση.

Οι περισσότεροι 24ρηδες routers είναι κλειδωμένοι στα 16 ενώ οι μέσες πραγματικές ταχύτητες είναι κάτω από 12.

 

Επίσης η ποιότητα του ήχου στην τηλεφωνία μπορεί να είναι χάλια, ενώ σε πολλές περιπτώσεις δεν μπορείς καν να πάρεις ή να σε πάρουν τηλέφωνο (λόγω collision από υπερβολικό φόρτο).

 

Να διαβάσετε καλά τους όρους των συμβάσεων και να βεβαιωθείτε ότι έχετε κατανοήσει τις χρεώσεις.

Από τη στιγμή που κάνετε την αίτηση , για να την ακυρώσετε θα μπλέξετε σε ένα γραφειοκρατικό κυκεώνα που αφορά την ακύρωση διακοπής στον ΟΤΕ, ακύρωση εκχώρησης ζεύγους στον πάροχο (το χειρότερο), και ακύρωση αίτησης στον πάροχο.

 

Επίσης ελέγξτε τους χρόνους παράδοσης των νέων συνδέσεων.

Σε κάποιες περιπτώσεις υπερβαίνουν το 6μηνο !!!!

Δεν τα έχω ακούσει από άλλους, έχω τουλάχιστον 3 περιπτώσεις πολύ κοντινών μου ανθρώπων και με διαφορετικούς παρόχους.

 

 

Εγώ δεν το τολμάω ακόμη (ΟΤΕ τηλεφωνία και VIVODI web).

Το να μείνω χωρίς internet στο σπίτι για κάποιους μήνες είναι πρόβλημα (κυρίως λόγω δουλειάς)

Άσε που , λογικά ο ΟΤΕ θα αναβαθμίσει σε adsl2 τα δίκτυα του και εκεί θα τελειώσει το πανηγύρι. Γιατί ας μην ξεχνάμε ότι πλην της Αθήνας , και λιγότερο της Θεσσαλονίκης, το μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδας μόνο ΟΤΕ broadband της προκοπής μπορεί να έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν ειναι ετσι οι εναλλακτικοι, τιποτε δεν ισχυει απο αυτα, μονο τα 3 χιλ. τα αλλα ειναι πολυ καλα εχω εναλλακτικο και ολα ειναι μια χαρα τηλεφωνια πολυ καλη και οικονομικη,τωρα να μεινουν στον οτε μαλλον για αστειο προκειται και κακογουστο θα ελεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν ειναι ετσι οι εναλλακτικοι, τιποτε δεν ισχυει απο αυτα, μονο τα 3 χιλ. τα αλλα ειναι πολυ καλα εχω εναλλακτικο και ολα ειναι μια χαρα τηλεφωνια πολυ καλη και οικονομικη,τωρα να μεινουν στον οτε μαλλον για αστειο προκειται και κακογουστο θα ελεγα.

 

 

Ευχαριστημένοι πελάτες υπάρχουν σε όλες τις εταιρίες. Για το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα με όλους υπάρχουν πολλά θέματα στο insomnia και άλλα forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν ειναι ετσι οι εναλλακτικοι, τιποτε δεν ισχυει απο αυτα, μονο τα 3 χιλ. τα αλλα ειναι πολυ καλα εχω εναλλακτικο και ολα ειναι μια χαρα τηλεφωνια πολυ καλη και οικονομικη,τωρα να μεινουν στον οτε μαλλον για αστειο προκειται και κακογουστο θα ελεγα.

 

Ποιον πάροχο έχεις , αν επιτρέπεται;

Μόνο ακούγοντας απόψεις και εμπειρίες μπορεί κάποιος να βγάζει συμπεράσματα.

 

Για ότι γράφω πάντως έχω ίδια άποψη.

Και έχω πάρει τηλέφωνα σε εναλλακτικά δίκτυα και home και business και έχω ακούσει στο βάθος το συνομιλητή μου (αρκετές φορές έχουμε αναγκαστεί να μιλήσουμε από κινητό γιατί από σταθερό δεν ακουγόμαστε Μοσχάτο-Νέα Ιωνία),

και έχω βλαστιμήσει προσπαθώντας να πιάσω γραμμή σε άλλα,

και routers έχω μετρήσει, και εξώδικα για 6μηνες καθυστερήσεις έχω δει.

Δεν γενικεύεω γράφοντας ότι πρέπει να προσέχουμε , αλλά δεν είναι κι όλα ρόδινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης εκτός από τον πάροχο σημασία έχει και η περιοχή.

Πχ στο κέντρο μπορεί να γίνεται της μουρλής, και στο Φάληρο να είναι όλα τέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ote.gif

Με τα σημερινά δεδομένα 1 στους 5 συνδρομητές ευρυζωνικών υπηρεσιών συνδέεται στο Διαδίκτυο μέσω των ιδιόκτητων δικτύων των εναλλακτικών παρόχων. Σύμφωνα με την ΕΕΤΤ ο συνολικός αριθμός των ενεργοποιημένων ADSL συνδέσεων (συμπεριλαμβανομένων και εκείνων που παρέχει ο ΟΤΕ απευθείας ή μέσω τρίτων) έχει ξεπεράσει τις 960.000 και όλα δείχνουν πως μέχρι το τέλος Δεκεμβρίου θα έχει σπάσει και το φράγμα του 1 εκατ. συνδέσεων.

 

Source.png Πηγή: enet.gr

 

Αυτό το «ιδιόκτητων δικτύων των εναλλακτικών» στην τελευταία παράγραφο νομίζω έπρεπε να το βάλει σε πολλά εισαγωγικά και κατά προτίμηση με έντονα( bold) γράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι κι αλλιώς αν χρησιμοποιείς μόνο για ιντερνετ την γραμμη του τηλεφωνου είναι για μένα 21+21=42 +32 euro το πάγιο =74 ευρό αν κ μόνο αν δεν έχω κάνει τηλέφωνα το δίμηνο.

ένας μέσος εναλλάκτικός δίνει τα κ καλά 24mib με 40 euro ton mina +"απεριόριστες κλησεις" "δωρέαν" δηλαδή 40+40 =80 ευρό το δίμηνο.Δηλαδή για 6 ευρό επιπλέον θα έχω μια αμφιβόλου ποιότητος υψηλότερης ταχύτητας +"δωρέαν" τηλεφωνήματα.Και λέω εγώ τώρα μιας και τα "ιδιόκτητα" δίκτυα σπανίζουν ειδικά μακριά από αστικά κέντρα.Γιατί να αλλάξω από οτέ που οποιαδήποτε στιγμή στο σύντομό μέλλον θα αναβαθμίσει τις γραμμές του και θα είμαι συνεδεμένος κατευθείαν σε υψηλότερη ταχύτητα με ίδια τιμή, και να πάω σε κάποιον απατεώνα εναλλακτικό (βλέπε forthnet,Ontelecoms etc) και να με συνδέσουν του αγίου πέους σε ότι να ναι ταχύτητα και με "δωρέαν" τηλεφωνήματα εφόσον την γραμμή την θέλω μόνο για ιντερνετ?Ιδού η απορία.

 

p.s. και να ανέχομαι επιπλέον το χάλι το μαύρο του helpdesk της forthnet px αν έχω κάποιο πρόβλημα?τουλάχιστον στην οτενετ το σηκώνουν το ρημάδι ότι ώρα και να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο μελλον οταν θαχουν οι αλλοι 100Μbps ο οτε θαχει 20Mbps και απο τιμη ασε μην μιλαμε.

 

ναι.αλλα οταν ο οτε θα σου λεει 20,θα εχεις 17-20.

οταν ο αλλος θα σου λεει 100,θα εχεις απο 5-60.

ετσι ειναι η πολιτικη της forthnet. αν μου βρεις εναν,που του δινει η forthnet 24,εχεις 4 λογαριασμους rapidshare απο μενα 1 χρονου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι.αλλα οταν ο οτε θα σου λεει 20,θα εχεις 17-20.

οταν ο αλλος θα σου λεει 100,θα εχεις απο 5-60.

ετσι ειναι η πολιτικη της forthnet. αν μου βρεις εναν,που του δινει η forthnet 24,εχεις 4 λογαριασμους rapidshare απο μενα 1 χρονου.

 

Δεν ειναι ολες ετσι εχω απο τα 20 τα 18 και τηλεφωνια παρα πολυ καλη, και με 33 ευρω ολα τον μηνα δωρεαν τηλεφωνικες κλησεις και tv.Και συνεχως ολες φερνουν πιο καλα αποτελεσματα.Αν περιμενα απο τον οτε καηκα απο ολες της πλευρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όλα έχει ο μπαξές.

Και ναι μεν το πάγιο του ΟΤΕ είναι εξωφρενικό για τις pstn συνδέσεις (εδώ μας πουλάνε για τεχνολογία το isdn ακόμη), αλλά και το να πέσεις στα σκ... με κάποιον άλλο μαθητευόμενο μάγο είναι πολύ πιθανό.

Δεν χρειάζονται βιασύνες.

Μια χαρά είμαι με το 1mbit down /256 up στο σπίτι.

Στο γραφείο έχω βάλει μια 2048 down / 640 up static της vivodi, και κάνω και μια χαρά τη δουλειά μου.

 

Up stream καμιά άλλη κουφάλα δεν δίνει παραπάνω. Λες και θα τους φάμε τη δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...