Προς το περιεχόμενο

202.000 χώρισαν από ΟΤΕ λόγω... αργού Ιντερνετ


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως να μη φυγει ο κοσμος?ειναι τιμες αυτες?ειναι ταχυτητες αυτες?γιατι να πληρωνω συνδεση 1024 και να κατεβαζω με 50?γιατι η γραμμη να πεφτει?μολις απλωθουν και τα αλλα δικτυα εκτως αθηνας εχει να χασει πολλους ακομα πελατες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω δοκιμάσει forthnet, vivodi, ote, on.

Συμπέρασμα: είναι να σου κάτσει.

 

Ο ΟΤΕ για συναισθηματικούς λόγους είναι ο εξω απο εδώ αλλά αυτά που είπαν οι προσεκτικοί για τους εναλλακτικούς ισχύουν. Ο συνεργάτης μου εχει forthnet και μένει 2-3 μέρες χωρίς internet και το cc λείπει διακοπες.

On telecoms, θέλουμε 2-3 ώρες εδώ στο γραφειο για να πιάσουμε γραμμή. Όταν πιάσουμε δε θέλουμε και άλλες 8 ώρες να συννενοηθούμε.

 

Vivodi η κατάσταση είναι αστεία.

 

Στο σπίτι έχω on. Ποιότητα γραμμής ΑΘΛΙΑ. Πολλές φορές το τηλέφωνο ειναι σαν να μην υπάρχει. ΆΛλες έχει τόσα παράσιτα που δεν μπορείς να μιλήσεις. Η τηλεόραση παιζει και δεν παιζει. Το internet την μια είναι , την άλλη δεν είναι.

 

OTE τον είχαμε backup γραμμή στο γραφειο. 10-15kbps MAX σε γραμμή 1mbps. Αφου ούρλιαξα παραδέχτηκαν οτι το dslam ειναι πίτα και ΘΑ κάνουν αναβάθμιση.

 

Γενικώς λοιπον ΠΡΟΣΟΧΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Βtw xoloth όταν λες χαράτσι εννοείς το πάγιο έτσι?Νομίζεις οτι δεν το πληρώνεις με το πακέτο σου?Στα ίδια λεφτά είσαι φίλε απλά έχεις υψηλότερη ταχύτητα.Κάτι που σε μερικούς μήνες θα το έχει κ ο ΟΤΕ.

 

hm an skefteis oti o antistoixos OTE ths Agglias molis persy arxise na dinei adsl2+ se orismenes perioxes ths xwras as exw tis epifyla3eis mou oti o OTE 8a arghse na perasei sta ews 24mbit...xwris kan na skeftw oti h timh tous 8a aggizei to podi tou 8eou...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαινεται λιγο δυσκολο να δωσει ο ΟΤΕ πακετο με δωρεαν τηλεφωνια και 24.

 

εχεις δει εσυ κανεναν να εχει 24?

ας κανουν οι moderators μια δημοσκοπηση,να δουμε με τι ταχυτητες μπαινουν οι περισοτεροι χρηστες εδω μεσα.

να σου πω εναν μεσω ορο ταχυτητας που εχουν ολοι οσοι εχουν forthnet? 12-15 kbps. το πολυ. αρα για ποιο 24 μιλαμε? του τζακ μπαουερ?

 

εχουν 5 φιλοι forthnet.

ενας στον κολονο,ο οποιος ειναι με 17.

2 στο περιστερι με 10.

1 στην ανθουπολη με 11,5.

ενας μοσχατο με 14.

 

 

και εγω,ο οποιος ξεκινησα με το ρουτερ να κλειδωνει στα 21500,εδω και 3 βδομαδες εχω πεσει στα 16.000 και δεν μπορω να βρω κανενας τοσες μερες στο τηλεφωνο να μιλησω μαζι του να του πω να το κοιταξει. και αμα θα πετυχω καποιον στο τηλεφωνο,ξερεις τι θα μου πει? ναι θα το κοιταξουμε και αυριο θα σας παρουμε τηλεφωνο. και τελικα δεν θα με παρει κανεις τηλεφωνο,και μετα απο 3-4 μερες,θα προσπαθησω να επικοινωνησω εγω μαζι τους χωρις να κατεφερω κατι.και υποσχεσεις,και ξανα υποσχεσεις ....

 

ΥΓ.τωρα ειμαι με 14981/509 Kbps. καλα παμε.σε καμοια βδομαδα,με βλεπω κατω απ'την βαση,που λεγαμε και στο σχολειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
an prepi sto adsl2+ na imaste se ligotero apo 3xmtra giati stis ales xores exoun pio lkalo interet kai as ine markia ta spitia tous apo ta dslams?

 

gia na matho diladi ti prepi na kanoume? i ti prepi na kanoun oi eteries?

 

san poies xwres dld? ti apostaseis akrivws? adsl2+ h cable? to na milame genika den voh8aei pisteuw...

 

oso gia to posa km 8elei to adsl2+ den paei akrivws etsi...apla oso pio konta eisai toso pio pshla sygxronizesai...gia na "piaseis" 24mbit prepei na eisai katw apo 500 metra apo oti 8ymamai...ti na kanoume etsi einai h texnologia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eφυγα απ' τον ΟΤΕ και γλίτωσα απ' τις άθλιες ταχύτητές του (ονομαστικές και πραγματικές) και απ' τα πανάκριβα τιμολόγιά του...

 

Ούτε ένα stream radio δεν μπορούσε να παίξει χωρίς διακοπές... Για ποια αξιοπιστία μιλάτε?

 

BOUGAS τί σημασία έχει αν δεν κλειδώνει ένας στα 24mbits?

Θα την αξιοποιούσες αν την είχες περισσότερο απ' ότι τη 12αρα? Αν μου πεις ναι σημαίνει ότι τώρα με τη 12αρα δε σου φτάνουν τα 100GB που κατεβάζεις κάθε μέρα με τα 12mbits και θα ήθελες να κατεβάζεις 200 με την πραγματική 24αρα.

 

Η διαφορά στους χρόνους για κατέβασμα ένος μεγάλου αρχείου 4GB είναι:

OTE 1mbit: 12ώρες

6mbit: 2ώρες

12mbit : 1ώρα

16mbit : 45 λεπτά

24mbit : 30λεπτά.

 

Πες μου ειλικρινά αν έχεις ανάγκη τα 15λεπτά διαφοράς για ένα μεγάλο αρχείο ενός DVD. (γιατί για μικρότερα αρχεία τη διαφορά δεν την καταλαβαίνεις καν)

 

Ας μη γελιόμαστε: Όσο ανεβαίνουμε πάνω απ' τα 12mbits οι διαφορές στους χρόνους είναι ελάχιστες (της τάξης των λεπτών) και εκείνο που μετράει είναι το κόστος.

 

Όταν οι εναλλακτικοί σου δίνουν τις 24αρες με 20euro δεν πολυκαίγεσαι και αν πιάνεις "μόνο" 1700kbytes/sec ταχύτητες.

 

Κατεβάζεις σε μία ωρίτσα αυτά που θες και δεν ξημεροβραδιάζεσαι σε σχέση με τον ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BOUGAS τί σημασία έχει αν δεν κλειδώνει ένας στα 24mbits?

τοσο μου λεει.για τοσο τους πληρωνω.τοσο θελω.ΤΕΛΟΣ.

 

ΥΓ.θα μου κανεις μια χαρη? επειδη εχω προβλημα με τη συνδεση,και πεφτει συχνα,να σου στηλω τα στοιχεια μου με ενα πμ,να τους κανεις μια κληση να τους πεις να το κοιταξουν? προσπαθω να τους πιασω τοσες μερες,και δεν μπορω. μαλλον εχουν παει διακοπες.

 

Θα την αξιοποιούσες αν την είχες περισσότερο απ' ότι τη 12αρα?

οχι. να μην μιλανε για 24 ομως.

 

 

Όταν οι εναλλακτικοί σου δίνουν τις 24αρες με 20euro

και στο alex pack εχει τζιπακι 4χ4 κινεζικο με 9.000 ευρω και σκουτερακι με 400 ευρω.δεν μου λεει κατι.ειπαμε.οτι πληρωσεις,παιρνεις.

 

 

δεν υποστηριζω τον οτε εγω.αλλα δεν μπορουμε και να λεμε ''εφυγα απο τον οτε και πηγα στην tellas'' αρα ''γλιτωσα''.

αν υπηρχε μια σοβαρη ιδιοτικη εταιρια,εστω μια,θα το συζητουσαμε.αλλα δεν υπαρχει. ολες (και κυριως οι ιδιοτικες) ειναι για τα πανηγυρια.

δεν μπορεις κυριε,να μου δινεις 15 mbit,και τσαμπα τηλεφωνηματα,και για να σε βρω στο τηλεφωνο σε περιπτωση βλαβης,να πρεπει πρωτα να κανω αιτηση στον ρουσοπουλο,να επικοινωνισει μαζι σας,μπας και δεχτουνε να μου μιλησουνε. ελεος πια.

και ουτε ανεχωμε απο κανεναν,να μου λεει ''κλειστε και σε 1 ωρα το πολυ θα σας παρουμε να σας ενημερωσουμε'' και να με γραφουνε στα παπαρια τους.

και ουτε ειναι σωστο,να ζηταω να μιλησω με καποιον υπευθηνο,να κανω τα παραπονα μου,και να μην μου τον δινουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά γιατι λές φίλε μου ότι δεν θα πάρεις hol?τί έχεις ακούσει?σκέφτομαι να βάλω....

τα προβλήματα που έχουνε οι υπόλοιποι παρόχοι ουστιαστικά είναι προβλήματα οτε η μάλλον 'σαμποτάζ' οτε γιατί και πάλι από τον οτε παίρνοθνε οπτική ίνα....

και ο νοών νοείτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου είπε κανένας 24 ή "ΕΩΣ (με κεφαλαία γράμματα) 24"?

Μηπως ξεχνάς το ΕΩΣ επειδή έτσι σε συμφέρει?

 

Όταν μπεις σε ένα μαγαζί που λέει εκπτώσεις στα πουκάμισα ΕΩΣ 50% θα απαιτήσεις μήπως να σου δώσουν όλα τα πουκάμισα με έκπτωση 50% ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μπεις σε ένα μαγαζί που λέει εκπτώσεις στα πουκάμισα ΕΩΣ 50% θα απαιτήσεις μήπως να σου δώσουν όλα τα πουκάμισα με έκπτωση 50%

οχι.αλλα αμα μπω μεσα,δω 1000 πουκαμισα,εκ των οποιων τα 999 εχουν 5% και ενα 50% ,ε ναι,τοτε με πειραζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου είπε κανένας 24 ή "ΕΩΣ (με κεφαλαία γράμματα) 24"?

Μηπως ξεχνάς το ΕΩΣ επειδή έτσι σε συμφέρει?

ναι,οταν λες ομως ΕΩΣ 24,εννοεις 17,18,20,22,24 και οχι 10. αν ειναι δυνατον.μιλαμε για το 1/3 της ταχυτητας που σου λενε.

 

ΥΓ.οπως εσυ δεν εισαι τοσα χρονια ευχαριστημενος απο τον οτε,ετσι και εγω δεν ειμαι ευχαριστημενος απο την forthnet.

και πιστεψε με,ειμαστε παρα μα παρα πολλοι. μπες και στην ενοτητα ADSL συνδεσεις,στο τοπικ του Double Play,και θα το διαπιστωσεις.οπως και στο Adslgr.com. πολλα παραπονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα προβλήματα που έχουνε οι υπόλοιποι παρόχοι ουστιαστικά είναι προβλήματα οτε η μάλλον 'σαμποτάζ' οτε γιατί και πάλι από τον οτε παίρνοθνε οπτική ίνα....

και ο νοών νοείτω...

 

ναι φιλε μου.δεν διαφωνω μαζι σου.αλλα ο ΟΤΕ, ξερει τις γραμμες του και τα καλωδια του μεχρι που πανε,και δεν σου ταζει αυτα που σου ταζουνε οι ιδιοτικες.

ο οτε ξερει οτι το δικτιο του ειναι για 8,και σου δινει μεχρι 8.

οι αλλες οι ιδιοτικες,σου λενε για 24,με ενα δικτιο που δεν κανει ουτε για 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου τάζουνε μέχρι και 24....έχει διαφορά,εξάλλου είναι γνωστό ότι το πόσο θα πιάσεις εξαρτάται από την ποιότητα της γραμμής σου και από την απόσταση που έχεις από τον κόμβο που βρίσκεται κοντύτερα στην περιοχή σου...

πχ,με forthnet φίλος πιάνει 17/24 ....δεν είναι και άσχημα νομίζω έτσι?

άρα θέλω να καταλήξω ότι οι εναλλακτικοι οι πειρσσότεροι μια χαρά τα πάνε...ασ πούμε δεν φταίνε αυτοί επειδή ο οτέ για σαμποτάζ τους αποσυνδέει 2 μέρες πχ και δεν έχεις ούτε νετ ούτε τηλέφωνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BOUGAS κι εγώ δυσαρεστημένος είμαι με τη forthnet γι' αυτό και έφυγα, μιας και κάθε μήνα μου στέλνανε λάθος λογαριασμούς και έφτασα μέχρι ΕΕΤΤ για να δικαιωθώ.

 

Τώρα είμαι στο δίκτυο της HOL και είμαι πολύ ευχαριστημένος, τουλάχιστον με βάση τις πρώτες εντυπώσεις και τις ταχύτητες που συμβαδιζουν με την ταχύτητα συγχρονισμού μου στα 18mbits.

 

Προτιμώ τα πραγματικά 1700kbytes/sec απ' τα ΕΩΣ 800 της 8αρας του ΟΤΕ σε τιμές απλησίαστες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...