Προς το περιεχόμενο

202.000 χώρισαν από ΟΤΕ λόγω... αργού Ιντερνετ


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με forthnet φίλος πιάνει 17/24 ....δεν είναι και άσχημα νομίζω έτσι?

ναι,εχει παντα 17?

και εγω με τοσο ημουνα προχθες,και κατεβαζα με 400.

 

εσενα δεν σου φαινετε περιεργο,που ο οτε με 50 χρονια στην πλατη του (ποσο ειναι τελος παντον),να σου δινει 8,και να σου πεταγετε μια ιδιωτικη εταιρια της πλακας και μεσα σε 5 μηνες,με γραμμες του οτε και αυτη,να σου δινει το τριπλασιο? δεν ειναι λιγο περιεργο αυτο?

 

επισης,εχω κανει αρκετες φορες την εξις ερωτηση,και μεχρι τωρα κανεις δεν εχει απαντησει.ποιες περιοχες της ελλαδος καλυπτει μια ιδιωτικη εταιρια εκτος απο τον νομο αττικης? στα νησια μας θα πανε ποτε? στην βορεια ελλαδα? πελλοπονησο? οχι ''θα'' πανε ,αλλα ποτε?

 

και ξαναλεω.και ο οτε τα ιδια σκατα ειναι.δεν ειναι καλυτερος,αλλα ουτε και χειροτερος.

και οπως ειχε πει και ενα παλικαρι πριν καποιους μηνες σε ενα τοπικ.

 

τα ιδια σκατα ειναι ολες.τουλαχιστον με τον οτε,ξερουμε ποιον να βρισουμε.με τις ιδιωτικες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

της 8αρας του ΟΤΕ σε τιμές απλησίαστες...

 

γιατι απλησιαστες ρε φιλε?

εγω που πηρα 2+2 λιγο πριν το πασχα,μετα που εγινε αοριστου μου κανανε 50% εκπτωση της εκαστοτε τιμης. εχει συνεχεια προσφορες η οτενετ. πασχα,χριστουγενα,καλοκαιρι εχει παντα προσφορες εως και 50%.

 

και θα το ξαναπω. μονο η ταχυτητα παιζει ρολο? το service δεν παιζει ρολο για σενα? η τηλεφωνικη υποστηριξη-επικοινωνια δεν παιζει ρολο?

ειναι σαν να θες να αγορασεις ενα αυτοκινητο,και να μην σου δινει εγγυηση.δεν θα σκασεις κατι παραπανω,να παρεις κατι πιο αξιολογο με τα service του και με τα ολα του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επισης,εχω κανει αρκετες φορες την εξις ερωτηση,και μεχρι τωρα κανεις δεν εχει απαντησει.ποιες περιοχες της ελλαδος καλυπτει μια ιδιωτικη εταιρια εκτος απο τον νομο αττικης? στα νησια μας θα πανε ποτε? στην βορεια ελλαδα? πελλοπονησο? οχι ''θα'' πανε ,αλλα ποτε?

 

Να σου απαντήσω εγώ μιας και το έχεις απορία.

Λάρισα μενω και έχουμε ήδη κάλυψη απο ιδιόκτητα Forthnet, ΗOL, Τellas ενώ έχει ήδη στρώσει με τις προηγούμενες και η ON οπτικές και σύντομα αναμένεται να δώσει κι αυτή (είναι και χορηγός της τοπικής ομάδας)

 

Θεσ/νικη έχουν επίσης εδώ και μήνες κάλυψη.

Ηράκλειο Κρήτης ήδη στρώνουν HOL και forthnet αυτές τις μέρες, όπως και Κατερίνη κλπ.

Τώρα αν περιμένεις να καλύψουν και το καθε ξερονήσι αύριο μάλλον ζητάς πολλά.

 

Όσο για τον ΟΤΕ με τα 50χρόνια στην πλάτη του θα έπρεπε να περάσουν άλλα 50 για να δεις την 8αρα αν δεν υπήρχαν οι εναλλακτικοί...

Ακόμα το ISDN θα μας πουλουσε για τεχνολογία του μέλλοντος μαζι με μπανάνες και χαϊμαλιά για ιθαγενείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα,την ΟΝ και τις οπτικες ινες της,αστην απ'εξω.

 

Edit: οταν φτασουν και οι ιδιωτικες στο επιπεδο του οτε,με εκατ. χρηστες,τοτε τα ξαναλεμε.

γιατι με τους 100.000-200.000 συνδρομητες,ειναι ολα ευκολα και απλα. μετα που θα αυξηθουν οι χρηστες και οι απαιτησεις θα ειναι μεγαλυτερες,εδω θα ειμαστε να τα λεμε.

 

γιατι αλλο ενα δικτιο με 700.000 συνδρομητες,και αλλο ενα δικτιο με 100.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν πολλοί δεν λαμβάνουν υπόψιν τους οτι:

 

Η μέγιστη ταχύτητα στην οποία θα συνχρονίσει το router/modem δεν έχει καμία σχέση με τον πάροχο!!! Δηλαδή αν είσαι 5χλμ μακριά απο το dslam και όριο 1000Mbit να σου έχουν ανοίξει, στο 1 θα συνχρονιστείς.

 

Απο εκεί και πέρα, όσο μεγαλύτερο όριο έχεις απο αυτό που συνχρονίζεις δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία. Προσωπικά έχω 4net και συνχρονίζω στα 12. Ο πατέρας μου στο σπίτι στα 19. Και οι δύο έχουμε παρόμοιο download, γύρω στα 1200Kb/sec με 1500Κβ/sec.

 

Και οι δύο δεν έχουμε κανένα πρόβλημα στο θέμα του τηλεφώνου. Και 25? για τηλέφωνο και internet είναι η καλύτερη τιμή atm.

 

Στο κάτω κάτω της γραφής, δεν γουστάρω να τα σκάω στον ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω Φορθνετ μόνο ιντερνετ αλλά από ταχύτητες είμαι ευχαριστημένος. Εχω 768. Πιάνω συνεχώς 660-680. Βέβαια δεν μένω κέντρο αλλά Ραφήνα. 1 χρόνο τώρα δεν αντιμετώπισα ποτέ πτώση της ταχύτητάς μου, δεν είχα καμία διακοπή για συντήρηση (ή έστω διακοπή που να με ταλαιπωρήσει), το ρουτεράκι που μου έδωσαν δουλεύει άψογα μέχρι και τώρα (πτου πτου σκόρδα)...

 

ΑΛΛΑ :

 

έχουν ΑΘΛΙΑ τεχνική υποστήριξη. Μιλάμε στο καλύτερο να πιάσεις γραμμή είναι 30 λεπτά...όταν δε πιάσεις κ πέσεις σε άσχετο (υπάρχουν κ τέτοιοι) τότε σου έρχεται να βάλεις τα κλάμματα. :lol: :mad:

 

έχουν αρκετά ακριβά κοστολογημένες τις υπηρεσίες τους για εκτός του ιδιόκτητου. Πληρώνω 37 (!) ευρώ για 768 το 2μηνο. Οταν δε ρώτησα για αναβάθμιση στα 2 μβιτ μου ζήτησαν 59 (!) ευρώ.

 

Πάντως εν κατακλείδι το τηλέφωνο του ΟΤΕ δεν το αλλάζω. Χίλιες φορές να πληρώνω πάγιο και ΝΑ ΕΧΩ τηλέφωνο παρά ψίχουλα και να μιλάω με το κινητό. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την είχα καλέσει γιατί είχα χάσει το password.

 

επίσης έχω και εμπειρίες από την δουλειά μου αλλά κ από φίλους. Αλλωστε για αυτό έχει φάει και πρόστιμο από την ΕΕΤΤ.

 

ΥΓ. δεν καταλαβαίνω γιατί με αμφισβητείς; :rolleyes: :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την είχα καλέσει γιατί είχα χάσει το password.

 

επίσης έχω και εμπειρίες από την δουλειά μου αλλά κ από φίλους. Αλλωστε για αυτό έχει φάει και πρόστιμο από την ΕΕΤΤ.

 

ΥΓ. δεν καταλαβαίνω γιατί με αμφισβητείς; :rolleyes: :eek:

 

Eτσι που τα γραφεις αλλο καταλαβα,οτι δεν ειναι καλη η συνδεση σου.Οσο για τα προστιμα ολοι φαγανε δεν λεει τιποτε αυτο.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φυγή από τον ΟΤΕ δεν είναι πανάκεια...

 

Όποιος ψάχνεται για εναλλακτικούς παρόχους πρέπει να προσέξει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

 

Μην ψαρώνετε από τις ονομαστικές ταχύτητες...

24mgbps σε adsl2+ πιάνει κάποιος μόνο αν είναι σε απόσταση μικρότερη από 3χλμ. από το dslam του παρόχου (όχι του ΟΤΕ) και το δίκτυο είναι σε άψογη κατάσταση.

Οι περισσότεροι 24ρηδες routers είναι κλειδωμένοι στα 16 ενώ οι μέσες πραγματικές ταχύτητες είναι κάτω από 12.

 

Επίσης η ποιότητα του ήχου στην τηλεφωνία μπορεί να είναι χάλια, ενώ σε πολλές περιπτώσεις δεν μπορείς καν να πάρεις ή να σε πάρουν τηλέφωνο (λόγω collision από υπερβολικό φόρτο).

 

Να διαβάσετε καλά τους όρους των συμβάσεων και να βεβαιωθείτε ότι έχετε κατανοήσει τις χρεώσεις.

Από τη στιγμή που κάνετε την αίτηση , για να την ακυρώσετε θα μπλέξετε σε ένα γραφειοκρατικό κυκεώνα που αφορά την ακύρωση διακοπής στον ΟΤΕ, ακύρωση εκχώρησης ζεύγους στον πάροχο (το χειρότερο), και ακύρωση αίτησης στον πάροχο.

 

Επίσης ελέγξτε τους χρόνους παράδοσης των νέων συνδέσεων.

Σε κάποιες περιπτώσεις υπερβαίνουν το 6μηνο !!!!

Δεν τα έχω ακούσει από άλλους, έχω τουλάχιστον 3 περιπτώσεις πολύ κοντινών μου ανθρώπων και με διαφορετικούς παρόχους.

 

file SIMFONO 1000% MAZI SOU

perimena 3 mines apo tin ON na kanei kati , telika akyrosame tin aitisi mas kai tora paw pali ston OTE!!!! den yparxei ypodomi re paidia, akouw polla probllhmata

protimo 8mb kai ligo pio arga para grigora kai moufa kai astathia....

OTE 4 ever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα εχει πει και αλλος σε αυτο το ποστ και εχουν απαντηθει απο αρκετους θα ελεγα, κατι αλλο νεωτερο θελουμε να μαθουμε υπαρχει τιποτε.Μηπως ξερει καποιος να πει γιατι φευγουν 6000 καταναλωτες την εβδομαδα απο οτε και πανε στους εναλλακτικους, ειναι παρα πανω αλλα τοσους προλαβαινουν μονο απο τον οτε να διακοψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ναι,οταν λες ομως ΕΩΣ 24,εννοεις 17,18,20,22,24 και οχι 10. αν ειναι δυνατον.μιλαμε για το 1/3 της ταχυτητας που σου λενε.

 

ΥΓ.οπως εσυ δεν εισαι τοσα χρονια ευχαριστημενος απο τον οτε,ετσι και εγω δεν ειμαι ευχαριστημενος απο την forthnet.

και πιστεψε με,ειμαστε παρα μα παρα πολλοι. μπες και στην ενοτητα ADSL συνδεσεις,στο τοπικ του Double Play,και θα το διαπιστωσεις.οπως και στο Adslgr.com. πολλα παραπονα.

 

ama menei kapoios stou diaolou th mana pws perimenei na exei 24,22,20,18,17mbit? egw eimai sta 2.3km kai exw me to zori 14-15mbit analoga me ta kefia...ti na kanoume etsi einai h texnologia opws eipa pio panw...

 

twra 8a mou peis as ferei mini dslam pio konta...e an den exei megalh pelateia sthn ekastote perioxh pou xreiazetai ena tetoio dslam kaneis den to kanei auto

 

diavazw to section ths Forthnet sto adslgr.com kai me olo to sevasmo xondrika mporw na pw oti xalara to 50% twn paraponwn pou grafontai einai apo atoma pou exoun elaxistes gnwseis kai den exoun checkarei ta vasika

 

px se ti apostash vriskontai, ti modem exoun (se periptwsh pou den exoun parei to modem pou dinei h forthnet), ti firmware exei auto, an h kalwdiosh tou spitiou tou apo to 1950 einai kalh h oxi (ok upervoliko), an exoun 10 metra kalwdio apo thn mpriza sto router, an exoun valei pantou filtrakia akoma kai an exoun syndesei swsta to splitter me to router kai to thlefwno. Xwris na skeftomaste oti paraponiountai gia taxythtes pou tis metrane me p2p(!!!!) me speedtests(!!!!) h me direct downloads xwris na xrhsimopoioun download manager kai se kapoies periptwseis xwris na exoun lavei to sms me to user/pass tou new account sta "ews 24mbit"! Oi pio polloi nomizoun oti an exoun "24mbit" den paizei rolo an o allos (eite server eite user) pou stelnei ta dedomena exei px 1mbit upload...PREPEI na ta lamvanoun se "24mbit"!!!

 

Mporei na eimai upervolikos alla auta diavazw ka8e mera...elaxistes einai oi periptwseis pou ftaiei h Forthnet h ta kalwdia tou OTE (sygkritika asfalws me to synolo twn pelatwn ths Forthnet)

Apo ekei kai pera an o ka8enas mas pairnei thlefwno thn TY ths Forthnet kai ths ekastote enallaktikhs etairias pws na mhn einai piasmenes oles oi grammes apo thn stigmh pou den exoun checkarei ta parapanw vasika paradeigmata kai pairnoun thlefwno gia to paramikro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ξερει καποιος να πει γιατι φευγουν 6000 καταναλωτες την εβδομαδα απο οτε και πανε στους εναλλακτικους, ειναι παρα πανω αλλα τοσους προλαβαινουν μονο απο τον οτε να διακοψουν.

 

φιλε μου ειναι απλα τα πραματα.δεν θελει και πολυ μυαλο :-) .

καποτε υπηρχε μονο μια εταιρια.τωρα υπαρχουν 10.

ειναι αδυνατον να εχει το 100% ο οτε. δεν το εχει κανει καμοια εταιρια στον κοσμο.

ειναι ο νομος της αγορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...