Προς το περιεχόμενο

202.000 χώρισαν από ΟΤΕ λόγω... αργού Ιντερνετ


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24mbps σε adsl2+ πιάνει κάποιος μόνο αν είναι σε απόσταση μικρότερη από 3χλμ. από το dslam του παρόχου (όχι του ΟΤΕ) και το δίκτυο είναι σε άψογη κατάσταση.

 

Ώπα. Συνήθως όλα τα dslams στο ίδιο μπουρδ... ε, συγγνώμη, κτίριο είναι.

Και αν κάποιος μένει στου βοδιού το κέρατο, τον χαλάνε τα 4-5Mbit που θα πιάνει μαζί με τα άπειρα τηλέφωνα?

Και στο κάτω κάτω, τι να κάνει η forthnet? (λέω forthnet επειδή δίνει 24Mbit και είναι πιο αισθητή η πτώση της ταχύτητας στους καταναλωτές)

Να βάλει dslam έξω από κάθε σπίτι?

Επίσης η forthnet ΔΕΝ δινει 24Mbit. Δεν ξέρω γιατί έχετε κολλήσει όλοι σ'αυτό. Δίνει adsl2+ γραμμή και ΤΕΛΟC. Ότι πιάνεις, πιάνεις.

 

Για την ιστορία: Έχω forthnet 2 play, συγχρονίζω στα 7Mbit και δεν έχω παράπονο (<-απ'την ταχύτητα, άλλα παράπονα έχω :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Επίσης η forthnet ΔΕΝ δινει 24Mbit. Δεν ξέρω γιατί έχετε κολλήσει όλοι σ'αυτό. Δίνει adsl2+ γραμμή και ΤΕΛΟC. Ότι πιάνεις, πιάνεις.

 

h pio swsth diatypwsh mexri stigmhs...(giati ta "ews" 24mbit paraeinai marketing...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ama menei kapoios stou diaolou th mana pws perimenei na exei 24,22,20,18,17mbit? egw eimai sta 2.3km kai exw me to zori 14-15mbit analoga me ta kefia...ti na kanoume etsi einai h texnologia opws eipa pio panw...

 

 

ThReSh,συμφωνω με ολα αυτα που εγραψες.το δεχομε. αλλα γιατι εγω που εχω 10,να πληρωνω το ιδιο με καποιον που εχει 20?

και επισης,θα ητανε πιο δικαιο να σου λεγανε ''-που μενεις κυριε,περιστερι? στην θηβων? ωραια! εισαι τοσο απο το DSLAM,αρα περιμενε γυρω στα 13-15.''

αλλα δεν σου λενε αυτο,σου λενε μεχρι 24. ας λεγανε καλυτερα απο 8 εως 24.

 

και θα το ξαναπω.δεν εχω προβλημα με την forthnet,ουτε με κανεναν. απλα αυτο που θελω να πω,ειναι οτι καθε εταιρια εχει τα καλα της και τα κακα της.και οτι ολοι περιπου στο ιδιο καζανι βραζουνε.

δεν μπορει ο καθενας να μας βγαζει την tella-forthnet εταιρια του 10/10,και τον οτε 2/10. αν ειναι δυνατον.το εχουνε γ@μισει το θεμα καποιοι.

 

εβαλε ο ξαδερφος μου Otenet 8Mbit προχθες.πηγε να κατεβασει απο Nvidia.com , microsoft.com ,και rapidshare ,και δεν επιανε πανω απο 20 Kbps. μπηκε σε οποιο φορουμ ελληνικο υπηρχε,και για 4 ωρες εθαβε τον οτε. του λεω ''παρε αγορι μου τον οτε να δεις τι θα σου πουνε ''.τελικα τους πηρε τηλεφωνο,του ειπανε απενεργοποιησε το Firewall,και επιασε αμεσως 700. Ελεος δηλαδη.ολα αυτα τα ποστ,που δυσφημιζουν μια εταιρια,θα μπει τωρα να τα κανει Edit? δεν νομιζω.

 

ο αλλος τις προαλες σε φορουμ,εβαλε οτενετ λεει 4 Mbit,και κατεβαζε με 3-5Kbps. και ειχε τιτλο τοπικ ''ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΥΣ''. μετα απο 2 λεπτα συζητηση,τι κατεβαζε? Τορρεντ με 1/1 Seeds peers. αυτα τα ποστ ομως,μενουνε στην θεση τους,και τα διαβαζουνε και αλλοι που πιθανος θα επηρεαστουν στην τελικη τους αποφαση. γιατι σε ενα τοπικ 100 ποστς,διαβαζεις μονο τον τιτλο,αντε και τα πρωτα ποστ.σιγα μην κατσει ο αλλος να το διαβασει ολοκληρο,να δει τι παιχτηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο όμως δεν γίνεται και με τους χρήστες άλλων εταιριών; Το είχες αναφέρει και ο ίδιος κιόλας, όχι όποτε μας συμφέρει....

 

Επίσης προτιμούμε να πληρώνουμε 80 ευρώ το δίμηνο για ΈΩΣ και 24mbps + τηλεφωνία ακόμα και αν πίανω 1mbit από το να πληρώνουμε 120 ευρώ το δίμηνο ΟΤΕ + 26 ευρώ ΟΤΕΝΕΤ 1mbit, ακόμα και αν το service είναι άθλιο τι να κάνεις είναι φθηνότερο και κάθε πότε θα παίρνεις τηλέφωνο, πάνω από 1 φορά στους 2 μήνες αποκλείεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ThReSh,συμφωνω με ολα αυτα που εγραψες.το δεχομε. αλλα γιατι εγω που εχω 10,να πληρωνω το ιδιο με καποιον που εχει 20?

και επισης,θα ητανε πιο δικαιο να σου λεγανε ''-που μενεις κυριε,περιστερι? στην θηβων? ωραια! εισαι τοσο απο το DSLAM,αρα περιμενε γυρω στα 13-15.''

αλλα δεν σου λενε αυτο,σου λενε μεχρι 24. ας λεγανε καλυτερα απο 8 εως 24.

 

giati to kostos einai idio gia tous ISPs se LLU...eite gia 1mbit eite gia 24mbit...

 

ase pou an den exeis hdh adsl den mporeis na deis poso mporeis na sygxroniseis...

epipleon yparxoun arketa atoma pou oute 8mbit den ftanoun, exw dei atomo me 60db attenuation...me to zori 1mbit...

opws eipe poly swsta o tolis_01 den dinoun 5,10,12,16,20,24mbit...dinoun adsl2+ kai se auto oti mporeis pianeis :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης προτιμούμε να πληρώνουμε 80 ευρώ το δίμηνο

sorry,αλλα εγω δεν πληρωνω μονο τοσα.με τις κλησεις που χρεωνωνται και με κατι 0800 και με κατι που βαζουν παραπανω αυτοι,μου παει 110.

 

+ 26 ευρώ ΟΤΕΝΕΤ 1mbit

και παλι sorry,αλλα εγω ειχα με 20 ευρω 2mbit,και πριν φυγω μου κανανε προσφορα στα ιδια λεφτα 4mbit,και με 30 ευρω 8mbit. αρα το 26 ευρω 1 mbit,αστο καλυτερα.

 

ThReSh

 

opws eipe poly swsta o tolis_01 den dinoun 5,10,12,16,20,24mbit...dinoun adsl2+ kai

 

giati ta "ews" 24mbit paraeinai marketing...

 

μηπως κατι δεν παει καλα εδω? :-)

απο την μια λες οτι δεν μας δινουν 24,αλλα Adsl 2+

και απο την αλλη μιλας για 24 και marketing.

 

τελικα η forthnet δινει 24 mbit η Adsl 2+ ? για να ξερουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

e diavase to ligo pio prosektika...to gegonos oti dinoun adsl2+ shmainei EWS 24mbit...dld oti piaseis apo 1 ews 24mbit...

profanws to ews 24mbit einai marketing...ti perimeneis oloi auto kanoun...o OTE an kai otan perasei se adsl2+ to idio 8a leei...ews 24mbit..

ti den katalaves?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

profanws to ews 24mbit einai marketing...ti perimeneis oloi auto kanoun...

εκει θελω να καταληξω.οτι αυτο το 24.... που λεει η forthnet ειναι μαρκετινγκ,και δεν ισχιει στην πραγματικοτητα.

αρα μην λεμε οτι ο οτε δινει 8,και η forthnet 24.γιατι μιλαμε για 3 φορες μεγαλυτερη ταχυτητα,κατι το οποιο και δεν ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορα ειναι οτι μπορειs να πιασειs καποιεs στιγμεs τα 24.

ο μεσοs οροs μιαs υγιουs γραμμηs 2play ειναι απο 1,5-2,5ΜΒ/s πραγμα που το πιανω καθημερινα εγω και παρα πολλοi αλλοι.

εξαλλου εχω ποσταρει πολλεs φορεs ταχυτητεs που εχω πιασει πανω απο 3ΜΒ.αλλα αυτεs ειναι για στιγμεs.

αρα το μεχρι 24 ισχυει,αλλα οχι σταθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
εκει θελω να καταληξω.οτι αυτο το 24.... που λεει η forthnet ειναι μαρκετινγκ,και δεν ισχιει στην πραγματικοτητα.

αρα μην λεμε οτι ο οτε δινει 8,και η forthnet 24.γιατι μιλαμε για 3 φορες μεγαλυτερη ταχυτητα,κατι το οποιο και δεν ισχυει.

 

nai alla an eisai makrya apo to dslam oute ta 8mbit tou ote den mporeis na piaseis...apla me ligotera lefta se periptwsh pou eisai katw apo 3km paizeis panw apo ta 8mbit tou ote...pragma to opoio den nomizw na se xalaei...

 

kai h forthnet/hol/isps pou dinoun me 3ekleidwto to downstream adsl2+ 8a lene ews 24mbit giati auto einai to pio swsto eite gia marketing eite gia nomikh kalypsh/prostasia apo mhnyseis/kataggelies...

 

eilikrina den katalavainw pou yparxei provlhma...emena mou fainetai oti pio poly mas peirazei pou kapoios allos pianei perissotera apo emas para to gegonos oti mexri proteinws plhrwname ta malliokefala mas gia to 1/10 ths taxythtas pou exoume twra...

 

3ΜΒ / Sec με 24αρα συνδεση?

 

nai giati oxi...auto einai to megisto 8ewrhtiko ths grammhs...kai exoun anafer8ei kamposes periptwseis apo xrhstes pou exoun piasei tosa mb/sec

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι φυσιολογικο να υπαρχουν τετοιες αυξομειωσεις στην ταχυτητα που κλειδωνει το ρουτερ μου?

17892/509 Kbps απο 14-15 που ειμουνα χθες. λες η forthnet να διαβαζει τα ποστ? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

synh8ws den yparxoun au3omeiwseis panw apo 1mbit...exeis checkarei mpas kai yparxei kapoio provlhma me kalwdia sto spiti, filtrakia, thlefwnikh syskeuh pou mporoun na prokaloun 8oryvo/vraxykyklwma kai etsi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...