Προς το περιεχόμενο

Πρέπει να επιβλέπει διαιτολόγος τα εστιατόρια;


afternetst

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι δεν τον ξέρω. Βασικά είναι εμφανές οτι ειρωνεύομαι το αιτημα του afternetst για διορισμό διαιτολόγων απο το κράτος , δηλαδή εντάξει τώρα :P Τέλος πάντων , είναι θέμα αγωγής ΚΑΙ αυτο, ....

afternetst ζήτα καλύτερα να σε διορισουν σε κανα σχολείο :P , αυτό το συζητάμε αν και την θέση ήδη την καλύπτουν απο τη χαροκόπειο. Τώρα το να σκας για έλεγχο στα εστιατόρια με την ιδιότητα του διαιτολόγου - ελεγκτή .. :fear: Και ένα δωράκι απο μένα :

Making Banana split

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Γιατι ειρωνευεσαι γνωριζομαστε μηπως;

Εσυ θα θα μου πεις με τι να ασχολουμαι στη ζωη μου ή πως να σκεφτομαι μεσω του thread που ανοιξα;

Εγω μπηκα στα post να σου να λεω τι να κανεις;

Επειδη γραφεις στο insomnia δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να σεβεσαι τους αλλους και κατα συνεπεια τον εαυτο σου. Εκτος και αν το κανεις επιτηδες για να κλειδωθει ή σβηστει το thread μου...

 

Σε παρακαλω να αναγνωρισεις το λαθος σου και να μην ξαναποσταρεις εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη γραφεις στο insomnia δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να σεβεσαι τους αλλους

 

Περίεργη φράση! 'Οπως και να 'χει, μη χαλιέστε, έχετε να δώσετε τοοοοοσα πολλά πράγματα μέσω μιας συζήτησης, μεγάλα παιδιά είστε, μην πετάτε έτσι απόψεις στα σκουπίδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

afternetst

Αν δεν είσαι σε θέση να αποδεχτείς μια χιουμοριστική παρέμβαση η οποία σαφέστατα δεν σε προσβάλει ως προσωπικότητα , τότε θα δυσκολευτείς πολύ στο διάλογο είτε εδώ , είτε παντού στην ζωή σου.

 

Δεν βλέπω να έκανα κάποιο λάθος , απεναντίας εξέφρασα περιεκτικά και με χιουμορ μια άποψη. Την συνοψίζω με τον τρόπο αυτό μέσω του φίλου μας, του Swedish chef , αν σε ενοχλεί δεν είναι δικό μου το πρόβλημα. Νομίζω ωστόσο ότι ήμουνα σαφής κατι το οποίο παρέβλεψες: διαιτολόγος διορισμένος από το κράτος για να ελέγχει τι θα τρώμε και πως το τρώμε , είναι επιεικώς γελοίο ή δε υπηρεσία του υγειονομικού ελέγχου λυπάμαι , αλλά είναι μια θέση ήδη κατοχυρωμένη το αν δεν είναι λειτουργική αυτό δεν θα το λύσει ο διαιτολόγος, προφανώς είναι ζήτημα οραγάνωσης της ως δημόσιας υπηρεσίας. Από την άλλη δεν θα βάλω εγώ νταλκά στο κεφάλι μου για το τι θα τρω και πως θα το τρώ και θα τον πληρώνω και από πάνω τον διατροφικό αστυνόμο (sic) και σιγά μην βάλουμε ταμπέλες ποιότητας στα εστιατόρια ! Συγνώμη αλλα αυτό μόνο ως αστείο μπορώ να το εκλάβω.

 

Τέλος μου ακούγεται πολύ περίεργο το γεγονός πώς συνδέεις νόσους όπως, διαβήτη , καρκίνο και τα συναφή πάνω στην συλλογιστική σου αυτή, είναι τουλάχιστον αποκρουστικό και αμέσως μετά ακολουθία αντιεπιστημονικής προσέγγισης. Αλλό ένα φόβητρο δηλαδή στην γκλάβα μας ! Περι ταμπέλων ποιότητας και ως δια μαγείας ισχυρίζεσαι πως την λύση θα την φέρει το κράτος μέσω μιας θέσπισης ελέγχου από . . . διαιτολόγους.

 

Επιμένω ότι μάλλον θα έπρεπε να αναρωτηθείς για την βαρύτητα και την αξία που έχει η διατροφική αγωγή , και μάλλον θα έπρεπε να σε απασχολεί περισσότερο πως θα μπορούσε επιτέλους η μέση εκπαίδευση να επιληφθεί του θέματος , αναφορικά πάντα με τις διατροφικές δια βίου συνήθειες.

 

Αυτά απο μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

afternetst

Αν δεν είσαι σε θέση να αποδεχτείς μια χιουμοριστική παρέμβαση η οποία σαφέστατα δεν σε προσβάλει ως προσωπικότητα , τότε θα δυσκολευτείς πολύ στο διάλογο είτε εδώ , είτε παντού στην ζωή σου.

 

Δεν βλέπω να έκανα κάποιο λάθος , απεναντίας εξέφρασα περιεκτικά και με χιουμορ μια άποψη. Την συνοψίζω με τον τρόπο αυτό μέσω του φίλου μας, του Swedish chef , αν σε ενοχλεί δεν είναι δικό μου το πρόβλημα. Νομίζω ωστόσο ότι ήμουνα σαφής κατι το οποίο παρέβλεψες: διαιτολόγος διορισμένος από το κράτος για να ελέγχει τι θα τρώμε και πως το τρώμε , είναι επιεικώς γελοίο ή δε υπηρεσία του υγειονομικού ελέγχου λυπάμαι , αλλά είναι μια θέση ήδη κατοχυρωμένη το αν δεν είναι λειτουργική αυτό δεν θα το λύσει ο διαιτολόγος, προφανώς είναι ζήτημα οραγάνωσης της ως δημόσιας υπηρεσίας. Από την άλλη δεν θα βάλω εγώ νταλκά στο κεφάλι μου για το τι θα τρω και πως θα το τρώ και θα τον πληρώνω και από πάνω τον διατροφικό αστυνόμο (sic) και σιγά μην βάλουμε ταμπέλες ποιότητας στα εστιατόρια ! Συγνώμη αλλα αυτό μόνο ως αστείο μπορώ να το εκλάβω.

 

Τέλος μου ακούγεται πολύ περίεργο το γεγονός πώς συνδέεις νόσους όπως, διαβήτη , καρκίνο και τα συναφή πάνω στην συλλογιστική σου αυτή, είναι τουλάχιστον αποκρουστικό και αμέσως μετά ακολουθία αντιεπιστημονικής προσέγγισης. Αλλό ένα φόβητρο δηλαδή στην γκλάβα μας ! Περι ταμπέλων ποιότητας και ως δια μαγείας ισχυρίζεσαι πως την λύση θα την φέρει το κράτος μέσω μιας θέσπισης ελέγχου από . . . διαιτολόγους.

 

Επιμένω ότι μάλλον θα έπρεπε να αναρωτηθείς για την βαρύτητα και την αξία που έχει η διατροφική αγωγή , και μάλλον θα έπρεπε να σε απασχολεί περισσότερο πως θα μπορούσε επιτέλους η μέση εκπαίδευση να επιληφθεί του θέματος , αναφορικά πάντα με τις διατροφικές δια βίου συνήθειες.

 

Αυτά απο μένα.

 

Καλα παει για flame-war η κουβεντα απ' οσο βλεπω, αλλα θα συνεχισω να λεω την γνωμη μου τεκμηριωμενη οπως εκανα σε ολες τις απαντησεις που εδωσα.

 

Η πρωτη φραση του thread λεει "Νομίζω είναι σοβαρό θέμα για συζήτηση και μας αφορά άμεσα όλους." Το "σοβαρο θεμα", οπως φαινεται στην τελευταια παραγραφο, ειναι η αυξηση των ασθενιων που οφειλονται σε λαθος διατροφη. Αυτο ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενο. Το θεμα δεν ειναι η ανεργια οπως αναφέρεις στο πρωτο post σου ουτε απο ποσες υπηρεσιες ελεγχονται τα εστιατορια (μια). Αν καταλαβα καλα, αυτο εννοεις με το "ΚΑΙ" με κεφαλαια που εχεις εκει (γραφεις: θα πρέπει να επιβλέπονται ΚΑΙ απο διαιτολόγους). Το νερο περναει τοσα φιλτρα και ελεγχους για να το πιεις. Αν δεν φτανουν, τι πιο φυσιολογικο να μπουν και αλλα φιλτρα και ελεγχοι; Ουτε ειναι το θεμα, αν εσυ "θα βάλεις νταλκά στο κεφάλι σου". Αν νοιαζοσουν ομως και ετρωγες συνειδητα θα ηξερες οτι ο "νταλκας" ειναι εκει για να προστατευτεις απο τα χειροτερα. Ειναι πραγματικα τοσο δυσκολο να κανεις μια σωστη σκεψη και με αυτην να αντεπιτεθείς στις ασθενειες με μεγαλη πιθανοτητα νικης; Δεν ειμαστε σαν τα προβατα τα μοσχαρια και τις κοτες οσο και οτι χορταρι (βλ. φαγητο) εχει μπροστα μας να το τρωμε. Ανθρωποι ειμαστε και πρεπει να εχουμε μετρα. Να σου θυμισω οτι παν μετρον αριστον.

 

Το θεμα επισης δεν ειναι ποσο θα κοστιζουν οι ελεγχοι από διαιτολογους - διατροφολογους. Οπως για παραδειγμα οταν μελεταμε πυρηνική φυσικη το θεμα δεν ειναι ποση ενεργεια χρειαζεται, αλλα τι σόι αποτελεσματα θα εχουμε. Το κλειδι για να καταλαβεις οτι εισαι εκτος θεματος ειναι να δεις οτι σκεφτεσαι ποσοτικά, και μονο ποσοτικά, σε ενα προβλημα που ειναι καθαρα θεμα ποιοτητας. Λες, ποσο το κοστος, συν ενας νταλκας, συν ενας φοβος (φοβητρο), συν ενας (sic) αστυνομος. Ενω επιστρατευεις συναισθηματικες τεχνικες τυπου Λυσια οταν λες οτι ειναι γελοιο, αστειο και δημιουργει φοβο χωρις να εχεις για αυτο κανενα επιχειρημα.

 

Λες οτι η διατροφη δεν σχετιζεται με τον διαβητη και τον καρκινο και ενω εχω γραψει οτι ειναι ηδη επιστημονικα τεκμηριωμενο εσυ το βαφτιζεις αντιεπιστημονικό και παλι ομως εισαι χωρις επιχειρηματα. Δηλαδη αμα τρως δηλητήρια με συγκάλυψη της νοστιμιάς απο τεχνητα ενισχυτικά γευσης και αρωματα τι περιμενεις να παθεις; Παραταση ζωης;

 

Δες τωρα μερικα μονο απο τα δικα μου επιχειρηματα. Aλλα τωρα εχουν link και τρομαζε οσο θελεις. Aυτη ειναι η πραγματικοτητα που ξεπερναει και το Matrix. Αν διαβασεις ξανα ολα μου τα ποστ ισως να την καταλαβεις καλυτερα.

Τρανς: ο κρυμμένος κίνδυνος

Διαβήτης και διατροφή: Νέες οδηγίες

Οι νέες διατροφικές συστάσεις για την αντιμετώπιση του διαβήτη

Τα τρανς λιπαρά οξέα αυξάνουν τους πόντους στην κοιλιακή περιοχή

Προσέχτε τι τρώτε

Ο «πόλεμος» του κυλικείου

Μεγάλη σουηδική μελέτη

Τα υψηλά επίπεδα σακχάρου ίσως αυξάνουν τον κίνδυνο καρκίνου

και ενα προσφατο

Αφύπνιση για τα παιδιά. H Βουλή φωτίζεται για την Παγκόσμια Ημέρα Διαβήτη

 

Μετα γραφω "Προσοχή, δεν λέω το υγειονομικό. Αυτό γίνεται ήδη αλλά τα αποτελέσματα στον τομέα της υγείας δεν είναι ενθαρρυντικά". Εσυ λες το υγειονομικο!!! Δηλαδη αμα βαλω thread με θεμα "Γραφτε ενα χρωμα οχι μαυρο" για τους x ή y λογους δεν εχει σημασια. Εσυ τι θα πεις; Mαυρο; Πολλες φορες οταν κατι διεφθαρθει, σαπισει, υπολειτουργει ειναι καλυτερα να το αντικαταστησουμε με αλλο παρα να το αναδομησουμε. Δες για παραδειγμα το ταχυδρομειο. Υποτίθεται οτι η εξελιξη του θα ηταν το Internet δεν εγινε ομως ετσι. Διαβασε σε αλλο ποστ μου για τους τσαγκαρηδες. Αλλο υγειονομος, αλλο διατροφολογος και διαιτολογος. Να σημειωσω οτι οι ερευνες, ανακοινωσεις, σεμιναρια κτλ. για την υγεια γινονται απο διατροφολογους διαιτολογους, οχι απο το υγειονομικο. Το υγειονομικο θα το παραλληληζα με τροχαια οσον αφορα τα προστιμα. Ασχολειται με νομικα θεματα (βλεπε υγειονομικές διατάξεις) που αφορούν τη ρύθμιση ζητημάτων που σχετίζονται με την ύδρευση, το νερό (πόσιμο και εμφιαλωμένο), τη διάθεση αποβλήτων και απορριμμάτων, την αμμοληψία, την προστασία από τον θόρυβο, τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος, τους αισθητικούς και τα είδη κομμωτικής, τη βιομηχανική, βιοτεχνική δραστηριότητα, τις κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις, τα τρόφιμα μεταξύ των οποίων τα οστρακοειδή και το γάλα, το κάπνισμα, την κολύμβηση, τις κατασκηνώσεις και τις κολυμβητικές δεξαμενές, τα μεταφορικά μέσα, τα νεκροταφεία, τα γραφεία τελετών. Τι σχεση εχουν ολα αυτα με τη διατροφη; Μηπως επειδη αχολουνται και με το γαλα αυτο δεν εχει μεγαλο βαθμο ορμονων; Πρεπει να εστιασουμε στο θεμα της φυσικης ποιοτητας την οποια θεωρω υπερτεχνολογια οπως γραφω σε αλλο post. Το υγεινομικο το πολυ πολυ να βαλει ενα ανωτατο μεγιστο επιπεδο σε καποια πραγματα με την απειλη προστιμων. Ποιος ομως θα βαθμολογησει την ποιοτητα του γαλακτος σε σκονη με το φρεσκο γαλα; Μπορει καποιος να μπει στην παντοδυναμη neslte και να κανει ελεγχους; Οχι φυσικα. Τι σκοπο θα ειχε η αναγραφη "χωρις συντηρητικά" ή "απο φυσικα προιοντα" (το ειδα και αυτο) ή "μη μεταλαγμενο" ή "παστεριωμενο-κονσερβα" και αλλες ετικετες αν δεν υπαρχει ενας καθολικος δεικτης ποιοτητας. Ενας ομως. Οχι ενας για τα κατεψυγμενα ενας για τα νωπα αλλος για κονσερβες. Η λυση δεν ειναι "δια μαγειας". Ειναι γιατι θα γινονται ελεγχοι ποιοτητας στο ραφι (κατα την διαθεση προιοντων) και δεν θα υπαρχει προστημο για αυτα βεβαια που πληρουν τις υγειονομικες διαταξεις οπως οριζει ο νομος. Απλα θα μπαινει ενα νουμερο αντιστοιχο της ποιοτητας του προιοντος διπλα στη τιμη ή καλυτερα μαζι με την τιμη.

 

Οπως παραδειγμα εχουμε ξενοδοχεια κατηγοριας πολυτελειας, Α, Β, Γ, Δ και Ε γιατι να μην εχουμε και κατηγοριες τροφιμων;

 

Ουσιαστικα εχουμε τις κατηγοριες και σημερα, στο ελαχιστο ομως, γιατι οι σχετικοι νομοι δεν εχουν αυτη την κατευθυνση. Παραδειγμα οι ποικιλιες καροτων, η γαρίδων οπως οριζονται απο το υγειονομικο. Αυτες αναφερονται στο μεγεθος ή και στην ποιοτητα (οπως την αντιλαμβανεται ο νομοθετης και οχι σε σχεση με την διατροφη) ενος μονο ειδους πχ. γαριδες no1 ή καροτα κατηγοριας β). Επισης δεν υπαρχει τιποτα για την τελικη ποιοτητα ενος γευματος. Ενταξει υπαρχει υποχρεωση να αναφερεται αν το κοτοπουλο πχ. ειναι φρεσκο ή κατεψυγμενο αλλα δεν φτανει αυτο. Αλλο βιομηχανικη κοτα, αλλο οικολογικη κτλ. Επισης θα υπαρχει διασφαλιση του αγοραστη. Σημερα μπορει να δει 2 διαφορετικα σαλαμια το πρωτο με 5? και το δευτερο με 10? αλλα δεν ξερει ποιο ειναι το καλυτερο!! Και αν εχουν μονο διαφορετικο αρωμα και περιτυλιγμα;

 

Σαφως η διατροφη ειναι και θεμα παιδειας. Υπαρχει ομως καποιο θεμα που δεν ειναι; Και τα ναρκωτικα και το καπνισμα ειναι θεμα παιδειας και ενα σωρο αλλα αδικηματα. Σε αντιπαραθεση με το υγειονομικο θα επρεπε να υπαρχει μονο η αστυνομια αλλα υπαρχουν και κεντρα αποτοξινωσης και κοινωνικοι λειτουργοι κτλ. Αυτα θα συνεχιζονται οσο υψηλο επιπεδο παιδειας και να εχουμε. Χρειαζεται λοιπον καποιος αλλος ελεγκτικος μηχανισμός. Αλλιως ειναι σαν να λες πχ. αφου δεν προχωρησε το ταχυδρομειο στην ηλεκτρονικη εποχη χρειαζομαστε και αλλο ταχυδρομειο, και μεγαλυτερο, και με επιδοτησεις κτλ. Αλλο το ταχυδρομειο, αλλο το τηλεφωνο, που οταν βγηκε φοβηθηκαν οτι θα εσβηνε το ταχυδρομειο, αλλο το Internet. Να πω επισης οτι στο σχολειο υπηρχε μαθημα υγιεινης απο χρονια (μαθαιναμε για την διατροφικη πυραμιδα και αλλα διαφορα) οταν το κυλικειο και τα φαστ φουντ οργιαζαν με τα junk food. Αρα και στο θεμα αυτο η παιδεια εχει αποτυχει. Αν ειχε επιτυχει θα βλεπαμε μειωση των συγκεκριμενων ασθενιων αντι για αλαμτωδη αυξηση. Η τηλεοραση σταθηκε ποιο δυνατη στο να περασει την γνωμη της στη ελληνικη αποσπασμενη οικογενια οπου ολοι δουλευαν ολη μερα τοτε οπως και σημερα. Η παιδεια δεν ειναι πανακεια και μερικες φορες χρησιμοποιείται για να κρυψη αλλα κοινωνικα προβληματα.

 

Τελος η βαθμολογια της ποιοτητας και ο αντιστοιχος ελεγχος δεν ειναι θεμα αισθητικης για να πεις δεν μ'αρεσει ειναι αποκρουστικο κτλ. Αποκρουστικο ειναι μια αγελαδα που το στηθος της σερνεται στο εδαφος απο τις ορμονες για την αυξηση την παραρωγης. Μπορει να πεις οτι ειναι ζωο αλλα για αυτους ειναι μονο παραγωγικη μοναδα. Ενας κτηνοτροφος ονομαζε τις κοτες του κοτες-robot αν σου λεει τιποτα. Αν θες σου λεω και λεπτομεριες.:devil: Αυτοι και αλλοι λοιπον δεν εχουν ουτε ηθικους ουτε αισθητικους περιορισμους στο τι θα σου προσφερουν και κανουν το παν για να μεγιστοποιησουν τα κερδη τους. Eσυ γιατι θα πρεπει να εχεις τετοιους περιορισμους οταν απο αυτα τα προιοντα εξαρταται αμεσα η υγεια σου και η τσεπη σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά. Βασικά ο σωστός διαιτολόγος είναι κάποιος που για να εκφέρει γνώμη για το τι πρέπει να τρως, πρέπει να έχει ιατρικό ιστορικό σου και παράλληλα να έχει και γνώση των διατροφικών σου συνηθειών και θερμιδικών αναγκών. Κάτι το οποίο δεν γίνεται αν είναι μέρος μιας δημόσιας υπηρεσίας, και παρουσιάζεται σαν το Σούπερμαν για να σώσει τον "ανυποψίαστο" πολίτη. Και εξαφανίζεται απ' τη ζωή του ανυποψίαστου πολίτη το ίδιο γρήγορα.

 

Η ποιότητα του φαγητού είναι κάτι που είναι αρμοδιότητα του Υγειονομικού, και όχι των διαιτολόγων. Για να είμαι πιο σαφής είναι αρμοδιότητα του Υγειονομικού η ποιότητα των υλικών που παρασκευάζεται το φαγητό. Αν η υπηρεσία υπολειτουργεί δεν είναι λύση να δημιουργήσουμε μια νέα που θα υπολειτουργεί πάλι, αλλά να στελεχώσουμε την ήδη υπάρχουσα ουτως ώστε να λειτουργεί ικανοποιητικά.

 

Αν πάλι θες να το θέσεις σε σωστή βάση, η μόνη πιθανή υποχρέωση που έχει το κράτος είναι μέσω νομοθεσίας να φροντίσει οι επιχειρήσεις εστίασης να έχουν ένα διατροφολόγο που θα επιβλέπει το μενού και θα μπορεί να εγγυηθεί την διαδικασία παρασκευής καθώς και την θερμιδική αξία των παρασκευαζόμενων φαγητών. Αλλά αυτό σημαίνει οτι σε τυχόν έφοδο του Υγειονομικού, αν δεν ισχύουν αυτά υπόλογος θα είναι και ο διατροφολόγος του εκάστοτε παραβάτη.

 

Από εκεί και μετά ο κάθε Έλληνας έχει την επιλογή να πάει μόνος του ή όχι σε ένα διατροφολόγο (που παλαιότερα μέχρι να βγουν στη φόρα τα σκάνδαλα με τους γιαλαντζί επιστήμονες του κλάδου, ήταν ιν) και να φτιάξει ένα διατροφικό προφίλ για την πάρτη του. Με βάση τις ανάγκες του σε θερμίδες κτλ. Που είναι και το σωστό.

 

Το να έχουμε σε ανύποπτες στιγμές να έρχεται κάποιος και να μας κάνει κύρηγμα την ώρα που τρώμε κάτι δεν είναι παραγωγικό (θα τον γράψουμε ανάμεσα στα πόδια μας), πολύ πιθανόν να λέει λάθος πράγματα (δεν θα ξέρει τις ανάγκες μας κτλ) και τρίτον δεν είναι δουλειά του κράτους.

 

EDIT:

Αν υπάρχουν τόσοι διατροφολόγοι στην Ελλάδα με αποτέλεσμα να είναι η μεγάλη πλειοψηφία άνεργοι, είναι "λάθος επιλογή" αυτών που πήγαν και σπούδασαν αυτό το αντικείμενο χωρίς να σκεφτούν και λίγο το τι θα κάνουν στο μέλλον. Το παράδειγμα με τα μπουγατσοπωλεία και τα σουβλατζίδικα της Θεσσαλονίκης είναι εφαρμόσιμο και εδώ. Όσον αφορά την προσφορά και την ζήτηση ιδίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Afternetst ,δεν φταίω εγώ για τον κατακερματισμό του ποστ και ουτε κάνω flame διασκεδάζω με μια συζήτηση. Ωστόσο έτσι χαοτικά όπως τοποθετήσε δεν μου δίνεις καλύτερη επιλογή για κουβέντα :

Η πρωτη φραση του thread λεει "Νομίζω είναι σοβαρό θέμα για συζήτηση και μας αφορά άμεσα όλους." Το "σοβαρο θεμα", οπως φαινεται στην τελευταια παραγραφο, ειναι η αυξηση των ασθενιων που οφειλονται σε λαθος διατροφη. Αυτο ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενο.

Προφανώς είναι ένας απο το λόγους , όχι όμως ο μοναδικός λόγος και αυτό επίσης είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο.

Το θεμα δεν ειναι η ανεργια οπως αναφέρεις στο πρωτο post σου

Εκανα χιουμορ γιατί υπέθεσα οτι είσαι διαιτολόγος ή ότι το σπουδάζεις ή κάτι παρεμφερές , καμία σχέση με σοβαρού ύφους άποψη από μέρος μου όπως και ήταν προφανές , μάλλον ήταν μια σατυρική παρέμβαση . Δεν θεωρώ ότι σε προσβάλλω.

Αν καταλαβα καλα, αυτο εννοεις με το "ΚΑΙ" με κεφαλαια που εχεις εκει (γραφεις: θα πρέπει να επιβλέπονται ΚΑΙ απο διαιτολόγους).

Οχι το "ΚΑΙ" το έβαλα γιατί το θέμα που θίγεις είναι ζήτημα αγωγής ΚΑΙ ΑΥΤΟ ;) , όπως πολλά άλλα , πχ τα ναρκωτικά που ανέφερες, αναθεμάμαι αν κατάλαβα την συσχέτιση αλλά τέλος πάντων.

(...)Ανθρωποι ειμαστε και πρεπει να εχουμε μετρα. Να σου θυμισω οτι παν μετρον αριστον.

Και ποιος θα μου βάλει μέτρο εμένα στο τι θα τρω , ο διορισμένος από το κράτος διαιτολόγος ; Αν θελήσω ποτέ την γνώμη του διαιτολόγου θα τον επισκεφτώ στο γραφείο του, δεν χρειάζομαι το κράτος να τον βάλει να μου χτυπήσει την πόρτα.

Λες οτι η διατροφη δεν σχετιζεται με τον διαβητη και τον καρκινο και ενω εχω γραψει οτι ειναι ηδη επιστημονικα τεκμηριωμενο εσυ το βαφτιζεις αντιεπιστημονικό και παλι ομως εισαι χωρις επιχειρηματα.

Δεν το είπα αυτό ποτέ ,αυτό που θεωρώ άκρως αντιεπιστημονικό και κομπογιαννίτικο είναι η χρήση επιμέρους πεδίων της επιστήμης για την υποστήριξη γενικευμένων απόψεων που συνάδουν μερικώς ως και καθόλου με ένα θέμα συζήτησης , και εξηγούμε :

Δες τωρα μερικα μονο απο τα δικα μου επιχειρηματα. Aλλα τωρα εχουν link και τρομαζε οσο θελεις. Aυτη ειναι η πραγματικοτητα που ξεπερναει και το Matrix. Αν διαβασεις ξανα ολα μου τα ποστ ισως να την καταλαβεις καλυτερα.

Τρανς: ο κρυμμένος κίνδυνος

Διαβήτης και διατροφή: Νέες οδηγίες

Οι νέες διατροφικές συστάσεις για την αντιμετώπιση του διαβήτη

Τα τρανς λιπαρά οξέα αυξάνουν τους πόντους στην κοιλιακή περιοχή

Προσέχτε τι τρώτε

Ο «πόλεμος» του κυλικείου

Μεγάλη σουηδική μελέτη

Τα υψηλά επίπεδα σακχάρου ίσως αυξάνουν τον κίνδυνο καρκίνου

και ενα προσφατο

Αφύπνιση για τα παιδιά. H Βουλή φωτίζεται για την Παγκόσμια Ημέρα Διαβήτη

...Λοιπον , ΤΙ σχέση έχουν όλα αυτά τα άρθρα που παρέθεσες με την λειτουργικότητα του μέτρου που προτείνεις ; Πραγματικά ! Δηλαδή οι διαιτολόγοι τοποθετημένοι απο το κράτος ως επιθεωρητές ελέγχου θα μας σώσουν απο την λαιλαπα του καρκίνου και το διαβητη; Καταλαβαίνεις άραγε τον εσφαλμένο συσχετισμό; Παράθεση παραϊατρικών /ιατρικών άρθρων για να υποστηρίξεις την λειτουργικότητα ενός ...δεν έχω καταλάβει ακριβώς ρε γαμώτο , γιατί το κράτος να διορίσει διαιτολόγους είπες; :shock:

 

 

Μέχρι εδώ άντεξα να κάνω παραθέσεις , πραγματικά δεν μπορούσα να συνεχίσω.... Να σε ρωτήσω κάτι; Ωραία ...λοιπόν , εγώ έχω σπουδάσει στο τμήμα φυσικής αγωγής. Πίστεψε με έχω την ικανότητα να αραδιάσω ολόκληρα κατεβατα σεντόνια για την νοσηρό τρόπο ζωής του σύγχρονου πολίτη όσον αφορά όχι μόνο για τις διατροφικές του συνήθειες/επιλογές αλλά και για το χαρακτήρα του ως βιολογικός μηχανισμός όπου κυριο χαρακτηριστικό του είναι η κίνηση, αν το κάνω και δαρβινιστικα μπορώ να σε πείσω οτι είσαι φτιαγμένος φίλε μου, κατα βάση για να ..κυνηγάς ! ,επίσης μπορώ να το κάνω με τετοιο τρόπο ώστε να θεωρήσεις την διατροφή δευτερεύοντα παράγοντα για το προσδοκώμενο της βιολογικής σου ηλικίας, άλλο που δεν ισχύει , γιατί στην πραγματικότητα , διατροφή και κινητική δράση είναι άρρηκτα συνδεδεμένα,ωστόσο :shock: .., κυρίως είμαστε βιολογικές μηχανές παρά αποθήκες θερμιδογόνων ουσιών ... κοινώς αγαπητέ οι πίτσες υπο συνθήκες ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ! :P

 

Θεωρείς εξάλλου τον υποτονικό και καθιστικό τρόπο ζωής λιγότερης σημασίας έναντι των διατροφικών συνηθειών; Αν ναι τότε εκεί θα καταλάβεις την ολιστική διαφορά ενός διαιτολόγου με έναν καθηγητή φυσικής αγωγής. :confused: Δηλαδή τι πρέπει να κάνω , να βγώ και να απαιτήσω απο το κράτος να με διορίσει ελεγκτή της καθημερινής κινητικής σου φύσης ; (sic)και να σου υπενθυμίζω ότι θα πεθάνεις νεώτερος αμα μείνεις κολλημένος στον καναπέ σου ;ή θα σε χτυπήσει ο καρκίνος , έχω και άρθρα να σου παραθέσω αμα θες .. (που άμα θέλω λέω κάπου εδώ : Αυτό δεν απέχει και πολύ απο την αλήθεια εδώ που τα λέμε )

 

Θα προτιμούσα αυτο το thread να αναφέρεται με πρωτοβουλεία δική σου στα της βιομηχανίας της διατροφής , πραγματικά αυτό θα έχει ενδιαφέρον . . μην μου λες όμως να σε διορίσουμε γιατι θα ανεβάσω συνταγές του σουηδου !

 

: -p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ναι εχεις δικιο οτι δεν ειναι ο μονος λογος αλλα αυτο εδω το thread αναφερεται σε αυτον τον λογο και μονο. Δηλαδη στη σχεση διατροφης - ασθενειων. Οποτε καλη η παρατηρηση σου, αλλα ειναι εκτος θεματος και παλι.

 

2. Sorry, δεν με ενδιαφερει που εκανες χιουμορ, ουτε θα πρεπει να ενδιαφερει κανενα αλλο που καθεται και μας διαβαζει. Αν ειναι να μπαινω σε ενα συγκεκριμενο topic και να βλεπω ασχετες συνταγες και αστεια καλυτερα να ανοιξω την τηλεοραση. Υπαρχουν τοoooσα thread για αυτες τις δουλειες. Ακομη και αν εχω προβλημα κατανοησης με το διαλογο ή το χιουμορ ή τις συνταγες αυτο ειναι ενα αλλο θεμα. ΕΔΩ δεν θα κατσω να το συζητησω. Και εφοσον το συνεχιζεις ενω σου ειπα να σταματησεις εισαι δυο φορες εκτος θεματος. Δεν θα σου απαντησω για το τι ειμαι, αλλα ακομη κι αν το κανω πως θα ξερεις οτι δεν λεω ψεματα; Γιατι θα πρεπει να υποθεσεις τι ειμαι για να απαντησεις στο thread που εθεσα; Οτι χρειαζεται να ξερεις για να απαντησεις ειναι στα post που εχω κανει. Αλλα εστω οτι εγω προσωπικα επωφελουμαι της καταστασης και διοριζομαι - προσλαμβανομαι για να δουλεψω για το αυτο, εσενα τι σε χαλαει; Εγω δεν ειμαι αυτος που θα φταιει για την φτωχεια. Αλλου να πας ψαξεις. Απο την αλλη αν ειμαι τετοιας ειδικοτητας γιατι να θελω να διοριστω, αν στο γραφειο μου ερχονται δεκαδες παχυσαρκοι και αλλοι με διεταραγμενο μεταβολισμο (μιας και αυτες οι ασθενιες αυξανουν (δες τα link)) καθε μερα και θα τα παιρνω χοντρα, δηθεν για να τους κανω καλα; Ακομη δεν θα σου απαντησω για τι ειμαι, γιατι ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΔΩ.

 

3. Και που να ξερω οτι σκεφτοσουνα την αγωγη; Που στο καλο το εγραψες; ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ SPAM ME ΜΙΣΟΛΟΓΑ; Αρα εισαι παλι εκτος θεματος λογω μη κατανοητης και ολοκληρωμενης προτασης, (κοινος ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΙΑ), ακομα και αν τελικα μπηκες στον κοπο να μας γραψεις τι σκεφτοσουνα.

 

4. Δεν νομιζω να κατσει κανεις να σου βαλει μετρο ουτε να σου χτηπησει την πορτα. Ενα νουμερο θα βαλει μονο πανω στο προιον και οσο ο κατασκευαστης ή ο παραγωγος του δεν το αλλαζει αυτο το νουμερο θα'χει. Αμα θες να το παρεις, παρτο. Δεν θα σε εμποδισει ενα νουμερο ουτε και θα σε προτρεψει ομως. Οπως πχ. τον καπνιστη δεν τον εμποδιζει να καπνιζει οτι και να λεει πανω το πακετο.

 

5. Που το ειδες το "παραϊατρικο αρθρο"; Προφανως συνεχιζεις ακομη την ασκοπη σπαταλη χαρακτηρισμών χωρις επιχειρηματα. Ολα τα αρθρα ειναι καταγραμμενη πραγματικοτητα απο διακεκριμενους επιστήμονες. Που ειδες "επιμέρους πεδία της επιστήμης να δημιουργουν ή να υποστηρίζουν γενικευμενες αποψεις"; Δεν υπαρχει τιποτα "επι μερους". Ειναι η πραγματικοτητα και με αυτην ενημερωνεται τωρα η Βουλη. Σταματα να ριχνεις λασπη!! Εγινες ενα μ'αυτην.

 

6. Δεν ειπα οτι θα "μας σωσουν". Ειπα οτι υπαρχουν μονο πλεονεκτηματα σε αυτα που προτεινω. Τελικα γραφω οτι: Θυμισου οτι ολοι μπορουν να βγουν κερδισμενοι αν παιξουν τα χαρτια τους σωστα. Και τελος διαβασε ΟΛΑ τα post μου σε αυτο το thread ισως καταλαβεις το "γιατι .. ειπες;" οπως περιπου το παραφραζεις. Αν παλι δεν καταλαβεις ζητησε αλλου βοηθεια για να στα εξηγησουν, εγω δεν γινεται να γραφω τα ιδια πραγματα δυο και τρεις φορες εδω μεσα.

 

7. Το αν αντεχεις και ποσο ειλικρινα δεν με απασχολει, ουτε και η οποια εκπαιδευση σου, ουτε και προκειται να πιστεψω οτιδηποτε λες εσυ για τον εαυτο σου. Αυτα δεν εχουν θεση εδω μεσα οπως και αυτο περι καθιστικής ζωης επισης εκτος θεματος και πιθανον θεμα ενος αλλου ξεxωριστου thread. Αφου τελικα δεν εχεις καποιο link για αντιπαραβαλεις ή να προσεταιρισθείς, η γνωμη σου δεν μου ειναι χρησιμη, με την ενοια οτι την ακουσα αλλα δεν μπορω να κανω κατι αλλο πανω στην αρχικη μου ιδεα (πχ. να την κανω καλυτερη, να την μετατρεψω, να την ακυρωσω, να την επεκτεινω). Το οτι ειμαστε βιολογικες μηχανες, δεν σημαινει αραγε, οτι θα υπαρχουν καποια συγκεκριμενα δηλητηρια που θα μας βλαπτουν σε οποιεσδήποτε συνθηκες και σε οποιαδήποτε φυσικη κατασταση και αν βρισκομαστε; Ποιος θα τα βαθμολογησει αυτά; Και τι συμβαινει με τα δηλητηρια που παραγονται εντος του οργανισμου σαν αποτελεσμα καταναλωσης συγκεκριμενων τροφων;

 

8. Ελεος, φτανουν οι ξεκαρφωτες κατηγοριες. Δεν ζητησα να διορισθω!!! Αν παλι τύχει και με ζητησουν (σιγα να μην με παρακαλεσουν κιολας :lol:) θα κοιταξω να στειλω εσενα. Α, να μην ξεχασω οτι και στο τελευταιο σου εγωιστικο παραμιλητό για το τι θα πρεπει να κανω σε αυτο thread, ησουν παλι εκτος θεματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όλα αυτά για διατροφολόγους καλά είναι να λέγονται, αλλά είναι ανεφάρμοστα….ο έλληνας πάντα θα βρει την ευκαιρία να ξεφεύγει….τι να τον κάνω τον διατροφολόγο όταν το λάδι είναι μια εβδομάδα στην φριτέζα και δεν αλλάζεται ποτέ, παρά μόνο συμπληρώνεται…..

 

από κει και πέρα άλλο είναι το θέμα…..

 

Οι επαγγελματίες που έχουν τέτοιου είδους επιχειρήσεις πρέπει να σοβαρευτούν.

Δε μπορεί κύριε να επενδύεις μια περιουσία στην διακόσμηση και να μου φέρνεις μαχαιροπίρουνα από τους ''ρωσοπόντιους''.

 

Δεν έχω δει ρε παιδιά σε κανένα μα κανένα εστιατόριο, και μιλάμε τώρα για πολυτελή μαγαζιά, να έχει αξιοπρεπή μαχαιροπίρουνα (άσε που πολλά είναι στραβα). Το ίδιο και με τα ποτήρια…..πόσο έχουν να πάρουν 200 γαμοπότηρα....

 

Πήγα σε μια αλυσίδα γνωστών ξενοδοχείων τεσπα με bar restaurant και μου φέρνει για το παγωτό κουτάλι της σούπας….του λέω να μου φέρει άλλο , και μου φέρνει ένα κουταλάκι τόσο δα, σαν αυτό που έχει ο ''καπεταν λάμπρος'' στο καίκι για τον καφέ…ήμαρτον δλδ.

 

Βάλτε το λίγο να δουλέψει….

 

Δεν μπορείτε να πάρετε κουταλάκια με μακρύ όμως λαιμό …… τόσο δσκλ είναιι να το σκεφτείτε?

 

Καλά μας κάνουν που στα τουριστικά και όχι μόνο μέρη έχουν πάρει τις επιχειρήσεις ξένοι…εμείς τελικά είμαστε μόνο για να τους υπηρετούμε.

 

Και κάτι άλλο.... βρε μ@λάκα φέρνεις τα ορεκτικά, ωραία?…..μετά από μισή ώρα φέρνεις πχ 2 πιάτα και οι άλλοι περιμένουν …..τι στο διάλο θα κάνουν οι άλλοι?, θα τους κοιτάνε ή θα τρώνε τα νύχια τους?…..τόσο δσκλ είναι να καταλάβεις ότι τα κυρίως πιάτα τα φέρνουν όλα μαζί…..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά για διατροφολόγους καλά είναι να λέγονται, αλλά είναι ανεφάρμοστα….ο έλληνας πάντα θα βρει την ευκαιρία να ξεφεύγει….τι να τον κάνω τον διατροφολόγο όταν το λάδι είναι μια εβδομάδα στην φριτέζα και δεν αλλάζεται ποτέ, παρά μόνο συμπληρώνεται…..

 

Τιποτα εσυ να μην κανεις απλα διαβασε τα προηγουμενα ποστ.:-)

 

Ο ελεγκτης θα μπορουσε πχ. να ριξει ενα βαθμο κατω την ποιοτητα απο την συνολικη του καταστηματος γιατι διαπιστωθηκε τσαγκομενο λαδι και οχι το συμφωνηθεν. Επιπλεον θα μπορουσε το υγειονομικο να επεμβει σε χοντρες περιπτωσεις με προστιμα κτλ. Πρωτιστος στο αρθρο δεν μας ενδιαφερει η νοθεια αλλα η προ-βαθμολογηση της ποιοτητας και φυσικα ο ελεγχος. Αυτο το νοητικο κατασκευασμα του Ελληνα-σουπια τι εξυπναδα ειναι παλι; Ενας μπορει να ξεφυγει δεν λεω, αλλα σε μια υπο-περιπτωση και οχι στο συνολο των προιοντων που παρεχει. Οποτε και δεν ειναι θεμα να ασχοληθουμε σοβαρα.

 

Για τα αλλα που λες, συμφωνω αλλα ειναι εκτος θεματος μιας και αφορουν την εμφανιση και οχι την ουσια που ειναι σκοπος αυτου του thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη θεωρηθω εκτος θεματος,

 

"Πρέπει να επιβλέπει διαιτολόγος τα εστιατόρια;"

 

Οχι, για το αν ειναι βρωσιμο ή οχι κατι, υπαρχει (ή υποτιθεται) το υγειονομικο.

 

Και "εκτος" θεματος τωρα,

 

Το τι θα τρωει ο καθενας ειναι δικαιωμα του. Το να τρως σωστα ομως ειναι θεμα παιδειας, που αμα δε διαβασεις μονος σου δε θα τη βρεις (τη παιδεια) πουθενα. Αντε να πεισω τωρα εγω τη μανα μου (ή οποιον αλλο) οτι να μαγειρευει με 30 τονους λαδι το φαι, ή οτι τα λαχανικα στη κατσαρολα για 1 ωρα, ή οτι οι μεριδες 1kg-θανατου-κατοχικο συνδρομο ειναι καταστροφη για την υγεια... αδυνατο.

 

My .02 λοιπον: ενημερωθειτε και επαναστατηστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το σπανακι το βαζω σε ενα τηγανι αντικολλητικο, ριχνω μια κουταλια νερο για να κανω την αρχη και μετα το ανακατεβω μεχρι να μαραθει εντελος (4-5 λεπτα αναλογα το ποσο μεγαλο ειναι το φιλο) στο τελος αλατι πιπερι και λιγο τρυμενο μοσχοκαρυδο.

τα πρασινα φασολακια/καροτα/κουνουπιδι ζεμάτισμα για 1-2 λεπτα σε νερο που βραζει και ετοιμα. dressing απο βουτυρο ως οτι θες.

για το κρεας, παιρνεις ενα θερμομετρο...ειναι η καλύτερη αγορα που μπορεις να κανεις αν ασχολεισαι εστω και λιγο με το μαγειρεμα. http://www.cooksrecipes.com/tips/meat-cooking-temperature-chart.html εδω μπορεις να δεις σε τι θερμοκρασιες ειναι ετοιμο κατι.

http://en.wikipedia.org/wiki/Heston_Blumenthal διαβασε μερικα αρθρα για τον τυπα εδω, ειναι τρομερος. αν εχεις και αγγλο θειο....βουρ για in search of perfection

 

Η προτίμηση σου προς έναν σεφ αυτής της εθνικότητας σε καθιστά αυτομάτως αναξιόπιστο για τέτοια ζητήματα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το σπανακι το βαζω σε ενα τηγανι αντικολλητικο,

 

Δε τα μάθατε για τα αντικολλητικά….σκέτος καρκίνος…στην Αμερική τα αποσύρουν. Ειδικά αν ξυθεί αποβάλει πολλαπλάσιες καρκινογόνες ουσίες.

Αυτά άκουσα αυτά λέω…μη σας πάρω στο λαιμό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...