Προς το περιεχόμενο

ΤΕΙ τουριστικων επιχειρησεων


georgepre10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια. Φετος ειμαι τριτη λυκειου και δινω πανελληνιες.. Θελω να διαλεξω την συγκεκριμενη σχολη και θα ηθελα πληροφοριες. Ειμαι απο Χανια και σκεφτομαι να διαλεξω το τει τουριστικων επιχειρησεων στο ηρακλειο και γιατι οχι στην θεσσαλονικη. Εχει τελειωσει κανεις αυτη την σχολη? Να πω οτι μου αρεσει πολυ αυτος ο τομεας και ειμαι και τυχερος που ο πατερας μου εχει λεωφορεια και τουριστικο γραφειο με εισιτηρια κτλ.. Αρα δεν θελω να το αφησω ανεκμεταλλευτο, οχι για να συνεχισω στην δουλεια του "μπαμπα", αλλα επειδη μου αρεσει. Μου εχουν πει οτι υπαρχουν πολυ καλες σχολες σε αυτο τον τομεα στο εξωτερικο(εχω lower και zertifikat, αλλα ξερω καλυτερα απο αυτο το επιπεδο των πτυχιων που εχω), και θα με ενδιεφερε και αυτη η περιπτωση. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Φετος ειμαι τριτη λυκειου και δινω πανελληνιες.. Θελω να διαλεξω την συγκεκριμενη σχολη και θα ηθελα πληροφοριες. Ειμαι απο Χανια και σκεφτομαι να διαλεξω το τει τουριστικων επιχειρησεων στο ηρακλειο και γιατι οχι στην θεσσαλονικη. Εχει τελειωσει κανεις αυτη την σχολη? Να πω οτι μου αρεσει πολυ αυτος ο τομεας και ειμαι και τυχερος που ο πατερας μου εχει λεωφορεια και τουριστικο γραφειο με εισιτηρια κτλ.. Αρα δεν θελω να το αφησω ανεκμεταλλευτο, οχι για να συνεχισω στην δουλεια του "μπαμπα", αλλα επειδη μου αρεσει. Μου εχουν πει οτι υπαρχουν πολυ καλες σχολες σε αυτο τον τομεα στο εξωτερικο(εχω lower και zertifikat, αλλα ξερω καλυτερα απο αυτο το επιπεδο των πτυχιων που εχω), και θα με ενδιεφερε και αυτη η περιπτωση. Ευχαριστω

 

Αν εισαι καλή μαθήτρια, επιδίωξε να περασεις σε τμημα Οργανωσης και Διοικησης Επιχ ΑΕΙ ή Οικονομικές Επιστήμες. Μετα κανεις ενα Μεταπτυχιακό με κατευθυνση τις Τουριστικές Επιχειρήσεις (εχει το Πανεπιστημιο πειραιά ενα τετοιο) και εισαι τζετ. Επισης μπορείς παραλληλα με τις σπουδές σου, να παρακολουθεις μαθήματα για το ΙΑΤΑ ή κυκλους σπουδων για Tourism Mgt (εχει το Πανεπιστημιο αθηνων μεσω e-learning ενα τετοιο πρόγραμμα).Γενικα, αν τα πας καλα, μη χαραμιστείς σε κατι που εχει βαση 12.

 

Από την άλλη πλευρά, αν τα μαθηματα δεν ειναι και τοσο το φόρτε σου, μπορείς να τα πετύχεις εξισου καλα, αφου υπαρχει και η προοπτική της εργασίας, οπότε καλη επιτυχία στο τει τουρ. επιχειρησεων που ειναι το μοναδικο προπτυχιακο τμημα που υπαρχει αυτη τη στιγμή στα ελληνικα αει-τει. Αν υπαρχει η οικονομική δυνατότητα να φυγεις επαρχία, τοτε καλύτερα προτίμησε το τει τουρ επιχειρησεων αθηνων ή θεσσαλονικης. Αν παλι δεν υπαρχει, μια χαρα ειναι και αυτου του Ηρακλείου.

 

Το τμημα τουλαχιστον αυτο της Αθηνας, -τουριστικές επιχειρησεις- ειναι πολύ βατο, εχετε αρκετα ενδιαφεροντα εργαστήρια πχ μαγειρική, ζαχαροπλαστική κλπ, ενω τα θετικα μαθηματα περνιούνται σχετικά ευκολα.

 

Αν υπαρχει η προοπτική του εξωτερικού, καλά θα κανεις το διπλοσκεφτείς, γιατί περα απο την αναντικατάστατη εμπειρία, μπορεί να αντιμετωπισεις μετα προβλημα σχετικά με την αναγνωριση του πτυχίου εδω στην Ελλάδα. Ειδικα μαλιστα, εαν δε σκοπεύεις να μεινεις και να δουλεψεις στο εξωτερικό, αλλά να συνεχισεις την δουλειά του πατερα σου, που ειναι κατι απολυτα φυσιολογικό και σύνηθες.

 

Η δική μου γνωμη παντως ειναι, να περασεις καπου εκει κοντα στον τόπο σου, ειτε αει διοικ επιχειρησεων ειτε τει τουριστ. επιχ, και να ξεκινήσεις μετα το σχολείο αμεσως τη δουλειά, με μισθό και ενσημα εννοειται, μη σε εκμεταλλεύται αφιλοκερδως ο μπαμπας!

 

Καλές σπουδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα στο προγρ. σπουδων, παντως αν σε ενδιαφερουν οι ξενες γλώσσες τα συγκεκριμενα τει δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο, το Zertifikat που εχεις ανετα σου αρκει να περασεις χωρις διαβασμα ολα τα μαθηματα γερμανικων που εχουν, και το lower αν το εχεις προσφατο δεν νομιζω οτι θα δεις καμια τρομερη βελτίωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]Το τμημα τουλαχιστον αυτο της Αθηνας, -τουριστικές επιχειρησεις- ειναι πολύ βατο, εχετε αρκετα ενδιαφεροντα εργαστήρια πχ μαγειρική, ζαχαροπλαστική κλπ, [...]

 

+Bar-Ποτά :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...