Προς το περιεχόμενο

Tιμες στα videogames


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκανα σημερα μια βολτα στα μαγαζια στην στουρναρη,για να παρω κανενα παιχνιδι.γενικα κοιταζα τι παιχνιδια ειχαν βγει και για ποια απο τις 3 πλατφορμες που εχω (ps3,xbx2,pc) να το επαιρνα.

 

αυτο ομως που μου κανε ασχημη εντυπωση ειναι οτι για πολλα παιχνιδια,η pc εκδοση τους ηταν αρκετα φθηνοτερη απο την αντιστοιχη console εκδοση τους (ειτε για χβχ2 η πσ3)

 

δηλαδη οι pc εκδοσεις κυμαινονταν γυρω στα 50ε και οι ps3,xbx2 εκδοσεις γυρω στα 70ε.

 

και ειμαι πολυ περιεργος.που οφειλεται αυτη η μεγαλη διαφορα τιμης (20ε διαφορα δεν ειναι λιγα) για το ιδιο παιχνιδι αναμεσα στην pc πλατφορμα εκδοση και την console πλατφορμα εκδοση;

 

δηλαδη πως δικαιολογειται κατι τετοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sta dikaiwmata pou plhrwnei h ka8e etaireia gia thn ekdosh twn paixnidiwn ths. stis etaireies twn konsolwn[/QUOΤΕ]

 

δεν ειμαι μεσα στο παιχνιδι αλλα νομιζω οτι το λογικο ειναι να συμβαινει το αντιθετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω τι συμβαινει αλλα δε μπορω αν ακολουθησω το συλλογισμο σου, αν πληρωναν οι εταιριες δικαιωματα στις κονσολες δε θα επρεπε να ναι πιο φθηνο το παιχνιδι για την καθε κονσολα? εκτος κι αν λεμε το ιδιο πραγμα και εχω παρεξηγησει απο τον τροπο που το γραφεις, γιατι πετας ενα εταιριες και οπου παει, ολες εταιριες ειναι, εξηγησε το γιατι εχω μπερδευτει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Οπως και στα μουσικά cd η τιμή οφείλεται στους λαλάκες που τα πληρώνουν τόσο...

Τι εννοώ? Ένα ολοκαίνουριο παιχνίδι στις ΗΠΑ κάνει 60$ , ενώ εδώ αν αφαιρέσεις τα περίπου 10 ευρώ του ΦΠΑ, 60 ευρώ ή με την ισοτιμία 88$...

Τσάμπα δηλαδή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω τι συμβαινει αλλα δε μπορω αν ακολουθησω το συλλογισμο σου, αν πληρωναν οι εταιριες δικαιωματα στις κονσολες δε θα επρεπε να ναι πιο φθηνο το παιχνιδι για την καθε κονσολα? εκτος κι αν λεμε το ιδιο πραγμα και εχω παρεξηγησει απο τον τροπο που το γραφεις, γιατι πετας ενα εταιριες και οπου παει, ολες εταιριες ειναι, εξηγησε το γιατι εχω μπερδευτει...
h ea gia na bgalei to fifa sto ps3 px plhrwnei ena alfa poso sthn sony. Analoga ayto mporei na einai kai pososto enanti tw pwlhsewn gia to sygkekrimeno forma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Disqualified αν κατάλαβα καλά λέτε διαφορετικό πράγμα ο καθένας. Ο daredevil λέει ότι εταιρίες παιχνιδιών όπως η Activision πληρώνουν λεφτά στην κάθε Nintendo/Microsoft/Sony για να βγάλουν τίτλους για τις κονσόλες τους και όχι το αντίθετο.

Σε αυτό με την χασούρα το έχω ακούσει κι εγώ, ειδικά η Sony έχανε με το PS3 αρκετά λεφτά, οπότε λογικά με κάποιον τρόπο κάπως πρέπει να έβγαζε τα έξοδα. Οπότε έχει κάποιο νόημα αυτό που λέει ο Daredevil.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ σωστα ειχα καταλαβει, δεν επιμενω για το τι γινεται αν ξερεις κατι παραπανω ξερεις...παω πασο αν και δε μπορω να κατανοησω το συμπερασμα οτι εχαναν λεφτα αν τους πληρωνουν δικαιωματα η ΕΑsports κλπ κλπ να εχανε η ΚΟΝΑΜΙ και οι αλλες ναι, αλλα δεν επιμενω γιατι πραγματικα δεν εχω ιδεα απο αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως και εγω που ρωτησα ενα πωλητη για αυτη την διαφορα στις τιμες,το ιδιο πραμα μου πε οτι παιζεται παιχνιδι με τα δικαιωματα των εταιρειων.

 

εγω παντως ειλικρινα προτιμω να τα σκαω για αναβαθμισεις μια στις τοσες για το pc και να τα αγοραζω για εκει τα παιχνιδια,παρα να τα ακριβοπληρωνω στις κονσολες για να μην εχουν χασουρα ολες οι εταιρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sooo 2 original videogames = 1 WD 500αρι σκληρό με ταχύτητες Raptor ή 1 xtra luxury meal με την καλή μου ή,ή,ή....

 

Νάναι καλά το Rapidshare και ας κρατήσουν τα οικτρά dvd cases τους στις βιτρίνες, δε θα πάρω για φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ σωστα ειχα καταλαβει, δεν επιμενω για το τι γινεται αν ξερεις κατι παραπανω ξερεις...παω πασο αν και δε μπορω να κατανοησω το συμπερασμα οτι εχαναν λεφτα αν τους πληρωνουν δικαιωματα η ΕΑsports κλπ κλπ, αλλα δεν επιμενω γιατι πραγματικα δεν εχω ιδεα απο αυτα...
to 360 kostize sthn ms na to ftia3ei 500$ kai to poulouse 400$, opote exane 100$ se ka8e konsola pou poulouse twra an meta ta pernei pisw me ta dikaiwmata klp klp einai allo 8ema ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα σημερα μια βολτα στα μαγαζια στην στουρναρη,για να παρω κανενα παιχνιδι.γενικα κοιταζα τι παιχνιδια ειχαν βγει και για ποια απο τις 3 πλατφορμες που εχω (ps3,xbx2,pc) να το επαιρνα.

 

αυτο ομως που μου κανε ασχημη εντυπωση ειναι οτι για πολλα παιχνιδια,η pc εκδοση τους ηταν αρκετα φθηνοτερη απο την αντιστοιχη console εκδοση τους (ειτε για χβχ2 η πσ3)

 

δηλαδη οι pc εκδοσεις κυμαινονταν γυρω στα 50ε και οι ps3,xbx2 εκδοσεις γυρω στα 70ε.

 

και ειμαι πολυ περιεργος.που οφειλεται αυτη η μεγαλη διαφορα τιμης (20ε διαφορα δεν ειναι λιγα) για το ιδιο παιχνιδι αναμεσα στην pc πλατφορμα εκδοση και την console πλατφορμα εκδοση;

 

δηλαδη πως δικαιολογειται κατι τετοιο;

 

...Το θεμα ειναι πολυ απλο...και εχει κατα ενα μεγαλο ποσοστο να κανει με την πειρατεια!!Ειναι πολυ πιο ευκολο να βρεις ενα αντιγραμενο game για pc παρα για τις υπολοιπες consoles...Οποτε...γνωριζοντας οι Εταιριες την κατασταση που επικρατει out there...αποφασιζουν και ριχνουν τις τιμες των games για pc...Εχοντας καποιο κολλημα ο consolas gamer να βαλει αυτο το ειδικο τσιπακι στην παιχνιδομηχανη του... φοβουμενος οτι θα σπασει την εγγυηση της consolas αποφασιζει και αγωραζει αυθεντικο....Αυτο οι εταιριες το εχουν παρει "πρέφα" και σκιζουν κωλ....ια!!Οταν αλλαξουν τα δεδομενα και δεν θα χρειαζεται να chiparis την κονσολα σου και θα παιρνεις Crackarismeno game....τοτε να δεις τι ωραια θα πεσουν οι τιμες και στις colsolitses!!!!Οτι δηλ. εγινε και με τις εταιριες Μουσικων Παραγωγων...Τι ωραια ριξαν τις τιμες στα CDια τους!!!!Παλια ουτε απο εξω περνουσα απο δισκοπολιο(τρελες τιμες)...BlackMan και ξερο ψωμι!!!

...Και φυσικα συμφωνω με τους προλαλησαντες οτι ειναι και θεμα πολιτικης....αν ομως πεσουν οι πωλησεις η "πολιτικη" θα παει περιπατο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...