Προς το περιεχόμενο

Sony VAIO laptops


S2Katana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι αναμεσα στα παρακατω λαπτοπς της Sony, κυριως με ενδιαφερουν οι επιδοσεις και θα ηθελα τη γνωμη σας.

VGN-SZ61XN/C

 

VGN-ΑR51J

 

VNG-AR51SU

 

VGN-FS21Z

 

 

Οι τιμες ειναι αντιστοιχα περιπου, 2400 ευρω, 1400 ευρω, 2700 ευρω και 1700 ευρω.

 

Το πρωτο δε με πολυενδιαφερει για εχει μικρη οθονη κ ειναι αρκετα ακριβο.Το 2ο συγκρινεται με το 4ο, γιατι εχει λιγο χειροτερο hardware αλλα 17αρα οθονη και κατα 300 ευρω φθηνοτερη τιμη.Το 3ο ειναι η κορυφαια επιλογη, απλα ειναι πανακριβο.

 

Εγω προσωπικα κλινω προς το τελευταιο.Η 8600M GS ειναι χειροτερη πολυ απο την 8600Μ GT?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα απο οτι καταλαβα θελεις υποχρεωτικα sony.

 

Δε σε ενδιαφερει που θα δωσεις αισθητα παραπανω χρηματα απο οτι θα εδινες για μια αλλη ποιοτικη μαρκα με ιδια η καλυτερα χαρακτηριστικα (hp compaq,toshiba,dell), θα εχεις μετριο και πολυ ακριβο service ,μονο 1 χρονο εγγυηση, οτι η επεκταση εγγυησης στα 3 χρονια κοστιζει το υπερογκο ποσο των 260 ευρω,οτι ο ελεγχος για οταν ειναι εκτος εγγυησης κοστιζει 150 ευρω περιπου,οτι τα λαπτοπ 2,3,4 εχουν εξαιρετικα αργο σκληρο στις 4200 στοφες που θα σου σπασει τα νευρα κλπ κλπ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ο φορητός συνή8ως χρησιμοποιείται για να κάνεις δουλεια σε εξωτερικούς χώρους ή...

 

έχεις μεγαλωσει αρκετα και δεν αντέχεις τα καλώδια και τα ανεμιστηράκια!

 

Με την επαγγελματική μου εμπειρία και την προσωπική 8α σου πρότεινα να κοιτάξεις λίγο τα Dell, μπορει να μην λένε πολλά και διάφορα απο εμφάνιση, αλλα απο support είναι υποδειγματικοι!

 

Λυσάω προσωπικα που το λέω αυτό, γιατι μου αρέσουν τα Toshiba (έχω κιόλας) αλλά στα laptop, παίζει ρόλο η υποστήριξη!

 

Η προσωπική μου άποψη λοιπόν είναι να είσαι καλυμμένος και αξιόπιστος όταν δουλευεις το φορητό σου και να μην ανυσηχείς σε περίπτωση που 8α χαλάσει. Αυτές οι εποχές πάνε, τελιώσανε! (εννοείται ότι 8α παρεις και την επέκταση εγυυησης!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ συμφωνώ με τους παραπάνω φίλους. Η Sony μας παίρνει παραπάνω λεφτά για το πιο "εντυπωσιακό" design και εγώ θα έλεγα, και για το prestige. Μέσα στις εταιρείες που προαναφέρθηκαν θα πρόσθετα και την Fujitsu. Αξιόπιστα μηχανάκια σε προσιτές τιμές.

 

Βέβαια αν τα θέλεις όλα, ποιότητα, αξιοπιστία, δύναμη, φοβερή εξυπηρέτηση και σέρβις, τότε μονόδρομος είναι η Dell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hp, compaq kai fujitsu πιο αξιοπιστα απο τα sony? καλα παιδια ειπαμε και εμεις υποστιριζουμε τη μαρκα μας αλλα οχι λαι ετσι. οταν καποιος δεν παιρνει ενα μηχανημα για οποιοδηποτε λογο τον αφορα δεν πρεπει να λεει αερολογιες αν δεν το εχει δοκιμασει. και τα vaio ειναι αξιοπιστα και το ξερουν καλα αυτοι που τα εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αξιοπιστα δεν λεω αλλα αξιοπιστα ειναι και τα χρηματα που δινεις κοντα στα 1700 ευρωπουλα την στιγμη που με πολυ λιγορτερα μπορεις να αγορασεις κατι αλλο. Βλεπω οτι οι περισσοτεροι θελουν τα Σονυ για ομροφια, ομως εχουν χαμηλων στροφων δισκους, 1 χρονο εγγυηση και αν παθει κατι καλο Βελγιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αξιοπιστα δεν λεω αλλα αξιοπιστα ειναι και τα χρηματα που δινεις κοντα στα 1700 ευρωπουλα την στιγμη που με πολυ λιγορτερα μπορεις να αγορασεις κατι αλλο. Βλεπω οτι οι περισσοτεροι θελουν τα Σονυ για ομροφια, ομως εχουν χαμηλων στροφων δισκους, 1 χρονο εγγυηση και αν παθει κατι καλο Βελγιο...

Χρησιμοποιω Vaio εδω και 5 χρονια περιπου εχω 3 και κανενα δεν μου εχει παρουσιασει ποτε προβλημα οσο για τον δισκο που ειναι αργος πιστευω οτι η εταιρια κατι περισσοτερο θα ξερει απο εμας για να τους χργσιμοποιει (μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας κλπ) οσο για το ντιζαιν πραγματικα ειναι αξεπεραστο ,και στο κατω κατω οτι πληρωνεις παιρνεις....ετσι δεν ισχυει και στην καθημερινοτητα μας? Οσο για το service παλια ειχα ενα CLIE palmtop το οποιο μου χαλασε εντος εγγυησης ηρθαν με ειδικο κουτι απο την DHL το πηραν και σε μια εβδομαδα το ειχα πισω χωρις να πληρωσω τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε εγω εχω ενα hp6541 και ενα sony fz11n και τα δυο ειναι πολυ ομορφα αλλωστε περι ομορφια κολοκυθοπιτα αλλα πραγματικα η οθονη του sony δε παίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε εγω εχω ενα hp6541 και ενα sony fz11n και τα δυο ειναι πολυ ομορφα αλλωστε περι ομορφια κολοκυθοπιτα αλλα πραγματικα η οθονη του sony δε παίζεται.

Καλα η οθονη δεν νομιζω οτι μπορει να συγκριθει με κανενα αλλο, πηγαινε σε καποιο μαγαζι που εχουν 20 υπολογιστες ανοιχτους και αμεσως βλεπεις την ζωντανη διαφορα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι οτι οι οθονες των vaio ειναι ασχημες,αλλα οταν μια οθονη ειναι πιο φωτεινη δεν την κανει αμεσως και καλυτερη.

 

Συμφωνω ομως οτι οι οθονες των vaio ειναι καλυτερες απο των περισσοτερων λαπτοπ.

 

Τελος , τα καλα λαπτοπ που εχουν καλες οθονες δυστυχως δεν τα βλεπεις ανοιχτα να λειτουργουν.

Πχ hp compaq επαγγελματικες σειρες,dell,asus v1s,apple macbook pro .

Ολα αυτα εχουν καλυτερες οθονες απο τα vaio αλλα δυστυχως δεν μπορεις να τα δεις ανοιχτα.

 

Τελος ,τα 15.4" vaio βγαινουν με αναλυση 1280x800 μονο, ενω αλλες μαρκες δινουν την επιλογη για αναλυσεις μεγαλυτερες οπως 1440x900 ή 1680x1050.

 

 

 

Οσο για τους σκληρους και την εγγυηση των vaio,δε χρειαζεται να πω τιποτα.

Πληρωνεις που πληρωνεις κατι ακριβα,ειναι κριμα να μην βαζουν εναν σκληρο της προκοπης (αν και τελευταια εχουν διορθωθει σχετικα τα πραγματα) και να σου δινουν εγγυηση μονο 1 ετους, με πανακριβη επεκταση εγγυησης (260 ευρω) και κοστος ελεγχου 150 ευρω οταν ειναι εκτος εγγυησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τα 260 ευρω με χαλαει πολυ, αλλα αναγκαστικα θα το κανω...

 

Σωστος!

 

Πληρωνεις που πληρωνεις κατι παραπανω για sony ,δινεις και κατι ακομα και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Τελικως ποιο θα παρεις?

 

Θα προτεινα να παρεις καποιο με 5400 σκληρο,θα ειναι πολυ πιο γρηγορο ή τουλαχιστον αλλαξε επιτοπου τον σκληρο αν ειναι στις 4200 στροφες(αν και στα σονυ αλλαζουν πιο δυσκολα)

 

 

 

 

 

VGN-ΑR51J

 

Το συγκεκριμενο δεν εχει τοσο φωτεινη οθονη (αυτο που κανει τα sony να ξεχωριζουν) οπως τα περισσοτερα sony(που εχουν οθονες dual lamp-διπλης λυχνιας),αλλα εχει κοινη οθονη οπως τα υπολοιπα φορητα.

Δε ξερω αν σε ενδιαφερει αυτο,απλα δες το και απο κοντα,δεν εχει την κλασσικη οθονη των sony.

 

 

Αν δε σε ενδιαφερουν τα παιχνιδια ,να ξερεις οτι αυτο το Vaio VGN-FZ21E των 1150 ευρω θα ειναι πιο γρηγορο απο το VGN-FS21Z των 1700 ευρω σε εφαρμογες γραφειου ,στο ανοιγμα αρχειων word,στο χρονο boot των windows, στο χρονο ανοιγματος του firefox λογω πιο γρηγορου σκληρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο σημερα εχω το VGN-FS21Z, επειδη με ενδιαφερουν λιιιγο και τα παιχνιδια.Θα ασχοληθω και με το θεμα του σκληρου.

 

Σε ευχαριστω φιλε μου για τον χρονο που δαπανησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια λοιπον!

 

 

Για το θεμα του σκληρου προτεινω την αγορα ενος σκληρου στις 7200 στροφες.Τον σκληρο που εχει μεσα τωρα στις 4200 στροφες θα μπορεις να τον βαλεις σε μια θηκουλα των 15 ευρω και να τον εχεις για εξωτερικο.Δεν θελει καν τροφοδοσια,αρκει το καλωδιο του usb.

 

Δες εδω τις μεγαλες διαφορες μεταξυ σκληρων στις 4200,5400,7200 στροφες:

 

 

Ενας σκληρος 7200 σε φορητο, του δινει αλλο αερα, τον κανει να συμπεριφερεται σαν desktop.

 

 

Σε video encoding ,σε boot time, σε transfer rates η διαφορα ξεπερναει και το 60% !!!

Δες εδω διαφορες στις επιδοσεις:

http://www.barefeats.com/rosa05.html

 

post-24216-129062955691_thumb.jpg

(71 mb/sec read για τον 7200rpm στα 200GB , 60 mb/sec read για τον 7200rpm στα 160GB , 46 mb/sec read για τον 5400rpm στα 160GB )

 

 

 

 

και εδω σε realworld benchmark(μεταφορα αρχειου):

post-24216-129062955743_thumb.jpg

 

 

 

 

 

Και εδω ενα αλλο review για 7200 σκληρο φορητου:

http://www.bigbruin.com/2007/momentus7200_4

με realworld benchmark (μεταφορα αρχειου):

post-24216-129062955747_thumb.jpg

 

 

 

 

 

Οσο για την αυξημενη καταναλωση που υποτιθεται οτι εχουν οι σκληροι των 7200 στροφων,μη δινεις σημασια,ειναι απειροελαχιστη η διαφορα,μη μετρησιμη.

 

 

Αυτο ειναι απλα ενας μυθος.

Οι διαφορες ειναι απειροελαχιστες και δεν μπορουν καν να μετρηθουν.

 

 

 

 

 

Ειναι απλα ενας μεγαααααλος μυθος!!! (που δυστυχως και μερικα reviews τον συνεχιζουν χωρις να παραθετουν στοιχεια)

 

Αλλα η πραγματικοτητα δεν εχει καμμια σχεση!! Στο λεω απο προσωπικη εμπειρια (δεν παρατηρησα καμμια διαφορα σε αυτονομια σε αρκετες αλλαγες σκληρων),αλλα και απο τα specs και reviews:

 

http://www.sysopt.com/features/storage/article.php/12033_3674161_2

Power consumption would normally be the best reason not to buy a faster hard drive for your notebook, but the 7200.2 consumes only 2.3 watts in seek mode and 0.8W while idle, dropping to a barely-noticeable 0.25W in standby. This compares favorably to the 2.0W seek and identical 0.8W idle power of the Momentus 5400.3, where laptop uptime should be reduced by a couple minutes at most given the greater power bias towards a notebook computer's display.

 

Με απλα λογια, ο σκληρος καταναλωνει ελαχιστο ρευμα σε σχεση με την οθονη και τη cpu.

Ετσι μια διαφορα της ταξης των 0.3 watt(το μεγιστο) μεταξυ καταναλωσης 5400 και 7200 σκληρων δεν ειναι ικανη για να επηρεασει ουσιαστικα την αυτονομια ενος φορητου.

 

Μαλιστα λενε οτι μπορει ο 7200 σκληρος να εχει μικροτερη καταναλωση στην ουσια,

γιατι λογω ταχυτητας δουλευει λιγοτερη ωρα σε seek/write/read(οπου τοτε οι σκληροι καινε πολυ ρευμα) οποτε ειναι περισσοτερη ωρα

idle(που καινε οι σκληροι αισθητα λιγοτερο ρευμα) απο εναν 4200rpm/5400 και ετσι μπορει να καει λιγοτερο.

 

http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=2840

An important thing to note is that even though a 7200rpm drive should theoretically consume more power than a 4200rpm drive, the 7200rpm drive doesn't have to work nearly as long as the 4200rpm drive does, so one pretty much cancels the other out.

 

 

 

 

 

Ουσιαστικη , μετρησιμη διαφορα μεταξυ 5400 και 7200 σκληρων στην αυτονομια δεν προκειται να δεις!! Δες εδω:

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?p=1772914#post1772914

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...