Προς το περιεχόμενο

Τι RAM να διαλέξω?


JNik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φερτές από εδώ αν θες φερτές από εδώ να τις δοκιμάσουμε παρέα σοβαρά :-) έχω απορία πως θα πηγαίνουν αυτά τα chip από ότι διαβάζω πάνε αρκετά καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σορρυ που επεμβαινω αλλα επειδη με ενδιαφερει να αγορασω και εγω τις crucial,λειτουργουν dual channel ετσι ? Ρωταω γιατι στο eshop δεν τις εχει στον τομεα "dual ddr2" αλλα μονο στο "ddr2"->2Gb.

 

EDIT : μιλαω για αυτες εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερώτηση οποιος ξερει να μου απαντήσει:

 

Το λαπτοπ μου έχει μνήμη 1GB SODIMM στα 533Mhz και θέλω να προσθέσω άλλο 1Gb.

(Intel® 945PM Express chipset , Intel® Core™2 Duo Processor T5600, 1.83 GHz , Front Side Bus : 667 MHz )

 

Γιατι να μην προτιμήσω να πάρω μια 1GB SODIMM στα 667MHz αντί στα 533MHz, αφού όπως ξέρουμε οι 667Μhz μπορούν να δουλέψουν και στα 533MHz και επίσης είναι πιο εύκολα διαθέσιμες στα καταστήματα αυτόν τον καιρό και επίσης πιο φθηνές..

 

Υπάρχει κάποιος λόγος που θα πρέπει να προτιμήσω τις 533Mhz μνήμες? Θα έχουν καλύτερη απόδοση?

( να θυμήσω πάλι οτι το ένα slot θα έχει ήδη μνήμη 1GB SODIMM στα 533Mhz)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

b_gravedigger πας εδώ, βλέπεις τι chip ''φοράνε'', και διαλέγεις τις φθηνότερες που έχουν D9GMH.

 

(σύγκρινε και τους κωδικούς τους για να είσαι σίγουρος πως κοιτάς τις ίδιες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

b_gravedigger πας εδώ, βλέπεις τι chip ''φοράνε'', και διαλέγεις τις φθηνότερες που έχουν D9GMH.

 

(σύγκρινε και τους κωδικούς τους για να είσαι σίγουρος πως κοιτάς τις ίδιες).

 

ok αλλα πως θα βρω τι συχνοτητα υποστηριζει η μητρικη μου? το εχω ψαξει και δεν εχω καταληξει... μπορω να παρω οποια θελω αρκει να εχει το συγκεκριμενο τσιπακι??

και επισης να κοιταω μεγαλα η μικρα timings? και μεγαλες η μικρες τασεις λειτουργιας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια μητρική έχεις?

Μπες στο site του κατασκευαστή της και δες τι συχνότητες υποστηρίζει.

 

Επιδόσεις=όσο το δυνατόν μικρότερα timings και συγχρόνως όσο το δυνατόν μεγαλύτερη συχνότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια μητρική έχεις?

Μπες στο site του κατασκευαστή της και δες τι συχνότητες υποστηρίζει.

 

Επιδόσεις=όσο το δυνατόν μικρότερα timings και συγχρόνως όσο το δυνατόν μεγαλύτερη συχνότητα.

 

εχω gigabyte x38 dq6.. αλλα δε μπορω να κταλαβω μεγιστη συχνοτητα που υποστηριζει αλλου λενε 1333 κ αλλου 1600..κ τα μπερδευω κ με το fsb του επεξεργαστη... βασικα αν υποστηριζει μεχρι 1333 σημαινει οτι με oc δεν παει παραπανω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδώ είναι η σελίδα του κατασκευστή της μητρικής σου.

 

1600Mhz είναι το fsb του επεξεργαστή που μπορεί να δει.

 

1200Mhz είναι της μνήμης, που πιθανότατα θα χρειαστεί να το ρυθμίσεις χειροκίνητα, αν πάρεις ανάλογες μνήμες.

 

DDR2 1333 δεν υπάρχει. Μετά πας σε DDR3, που δεν υποστηρίζει η μητρική σου, και που έτσι κι αλλιώς δεν αξίζει γιατί είναι πανάκριβες ακόμα οι μνήμες και οι μητρικές που το υποστηρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι evo δεν νομίζω να πάνε πάνω από 1066 με τίποτα

οι axe 1200 είναι ίδιες με τις 1066 οι ψύκτρες αλλάζουν τίποτα δλδ

οι mushkin το ίδιο με τις evo 4Gb δεν clockαρουν γιατί δεν έχουν καλά chip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...