Προς το περιεχόμενο

Ο Καρβέλας αδικείται στην Ελλάδα.


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η γνωστή ιερή μορφή του Καρβέλα που μόνο με αυτή του Χατζιδάκι μπορεί να συγκριθεί ξαναχτύπησε με νεο cd single.

Απ'ότι πληροφορήθηκα ονομάζεται ''Ποιος φοβάται τον Πάσσαρη'' ( :confused: :confused: :confused: ) και τα τραγούδια είναι για μια ακόμη φορά προιόν ολοκαίνουργιας έμπνευσης και στίχοι όπου βάζουν το μαχαίρι βαθιά στο κόκκαλο... (το δικό μας).

 

Ακούγονται λοιπόν στο τραγούδι με τίτλο ''Λύση'' μεταξύ άλλων και τα ακόλουθα:

''Μην την ψάχνεις αλλού, μία είναι η λύση, τα λεφτά, το φαί και το γαμήσι” καθώς και “Μην μου μιλάς για ανθρωπινα ιδεώδη, σε αυτό το κόσμο θα κυβερνάει η μαλακία και η Θώδη''. :devil::devil::devil:

 

Εεεε μετά και απο αυτό μπορούμε πλεόν να είμαστε όλοι σίγουροι ότι όντως ο κύριος Καρβέλας αδικείται στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
“Μην μου μιλάς για ανθρωπινα ιδεώδη, σε αυτό το κόσμο θα κυβερνάει η μαλακία και η Θώδη''. :devil::devil::devil:

Ελα ρε μεγιστε Μοτσαρτ της Ελλαδος!Τι σε κανει να πιστευεις πως διαφερεις απο την Θωδη?Η οποια για του στραβου το δικιο,αν και δεν το ξερω απο πρωτο χερι,υποτιθεται πως στα πανηγυρια που τραγουδα/τραγουδουσε,εκανε καλα την δουλεια της πριν βγει στο γυαλι:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωστή ιερή μορφή του Καρβέλα που μόνο με αυτή του Χατζιδάκι μπορεί να συγκριθεί ξαναχτύπησε με νεο cd single.

Απ'ότι πληροφορήθηκα ονομάζεται ''Ποιος φοβάται τον Πάσσαρη'' ( :confused: :confused: :confused: ) και τα τραγούδια είναι για μια ακόμη φορά προιόν ολοκαίνουργιας έμπνευσης και στίχοι όπου βάζουν το μαχαίρι βαθιά στο κόκκαλο... (το δικό μας).

 

Το τραγούδι του Καρβέλα στέλνει τον Πάσσαρη στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο!

Επικαλούμενος ένα... από τα τελευταία τραγούδια του μουσικοσυνθέτη Νίκου Καρβέλα με τίτλο «Ποιος φοβάται τον Πάσσαρη», προσέφυγε στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο κατά του ελληνικού κράτους ο γνωστός κακοποιός διαμαρτυρόμενος για το ότι δεν του επιτρέπεται να μεταχθεί από τις ρουμανικές φυλακές στην Ελλάδα προκειμένου να δικαστεί για πολλά αδικήματα που εκκρεμούν σε βάρος του.

 

Για να στηρίξει περισσότερο την προσφυγή του ο Κ. Πάσσαρης ισχυρίζεται εν πολλοίς ότι με τους στίχους αυτού του τραγουδιού εκφράζεται «η αγωνία και η απορία του καλλιτέχνη», αλλά και «ένα γενικότερο δημόσιο αίσθημα και μία λαϊκή διαμαρτυρία», επειδή δεν έχει γίνει δεκτό το παραπάνω αίτημά του από το ελληνικό υπουργείο Δικαιοσύνης.

 

Στην προσφυγή του παραθέτει όλους τους στίχους του τραγουδιού καθώς μέσω αυτών -όπως αναφέρει- γίνεται «περισσότερο κατανοητή η λαϊκή δυσαρέσκεια» που εκφράζεται από τον συγκεκριμένο καλλιτέχνη.

 

Επίσης κατά τα αναφερόμενα στην προσφυγή, οι στίχοι του εν λόγω τραγουδιού δείχνουν «την έντονη απόκλιση μεταξύ της λαϊκής αίσθησης και της αδικαιολόγητης άρνησης του ελληνικού κράτους να τον μεταφέρει στην Ελλάδα για να δικαστεί». Ο Κ. Πάσσαρης κάνει λόγο για μη νόμιμη πρόσβασή του στα ελληνικά δικαστήρια, τονίζοντας ότι το τραγούδι του κ. Καρβέλα αποτελεί ένα «λαϊκό ύμνο» στο αίτημά του αυτό.

 

Παράλληλα με την προσφυγή του -την οποία κατέθεσε μέσω του συνηγόρου του κ. Βασ. Χειρδάρη- υποστηρίζει ότι παραβιάζεται και το δικαίωμά του να εκτίσει στην Ελλάδα τις ποινές που του έχουν επιβληθεί στη Ρουμανία.

 

Ισχυρισμοί

Ακόμη προβάλλει τον ισχυρισμό περί παραβίασης του δικαιώματός του να δικαστεί δημόσια μέσα σε λογική προθεσμία.

 

Τέλος, κάνει λόγο και για παραβίαση του τεκμηρίου της αθωότητάς του -για το οποίο όπως αναφέρει θα ασκήσει αυτόνομη προσφυγή- γιατί «το Ελληνικό Κράτος με τη συμπεριφορά του τον έχει ανακηρύξει ως τον μεγαλύτερο εγκληματία της χώρας, ενοχοποιώντας τον και για αδικήματα στα οποία δεν έχει -όπως ισχυρίζεται- καμία συμμετοχή».

 

Υπενθυμίζεται ότι ο Κ. Πάσσαρης βρίσκεται από το 2001 στις φυλακές της Ρουμανίας όπου το 2003 καταδικάστηκε οριστικά και αμετάκλητα σε ισόβια κ.λπ. για ανθρωποκτονία, ληστεία κ.ά.

 

πηγη: ΕΘΝΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωστή ιερή μορφή του Καρβέλα που μόνο με αυτή του Χατζιδάκι μπορεί να συγκριθεί ξαναχτύπησε με νεο cd single.

Απ'ότι πληροφορήθηκα ονομάζεται ''Ποιος φοβάται τον Πάσσαρη'' ( :confused: :confused: :confused: ) και τα τραγούδια είναι για μια ακόμη φορά προιόν ολοκαίνουργιας έμπνευσης και στίχοι όπου βάζουν το μαχαίρι βαθιά στο κόκκαλο... (το δικό μας).

 

Ακούγονται λοιπόν στο τραγούδι με τίτλο ''Λύση'' μεταξύ άλλων και τα ακόλουθα:

''Μην την ψάχνεις αλλού, μία είναι η λύση, τα λεφτά, το φαί και το γαμήσι” καθώς και “Μην μου μιλάς για ανθρωπινα ιδεώδη, σε αυτό το κόσμο θα κυβερνάει η μαλακία και η Θώδη''. :devil::devil::devil:

 

Εεεε μετά και απο αυτό μπορούμε πλεόν να είμαστε όλοι σίγουροι ότι όντως ο κύριος Καρβέλας αδικείται στην Ελλάδα.

 

Απλώς να συμπληρώσω ότι στο τραγούδι -να το κάνει ο Θεός- ''Λύση'' η μουσική όχι απλώς μοιάζει, αλλά είναι απο RED HOT CHILLY PEPERS το GIVE IT WAY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς να συμπληρώσω ότι στο τραγούδι -να το κάνει ο Θεός- ''Λύση'' η μουσική όχι απλώς μοιάζει, αλλά είναι απο RED HOT CHILLY PEPERS το GIVE IT WAY

 

Εντελώς όμως και το refrain κάτι από killing in the name of μου φέρνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς όμως και το refrain κάτι από killing in the name of μου φέρνει...

 

'Ακουσα προχθές ένα απόσπασμα, τυχαία στην TV, μάλλον το refrain ήταν.

ΟΛΟΪΔΙΟ με το «Killing In The Name» όμως...

 

Πιστεύω πως ο Καρβέλας είναι εκκεντρικός εκ πεποιθήσεως, προσπαθεί εσκεμμένα να προκαλέσει με τα τραγούδια του και μόνο έμπνευσης δεν στερείται.

Παίζει με το κοινό, κάνει την πλάκα του και διασκεδάζει με όλα όσα λέγονται γι αυτόν.

Δε νομίζω πως θα ήθελε και ο ίδιος να πέρνουμε τόσο σοβαρά τη μουσική του.

Μπορεί να δούμε στο μέλλον και συνεργασία του με τους Ανώριμους τώρα που υπογράφουν και με δισκογραφική... LOL.gif

 

Πάντως ο Καρβέλας έχει γράψει πολύ καλά τραγούδια για τη Βίσση.

Και κρίμα όποιος το ξεχνάει. blink.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως ο Καρβέλας είναι εκκεντρικός εκ πεποιθήσεως, προσπαθεί εσκεμμένα να προκαλέσει με τα τραγούδια του και μόνο έμπνευσης δεν στερείται.

 

Αυτό το συμπέρασμα πως το έβγαλες? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως ο Καρβέλας είναι εκκεντρικός εκ πεποιθήσεως, προσπαθεί εσκεμμένα να προκαλέσει με τα τραγούδια του και μόνο έμπνευσης δεν στερείται.

 

Από πότε η μαλακία λέγεται εκκεντρικότητα; Την έμπνευση πότε ακριβώς μας την έχει δείξει;

 

Παίζει με το κοινό, κάνει την πλάκα του και διασκεδάζει με όλα όσα λέγονται γι αυτόν.

 

Όχι, είναι όντως μαλάκας, τον έχω γνωρίσει.

 

Και κρίμα όποιος το ξεχνάει. blink.gif

 

Όπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρεπερτοριο του βασιζεται κατα 80 % στην αντιγραφη ...

 

Σιγα μην κραταει και στο ντουλαπι τα απαντα του και παιζει με εμας τους κοινους θνητους ....

 

Κρινεται εκ του αποτελεσματος και εκ του παρελθοντος και εκει δεν ειναι τπτ το ιδιαιτερο ...

 

Ασε που η αλλαζονια και οι σκονες τον εχουν καψει τελειως ....

 

 

 

@ kwsn men το οτι τον εχεις γνωρισει ...ακομα και αν ειδες κατι ...( που πολυ αμφιβαλω ...) δεν εχει να κανει με την πορεια του μεχρι τωρα ... Εταιρον εκαταιρον..

 

Και αλλοι ειναι ¨ μαλακες ¨ και αλλαζονες ... αλλα εχουν βαρυ παρελθον και ιστορια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το συμπέρασμα πως το έβγαλες? :rolleyes:

 

Ε, κοίτα... Για να γράφεις τέτοιους τελειωμένους στίχους νομίζω πως πρέπει να έχεις τρελλή έμπνευση βρε παιδί μου... tongue.gif

Δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ θα έπρεπε να προσπαθήσω πολύ για να βγάλω κάτι τόσο τελειωμένο και πάλι σίγουρα δεν θα το κατάφερνα. LOL.gif

 

Αλλά πέρα από τα τελευταία 10 χρόνια που έχει αυτό το συγκεκριμένο στυλάκι, στο παρελθόν είχε γράψει και πολύ καλά κομμάτια για την εποχή που γράφτηκαν.

Νομίζω πως είναι περιττό να πω πως είναι προσωπική γνώμη, έτσι; tongue.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, κοίτα... Για να γράφεις τέτοιους τελειωμένους στίχους νομίζω πως πρέπει να έχεις τρελλή έμπνευση βρε παιδί μου... tongue.gif

Δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ θα έπρεπε να προσπαθήσω πολύ για να βγάλω κάτι τόσο τελειωμένο και πάλι σίγουρα δεν θα το κατάφερνα. LOL.gif

 

Αλλά πέρα από τα τελευταία 10 χρόνια που έχει αυτό το συγκεκριμένο στυλάκι, στο παρελθόν είχε γράψει και πολύ καλά κομμάτια για την εποχή που γράφτηκαν.

Νομίζω πως είναι περιττό να πω πως είναι προσωπική γνώμη, έτσι; tongue.gif

 

Εννοείται ότι είναι η προσωπική σου γνώμη.

Η δικιά μου προσωπική γνώμη είναι ότι υπάρχουν οι εκεντρικοί ανθρώποι που έχουν κάτι να πουν (π.χ Άσιμος) και οι ανθρώποι που δεν έχουν τίποτα να πουν και το ρίχνουν στην τρέλα μπας και τους προσέξει κανείς... (βλ. Καρβέλα). Και ο Άσιμος τέτοιους και χειρότερους (απο πλευρά γλώσας) στίχους είχε γράψει προσωπικά δεν τον βάζω στο ίδιο τσουβάλι με τον Καρβέλα.

 

Σχετικά με το παρελθόν. Δεν έχω ψάξει ποτέ την δισκογραφία του Καρβέλα αλλά ειλικρινά απο τα είδη γνωστά δεν μπορώ να βρω ένα που να έχει κάτι να μας πει. Το απόλυτο κενό, μελοποιημένο με μουσική διαφόρων γκρούπ την οποία οικιοποιείται ο Καρβέλας. Δικαίως λοιπόν τα τραγουδάει και η Βίσση.

 

Το να το παίξεις τρελός για να βγάλεις λεφτά πλέον μόνο πρωτότυπο δεν είναι. (Εθνικός στάρ, :eek::eek::eek: Ταμπάκης κ.λ.π) Το να κλέψεις τραγούδια ούτε αυτό πλεόν είναι πρωτότυπο (Φοίβος καρβέλας κ.λ.π).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...