Προς το περιεχόμενο

Overclock nVIDIA 7600GS 512MB της MSI


Dark-Shadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

CBM3338.jpg

 

Καλησπέρα παιδιά. Υπάρχει καμια περίπτωση να κάνω overclock αυτή την καρτούλα??? Το θέλω μονο και μονο για Call of Duty 4 διότι με 14FPS δεν παλεύετε.

 

http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&prod_no=840&maincat_no=130&cat2_no=136

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να ανεβάσεις ρε αδερφέ :-) που κάνει όλος ο κόσμος Overcloking ? Core και Memory τα 2 τελευταία από αριστερά στο atitool μέχρι να κολλήσει το pc σου μόλις κολλήσει μπαλτά 10Mhz λιγότερα από εκεί που κόλλησε και είσαι έτοιμος :-) αλλα μην περιμένεις να βγάλει πολλά οι 7600Gs έχουν κομμένο το ρεύμα στον πυρήνα τους από το εργοστάσιο ;) και οι μνήμες είναι DDR2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παθαίνουν τίποτε μην φοβάσαι :-) ανέβασε αυτά τα 2 που σου έχω κυκλωμένα σήκωσε το core κοντά στα 570 - 600 και πατα scan for artifacts αν δεν σου βαράει η δεν κολλήσει το pc σου μετά από κανένα 20λεπτό που θα σκανάρει είναι ok και μετά ανέβασε τις μνήμες απο 800 όσο πάνε μέχρι να κολλήσει το pc στο scan :-) όπου δεις ότι κολλάει η βγάζει artifacts κατέβαζε συχνότητες μέχρι να δεις ότι δεν θα βγάζει τίποτα και εκεί θα είναι το max stable μετά τρέξε και ένα 3D benchmark οποιο θες να δεις ότι είναι ok ;)

post-42566-12906295567_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν που το δοκίμασα χωρίς να έχω βάλει ανεμιστήρα ήταν στα 400MHZ και τα 2 με 68 βαθμούς το έβαλα στο max και κόλλησε το pc όταν μετά το restart το ξανάνοιξα είπε high overclocked at 560MHz Core. Τώρα θα βάλω τον ανεμιστήρα να δω τι θα κάνω. Εσύ πως στο καλο το έχεις στο 750MHz και 2000 Memory και σου έχει μονο 41 βαθμούς C???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα είναι 7900Gs και με άλλη ψύξη όχι 7600 ;) οποτε αφού βρήκες το max του core στα 560 όρισε το εκεί και bres και το max memory και τελείωσες :-)

 

να η δικη μου 7600 αλλα είναι μονταρισμένη ;)

post-42566-129062955672_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου δοκίμασα να βάλω το Core στο 530 και κόλλησε το pc ξανά. Το fan το μόνταρα. Τώρα piano 58 - 60 βαθμούς στα 400MHz. Που λες να το βάλω??? Στα 470MHz πιάνει 68 βαθμούς στον Core. Να το ανεβάσω και άλλο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε λίγο πιο χαμηλά ακόμα χωρίς να έχεις ανεβάσει τις μνήμες μέχρι να δεις που παίζει σταθερά, κάθε κάρτα είναι διαφορετική για αυτό δεν σου λέω νούμερο και μόλις δεις ότι δεν κολλάει τρέξε ένα 3D αν το περάσει και είναι ok τότε ξεκινα να ανεβάζεις και τις μνήμες, αλλα σου είπα μην περιμένεις πολλά :-( είναι και θερμοκρασίες σου τσιμπημένες. δοκίμασε όσο βγάλει και μετά στις μνήμες που λογικά θα ανεβούν αρκετά :-)

 

αλλα από ότι βλέπω δεν παίζει να σου έχει κάτσει καλο κομμάτι η θα έχεις από αυτές τις Agp που είχαν λιγότερο από 1,1 volt στον πυρήνα και δεν ανεβαίνανε σχεδόν καθόλου, αν δεις ότι δεν βγάζει τίποτα τότε πήγαινε στις μνήμες και βγάλε από εκεί ότι μπορείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 480MHz και στον Core και στα Clock πιάνω 65-67 Βαθμούς. Εάν το παο 485 αρχίζει τσαλιμάκια στο Artifacts. Είναι καλά εκεί που είναι η να το ανεβάσω ακόμα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντάξει καλά είναι τώρα χρειάζεσαι καλύτερη ψύξη για παραπάνω :-) αν δεν έχεις σκοπό να αλλάξεις vga κανε της ένα δωράκι να νιώσει λίγο καλύτερα και να την ανεβάσεις παραπάνω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χριστούγεννα λέω να πάω για νέα καρτούλα. Η mobo μου έχει και AGP και PCI-EXPRESS εσύ πια προτείνεις να βάλω από τοις supported VGA που λέει εδώ??? http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=775Dual-880Pro&s=775 , με την MSI 8600 GTS θα δω την διαφορα η δεν αξίζει να την αγοράσω καν??? Η καλύτερα κάρτα που υποστηρίζεται από την mobo μου την πουλάει στο e-shop. Είναι αυτή εδώ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.514206 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί είναι αρκετά εύκολο :-) και βαριέμαι να γράφω τέτοιες ιστορίες :P και τι να γράψω βήμα 1 πατήστε το find max core βήμα 2 πατήστε το max memory

βήμα 3 τελειώσατε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...