Προς το περιεχόμενο

Life-time warranty


kostasR1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αρκετά χρόνια στην αγορά της πληροφορικής θα ήθελα να μιλήσω για το θέμα ''life time warranty'' που αρκετά συχνά το βλέπουμε να συνοδεύει αρκετά πραγματά μας σε διάφορες αγγελίες.

 

Κάποιοι ίσως να το ξέρουν και κάποιοι άλλοι όχι,

 

δεν υπάρχει ισόβια εγγύηση σε κανένα προιόν.

 

Ο όρος ισόβια εγγύηση σημαίνει ότι ο κατασκυαστής σου καλύπτει το προιόν του για κάποια χρόνια από τη στιγμή που θα καταργήσει το προιόν του(end of life).

 

φιλικά,

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη τοσο καιρο μας κοροϊδευουν μες τα μουτρα μας? Καλα που το εψαξες φιλε και το εφερες στο φως γιατι αλλιως θα ειχαμε ακομα μαυρα μεσανυχτα!!! ΤΗΑΝΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγω απο οτι εχω διαβασει σχετικα με τον εν λογω ορο, σημαινει οτι ο κατασκευαστης σου καλυπτει το προιον που αγορασες, καθ' ολη την διαρκεια παραγωγης του. Οταν το προιον σταματησει να παραγετε, τοτε παυει και η εγγυηση. Το λεει και η λεξη αλλωστε εφ΄ορου ζωης του προιοντος, και οχι για μια ζωη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τώρα που η τεχνολογία εξελισεται με ραγδαίους ρυθμούς, για ένα τέτοιο προιόν (είδη ηλεκτρονικών υπολογιστών κλπ) η εφ'ορου ζωής εγγύηση μπορεί να διαρκεί μερικούς μήνες?:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apo tin wiki :-D

 

Lifetime warranty

 

A lifetime warranty is a guarantee on the lifetime of the product. This is not to say that the product is guaranteed for the lifetime of the consumer. This type of warranty is generally assessed on a case by case basis by the distributor and the supplier. For instance, a backpack that has been purchased ten years ago and has some minor defects due to wear and tear may not be covered. However defects due to construction may be covered.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Με αρκετά χρόνια στην αγορά της πληροφορικής θα ήθελα να μιλήσω για το θέμα ''life time warranty'' που αρκετά συχνά το βλέπουμε να συνοδεύει αρκετά πραγματά μας σε διάφορες αγγελίες.

 

Κάποιοι ίσως να το ξέρουν και κάποιοι άλλοι όχι,

 

δεν υπάρχει ισόβια εγγύηση σε κανένα προιόν.

 

Ο όρος ισόβια εγγύηση σημαίνει ότι ο κατασκυαστής σου καλύπτει το προιόν του για κάποια χρόνια από τη στιγμή που θα καταργήσει το προιόν του(end of life).

 

φιλικά,

Κώστας

 

Βρήκα αυτό:

A lifetime warranty is a guarantee on the lifetime of the product. This is not to say that the product is guaranteed for the lifetime of the consumer. This type of warranty is generally assessed on a case by case basis by the distributor and the supplier. For instance, a backpack that has been purchased ten years ago and has some minor defects due to wear and tear may not be covered. However defects due to construction may be covered.

 

Η δική μου πηγή είναι αυτό το άρθρο. H δική σου πηγή ποιά είναι ακριβώς; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τυπικα ειναι αυτο που λες, πρακτικα ειναι τα 10ετη.

Ετσι κι αλλιως ραμ ειναι (μονο οι ραμ εχουν lifetime) Δεν γινεται να εχει ''physical defects"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται απο τον κυκλο οχι μονο παραγωγης αλλα και διαθεσης του προιοντος, αυτο σημαινει οτι π.χ. οι μνημες εχουν εγγυηση οσα χρονια κυκλοφορουν στην αγορα μεχρις οτου σταματήσει η παραγωγή τους απο το εργοαστασιο και ο κωδικος του αποσυρθει απο την αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία λοιπόν,

εμένα μου χάλασε μια Transcent ddr400 η οποία γράφει Lifetime Warranty.

Δεν έχω ούτε απόδειξη αγοράς ούτε τίποτα.

Μπορώ να την ταχυδρομήσω - ας πούμε στην Transcent - και να μου στείλουν μια άλλη;

Ξέρει κανείς;

Το ίδιο είχα κάνει πάντως με το Maxtor (σκληρό δίσκο) που μου είχε χαλάσει μέσα σ' ένα χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό:

A lifetime warranty is a guarantee on the lifetime of the product. This is not to say that the product is guaranteed for the lifetime of the consumer. This type of warranty is generally assessed on a case by case basis by the distributor and the supplier. For instance, a backpack that has been purchased ten years ago and has some minor defects due to wear and tear may not be covered. However defects due to construction may be covered.

 

Η δική μου πηγή είναι αυτό το άρθρο. H δική σου πηγή ποιά είναι ακριβώς; :rolleyes:

 

Ean anaferesai se emena paredwse, lew stin arxi tou post mou oti to pira apo tin wiki, diladi exoume tin idia pigi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...