Προς το περιεχόμενο

Vga Overcloking Guide


Vatos_locos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

vatos Μην φύγεις. Δεν θα κάνω όλη την διαδικασία που περιγράφετε. Θα πατήσψ πρώτα find max core και μετά find max memory. Θα βρώ τα max και στις 2 τιμές. Θα ποστάρω τα 2 max να μου πείς μετά τι θα κάνω. wait

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 364
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν έτρεξα τα find core / memory ξεχωριστά. Οπότε το ένα μένει deafult όταν σου βρίσκει το άλλο max. Και στα 2 τέστ έσβησε η οθόνη για να βρεί τα max. Μετά τις επανεκιννήσεις είχα τα μηνύματα :

 

- Last working : Core 621max memory : 594 (Default)

 

- last working : Core 499.5(default) memory : 600,75 max

 

Οπότε βρήκαμε τα max. Το default έιναι core 499,5 και memory 594,00.

Η μνήμη ανέβηκε πολύ λίγο όμως. Γιατι άραγε.

Ακούω vatos τι πρέπει να κάνω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν αναιβάζεις τον πυρήνα η συχνότητα τις μνήμης γίνετε πιο ευπαθείς και αναβαίνει λιγότερο εγώ προσωπικά δοκιμάζω με το χέρι και όχι με τα κουμπιά τις μέγιστες συχνότητες αλλα πάντα στις κάρτες γραφικών στην αποδώσει το overcloking του πυρήνα θα σου δώσει πιο πολλά από το overcloking στις μνήμες οποτε έχεις 2 επιλογές η κρατάς τις μέγιστες που βρήκε και benchάρεις να δεις αν είναι σταθερή η κάρτα σου η χαμηλώνεις τον πυρήνα και δίνεις στις μνήμες αλλα δεν θα επωφεληθείς τόσο πολύ μετά φτιάξε ένα προφίλ για να μην χάσεις τις ρυθμίσεις η κανε update το Βίος της κάρτας σου για να είναι συνεχεια στις μέγιστες συχνότητες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά στο find memory είδες οτι ανέβηκε μόνο 6mhz. Και το core ήταν default. Οπότε με λίγα λόγια το memory frequency θα το αφήσω σταθερό και θα δώσω το core όσο πάει.... Δεν υπάρχει άλλη λύση. Τι φταίει όμως και έχω μονο +6Mhz max για την Memory ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλε vatos :) πήγα το core 600 από 499 που ήταν και άφησα μνήμες default καθόσον το +6 mhz max δεν λέει τίποτα. Θα δώ διαφορά ??? Artifacts δεν μου βγαλε για 20 λεπτά σε τέστ. Οπότε φαίνεται πάει καλά. Τώρα για benching δεν έχω κάτι να τρέξω. Να παίξω κανά game να δώ αν θα κολλήσει ?? Πχ gears of war

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok Vatos ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση..Good strating place. Εγώ Riva χρησιμοποιώ έτσι κι αλλιώς οπότε όταν έχω την κάρτα στα χέρια μου αρχίζω.:P

 

Υ.Σ.

Πωπω τελικά μάλλον βρήκατε το μπελά σας παρά ησυχάσατε με το guide :lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kosmasgr τρέξε ένα παιχνίδι να δεις αν μετά από κανένα 2ώρς όλα είναι ok τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα

 

όσο για τον τίτλο αν κάποιος mod το δεις ας το διορθώσει αν μπορεί στις 4+ το βραδυ που το γράφαμε ήταν δύσκολο να κρατάμε και την ορθογραφία σωστή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok man :) Αντε να πάρεις μετάθεση θεσσαλονίκη να φάμε καμιά μπουγάτσα :) Του χρόνου περιμένοντας το νέο socket της Intel θα χτυπήσω ότι τελευταίο κυκλοφορεί :) Θα έρθω με τα κομμάτια στο χέρι για λιώσιμ. χαχαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος ο οδηγος παιδες :-D ,κατι ψιλοδιορθοσουλες και στα ορθογραφικα και θα ειναι τελειος :P

@ Πανος & Γιωργος ,καλα βρε ατιμοι χαραματα τον φτιαχνατε αυπνια (insomnia) σας επιασε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...