Προς το περιεχόμενο

Vga Overcloking Guide


Vatos_locos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 364
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια αλλη επιλογη θα ηταν να χρησιμοποιησω την επιλογη launcher και να βαλω να τα ανεβαζει οταν ανοιγω το crysis. Αλλα και εδω εχω ενα προβλημα καθως το crysis το ανοιγω απο το games explorer που εχει επιλογη αν θα ειναι dx9 ή dx10. Ενω στο launcher βρισκω μονο το crysis.exe που δεν ξερω τι απο τα δυο ειναι. Μηπως θα πρεπει να ψαξω για καποια παραμετρο που να ακολουθει το crysis.exe?

 

edit

Βρηκα λυση.Βαζεις το -dx9 στο τελος.

 

Επισης κατεληξα οτι δεν εχει νοημα να χρησιμοποιω το riva tuner για τα clocks. Τα ανεβαζω απο το overdrive που δεν μου τα κραταει μονιμως ψηλα και ανεβαζω το fan speed στο 50% apo to riva tuner.

post-65008-129062962422_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας. καινούριος στο forum εδώ!! :-) Φανταστικός ο οδηγός σας παιδιά.Εγώ έχω μία 8500gt και την έχω κάνει o/c με το riva tuner σε 650 mhz core. Έτρεξα το Ati Tool μετά πάνω από 20 λεπτά για artifacts και δεν βρήκα τίποτα, όλα μια χαρά.Αυτό που με ανησυχεί, είναι η θερμοκρασία.. Όσο είχα το πρόγραμμα να ψάχνει, αλλά και κατά τη διάρκεια των παιχνιδιών φτάνει τους 80 βαθμούς!!!Δεν έχουν παρουσιαστεί προβλήματα σταθερότητας σε παιχνίδια όμως προς το παρόν.Πρέπει να ανησυχώ; Είναι πολύ ζεστά; Δε με νοιάζει το αν μοιωθεί πολύ η διάρκεια ζωής της κάρτας, ούτως ή άλλως μέχρι το καλοκαίρι θα την άλλαζα, απλά ήθελα για όσο καιρό την έχω να μπορούσα να παίξω κάνα καινούριο παιχνιδάκι σχετικά οκ. Υπάρχει περίπτωση η θερμοκρασία της να βλάψει και άλλα εξαρτήματα του υπολογιστή;:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετά τους 90 ανησυχείς, και μετά τους 100 είναι πιθανό να σου διμιουργήσει πρόβλημα στο υπόλοιπο σύστημα.

 

Πάντως, δεν αξίζει να ανεβάζεις μία 8500, νομίζω πως δεν θα κερδίσεις τίποτα ουσιαστικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας. καινούριος στο forum εδώ!! :-) Φανταστικός ο οδηγός σας παιδιά.Εγώ έχω μία 8500gt και την έχω κάνει o/c με το riva tuner σε 650 mhz core. Έτρεξα το Ati Tool μετά πάνω από 20 λεπτά για artifacts και δεν βρήκα τίποτα, όλα μια χαρά.Αυτό που με ανησυχεί, είναι η θερμοκρασία.. Όσο είχα το πρόγραμμα να ψάχνει, αλλά και κατά τη διάρκεια των παιχνιδιών φτάνει τους 80 βαθμούς!!!Δεν έχουν παρουσιαστεί προβλήματα σταθερότητας σε παιχνίδια όμως προς το παρόν.Πρέπει να ανησυχώ; Είναι πολύ ζεστά; Δε με νοιάζει το αν μοιωθεί πολύ η διάρκεια ζωής της κάρτας, ούτως ή άλλως μέχρι το καλοκαίρι θα την άλλαζα, απλά ήθελα για όσο καιρό την έχω να μπορούσα να παίξω κάνα καινούριο παιχνιδάκι σχετικά οκ. Υπάρχει περίπτωση η θερμοκρασία της να βλάψει και άλλα εξαρτήματα του υπολογιστή;:confused:

 

όπως είπαν και οι 2 φίλοι πιο πάνω δεν έχεις πρόβλημα αλλά αν μπορείς φτιάξε την ροή του αέρα στο κουτί σου και θα μειωθεί λίγο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Nibitor και το Nvflash κανουν για κάρτες Ati ή είναι μόνο για Nvidia?Τα έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές, αλλά μόνο σε Nvidia.

Αν όχι, ποια προγράμματα είναι τα αντίστοιχα για Ati;

Για φωτήστε ρε παίδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vatos η καρτα πρέπει να έχει κάποια προτασία και μέσα από τα windows δεν γίνεται το φλασαρισμα με AtiWinFlash.

Μπορείς να μου πεις αν γνωρίζεις την σύνταξη της εντολής για το Atiflash μέσα από τα dos;

Για παράδειγμα με το Nvflash στις Nvidia κάρτες πατάς << Nvflah -5 -6 bios.rom >> και παρακάμτεις τις ασφάλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...