Προς το περιεχόμενο

To firewall του Μicrocom 2636 κάνει δουλειά;


elteo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το Microcom AD 2636. Αυτό βλέπω ότι έχει firewall. Να το εμπιστευτώ ή να συνεχίσω να έχω το Kerio που έχω τώρα ;

Οταν το πρωτοείχα πάρει ήμουν μόνο με αυτό για κανα 6μηνο. Σε κάποιο φόρουμ όμως μου είπαν ότι δεν με προστατεύει για ότι βγαίνει έξω (ισχύει αυτό??) και τρόμαξα κι έβαλα το Kerio.

 

Λοιπόν τι να κάνω ;

 

ιδού τα specs του firewall του:

 

Safety / Firewall

• PPP authentication protocol PAP, CHAP

• System management protected by password

• DMZ – Demilitarized zone

• Remote management option

• NAT, NAPT

• PING, IKE blocking

• Detection and logging of attacks

• Rules setting option for IP addresses, ports and protocols

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to ena ine san hardware firewall kai kovei kapoia genika pragmata to kerio pezei me efarmoges.sorry pou tha to po alla gelao otan akouo tromaxa kai ebala to kerio.to theoro pantelos axristo ena firewall gia home use.oi misoi pou exoun firewall den xeroun na to xrisimopoioun ,kai oi alloi misoi exoun idi kolisei io kai anigoun ta panta.pezo xoris firewall kai xoris antivirus kai den ixa pote provlima.anyway ine ligo diaforetiko to firewall tou router apo to firewall kerio.kai ston router ise idi piso apo ena nat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει ρε αδερφέ...τρόπος του λέγειν ήταν...μην κολλάς σε λέξεις.:-(

 

Τελικά το έβγαλα το Κεριο...μου γονάτιζε το σέρφιγκ. Τώρα είμαι με του ρούτερ και των xp.

Απλά καμία σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα κι εγώ αυτό προσπαθώ να έχω τα λιγότερα επάνω για να μην φορτώνω τσάμπα το σύστημα μου με ηλίθι@ προγράμματα που πατάνε στο φόβο μας.

 

ένα Avira Antivir δωρεάν έχω και ένα AVG antispy πάλι δωρεάν.

 

(c2d 2,13/2gb Ram το σύστημά μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε το firewall ειναι απαραιτητο οποτε το συντομοτερο δυνατο κανε το καλο και βαλε καποιον απανω...προβληματα με τη ταχυτητα στο surfing οταν υπαρχει firewall ειναι λογικο να υπαρχουν αμα δεν εχεις κατσει λιγο να φτιαξεις τις ρυθμισεις και να ορισεις ελευθερη προσβαση στο browser κτλ...τωρα το πιο ευχρηστο/ευκολο firewall ειναι αυτο της pctools το δωρεαν ψαξτο, αλλα αυτο που προτεινω ειναι τον comodo επισης δωρεαν...εγω εχω firewall τον εχω ρυθμισει και δεν εχω κανενα προβλημα...τελος το firewall του ρουτερ απλα καμμια σχεση με αυτο που εννοουμε ολοι μη το ψαχνεις τετοιο εχουν ολα τα ρουτερ και μη σε απασχολει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α και κατι αλλο απλο που μπορεις -και πρεπει για μενα- να κανεις με το ρουτερ ειναι να βαλεις ενα password ωστε κανενας να μη μπορει να μπει στις ρυθμισεις(interface) του αν τυχον μαθει την ip σου μονο προσεχε μη το ξεχασεις γιατι μετα θελει να επαναφερεις τις εργοστασιακες ρυθμισεις και ειναι ολοκληρη ιστορια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α και κατι αλλο απλο που μπορεις -και πρεπει για μενα- να κανεις με το ρουτερ ειναι να βαλεις ενα password ωστε κανενας να μη μπορει να μπει στις ρυθμισεις(interface) του αν τυχον μαθει την ip σου μονο προσεχε μη το ξεχασεις γιατι μετα θελει να επαναφερεις τις εργοστασιακες ρυθμισεις και ειναι ολοκληρη ιστορια...

 

to remote management einai pleon klisto se ola ektos apo cisco merika zyxel pou ama kliseis to firewall einai anixto to remote kai ta jetspeed.ssta alla einai klisto to remote.tora to firewall oti einai aparetito pou to idate?posous sas exoun hackarei?mipos tha eprepe na kitaxoume na min katevazoume averta oti briskoujme na min anigoume paraxena email na min bazoume diskola passwords?ta misa hacking ginontai logo eukolon password i eukolon secret question i ameleia tou xristi.sin oti ena ghost einai pio sigouri lisi ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά το firewall για τον απλό χρήστη το βρίσκω περιττό..Εγώ είμαι on-line τα τελευταία 6 χρόνια και ποτέ δεν είχα firewall μόνο antivirus και πρόβλημα δεν είχα ποτέ μου..Τον διαχωρισμό δε firewall του router και firewall σαν πρόγραμμα μου τον έμαθε ο poulinos πρόσφατα..Thnx again bro..;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to remote management einai pleon klisto se ola ektos apo cisco merika zyxel pou ama kliseis to firewall einai anixto to remote kai ta jetspeed.ssta alla einai klisto to remote.tora to firewall oti einai aparetito pou to idate?posous sas exoun hackarei?mipos tha eprepe na kitaxoume na min katevazoume averta oti briskoujme na min anigoume paraxena email na min bazoume diskola passwords?ta misa hacking ginontai logo eukolon password i eukolon secret question i ameleia tou xristi.sin oti ena ghost einai pio sigouri lisi ;)

καλα για το πρωτο που λες απλα δες αυτο και δεν εχω να συμληρωσω τιποτα

τωρα τι σε κανει να νομιζεις οτι το να εχεις firewall μας εμποδιζει ωα κανουμε οτιδηποτε?

το οτι υπαρχουν ενα σωρο προγραμματα που υπαρχουν στους υπολογιστες μας και ολα συνδεονται με το ιντερνετ δε σε ενοχλει καθολου προφανως πχwinamp,windows media player,acrobat reader.εγω δε θελω αυτα τα προγραμματα να κανουν συνδεσεις απο μονα τους μεσα στο pc μου.καθως και αν κατεβαζεις απο οποιοδηποτε peer to peer οπως to limewire η παιζεις διαδυκτιακα παιχνιδια ολοι μπορουν να δουν την ip σου.τωρα αν εχεις αποριες γιατι ειναι απαραιτητο το firewall googlare το να δεις να μη καθομαστε να εξηγουμε τα αυτονοητα δες αυτο για παραδειγμα: http://forums.cnet.com/5208-10149_102-0.html?forumID=7&messageID=1221546&threadID=107024

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oti fenetai i ip sou den simenei tipota oti kapoios tha mpei sto pc idika me routers pou iparxei kai to nat.b.auto to video me tin on telecoms den mou leei kati.milame gia routers tou emporiou kai oxi miso parametropoiimena kai allagmena apo enan isp tis simforas.tora to na kanei sindesi to winamp ktl dne mou leei kati.anyway off topic auto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...