Προς το περιεχόμενο

εντοπισα το λαπτοπ που μου κλεψανε ΑΛΛΑ...


pixies451

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον,συνεβη το εξης.

μπηκαν χτες κλεφτες κ μεταξυ αλλων λιγοτερο σημαντικων μου πηραν κ το λαπτοπ.

 

στο λαπτοπ εγω χρησιμοποιουσα μια pstn συνδεση της

forthnet(δανεικη απο φιλο που ειχε adsl&στο πακετο ηταν κ η pstn) με τον ιδιο κωδικο κλπ και μπορουσα να

μπαινω ιντερνετ μονο οταν δεν ηταν αυτος(δεν γινοταν να ειναι 2 ατομα συνδεδεμενα με τον ιδιο κωδικο χρηστη).

 

Σημερα το απογευμα λοιπον προσπαθουσαμε να συνδεθουμε απο το δικο του pc και δε μπορουσαμε για λιγη ωρα.

Στην αρχη σκεφτηκαμε οτι ισως ηταν προβλημα του δικτυου αλλα μετα καταληξαμε οτι ειναι πολυ πιθανον αυτος

που πηρε το λαπτοπ να ηταν αρκετα βλακας για να χρησιμοποιησει τη συνδεση μου και να μπει ιντερνετ.

τελεια λεω,πολυ ευκολα εντοπιζεται αυτος αφου εχει καταγραφει ip και αριθμος τηλεφωνου στα αρχεια της forthnet.

 

 

 

και πηρα τηλεφωνο τη forthnet και ΔΕ μου δινουν τα στοιχεια που χρειαζομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά ενδιαφέρον και πρέπει πραγματικά να το κυνηγήσεις.

Είναι αλήθεια πως ένας ISP δεν έχει δικαίωμα λόγω προστασίας προσωπικών δεδομένων να δώσει οποιαδήποτε στοιχεία ενός συνδρομητή.(Άσχετα αν μερικοί το κάνουν για άλλους λόγους).

 

Το θέμα είναι πως καλά κάνουν καθώς δεν ξέρουν ποιος είσαι και αν η ιστορία σου είναι αληθινή. Άρα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας στην αστυνομία και με εντολή εισαγγελέα να δώσει τα στοιχεία ο ISP.

 

Καλή τύχη....ενημέρωσε μας για την εξέλιξη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρώτη φάση τσέκαρε τα στατιστικά χρήσης από την forthnet για να δεις εάν όντως κάποιος ήταν μέσα εκείνη την ώρα.

http://www.forthnet.gr/templates/viewcontenttmch.aspx?c=10004287

Έχω την εντύπωση πως αν τηλεφωνήσεις και δώσεις τα στοιχεία του ιδιοκτήτη της σύνδεσης, θα μπορέσεις να πάρεις πληροφορίες σχετικά με τον αριθμό από τον οποίο έγινε η κλήση και στην συνέχεια μέσω του whitepages.gr ίσως να βρεις άκρη.

Νομίζω δεν χρειάζεται παρέμβαση εισαγγελέα για να πάρεις τα στατιστικά χρήσης της ΔΙΚΙΑΣ σου σύνδεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρώτη φάση τσέκαρε τα στατιστικά χρήσης από την forthnet για να δεις εάν όντως κάποιος ήταν μέσα εκείνη την ώρα.

http://www.forthnet.gr/templates/viewcontenttmch.aspx?c=10004287

Έχω την εντύπωση πως αν τηλεφωνήσεις και δώσεις τα στοιχεία του ιδιοκτήτη της σύνδεσης, θα μπορέσεις να πάρεις πληροφορίες σχετικά με τον αριθμό από τον οποίο έγινε η κλήση και στην συνέχεια μέσω του whitepages.gr ίσως να βρεις άκρη.

Νομίζω δεν χρειάζεται παρέμβαση εισαγγελέα για να πάρεις τα στατιστικά χρήσης της ΔΙΚΙΑΣ σου σύνδεσης.

 

δεν προκειτε να γινει τπτ απο το τηλεφωνο, πρεπει να πας στη forthnet και την αστυνομια, να εχεις καποιο δικηγορο και θα μαθεις ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ευθείας στην δίωξη πήγαινε και πάρε μαζί σου οτιδήποτε έχεις για να αποδείξεις ότι η κυριότητα του laptop είναι δική σου. Σχετικά με τον εισαγγελέα τις ενέργειες και οτιδήποτε χρειαστεί για άρση απορρήτου τις παραγγέλει η αστυνομία αφού πρώτα δώσεις κατάθεση για να ξεκινήσει η δικογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόδειξη που να αναφέρει το serial number του laptop ?

Όταν έγινε η κλοπή, κάλεσες την αστυνομία και τους δήλωσες ότι ανάμεσα στα υπόλοιπα, σου έκλεψαν και το laptop με τον τάδε σειριακό αριθμό ?

 

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά μέχρι να τα κάνεις όλα αυτά, μέχρι να κινητοποιηθούν όλοι οι μηχανισμοί που χρειάζονται για να πάρεις έστω τα στοιχεία, θα περάσουν μήνες. Μετά τι θα γίνει, θα πάει η αστυνομία να κάνει ντου στο σπίτι εκείνου που έκανε την σύνδεση και θα ψάχνει laptop με το συγκεκριμένο serial κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τηλέφωνο είναι προσωπικό στοιχείο του άλλου και μόνο με εισαγγελική εντολή θα κάνεις δουλειά...

 

To τηλέφωνο από το οποίο συνδέθηκε η ΔΙΚΙΑ σου σύνδεση δεν είναι προσωπικό δεδομένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα τη φορθνετ κ χωρις να πω γιατι το θελω μου ειπαν οτι δεν ελεγχουν απο που μπαινω και ποιο τηλεφωνικο αριθμο χρησιμοποιω καθε φορα.

πραγματικα δεν ειναι διαθεσιμο στους απλους υπαλληλους της τεχνικης υποστηριξης τουλαχιστον καθως θεωρειται προσωπικο δεδομενο ΜΟΥ.

 

λογικα εχει να κανει με το policy της εταιριας γτ παλιοτερα που ειχα μπει με νετ καρτα μου εδειχνε ωραιοτατα ποση ωρα ειμαι στο ιντερνετ,ημερομηνιες, ip και αριθμους τηλεφωνων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
πηρα τη φορθνετ κ χωρις να πω γιατι το θελω μου ειπαν οτι δεν ελεγχουν απο που μπαινω και ποιο τηλεφωνικο αριθμο χρησιμοποιω καθε φορα.

Δεν χρειαζεται να"ελεγχουν".Καταγεγραμμενο πρεπει να ειναι μαζι με το ip που σου δινουν.Ειναι δυνατον να μοιραζουν ip χωρις να ξερουν("ελεγχουν")απο που ειναι η κληση?

Οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω,με ενα απλο τηλεφωνο δεν βγαζεις ακρη.By the way αυτο που ειπε ο grigas το ελεγξες?Για να μην ασχολησε αδικα αν δεν εχει χρησιμοποιηθει τελικα το pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...