Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα που ζητεί λύση σε Hol Double play


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους:)

Λοιπόν έβαλα και εγώ Hol double σπίτι μου και στην αρχή όλα καλά. Ενεργοποίηση σε 15 μέρες!!! τηλέφωνο ιντερνετ μια χαρά.Το όλο 8έμα ξεκινά τώρα που 8έλω να βάλω το ρούτερ σε άλλο δωμάτιο μακριά απο το σαλόνι που 8έλω να έχω μόνο τηλέφωνο.Σε επικοινωνία με ΗΟL (αργεί αρκετά btw για όσους ενδιαφέρονται) μου λένε ότι ΠΡΕΠΕΙ να έχω τηλέφωνο και ρούτερ μαζί με την συνδεσμολογία που λένε αυτοί και ΜΟΝΟ με το ρούτερ που σου δίνουν.Δοκίμασα πολλές εναλλαγές για να μην τα βάλω μαζί αλλά τίποτα δεν λειτουργεί...(αυτά τα ΠΡΕΠΕΙ και ΜΟΝΟ με νευριάζουν).Ασε που 8έλω να χρησιμοποιήσω το δικό μου wi-fi ρουτερ το οποίο μου κόστισε καποια λεφτά,από την προηγούμενη συνδεσή μου αυτό.

Υπάρχει κάποια λύση στο να να έχω ρουτερ σε άλλο δωμάτιο και το τηλέφωνο αλλού και να δουλέυουν και τα 2; Τι φίλτρα έχει το Fritz που σου δινουν και το καταστούν αναγκαίο για να εχεις τηλέφωνο και ιντερνετ στη HoL?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an dinei kanoniki tilefonia to fritz kai oxi voip tote to bazeis opou theleis.opou mpei sketo tilefono bazeis ena koino filtro tou emporiou opou mpei to adsl mono tou den bazeis tipota.an mpei kai tilefono kai adsl ston idio xoro bazeis splitter h til.diakladoti me filtro stin mia pleura.pigene sto sticky topic egkatastas adsl gia nautilomenous kai tha deis http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=198895

 

i hol leei blakies.an tora einai voip exei thelei patentes stin kalodiosi kai exartate apo to posa kalodia pernane mesa sto spiti sou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν η τηλεφωνία της HOL είναι VoIP. Μέσα στο βιβλιαράκι του Double Play της HOL και συγκεκριμένα στη σελίδα 18 (<-- τουλάχιστον σε εμένα που έχω PSTN σε εκείνη τη σελίδα είναι!!!) έχει μια πατέντα για το πως να λειτουργούν τα υπόλοιπα τηλέφωνα του σπιτιού. Εγώ επειδή δεν υπάρχει ακόμα διαθεσιμότητα του ιδιόκτητου στην περιοχή μου δεν χρειάστηκε να την κάνω την πατέντα ακόμα, αλλά άλλοι που το έχουν κάνει λένε ότι έτσι υπάρχει μια μείωση στην ποιότητα ήχου (φωνής, όπως θες πες το) του τηλέφώνου. Τώρα για κάποιους δεν είναι πρόβλημα ενώ για άλλους είναι. Δοκίμασε εσύ και δες! Τώρα μου φαίνεται πως υπάρχουν και άλλες πατέντες γι'αυτό το θέμα, πιο πολύπλοκες, αλλά δεν ξέρω να σου πω γι'αυτές. Για router αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλο δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ τι με περιμενει....Με αυτα που διαβαζω για το Double Play ,με εχει πιασει ψυχοπλακωμα. Περιμενω απο την Hol, ενεργοποιηση του 2p/24.Καλα δεν ημουν στα 8 Mbps,και στον νταβατζη μας τον ΟΤΕ?.Τι το ηθελα το dp,αλλα την πατησα γιατι δεν ηξερα, ουτε μου ειπαν οι καρ....ες, οτι τα τηλεφωνα θα ειναι voip.Τρεχω στο φαρμακειο για ηρεμιστικα,ωστε να ειμαι ετοιμος,οταν ενεργοποιηθει το dp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ τι με περιμενει....Με αυτα που διαβαζω για το Double Play ,με εχει πιασει ψυχοπλακωμα. Περιμενω απο την Hol, ενεργοποιηση του 2p/24.Καλα δεν ημουν στα 8 Mbps,και στον νταβατζη μας τον ΟΤΕ?.Τι το ηθελα το dp,αλλα την πατησα γιατι δεν ηξερα, ουτε μου ειπαν οι καρ....ες, οτι τα τηλεφωνα θα ειναι voip.Τρεχω στο φαρμακειο για ηρεμιστικα,ωστε να ειμαι ετοιμος,οταν ενεργοποιηθει το dp.

ΗΡΕΜΗΣΕ!!!! Κοίτα να δεις αυτή η συγκεκριμένη πατέντα δεν είναι τίποτα φοβερό. Ένα καλώδιο συνδέεις όλο κι όλο πάνω στο router και στην πρίζα του τηλεφώνου...Απλά ο router πρέπει να είναι συνέχεια στο ρεύμα για να λειτουργούν και τα τηλέφωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ειναι στον ιδιο χωρο router και τηλεφωνα,υπαρχει προβλημα?,εκτος απο τις διακοπες ρευματος(ευτυχως που εχω ups 1200 VA).Απο θορυβους σφυριγματα και απο ολα τα αλλα "καλουδια" που εχει το voip,υπαρχουν αλλα προβληματα.Η ποιοτητα της φωνης πως ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an den thes voip stamata to kai bale apo allon isp pou na dinei kai tilefono.os gnosto se voip sinagermos til kentra kai kati tetoia den pezoun.,oute fax oso xero.

Σωστό και αυτό! Αν δεν θες VoIP πήγαινε στην Forthnet που έχει PSTN τηλεφωνία. Αν και μου φαίνεται ότι είχα διαβάσει κάπου πως κάποια στιγμή και η HOL θα κάνει την τηλεφωνία της PSTN...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an den thes voip stamata to kai bale apo allon isp pou na dinei kai tilefono.os gnosto se voip sinagermos til kentra kai kati tetoia den pezoun.,oute fax oso xero.

Δεν νομιζω να μπορω να το ακυρωσω τωρα γιτι η αιτηση εχει προχωρησει.Εγινε την 1/11/07.Η δεν ισχυει αυτο?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ειναι στον ιδιο χωρο router και τηλεφωνα,υπαρχει προβλημα?,εκτος απο τις διακοπες ρευματος(ευτυχως που εχω ups 1200 VA).Απο θορυβους σφυριγματα και απο ολα τα αλλα "καλουδια" που εχει το voip,υπαρχουν αλλα προβληματα.Η ποιοτητα της φωνης πως ειναι?
Άμα είναι στον ίδιο χώρο λογικά δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα σε οτιδήποτε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό και αυτό! Αν δεν θες VoIP πήγαινε στην Forthnet που έχει PSTN τηλεφωνία. Αν και μου φαίνεται ότι είχα διαβάσει κάπου πως κάποια στιγμή και η HOL θα κάνει την τηλεφωνία της PSTN...

Ετσι μου ειπαν και εμενα,αλλα μεχρι να γινει αυτο, θα εχει γινει ο Εθνικος κηπος,γλαστρα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

loool!

ελα ρε φιλε, αφου αυτα τα "μου ειπαν" ξερεις πως ειναι...και για χανια που με ενδιαφερει (ισωσ) απο του χρονου η HOL δινει διαθεσιμοτητα από τελοσ ιουνιου 2008 αλλα ποιοσ τους πιστευει...εγω παρηγγειλα HOL double play, ξερω πολυ καλα οτι μαλλον με την 12η προσπαθεια θα δουλεψει, και αν, και δεν σκοπευω να χρησιμοποιω το τηλ εκτος κι αν ειναι τελειως απροβληματιστο (τα σταθερα πεθαναν, τέλος!) και για την ωρα βολευομαι μια χαρουλα με το OnePhone της Cosmote. απλως ΟΥΤΕ με τον ΟΤΕ ηταν ολα μια χαρα και σε εβριζαν κι απο πανω οι τεχνικοι στο τηλ που την ειδαν δημοσιουπαλληλικι

κι εγω ΔΥ είμαι, no offense σε κανεναν, απλως μιλαω για την κακη πλευρα τουσ που μασ την εδειξαν γι ατα καλα εδω και 30 χρονακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...