Προς το περιεχόμενο

Problem as setting up Gigabit ethernet


Ellusionist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα παιδια

Προσπαθησα ανεπιτυχως να σεταρω 2 καρτες Gigabit ethernet

η μια ειναι Realtek RTL8169/8110 Gigabit ethernet nic "onboard με την msi neo2 platinum

και η αλλη us robotics model 7902A 10/100/1000

το δε καλωδιο που χρησιμοποιω ειναι speedlan type EIA/TIA 568B Cat.5E

 

Αν μπορει καποιος να βοηθησει καθως δεν κατεχω τιποτε απο πως πρεπει να ρυθμιστει σωστα.

Η δε συνδεσμολογια των καλωδιων ειναι η εξης T-586A "ισως να χρειαστει το προτυπο Β??? "

cable_utp_clip_image001.gif

 

To μονο που εχω πειραξει ειναι το Linkspeed kαι των 2 που το ορισα 1000/full dublex

Oποια βοηθεια δεκτη :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου μάλλον μπερδεύτηκες. Αφού το καλώδιο είναι 568B τότε που κολλάει η συνδεσμολογία των κσλωδίων να είναι 568Α; Τους 2 υπολογιστές θα τους ενώσεις απ' ευθείας δλδ το καλώδιο θα είναι από κάρτα δικτύου σε κάρτα δικτύου ή θα μεσολαβεί switch; Στην πρώτη περίπτωση (από κάρτα σε κάρτα, που αυτό κατάλαβα ότι προσπαθείς να φτιάξεις) θα πάρεις cross καλώδιο. Στο cross καλώδιο στο ένα κλιπ θα είναι τερματισμένο με το 568Α και στο άλλο με 568Β. Στη δεύτερη περίπτωση θα πρέπει και τα δύο κλιπ του καλωδίου να είναι 568Α ή 568Β.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και αναγραφει 568Β εγω το ειχα φτιαξει σε 568Α και δουλευε σε ενα τοπικο δικτυο με 4 υπολογιστες ενα ρουτερακι και ενα 8πορτο switch .. καθως αλλαξα τις καρτες δικτυου με 1000αρες πλεον εχω μεινει στα 100 mbps και αναρωτιεμαι μηπως πρεπει να γυρισω το καλωδιο σε 568Β αν και διαβασα σε καποια sites πως αυτο δεν παιζει ρολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an pezeis me switch auto to kalodio pou exeis ine sosto.alla to switch sou an ine 100 ari ennoite den prokite na pexei pote sta 1000.opote thes kai allo switch.i a i b to idio ine

 

Για το καλωδιο δεν ξερω εχω μπερδευτει καποιοι μου λενε απο συζητησεις που εχω κανει πως πρεπει να το αλλαξω συνδεσμολογια καποιοι αλλοι λενε αστο οπως εχει.Αποτιν αλλη λενε πως το ρουτερακι και το 8port switch πρεπει να αλλαξουν αλλοι λενε αστα δεν παιζουν ρολο "λολ" τα εχω παιξει :lol:

 

Τα συνδεσα απευθειας χωρις ρουτερ και switch και δεν ειδα φως...οποτε ή ρυθμισεις φταινε ή πρεπει να παρω κανα cat6 και να ληξει εκει το θεμα.:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το καλωδιο δεν ξερω εχω μπερδευτει καποιοι μου λενε απο συζητησεις που εχω κανει πως πρεπει να το αλλαξω συνδεσμολογια καποιοι αλλοι λενε αστο οπως εχει.Αποτιν αλλη λενε πως το ρουτερακι και το 8port switch πρεπει να αλλαξουν αλλοι λενε αστα δεν παιζουν ρολο "λολ" τα εχω παιξει :lol:

 

Τα συνδεσα απευθειας χωρις ρουτερ και switch και δεν ειδα φως...οποτε ή ρυθμισεις φταινε ή πρεπει να παρω κανα cat6 και να ληξει εκει το θεμα.:-(

 

 

 

gia na lixei to thema na sta apantisoume ola mazi.an to switch einai 100 oti kai na kaneis den tha pexei sta 1000.an sindeeis ola ta pc pano sto router oute auto einai 1000 opote den tha pexei.to kalodio ine mia xara sosto an to exeis ftiaxei opos einai stin foto.den thelei cat6.kai me cat5 emena mou exei pexei arkei na to ftiaxeis opos to blepeis.an tora auto to kalodio to sindeseis apo pc se pc den tha pexei dioti apo pc se pc thelei cross 1000 diladi oxi auto pou dixneis pio pano.kai to cross 1000 den einai opos to cross 100

 

aristera cross 100 dexia cross 1000

 

 

1-3----------------------1-3

2-6----------------------2-6

3-1----------------------3-1

4-4----------------------4-7

5-5----------------------5-8

6-2----------------------6-2

7-7----------------------7-4

8-8----------------------8-5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gia na lixei to thema na sta apantisoume ola mazi.an to switch einai 100 oti kai na kaneis den tha pexei sta 1000.an sindeeis ola ta pc pano sto router oute auto einai 1000 opote den tha pexei.to kalodio ine mia xara sosto an to exeis ftiaxei opos einai stin foto.den thelei cat6.kai me cat5 emena mou exei pexei arkei na to ftiaxeis opos to blepeis.an tora auto to kalodio to sindeseis apo pc se pc den tha pexei dioti apo pc se pc thelei cross 1000 diladi oxi auto pou dixneis pio pano.kai to cross 1000 den einai opos to cross 100

 

aristera cross 100 dexia cross 1000

 

 

1-3----------------------1-3

2-6----------------------2-6

3-1----------------------3-1

4-4----------------------4-7

5-5----------------------5-8

6-2----------------------6-2

7-7----------------------7-4

8-8----------------------8-5

 

Κι ομως εγινε! ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου/σας

Προσπαθησα να μεταφερω ενα αρχειο 700 mb μεσα στο δικτυο και με 1000αρι το πηρα σε 55" ενω με 100ρι σε 1' και 25" η διαφορα δεν ειναι και τοσο ..εκτος και αν εκανα καπου κατι λαθος στις ρυθμισεις...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Αν δεν χρησιμοποιείς Jumbo Frames δε μπορείς να πλησιάσεις τα 1000 (ωφέλιμα) mbps. Για να χρησιμοποιήσεις Jumbo Frames θα πρέπει όλες οι συσκευές του δικτύου να υποστηρίζουν gigabit ethernet, καθώς το standard του fast ethernet προβλέπει MTU μέχρι 1500bytes.

 

- Αν έχεις έναν τυπικό EIDE/SATA σκληρό δίσκο, δε θα μπορεί να γράψει τόσο γρήγορα. Θα πρέπει να να συνδυάσεις περισσότερους από έναν δίσκους σε ένα raid(0/5) array.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Αν δεν χρησιμοποιείς Jumbo Frames δε μπορείς να πλησιάσεις τα 1000 (ωφέλιμα) mbps. Για να χρησιμοποιείσης Jumbo Frames θα πρέπει όλες οι συσκευές του δικτύου να υποστηρίζουν gigabit ethernet, καθώς το standard του fast ethernet προβλέπει MTU μέχρι 1500bytes.

 

- Αν έχεις έναν τυπικό EIDE/SATA σκληρό δίσκο, δε θα μπορεί να γράψει τόσο γρήγορα. Θα πρέπει να να συνδυάσεις περισσότερους από έναν δίσκους σε ένα raid(0/5) array.

 

σωστος!!!

Λες παιζοντας με την τιμη των jambo frames "default=1500" αν πχ το ανεβασω 2500 να ανεβασω και την ταχυτητα ή ισως να ειναι ανωφελο καθως ο δισκος μου ειναι ενας τυπικος sata 2ετιας..:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ.. από περιέργεια έκανα τα μαθηματικά και δε φαίνεται τόσο σημαντική η διαφορά. Πάντως είχα διαβάσει κάποιες μετρήσεις όπου υπήρχε διαφορά μέχρι και 30%. Ίσως η ύπαρξη πολλών μικρών πακέτων επηρεάζει και διαφορετικά (εκτός από τον καλύτερο λόγο headers/payload). Έχει κάποιος πρακτική εμπειρία στο θέμα;

 

Λες παιζοντας με την τιμη των jambo frames "default=1500" αν πχ το ανεβασω 2500

Νόμιζα ότι είχες και 100mbps συσκευές στο δίκτυό σου. Αν δεν έχεις βάλε MTU=9000 απευθείας. Σε ένα μικρό τοπικό δίκτυο όπου δεν υπάρχουν σφάλματα δεν χρειάζεται να κάνεις κανένα συμβιβασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως ακριβώς κάποιος με gigabit δικτυο ενεργοποιεί τα jumbo frames?

 

an den po blakia ta energopoiieis kai genikos rithmizontai apo to device manager sta properties tis kartas diktiou kai advanced.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το Device manager (διαχείριση συσκευών) θα πας στην κάρτα δικτύου σου και στις ιδιότητες στο "Advanced" κάπου θα λέει για Jumbo frames.

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ τώρα:

Έχω κι εγώ ένα gigabit ethernet. Τα καλώδια είναι CAT6, το switch 3com officeconnect και δοκιμάζω την ταχύτητα μεταξύ ενός PC και ενός server. Το PC έχει κάρτα Intel PRO/1000 GT και ο server on board (NVIDIA chipset). Όταν μεταφέρω ένα μεγάλο αρχείο από το server στο PC πιάνει γύρω στα 18-19ΜΒ/s και από το PC στο server 12-13 (με 2 μεταφορές συγχρόνως σε διαφορετικούς δίσκους στο server ισχύει πάλι το ίδιο). Κάνοντας όμως μια δοκιμή με το iperf με TCP window size 8k πιάνει 220Mbit (28MB/s περίπου και στις 2 κατευθύνσεις) και με TCP window size 64k 350Mbit (44MB/s περίπου).

 

Ο δίσκος στο PC είναι ATA 7200rpm (σίγουρα μπορεί να πιάσει πάνω από 20ΜΒ/s) και στο server δοκιμάζω σε SATA και σε RAID 5 (σε 3ware controller με 128ΜΒ RAM και cache ενεργοποιημένο άρα τουλάχιστον για 128ΜΒ η ταχύτητα εγγραφής είναι αρκετά μεγάλη). Επίσης δοκίμασα ταυτόχρονη μεταφορά του ίδιου αρχείου σε 2 δίσκους του server. Επομένως δε νομίζω ότι είναι θέμα δίσκου.

 

Πώς μπορώ να βελτιώσω την ταχύτητα του δικτύου μου; Δεν θέλω να πιστέψω ότι έκανα ολόκληρη ιστορία (αγορά switch και καρτών, αλλαγή καλωδίωσης κτλ) για να πιάνω τόσο μικρές ταχύτητες.

 

Παρατηρήσεις

-Δοκίμασα να ενεργοποιήσω και τα jumbo frames αλλά τα ίδια (άλλωστε έχω και 100άρες συσκευές στο δίκτυο, router, δικτυακό φωτοτυπικό, δικτυακό Plotter)

-Δοκίμασα να αλλάξω το TCP window size από τη Registry σε 64k και 128k αλλά πάλι τα ίδια...

-Ο server έχει 2 διπλοπύρηνους Opteron και το PC P4 2.60GHz, οπότε ούτε θέμα επεξεργαστή τίθεται...

-Απ' όσο καταλαβαίνω είναι θέμα ρυθμίσεων (απλά δεν ξέρω τι ρυθμίσεις χρειάζεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...