Προς το περιεχόμενο

Problem as setting up Gigabit ethernet


Ellusionist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από το Device manager (διαχείριση συσκευών) θα πας στην κάρτα δικτύου σου και στις ιδιότητες στο "Advanced" κάπου θα λέει για Jumbo frames.

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ τώρα:

Έχω κι εγώ ένα gigabit ethernet. Τα καλώδια είναι CAT6, το switch 3com officeconnect και δοκιμάζω την ταχύτητα μεταξύ ενός PC και ενός server. Το PC έχει κάρτα Intel PRO/1000 GT και ο server on board (NVIDIA chipset). Όταν μεταφέρω ένα μεγάλο αρχείο από το server στο PC πιάνει γύρω στα 18-19ΜΒ/s και από το PC στο server 12-13 (με 2 μεταφορές συγχρόνως ισχύει πάλι το ίδιο). Κάνοντας όμως μια δοκιμή με το iperf με TCP window size 8k πιάνει 220Mbit (28MB/s περίπου και στις 2 κατευθύνσεις) και με TCP window size 64k 350Mbit (44MB/s περίπου).

 

Ο δίσκος στο PC είναι ATA 7200rpm (σίγουρα μπορεί να πιάσει πάνω από 20ΜΒ/s) και στο server δοκιμάζω σε SATA και σε RAID 5 (σε 3ware controller με 128ΜΒ RAM και cache ενεργοποιημένο άρα τουλάχιστον για 128ΜΒ η ταχύτητα εγγραφής είναι αρκετά μεγάλη). Επομένως δε νομίζω ότι είναι θέμα δίσκου.

 

Πώς μπορώ να βελτιώσω την ταχύτητα του δικτύου μου; Δεν θέλω να πιστέψω ότι έκανα ολόκληρη ιστορία (αγορά switch και καρτών, αλλαγή καλωδίωσης κτλ) για να πιάνω τόσο μικρές ταχύτητες.

 

-Δοκίμασα να ενεργοποιήσω και τα jumbo frames αλλά τα ίδια.

-Δοκίμασα να αλλάξω το TCP window size από τη Registry σε 64k και 128k αλλά πάλι τα ίδια...

 

na kano mia erotisi giati ine to mono pou mporo na skefto.firewall einai klista?b.

to kalodio eina iftiaxto apo sena i to pires etoimo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Firewall ανοιχτά είναι, θα δοκιμάσω τώρα να τα κλείσω (του SP2).

Το καλώδιο "χωρίζεται" σε 3 μέρη:

PC-πρίζα, πρίζα-πρίζα (Patch panel) και πρίζα (Patch panel)-switch

Είναι φτιαχτά όλα και δυστυχώς δεν είμαι εκεί να δοκιμάσω έτοιμα (στο 1ο και 3ο μέρος φυσικά). Απλά δε νομίζω ότι είναι εκεί το πρόβλημα, αφού με το iperf έχει μεγάλες ταχύτητες. (Τώρα με iperf πιάνω 450Mbit/s ~ 56MB/s)

 

EDIT: Δοκίμασα να κλείσω τα firewall και πάλι τα ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως ακριβώς κάποιος με gigabit δικτυο ενεργοποιεί τα jumbo frames?

Στα unix-like λειτουργικά απλά ορίζεις το MTU ενός interface με την ifconfig, όπως θα όριζες και διεύθυνση. Π.χ. στο Linux

 

># ifconfig eth0 mtu 9000

 

Στα windows το mtu ορίζεται στη registry, στο κλειδί

>HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters\Interfaces\[NIC ID]

 

Δε ξέρω αν θέλει και τίποτε άλλο στα windows.

 

Επίσης καλό είναι να αυξήσεις το TCP Window Size και να ενεργοποιήσεις το TCP Window auto-scaling (πληροφορίες σχετικά εδώ).

 

Στα unix-like λειτουργικά αυτό γίνεται μέσω του Sysctl ή του procfs interface.

 

Π.χ. στο Linux:

 

# sysctl -w net.core.wmem_default = 14998326

# sysctl -w net.core.wmem_max = 14998326

# sysctl -w net.ipv4.tcp_window_scaling = 1

# net.core.wmem_default = 65536

# net.core.rmem_default = 65536

 

Στα Windows πάλι στη Registry, στο:

>HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters

Ένα κλειδί τύπου DWORD με id "GlobalMaxTcpWindowSize" και decimal value 14998326, άλλο ένα ομοίως με id "TcpWindowSize" και ένα τελευταίο με id "Tcp1323Opts" και δεκ. τιμή 3.

 

Αυτά αναφέρονται σε αυτό το άρθρο της Microsoft, κάτω κάτω.

 

Όταν μεταφέρω ένα μεγάλο αρχείο από το server στο PC πιάνει γύρω στα 18-19ΜΒ/s και από το PC στο server 12-13

[...]

κάνοντας όμως μια δοκιμή με το iperf με TCP window size 8k πιάνει 220Mbit (28MB/s περίπου και στις 2 κατευθύνσεις) και με TCP window size 64k 350Mbit (44MB/s περίπου).

 

Αυτό που λέει το Iperf είναι το φυσιολογικό.

 

Αν στην πρώτη περίπτωση έκανες τις μετρήσεις από την υπηρεσία filesharing της Microsoft, δοκίμασε με ένα ελαφρύ και απλό πρωτόκολλο όπως το FTP, για να δεις σε πιο επίπεδο βρίσκεται ο ένοχος. Νομίζω όμως ότι αυτά που που λέει το Iperf πρέπει να μπορείς να τα πιάσεις χωρίς αλλαγές των παραμέτρων του TCP/IP stack.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν:

1) Άλλαξα τις παραμέτρους που είπες και στο server (win2003) και στο PC (winXP). Ανεβοκατέβαζα με 8-10MB/s με τα shares των windows και 1-2ΜΒ/s με FTP

 

2)Έσβησα και τις 3 παραμέτρους από το PC και τις άφησα μόνο στο server και ανεβάζω (προς το server) 7-10MB/s (Shares) και 17-22ΜΒ/s (FTP) και κατεβάζω (από το server) 18-27MB/s (shares) και 2-4ΜΒ/s (FTP)

 

FTP client δοκίμασα τον explorer και το FireFTP και FTP server το Serv-U

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gia peste mou kapoios gia to iperf re paides.... pws to bazw se leitourgia? pou to briskw?

 

Efxaristw gia tin katanoisi

Το κατεβάζεις από εδώ:

http://dast.nlanr.net/projects/Iperf/

 

Για τη λειτουργία του διάβασε λίγο εκεί έχει οδηγίες. Γενικά το τρέχεις σε ένα PC σαν server (iperf -s) και σε ένα σαν client (iperf -c [ip του server]) και αυτό αρχίζει να στέλνει πακέτα από τη RAM του client στη RAM του server (οπότε η ταχύτητα των δίσκων δεν παίζει ρόλο).

 

Μπορείς να τεστάρεις κάποιες ρυθμίσεις με αυτό. Απλά ρίξε μια ματιά στα options που έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Άλλαξα τις παραμέτρους που είπες και στο server (win2003) και στο PC (winXP). Ανεβοκατέβαζα με 8-10MB/s με τα shares των windows και 1-2ΜΒ/s με FTP

 

2)Έσβησα και τις 3 παραμέτρους από το PC και τις άφησα μόνο στο server και ανεβάζω (προς το server) 7-10MB/s (Shares) και 17-22ΜΒ/s (FTP) και κατεβάζω (από το server) 18-27MB/s (shares) και 2-4ΜΒ/s (FTP)

 

Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι που να δικαιολογεί αυτή τη συμπεριφορά' date=' sorry.

 

καλημερα... τα jumbo frames εχουν καποια χρησιμοτητα μονο στο gigabit ethernet ή και στο 100αρι?

Όπως αναφέρθηκε, frames μεγαλύτερα από ~1500bytes ("jumbo frames") δεν υποστηρίζονται από το standard του 100baseTX ethernet (IEEE 802.3u).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego elpizo ta kalodia na ine sosta ftiagmena.enoo ta xromata.giati poloi exoun tin mania na ta ftiaxnoun 1 pros ena kai na mpenei to kathe xroma me to analogo aspro tou dipla dipla to opoio ine kai lathos.kai exo dei auto to lathos na to kanoun para pola atoma kai atoma pou xeroun ipotithetai.gia auto rotisa an ta kalodia einai agorasta i ta eftiaxe kapoios.an kapoios parei ena kalodio etoimo kai xafnika pezei poli pio grigora tote kati allo fteei.den milao gia category alla to pos exei ftiaxtei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...