Προς το περιεχόμενο

Athlon X2,Core2Duo/Quad mobos ερωτήσεις.


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρίσκομαι προς αναζήτηση επεξεργαστή και μητρικής και έχω μπλέξει τα μπούτια μου.

1.Nforce 650i και 680i. Υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους που να δικαιολογεί την διαφορά τιμής των mobo που τα φοράνε;!

Βλέπω πως οι διπύρηνοι της Intel έχουν 4ΜΒ L2 cache σε σχέση με τους AMD που έχουν 2ΜΒ. Αυτή η διαφορά που δεν είναι αμελητέα,διαφοροποιεί πολύ τις επιδόσεις μεταξύ τους;

Δηλ ο AMD ATHLON 64 X2 6000+ 3.00GZ AM2 κοστίζει περίπου 125,με +30 υπάρχει ο INTEL CORE 2 DUO E6550 2.33 GHZ.

2.Ποιος από τους 2 είναι πραγματικά ταχύτερος σε games ας πούμε;Ο Athlon είναι κατά 0.77Ghz ταχύτερος αλλά έχει την μισή L2 cache του Core2Duo.

3.Ανάμεσα σε INTEL CORE 2 QUAD Q6600 2.40 GHZ και INTEL CORE 2 DUO E6850 3.00 GHZ,ποιός είναι προτιμότερος;

4.Οι τετραπύρηνοι αξιοποιούνται από τα XP SP2?

5.Τα 4GB μνήμης RAM αξιοποιούνται από τα XP SP2?

6.Το P35 τί λέει σαν chipset;!

7.Στην τελική το SLI/Crossfire αξίζει τα χρήματα του;!

Όπως καταλαβαίνεται δε θέλω να βάλω Vista...

 

Αν γίνεται να μην καταλήξει σε flame AMDvsIntel κτλπ... pls! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. An den theleis na kaneis overclocking o AMD einai pio grhgoros. n tha kaneis pare Intel. Hcache epireazei ligotero tous AMD giati exoun ensomatomeno elekth mnhmhs.

3.Gia ti xrhsh? Tha kaneis OC?

5. Oxi oloklhra. Gyro sta 3.5GB tha vlepoun.

7. Mono ama theleis na exeis to kalytero systhma kai den se noiazoun ta xrhmata. Tocrossfire einai pio apwdotiko enw h nvidia exei auth th stigmh tis grhgoroteres kartes. den axizei na pareis 2 pio aples kartes anti 1 poly grhgori.

 

Oi nees mhtrikes AMD pou tha bgoun auto to mhna mallon tha spernoun.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο raven ειπε πολυ σωστα πραγματα! Εν τελη θα προτεινα να πας σε Q, και κλοκαρει και εχεις και περρισια ισχυ σε περιπτωσεις που καποιο προγραμμα χρησιμοποιει 2 πυρηνες (πχ οταν συμπιεζεις ταινια με NERO RECODE δεν ανταποκρινεται αμεσως το συστημα επειδη βλεπει και τους δυο). Το P35 ειναι ενα chipset που συνδυαζει ταχυτητα και οc ability. Οσο για sli-cross ουτε να το σκευτεσαι, ειναι μια ηλιθιοτητα και μιση για τον λογω που ειπε ο ^^. Εκτος και αν θες δυο απο τις καλυτερες καρτες της σειρας επειδη δεν σου φτανει μια, πχ με 30" monitor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω πως οι διπύρηνοι της Intel έχουν 4ΜΒ L2 cache σε σχέση με τους AMD που έχουν 2ΜΒ. Αυτή η διαφορά που δεν είναι αμελητέα,διαφοροποιεί πολύ τις επιδόσεις μεταξύ τους;

Δηλ ο AMD ATHLON 64 X2 6000+ 3.00GZ AM2 κοστίζει περίπου 125,με +30 υπάρχει ο INTEL CORE 2 DUO E6550 2.33 GHZ.

2.Ποιος από τους 2 είναι πραγματικά ταχύτερος σε games ας πούμε;Ο Athlon είναι κατά 0.77Ghz ταχύτερος αλλά έχει την μισή L2 cache του Core2Duo.

 

Εδώ που έχουν φτάσει τα πράγματα, (core 2 duo, 2X, 4X cores, AM2, AM2+, athlon64, kai ακολοθούν... penryn, και νέοι amd 2χ, 3χ, και 4χ.) μιλάμε για διαφορετικές αρχιτεκτονικές. Δεν παράγουν οι 2 εταιρείες τα ίδια πράγματα απλα με διαβαθμίσεις στη συχνότητα.

Ναι, ολες αυτες οι cpu, έχουν μερικά κοινα: Οτι ειναι cpu :lol:

οτι ειναι x86 συμβατές, αρα μπορουν και τρέχουν όλες τα windows, linux, τις εφαρμογές και τα παιχνίδια αυτων των os. Ειναι φτιαγμένοι για να παράγουν το ίδιο τελικό αποτέλεσμα. αλλα όχι με τις ίδιες μεθόδους

Ειναι εντελώς λάθος να συγκρίνεις Mhz συχνότητας των AMD με των Intel. Το ιδιο και με τις εσωτερικές cache, ταχύτητες διαύλων, αριθμούς πηρύνων, κλπ.

 

Το θέμα εινα πόσο γρήγορα ολοκληρώνουν το ίδιο έργο και με ποιό κόστος (στο κόστος υπολόγισε και τη μητρική που αναγκαστικά θα πάρεις για τον "γρήγορο" ).

 

βάλε μια οροφή στο χρήμα που θελεις να δώσεις, μετά κοιτα τιμές λιανικής, με αυτό το ποσό Χ, ποιες cpu αγοράζω; θα βρεις πχ 2 intel, και 2 amd.

και πηγαινε στα γνωστά site με τα συγκριτικά, να δείς, ποια απο τις 4 υποψήφιες, τρέχει ποιό γρήγορα.. με overclock, χωρίς oc, και μόνο σε αυτά που σε ενδιαφέρουν. πχ αν σκοπος σου ειναι να παιζεις 3d fps, μη δωσεις τοση βαρυτητα σε αποδόσεις γενικών εφαρμογών office, συμπιεστικά, video compression, κλπ.

 

 

 

 

2 vga μη βάλεις. ουτε sli ουτε crossfire. Σε κανα χρόνο σου βγάζουν ενα Crysis 2, με DX 11 και στις στέλνουν αδιάβαστες. καλύτερα να "σκοτώσεις" μία παρά δύο :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι εντελώς λάθος να συγκρίνεις Mhz συχνότητας των AMD με των Intel. Το ιδιο και με τις εσωτερικές cache, ταχύτητες διαύλων, αριθμούς πηρύνων, κλπ.

Συμφωνώ.

Όριο χρημάτων για CPU και MOBO είναι τα 380.

Απλά δεν ξέρω σε ποιά πλατφόρμα Chipset,CPU,M/B να κινηθώ.

Το ξέρω πως ακούγεται σαν AMD vs Intel...

Δεν έχω κανένα κόλλημα με εταιρείες.

Αυτή τη στιγμή είμαι κάτοχος ενός Barton 2500+ και είμαι πλήρως ικανοποιημένος.

Επίσης δεν με ενδιαφέρει το overclocking ή τουλάχιστον δεν αποτελεί αυτοσκοπό και κριτήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περιμενει τους phenom, θα πρεπει να περιμενει και τους penryn.

1ον, να περιμενει να βγουν αρκετά συγκριτικα τεστ επι ισοις όροις (με συμμετοχή παλαιών και νέων cpu), και 2ον να τους περιμένει να εμφανιστουν στη ντόπια λιανική.

οποτε, ειτε αγοράζεις τώρα, είτε το κλεινουμε το τοπικ γιατι δεν ξερουμε τι θα συμβαινει σε 2 μηνες.

και τον πρωτο καιρό που θα υπαρχουν (ακριβοι οπως ολα τα καινουρια) phenom kai penryn, πιστευω θα υπάρχουν και οι σημερινοι επεξεργαστες σε μειωμενες τιμές. Αλλιως βλεπεις σημερα εναν 6000+ με 125, και αλλιως θα τον υπολογίζεις αν εχει κατω απο 100. αντιστοιχως και τους ιντελ των 65nm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τα 650i και 680i;

 

και πηγαινε στα γνωστά site[/b'] με τα συγκριτικά,

Κανένα link για να δω το φως μου ο τυφλός;!

 

Επίσης,μεταξύ Q6600 2.40 GHZ και E6850 3.00 GHZ,ποιός είναι προτιμότερος και γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Nforce 650i και 680i. Υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους που να δικαιολογεί την διαφορά τιμής των mobo που τα φοράνε;!

 

Το 650i προσφέρει SLI μειώνοντας το bandwidth των καρτών γραφικών από 16x σε 8x, ενώ στο 680i, οι κάρτες παραμένουν PCI-Express 16x, χωρίς να υπάρχει μείωση bandwidth. Το 680i προσφέρει και τρίτη υποδοχή PCI-Express 16x, για άλλες χρήσεις (μπορεί π.χ. να χρησιμοποιηθεί και ως PCI-Express 4x ή ως απλή PCI-Express 1x). Επίσης, το 680i υποστηρίζει επίσημα μνήμες στα 1200MHz, ενώ το 650i όχι. Το 680i προσφέρει 2 θύρες ethernet (δικτύου), στο 1Gbps, ενώ το 650i μόνο μία. Γενικά το 680i είναι πιο πλούσιο από το 650i, γι' αυτό και οι μητρικές με αυτό είναι ακριβώτερες.

 

 

5.Τα 4GB μνήμης RAM αξιοποιούνται από τα XP SP2?

 

Ναι, αλλά το λειτουργικό σου θα βλέπει περίπου 3,2 - 3,5 GB. Για λόγους dual channel και για το λόγο ότι οι μνήμη σήμερα είναι πολύ φθινή, το standard είναι τα 2GB και τα 4GB είναι μόνο αν δουλεύεις πολύ βαριές εφαρμογές, σε παιχνίδια δεν θα έχει διαφορά.

 

6.Το P35 τί λέει σαν chipset;!

 

Πολύ καλό, κατά τη γνώμη μου. Είναι αρκετά γρήγορο και τ' αξίζει τα λεφτά του.

 

7.Στην τελική το SLI/Crossfire αξίζει τα χρήματα του;!

 

Όχι, καλύτερα μια κάρτα και καλή παρά 2 και πιο μέτριες. Παρε μια 8800GT κι είσαι o.k.

 

Όπως καταλαβαίνεται δε θέλω να βάλω Vista...

 

Καλά κάνεις... ούτε κι εμένα μου αρέσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και εγω κατι ?

ενας τετραπυρινος ας υποθεσουμε οτι ειναι στα 2.4.εαν μια εφαρμογη χρησιμοποιει μονο ενα πυρινα, τοτε ενας παλαιοτερος επεργαστης της γενιας Ρ4 η και δυπυρινος αλλα στα 3.0 ειναι ταχυτεροι απο τον τετραπυρινο ?(το λεω βαση την ταχυτητα του επεξεργαστη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ποσο ισχυρος ειναι ενας επεξεργαστη δεν παιζει ρολο μονο η συχνοτητα λειτουργειας αλλα και η αρχιτεκτονικη του,η τεχνολογια κατασκευης του,οι εντολες που υποστιριζει, η cache κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...