Προς το περιεχόμενο

Απορίες για αγορά ram


leftermann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα σε όλους.

Σκοπεύω να ανεβάσω λίγο την ram του pc μου, και καθώς είμαι ολίγον άσχετος, είπα να ρωτήσω πρώτα, μην κάνω καμία κοτσάνα...

Λοιπόν, έχω ένα pentium D 2,8, και μητρική την asus p5gz-mx (specifications εδώ και εδώ), με 2 χ 512 DDR2 SDRAM 533. Σκοπεύω να αγοράσω 2χ1 gb, αλλά έχω λίγο μπερδευτεί:

 

1. ρίχνοντας μια ματιά στο eshop, βλέπω οι ddr2 να είναι pc4200, pc5300, pc 5400, pc 6400 κλπ. Τι διαφορά κάνει αυτό; Κάποιες ίσως κάνουν για την μητρική μου, και κάποιες όχι;

2. η μητρική μου παίρνει μόνο μνήμες 533 Mhz, ή μπορώ να βάλω και 667 ή 800 Mhz;

3. υπάρχει διαφορά αν πάρω 2 ξεχωριστές μνήμες του 1 gb, με το να πάρω ένα dual channel kit 2 gb;

4. με το timing (4.4.4.12, 5.5.5.12 κλπ), πρέπει να προσέξω κάτι;

5. έχετε να προτείνετε κάτι; (δεν θέλω τίποτα τρελό, σε σχετικά νορμάλ κόστος).

 

Sorry αν σας κούρασα, και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια η μητρική σου απο ότι έψαξα υποστηρίζει DDR2 στα 533Mhz και στα 400Mhz.

Άρα αγοράζεις DDR2 στα 533!

 

Για να δουλέψουν 2 μνήμες σε dual channel θα πρέπει να είναι ίδιες το να πάρεις κιτ με το να πάρεις 2 ίδιες δεν υπάρχει στην ουσία διαφορά.

Σου προτείνω αυτές εδώ, έχω δύο και δουλεύουν άψογα σε dual channel.(πριν 6 μήνες 80ε την μία τις πήρα!!!:cry: τώρα με 40ε παίρνεις και τις δύο)

 

Πέρι timings κλπ ας στα πει κάποιος πιο ειδικός αλλά για τον μέσο χρήστη δεν παίζουν ρόλο πίστεψέ με. Τα pc4200 κλπ έχουν σχέση με την σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Κι εγώ αυτές είχα ματιάσει, αλλά είπα να ρωτήσω λίγο πριν κάνω την κίνηση.

Πριν 10 μήνες που έφτιαξα το μηχάνημα, ήθελε 80 επιπλέον ευρώ για να το πάω σε 2 gb ram από 1 gb που τελικά αγόρασα. Οι τιμές κατρακυλάνε...

Τhanx και πάλι για τον κόπο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι τελευταίο, για να δουλέψουν σε dual θα πρέπει να τις τοποθετίσεις και σωστά στην μητρική σου, απο ότι βλέπω σου έχει μόνο 2 slot άρα δν θα έχεις πρόβλημα. Αλλά την επόμενη φορά που θα πάρεις μητρική μην τολμήσεις να πάρεις με 2 αλλά με 4 και πάνω. Αν υπάρχουν με 2 τότε. Και πρόσεχε όπως θα τις τοποθετείς μην την πατήσεις όπως ο πατέρας μου http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=222815

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άουτς! Καλό κόλπο έκανε ο πατέρας σου. Δηλαδή οι μνήμες είχαν στατικό ηλεκτρισμό όταν τις τοποθέτησε; Και πως το αποφεύγεις αυτό; Πρέπει να προσέχεις κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άουτς! Καλό κόλπο έκανε ο πατέρας σου. Δηλαδή οι μνήμες είχαν στατικό ηλεκτρισμό όταν τις τοποθέτησε; Και πως το αποφεύγεις αυτό; Πρέπει να προσέχεις κάτι;

 

Όχι ο πατέρας μου είχε. Δεν θα φοράς τίποτα μάλινο, πριν κάνεις οτιδήποτε ακούμπισε για λίγο ένα καλοριφέρ για να φύγει αν υπάρχει. κ προσπάθησε να μην ακουμπίσεις την μητρική καθώς και τις μνήμες στα κυκλώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και υπαρχει ηδη topic α ρωτησω κι εγω....

Εχω motherboard ASUS P4P800-E Deluxe και ήδη μνημη Kingston DDR DIMM PC3200 512 sta 400MHz και επειδη αρχιζει και τα φτηνει απο τοτε που πηρα δίσκο 300Gb θελω να παρω καινουρια μνημη...

 

Λογικα θα πάρω την ίδια με τα ιδια χαρακτηριστικα αλλα 1Gb σωστα;

Ανετρεξα στο εγχειρειδιο της μητρικης και μου εκανε εντυπωση που δεν ανέφερε για μηνημες 2Gb και ανω...Λέτε να υπαρχει προβλημα αν βάλω μνημη 2Gb ??

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και υπαρχει ηδη topic α ρωτησω κι εγω....

Εχω motherboard ASUS P4P800-E Deluxe και ήδη μνημη Kingston DDR DIMM PC3200 512 sta 400MHz και επειδη αρχιζει και τα φτηνει απο τοτε που πηρα δίσκο 300Gb θελω να παρω καινουρια μνημη...

 

Λογικα θα πάρω την ίδια με τα ιδια χαρακτηριστικα αλλα 1Gb σωστα;

Ανετρεξα στο εγχειρειδιο της μητρικης και μου εκανε εντυπωση που δεν ανέφερε για μηνημες 2Gb και ανω...Λέτε να υπαρχει προβλημα αν βάλω μνημη 2Gb ??

 

Ευχαριστώ

 

Αυτά βρήκα

Memory Type DDR SDRAM Number of Memory Slots 4 x 184 Pin DIMMs Supported RAM speeds 400 MHz • 333 MHz • 266 MHz Max Supported RAM 4 GB

 

-Dual Channel Memory Architecture

-4 x 184-pin DIMM Sockets support max. 4GB DDR400/333/266 non-ECC DDR SDRAM memory

-ASUS Hyper-Path Technology

 

Για να δουλέψει σε dual θέλει 2 ακριβώς ίδιες μνήμες. Αλλιώς παίρνεις απλά ,μια DDR1

1Gb στα 400Mhz και κάνεις την αναβάθμισή σου.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά βρήκα

Memory Type DDR SDRAM Number of Memory Slots 4 x 184 Pin DIMMs Supported RAM speeds 400 MHz • 333 MHz • 266 MHz Max Supported RAM 4 GB

 

-Dual Channel Memory Architecture

-4 x 184-pin DIMM Sockets support max. 4GB DDR400/333/266 non-ECC DDR SDRAM memory

-ASUS Hyper-Path Technology

 

Ναι αυτα τα χαρακτηριστικά διαβασα κι εγω στο εγχειρίδιο...

 

Για να δουλέψει σε dual θέλει 2 ακριβώς ίδιες μνήμες. Αλλιώς παίρνεις απλά ,μια DDR1

1Gb στα 400Mhz και κάνεις την αναβάθμισή σου.:-)

 

Εννοεις οτι αν βάλω την 1Gb και αφήσω και την 512 πάνω θα υπαρχει πρόβλημα?

Δηλαδη πρεπει να αγοράσω αλλη μια 512 και να την βαλω μαζι με την αλλη??:fear:

Μια 2 Gb τη σηκώνει???

 

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ddr1 2gb που έχει στο eshop κάνει... 500+ ευρώ!!! Είσαι σίγουρος ότι την θέλεις; Μάλλον είναι καλύτερο να πάρεις 2 ίδιες του 1 gb, που θα δουλέψουν και σε dual channel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτα τα χαρακτηριστικά διαβασα κι εγω στο εγχειρίδιο...

 

 

 

Εννοεις οτι αν βάλω την 1Gb και αφήσω και την 512 πάνω θα υπαρχει πρόβλημα?

Δηλαδη πρεπει να αγοράσω αλλη μια 512 και να την βαλω μαζι με την αλλη??:fear:

Μια 2 Gb τη σηκώνει???

 

Ευχαριστώ και πάλι

 

Μια 2 Gb δεν συμφέρει... Πάρε μια 1Gb και αν θες κ άλλο στην πορεία παίρνεις άλλη μια... Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...