Προς το περιεχόμενο

RAID0 σε UBuntu 7.10


Belouxiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να κανω RAID0 σε Ubuntu 7.10 , συγκεκριμένα 2*250 GB για χρήση αποθηκευτικου χωρου.

Ακολούθησα τις οδηγιες που βρίσκονται εδω: http://www.ubuntu-in.org/wiki/SATA_RAID_Howto#Enable_the_RAID_array

 

Αφου εγκατέστησα το dmraid, το gparted βρήκε τον ενιαιο αποθηκευτικο χώρο raid0 ως : /dev/mapper/isw_*****_RAID0, δηλαδη αναγνωρισε και το chip της μητρικης που ειναι το ιντελ ICH7R (ως isw) .

Μετα ετρεξα dmraid -ay για να ενεργοποιηθει το raid και πήρα την παρακάτω εξοδο:

>
ERROR: pdc: seeking device "/dev/sdb" to 18446744073709502976
ERROR: pdc: seeking device "/dev/sdb" to 18446744073709533696
ERROR: pdc: seeking device "/dev/sdb" to 18446744073709371904
ERROR: pdc: seeking device "/dev/sdb" to 18446744073709412864
ERROR: sil: seeking device "/dev/sdb" to 18446744073709354496
RAID set "isw_ccdebfghga_RAID0" already active

 

Πηγαίνοντας να κάνω φορματ το RAID0 με :

> sudo mkfs.reiserfs  /dev/mapper/isw_ccdebbfghga_RAID0

 

πήρα:

>
mkfs.reiserfs 3.6.19 (2003 www.namesys.com)

A pair of credits:
Vitaly Fertman wrote  fsck for V3 and  maintains the reiserfsprogs package now.
He wrote librepair,  userspace plugins repair code, fsck for V4,  and worked on
developing libreiser4 and userspace plugins with Umka.

Hans Reiser was the project initiator,  source of all funding for the first 5.5
years. He is the architect and official maintainer.


Stat of the device '/dev/mapper/isw_ccdebbfghga_RAID0' failed.

 

Τι σήμαινει αυτο? χρειάζεται κάτι παραπάνω που δεν έκανα?

 

Επιπλέον το gparted οταν του ζητάω να κάνει φορματ στο raid μου λέει οτι πρέπει να μπει ενα label με προεπιλογή το msdos. Εγώ επιλέγω το gpt αλλα πότε δε ολοκληρώνει τη διαδικασια , παρα κλεινει μόνο του! Προσπαθω να βάλω label απο κονσόλα με το mkfs.reiserfs -l αλλα πάιρνω πάλι την ιδια έξοδο.

 

Κοιταξα και αυτες τις οδηγίες http://tldp.org/HOWTO/Software-RAID-HOWTO.html αλλα το πρόγραμμα raidtools2 δεν είναι καν στα repositories

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι χρήσιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gia sou ti kanis. To problima file mou prena ine sto oti den energises akribos kata leksi me tis odigies pou ine sto proto link pou edoses, opote kane apo tin arxi leksi pros leksi oti sou lene aftes i odigies. An afto den isxii tote ti modelo ke marka exi o RAID controller sou?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@belouxiotis: Ξέχνα το raid της μητρικής, και κάνε ένα απλό software raid-0 (με md, όχι dm) να ξεμπερδεύεις. Ενδέχεται να είναι και πιο γρήγορο από αυτό της μητρικής ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μετα απο ενα restart πριν απο δυο μερες βρήκε το raid και το εκανα format σε reiserfs και μετα mount.

 

@Apoikos: Αν δε χρησιμοποιησω καθόλου τη μητρικη αλλα μονο το md , σε περίπτωση που κάνω φορματ στο σύστημα θα μπορέσει η καινούργια εγκατάσταση να διαβάσει το raid??

Αν ναι (!!)τότε σε οποιδηποτε pc με λινουξ θα μπορω να μεταφέρω τους σκληρους σε raid0 και να διαβάζονται?

Το οφελος, περα απο τα παραπάνω, ενδέχεται να είναι μόνο σε ταχύτητα?

 

Διαβάζοντας το man του md δεν εβγαλα και πολυ ακρη, αν μπορεις να μου δώσεις κάποιες οδηγίες θα με βοηθούσε.

 

Σας ευχαριστω για τη βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Belouxiotis:

Ναι, ακριβώς επειδή το software RAID του Linux έχει ένα standard format, θα μπορείς να διαβάσεις το array σε οποιοδήποτε σύστημα τρέχει Linux. Ωστόσο, το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να bootάρεις από RAID-0 array: Θα πρέπει να φτιάξεις ένα μικρό /boot partition, το οποίο καλό είναι να το βάλεις σε RAID-1.

 

Για περισσότερες πληοροφορίες: The Linux Software RAID HOWTO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το raid έτσι κι αλλιώς προοριζεται για αποθηκη οχι για εγκατταση λειτουργικου, οπότε δε θα εχω πρόβλημα...Τωρα μα αυτα που μου λες...θα το ξεστήσω, θα απενεργοποιησω τη ρυθμιση της μητρικης και παω μόνο για software λυση.

Το λινκ που μου έδωσες το είχω βάλει και στο πρώτο pοst, θα το ξανακοιτάξω καιθα προχώρησω....

Ευχαριστω και αν υπάρχει πρόβλημα εδω ...εισαστε!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...