Προς το περιεχόμενο

ερώτηση σε Java


loythien

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα της άσκησης είναι εξομοιωτής πληκτρολογίου τηλεφώνου. Θέλω πατώντας τα διάφορα JButton να εμφανίζονται τα αντίστοιχα ψηφία σε ένα JTextField Με το .setText εμφανίζετε μόνο ο τελευταίος. Έχει κανείς καμια ιδεά τι πρέπει να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να μας πεις τι ακριβώς θέλεις να μάθεις?

Πως να βάλεις τα κουμπιά και πως να ανταποκρίνονται στο click,

Πως να προσθέσεις στο τέλος του JTextField την επιλογή του χρήστη,

Γενικότερα δεν έχεις ιδέα τι να κάνεις??

 

Πες μας κάτι παραπάνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αν δεν ήμουν αρκετά σαφής :)

 

Έχω σετάρει 9 κουμπιά, 1 textfield και 1 textarea. Πατώντας τα κουμπιά κανονικά θα έπρεπε να εμφανίζονται στο textfield οι αντίστοιχοι αριθμοί με την σειρά που τους πάτησες. Έχω χρησιμοποιήσει τον παρακάτω κώδικα για να εμφανίζονται sto textfield οι αριθμοί που πατάς, αλλά με το setText δεν εμφανίζονται όλοι, αλλά κανει clear το textfield και εμφανίζετε μόνο ο τελευταίος που πάτησα.

 

b1.addActionListener( new ActionListener()

{

public void actionPerformed(ActionEvent e)

{

 

jtf.setText("1");

}

});

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μία απορία και αν γίνετε να απαντηθει :)

Η άσκηση ζητάει επίσης πατώντας 2 buttons (πχ 9#) να προκαλείτε νέο event (να εμφανίζετε σε ένα Jtextarea ένα όνομα). Αυτό πως μπορώ να το κάνω?

Δοκίμασα με Jbutton.previous και δοκίμασα κ με getText αλλά τελικά ανακάλυψα ότι έχω πολλά κενά java :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κράτησε την προηγούμε επιλογή (π.χ. το 9) σε μία μεταβλητή. Με το που πατήσεις το επόμενο κομβίο έλεγξε την προηγούμενη μεταβλητή (το 9) και την τρέχουσα (π.χ. το #). Αν ταιριάζουνε τότε εμφάνισε το όνομα στο jtextarea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...