Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία Ιστοσελίδας


OutLaWz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα..

 

Θα μπω κατευθείαν το ψητό για να καταλάβετε τι ψάχνω..

 

Υπάρχει το domain name.

Υπάρχει το pc το οποίο θα λειτουργεί σαν server.

Υπάρχει το γνωσιακό υπόβαρθρο της HTML,CSS klp όχι πλήρως φυσικά..

Υπάρχει η γνώση mySQL.

 

Υπάρχει και ένα άλλο πρόβλημα όμως ουσιαστικό

 

Πως συνδέω το site (HTML) με τη βάση δεδομένων(mySQL)?

Πως φτιάχνω forum? Θα με βοήθαγε λέτε να συννέδεα με link τα έτοιμα forums του internet? Δε θα ήθελα όμως όταν μπαίνει κάποιος στο φόρουμ να φαίνεται ότι αλλάζει το site..

Τι λογισμικό θα χρειαζόμουνα για το server?

 

Πολλά ζητάω ξέρω ..θα το ψάχνω ταυτόχρονα αλλά κάθε βοήθεια θα είναι πολύ χρησιμη για μένα.

 

Ευχαριστω προκαταβολικά!!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤάκα, ένα ένα :-)

 

Για φόρουμ, δε χρειάζεται να συνδέσεις "λινκ" όπως λες με έτοιμα φόρουμς. Αφού υπάρχει mySQL, στήσε ένα φόρουμ στο συγκεκριμένο πισί. Τι πρόβλημα υπάρχει με τη λύση αυτή; Apache τρέχει το μηχάνημα, καθώς και PHP; Αυτά τα χρειάζεσαι για να δουλέψει το σάιτ και το φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομπλέ ως προς τι;

 

Αν μιλάς για ένα απλό πισί με winXP , αυτό δεν έχει από "τη μαμά του" ούτε mySQL εγκατεστημένη, ούτε php, ούτε Apache Server. Πρέπει να τα εγκαταστήσεις εσύ.

 

Ερώτηση: αν κατάλαβα καλά, το πισί που θα έχει το σάιτ τόχεις κάπου local εσύ; δεν βρίσκεται σε κάποια εταιρεία web hosting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα έχω και δίκτυο και σύνδεση dsl και domain name..

 

Αυτό που δε ξέρω είναι πως θα μοντάρω τον υπολογιστή που θα φιλοξενήσει το site μου.Δηλαδή τι θα του βάλω σε λογισμικό? Win XP ας πούμε με το πρόγραμμα mySQL Apache και PHP ?? και τέλος πως θα διαχειρίζομαι και θα το ανανεώνω(control panel δηλαδή)

 

(Οσο αφορά το φόρουμ πιο πρίν με κάλυψες πάντως και ευχαριστώ!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη dsl σου θα βγάλεις το σάιτ; Αυτό δεν είναι και ότι απλούστερο. Έχεις static IP πχ;

 

Επειδή βλέπω ότι δεν έχεις πολλές γνώσεις στο θέμα:

 

Γιατί έχεις απορρίψει το θέμα ενός web hoster? Που όλα αυτά που συζητάμε τα έχει έτοιμα εγκατεστημένα; Άσε που θα σου δώσει σοβαρές ταχύτητες στο σάιτ, κάτι που με τη dsl σου απλούστατα δε θα πάρεις.

 

Εκτός φυσικά και αν το σάιτ σου είναι κάτι πειραματικό που κάνεις οπότε οκ.

 

Αλλά για live site, χρειάζεσαι αξιόπιστη λύση web hosting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα έχω και δίκτυο και σύνδεση dsl και domain name..

 

Αυτό που δε ξέρω είναι πως θα μοντάρω τον υπολογιστή που θα φιλοξενήσει το site μου.Δηλαδή τι θα του βάλω σε λογισμικό? Win XP ας πούμε με το πρόγραμμα mySQL Apache και PHP ?? και τέλος πως θα διαχειρίζομαι και θα το ανανεώνω(control panel δηλαδή)

 

(Οσο αφορά το φόρουμ πιο πρίν με κάλυψες πάντως και ευχαριστώ!)

 

Aν δεν το κάνεις απλά για λόγους εκμάθησης, κλείσε ένα hosting κι άστο να πάει στο διάολο ... με 7 - 8 euro τον μήνα βρίσκεις ότι θέλεις. Ούτε το κόστος δύο καφέδων δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα..

...

Πως συνδέω το site (HTML) με τη βάση δεδομένων(mySQL)?

Πως φτιάχνω forum? Θα με βοήθαγε λέτε να συννέδεα με link τα έτοιμα forums του internet? Δε θα ήθελα όμως όταν μπαίνει κάποιος στο φόρουμ να φαίνεται ότι αλλάζει το site..

Τι λογισμικό θα χρειαζόμουνα για το server?

 

Η απλή HTML δεν αρκεί για να συνδεθείς με μια βάση δεδομένων. Χρειάζεσαι άλλη γλώσσα προγραμματισμού ή scripting, όπως asp.net ή javascipt.

Για forum, δεν υπάρχει κανένας λόγος να φτιάξεις μόνος σου, ούτε να συνδέσεις κάποιο έτοιμο (αυτό αλήθεια δεν το κατάλαβα - θα συνέδεες π.χ. αυτό της insomnia με link?). Υπάρχουν έτοιμα, τζάμπα, και υπερπλήρη fora όπως το phpbb, και σε συνδιασμό με το EasyPHP (πακετάκι apache για υποστήριξη php ΚΑΙ MySQL) είσαι έτοιμος.

Για τον server, δεν θα χρσηιμοποιήσεις WinXP μιας και δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν ικανοποιητικά πολλές συνδέσεις ταυτόχρονα. Αν το κάνεις μόνο για σένα, για να μάθεις, έχει καλως.

Αν όμως σκοπεύεις να το δούν κι άλλοι, ψάξτο πρώτα περισσότερα, διάβασε περισσότερο, και μετά προτίμησε κάποιον host που θα υποστηρίζει και βάσεις δεδομένων.

 

kalispera diavasa oles tis apostoles sto forum k edw alla k se alla site alla epidi eimai polu kenourios se ayta ta themata eipa apla na rwtiso..

Pos mporw na sindeso ena site pou exw anevasi se web host me tin db?

Για πολλούς λόγους, θα ήταν καλό να βρείς ένα host που να μπορεί να φιλοξενήσει και την βάση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...