Προς το περιεχόμενο

External LAN hdd set up βοηθεια.


satfoxy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους.

Παρελαβα σημερα την θηκη με ethernet για εξωτερικο σκληρο.Το ερωτημα μου ειναι πως

να τον κανω να ειναι προσβασημος απο το ιντερνετ.Δεν εχω στατικη ip.Κανω χρηση της υπηρεσιας dyndns για μια αλλη εφαρμογη και αλλη συσκευη η οποια εχει σκληρο μεσα.

Χωρις να τα πειραξω αυτα γινετε να προσθεσω στον ηδη υπαρχων λογαργιασμο του dyndns

ακομη μια συσκευη?Αν και δεν το νομιζω γιατι πως θα ξεχωριζει σε ποια απο τις συσκευες

να με συνδεει οταν δινω το dyndns account μου απο το νετ.Πιστευω να εγινα κατανοητος για να μπορεσετε να με βοηθησετε.

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες να είναι προσβάσιμη απ το internet, τι ακριβώς εννοείς; Να πηγαίνεις πχ στη δουλειά σου και απο κει να μπαίνεις στο δίσκο (απομακρυσμένη διαχείρηση); Αν εννοείς αυτό το μόνο που μπορώ να σου πω είναι θα στήσεις ftp και θα ορίσεις για δίσκο, τον εξωτερικό σου δίσκο. Αν θες κάτι άλλο καλό θα ήταν να εξηγήσεις τι ακριβώς ζητάς. Εγώ αυτό κατάλαβα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε,και σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

Λοιπον το σκεπτηκο μου ειναι ως εξης:Ο σκληρος να ειναι συνεχεια προσβασιμος απο το

internet 24 ωρες στις 24,αλλα και καθε φορα που θα μπαινω εγω στο pc μου η και μεσω δυκτιου με το laptop.Να το βαλω στο switch και ετσι να μην εχω ανοιχτω το pc που.

Μεσα ενα εχω αρχεια,ας πουμε φωτο και να μπορει καποιος να τις κανει download αφου του δοσω τον κωδικο.

Αυτο που δεν καταλαβα ειναι ποια ειναι η διαφορα του ftp απο το samba.

Σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα για ftp θα έχεις οπωσδήποτε το pc ανοικτό. Για το samba δεν έχω ασχοληθεί το μόνο επιγραματικά που ξέρω είναι ότι είναι σαν ftp αλλά καθαρά unixιακό αλλά παίζει σε windows μια χαρά. Τίποτα άλλο δε ξέρω για το samba :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πια συσκευασια εχεις;

 

τορα δεν ξερω πως λιτουργει το dyndns με switch, παντος εγω εδωσα τα dydns στοιχια στο router μου και ετσι εχω προσβασει στο NAS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους και παλι.

Λοιπον αφου τα κατεφερα και τον δυκτυωσα τον σκληρο και εκανα καμια 10αρια φακελους με το samba κοινοχρηστους μου βγηκε αλλο κελεπουρι τωρα.

Σε μερικους φακελους μπαινω και μπορω και να γραψω και να σβησω στοιχεια σε αλλους φακελους δεν μπορω να τους ανοιξω και μου ζηταει κωδικο.Πως ειναι δυνατον αφου δεν εχω ορισει σε κανενα φακελο κωδικο???

Να αναφερω οτι ο σκληρος ειναι ενας που ηταν μεσα σε μια θηκη MyBook 250 gb και ειναι σε φορματ fat32,και ολα τα αρχεια που εχω μεσα ειναι περασμενα με το usb.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα αφου εψαξα και ξαναεψαξα δεν καταφερα να βρω την λυση με τον κωδικο που μου ζηταει σε μερικου φακελους.Εβαλα ολα τα αρχεια και φακελους, σε αυτους τους φακελους που μου ανοιγουν κανονικα και ετσι τα βλεπω και διαχειριζωμαι τα παντα.

Ειναι πολυ βολικο το να εχεις στο δυκτιο σου εναν σκληρο εξωτερικο με ethernet και να εχεις προσβαση στα αρχεια σου απο παντου και χωρις να εχεις κανενα pc ανοιχτο.Απλα μια θηκη με τον σκληρο μεσα που και αυτος σταματα μετα απο 5 (η οσο ορισεις εσυ) λεπτα.

 

 

satfoxy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...