Προς το περιεχόμενο

iGO + ΝΕΟΙ χάρτες Ελλάδας;!


christos.p25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασα κι εγώ τη νεα version του IGO με το νεο χάρτη που ομολογουμένως είναι πολύ ανώτερος από τον προηγούμενο.

Όμως το IGO σαν πρόγραμμα πιστεύω ότι υστερεί αρκετά από το Destinator και εξηγούμαι:

1. Φορτώνει πολύ πιο αργά από το Destinator.

2. Ακόμη δεν έχουν καταφέρει να φτιάξουν το δυναμικό screen orientation και minimize

που το Destinator είχε από την αρχή! (εννοώ να αλλάζεις το orientation από το H/W

button του PDA οποιαδήποτε στιγμή, όπως επίσης και να μπορείς να κάνεις

minimize ομοίως).

3. Λόγω του νέου βελτιωμένου και βαρύτερου χάρτη, το IGO στις λειτουργίες γρήγορου

zoom in και zoom out κολλάει απελπιστικά για κάνα μισάλεπτο (σέρνεται).

Προηγούμενες version που είχα δοκιμάσει, ήταν τόσο χάλια και κόλλαγαν τόσο πολύ

που ούτε στο menu δεν μπορούσα να κινηθώ, ούτε στο χάρτη να μπω (κόλλαγε

συνέχεια και ήθελε reset το PDA).

4. Σε κάποιες περιπτώσεις ο επανακαθορισμός διαδρομής αργεί περισσότερο από ότι στο

Destinator.

5. Πολύ μικρά γραμματάκια σε αρκετά κουμπιά του menu που δυσκολεύεσαι να διαβάσεις.

6. Κατά τη γνώμη μου έχει πιο δυσπρόσιτο menu από ότι έχει το Destinator που

πιστεύω ότι έχει πιο άμεσο.

7. Θέλει ειδική ρύθμιση ώστε να μένει η οθόνη συνεχόμενα ανοιχτή και να μη σβήνει

μετά από λίγο, πράγμα που το κάνει ακόμη και όταν είσαι στο χάρτη! (απαράδεκτο)

ενώ το Destinator καταλαβαίνει μόνο του πώς όταν είσαι στο χάρτη. ακόμη και αν

τρέχεις με τη μπαταρία του PDA, η οθόνη να μένει συνεχόμενα ανοιχτή.

8. Αντιθέτως, η επιλογή που σου βγάζει όταν δουλεύεις με το φορτιστή αυτοκινήτου και

φτάσεις στο προορισμό σου και κλείσεις τη μηχανή και σε ρωτάει "Τερματισμός του

προγράμματος?", πιστεύω ότι είναι τελείως περιττή. Θέλω να πω πως μου έκανε

εντύπωση που αναλώθηκαν να φτιάξουν αυτό, τη στιγμή που παράβλεψαν τα

παραπάνω βασικότερα προβλήματα.

9 Οι φωνητικές οδηγίες δεν είναι τόσο άμεσες όσο στο Destinator. Ένα μικρό

παράδειγμα: Σου λέει: "ετοιμαστείτε να.. στρίψετε αριστερά σε.. 500 μέτρα", ενώ

αυτό που χρειάζεται πραγματικά να ακούσεις πρώτα είναι το : "σε 500 μέτρα στρίψτε αριστερά".

 

Και για να μην είμαι άδικος, τα θετικά του IGO που δεν έχει το Destinator κατά τη γνώμη μου είναι:

 

1. Έχει πιο ομαλή τη κίνηση του δείκτη στο χάρτη (smooth) ενώ στο Destinator κατα τη

κίνηση του οχήματος μικρά πηδηματάκια του δείκτη (βέλους) παρατηρούνται.

2. Το ίδιο ισχύει και για το zoom-in και zoom-out του χάρτη. είναι πιο ομαλό (αν δεν

κολλήσει βέβαια όπως αναφέρω στα αρνητικά Νο3.

3. Αναγράφει ανά πάσα στιγμή τον αριθμό σπιτιού καθώς διασχίζεις την οδό.

4. Αναγράφει ανά πάσα στιγμή την ταχύτητα του οχήματος.

5. Σε προειδοποιεί οπτικά για τις δύο αμέσως επόμενες στροφές και όχι μόνο για την

αμέσως επόμενη όπως γίνεται στο Destinator.

6. Δείχνει με βελάκια πάνω στους δρόμους την κατεύθυνση κυκλοφορίας.

7. Καθώς κινείσαι δείχνει το ακριβές στίγμα του GPS δίπλα από το δείκτη με μία κουκίδα.

8.Δείχνει το στίγμα ακόμη και αν είσαι εκτός δρόμου ενώ το Destinator σε Lockάρει

πάντα στον πλησιέστερο δρόμο.

 

Αυτά μου έρχονται τώρα στα πρόχειρα.

Η προσωπική μου προτίμηση φυσικά Destinator και ξερό ψωμί! :)

Επεξ/σία από nio_7077
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνω με ολους οτι το destinator ειναι το καλυτερο προγραμμα ΑΛΛΑ μονο για τον χαρτη. Προσωπικα χρησιμοποιω πλεον το igo και ειναι εν γνωση μου οτι δεν ειναι καλυτερο απο το destinator. Αλλα αν η ngi βγαλει χαρτες για το igo τοτε θα ειναι μακραν το καλυτερο προγραμμα στην αγορα, βεβαια καλο θα ηταν να προσθεσουν το εικονιδιο με το σπιτακι που ειναι ενα πολυ ευχρηστο quick link οταν θελεις να γυρισεις πισω στο σπιτι σου. Εχω και τα 2 προγραμματα στο sd για καθε ενδεχομενο. Στην Λειβαδια που χρειαστηκα φαρμακειο το igo με πηγε απεξω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Δοκιμασα destinator ,igo 8, mio 2008

Το destinator μου την σπαει πολυ οπως δειχνει τους χαρτες..Δεν εχουν κανει κατι ακομη για αυτο.Μου θυμιζει εποχες windows 95

Το igo 8 ειναι πολυ καλο ως προγραμμα.Απο χαρτες δοκιμασα οτι υπάρχει. Ο teleatlas εχει προβληματα αρκετα.Της navteq ο Q4 ειναι αρκετα καλος..Οι υπολοιποι ειδα πως εχουν ελειψεις σε επαρχια κτλ.

 

Το Mio εκτελειται πολυ γρηγορα σε σχεση με τα αλλα.Απο χαρτες μπορω να πω πως ειναι ιδιοι με του destinator.

Ειδικα οι ginius map ειχαν παρα πολλα μεσα .. Ακομα και σε χωρια ειχαν ξενοδοχεια εστιατόρια ακομα κ παρκινγκ.Απο προγραμα υστερει ενταντι του igo αλλα ειναι πιο ευχρηστο πιστευω σε καποια πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα destinator ,igo 8, mio 2008

Το destinator μου την σπαει πολυ οπως δειχνει τους χαρτες..Δεν εχουν κανει κατι ακομη για αυτο.Μου θυμιζει εποχες windows 95

Το igo 8 ειναι πολυ καλο ως προγραμμα.Απο χαρτες δοκιμασα οτι υπάρχει. Ο teleatlas εχει προβληματα αρκετα.Της navteq ο Q4 ειναι αρκετα καλος..Οι υπολοιποι ειδα πως εχουν ελειψεις σε επαρχια κτλ.

 

Το Mio εκτελειται πολυ γρηγορα σε σχεση με τα αλλα.Απο χαρτες μπορω να πω πως ειναι ιδιοι με του destinator.

Ειδικα οι ginius map ειχαν παρα πολλα μεσα .. Ακομα και σε χωρια ειχαν ξενοδοχεια εστιατόρια ακομα κ παρκινγκ.Απο προγραμα υστερει ενταντι του igo αλλα ειναι πιο ευχρηστο πιστευω σε καποια πραγματα

 

ΠάρηςΓ δεν απευθύνομαι αποκλειστικά σε σένα, απλά έβαλα το quote για να συνεχιστεί η συζήτηση...

 

 

Δεν το κρύβω πως είμαι fan του iGO8 και χρησιμοποιώ μόνο αυτό για πλοήγηση...

 

Ομως...

 

Μπορείτε να βρείτε τα λογισμικά πλοήγησης και αφού τα δοκιμάσετε

να κρίνετε μόνοι σας ποιό σας ταιριάζει και ποιός χάρτης είναι ο καλύτερος.

 

Κάποιοι βολεύονται με το Destinator, άλλοι με το Ginius, άλλοι πάλι γουστάρουν το iGO8, TomTom,Navigon και ούτω καθ' εξής.

 

Μην ακούτε κανέναν και ειδικά κάποιους που είναι υπάλληλοι σε εταιρίες γεωπληροφορικής

και αμοίβονται για αυτά που γράφουν και προσφέρουν.

Εσείς και μόνο εσείς θα κρίνετε ποιό είναι καλύτερο και ποιό σας ταιριάζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠάρηςΓ δεν απευθύνομαι αποκλειστικά σε σένα, απλά έβαλα το quote για να συνεχιστεί η συζήτηση...

 

 

Δεν το κρύβω πως είμαι fan του iGO8 και χρησιμοποιώ μόνο αυτό για πλοήγηση...

 

Ομως...

 

Μπορείτε να βρείτε τα λογισμικά πλοήγησης και αφού τα δοκιμάσετε

να κρίνετε μόνοι σας ποιό σας ταιριάζει και ποιός χάρτης είναι ο καλύτερος.

 

Κάποιοι βολεύονται με το Destinator, άλλοι με το Ginius, άλλοι πάλι γουστάρουν το iGO8, TomTom,Navigon και ούτω καθ' εξής.

 

Μην ακούτε κανέναν και ειδικά κάποιους που είναι υπάλληλοι σε εταιρίες γεωπληροφορικής

και αμοίβονται για αυτά που γράφουν και προσφέρουν.

Εσείς και μόνο εσείς θα κρίνετε ποιό είναι καλύτερο και ποιό σας ταιριάζει...

+1000 και απο μενα.Και κατι ακομα μονοδρομοι αυτη την στιγμη στην πλοηγηση δεν υπαρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και το IGO8 και το Dest Pro και τα 2 μου αρέσουν αλλά όπως λέτε όλοι σαν πρόγραμμα το igo8 και σαν χάρτες το dest!Είναι αλήθεια ότι έχει δακτύλιο το igo ή τουλάχιστον δεν το έχω βρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠάρηςΓ δεν απευθύνομαι αποκλειστικά σε σένα, απλά έβαλα το quote για να συνεχιστεί η συζήτηση...

 

 

Δεν το κρύβω πως είμαι fan του iGO8 και χρησιμοποιώ μόνο αυτό για πλοήγηση...

 

Ομως...

 

Μπορείτε να βρείτε τα λογισμικά πλοήγησης και αφού τα δοκιμάσετε

να κρίνετε μόνοι σας ποιό σας ταιριάζει και ποιός χάρτης είναι ο καλύτερος.

 

Κάποιοι βολεύονται με το Destinator, άλλοι με το Ginius, άλλοι πάλι γουστάρουν το iGO8, TomTom,Navigon και ούτω καθ' εξής.

 

Μην ακούτε κανέναν και ειδικά κάποιους που είναι υπάλληλοι σε εταιρίες γεωπληροφορικής

και αμοίβονται για αυτά που γράφουν και προσφέρουν.

Εσείς και μόνο εσείς θα κρίνετε ποιό είναι καλύτερο και ποιό σας ταιριάζει...

 

Και εμενα μου αρεσει το IGΟ αλλα επειδη εχω μικρη οθονη ο χαρτης φαινεται μικρός και δεν εχει τοσο καλους χαρτες οσο το Μιο η το Dest..

Εχω και τα 3 περασμενα παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια, οι χαρτες του Dest ειναι απαρχαιωμενοι, πώς και προτιματε αυτούς σε σχεση μετου IGO που αποτι ξερω εχουν γινει updated και φετος

Πλυση εγκεφαλου φιλε μου.Η gi (NGI παλια) ανοιξε ενα σαιτ μεσω του οποιου ανακυρηξε τον εαυτο της ως εταιρεια μονοδρομο.Οποιος τολμουσε να αναφερει καποιο λαθος στην χαρτογραφηση επαιρνε απαντησεις του τυπου 1)το εχεις σπασμενο ,2)εισαι τσατσος αλλης εταιρειας 3)δεν φαιμε εμεις αλλα ο δρομος που δεν ειναι εκει που τον βαλαμε εμεις 4)το ppc σου ειναι χαλια 5)παρε pna και αλλα ωραια χαριτωμενα.Για την ταμπακιερα βεβαια ποτε καμια αναφορα.Δεν παραγνωριζω οτι οι χαρτες της gi ειναι οι καλυτεροι αλλα ειναι και σαφως υπερκτιμημενοι.Παρουσιαζουν και αυτοι αρκετα προβληματα και λαθη.Επισης ως χρηστης μεχρι στιγμης teletype,destinator,igo,navigon (ολα αγορασμενα)παντα πηγα εκει που ηθελα με οποιοδηποτε προγραμμα.Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω γιατι μεχρι στιγμης η gi συνεργαζεται με εταιρειες της πλακας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω γιατι μεχρι στιγμης η gi συνεργαζεται με εταιρειες της πλακας.

 

Ισως γιατί όλοι συναναστρεφόμαστε με αυτό που είμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσεις ποιο προγραμμα προτιματε; και με ποιο χαρτη;

Εγω θα σου προτεινω το ναβιγκον.Αλλα προσοχη αν θελεις να το χρησιμοποιησεις μεσα σε επαρχιακες πολεις υπαρχει προβλημα διοτι ακομα δεν εχει μονοδρομησεις σε αυτες.Η ναβιγκον βεβαια εχει πει οτι μεχρι τελους του χρονου θα εχει καλυψει και τις μονοδομησεις.Αν δε σε ενδιαφερει πλοηγηση μεσα σε επαρχιακη πολη αλλα το επαρχιακο δικτυο δηλ. πως θα πας απο την πολη Α στην πολη Β ειναι τελειο.Μεσα στην Αθηνα ειναι παρα πολυ καλο.Απο Αυγουστο το εχω και εχω βρει 3-4 λαθη.Επαρχια το εχω χρησιμοποιησει σε Πελοποννησο,Β Ελλαδα,Κερκυρα,Συβοτα και ειμαι ευχαριστημενος.Οι ανανεωσεις γινονται καθε τριμηνο αλλα δεν ειναι δωρεαν.Συνηθως τα μηχανακια της ναβιγκον εχουν κουπονι εκπωτικο για τις ανανεωσεις.Εγω αγορασα το 8110 και ειχε για δυο χρονια δωρεαν ανανεωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δεν παραγνωριζω οτι οι χαρτες της gi ειναι οι καλυτεροι αλλα ειναι και σαφως υπερκτιμημενοι.Παρουσιαζουν και αυτοι αρκετα προβληματα και λαθη.

 

"ειναι οι καλυτεροι αλλα ειναι και σαφως υπερκτιμημενοι"... Καταλαβαίνεις υποθέτω το οξύμωρο σχήμα. Αν είναι οι καλύτεροι, ε τότε δικαιολογημένα διατείνονται κάποιοι ότι η πλοήγηση με αυτούς αποτελεί "μονόδρομο". Έχουμε ένσταση δηλαδή στο πόση είναι η "απόστασή" τους από τον δεύτερο καλύτερο; Ε άλλος θα πει ότι είναι μικρή, άλλος μεταξύ των οποίων κι εγώ, ότι είναι χαώδης ακόμα και σήμερα, 1+ χρόνο μετά το τελευταίο τους update για το destinator. Δεν έχει και μεγάλη σημασία...

Αυτό που σίγουρα έχει σημασία, είναι ότι κάποιος που ξέρει την Αθήνα ας πούμε και συγκρίνει προτεινόμενες διαδρομές μεταξύ dest+χάρτη Gi και οποιουδήποτε άλλου προγράμματος+χάρτη, στο 50-60% των περιπτώσεων, στην καλύτερη περίπτωση βάζει απλά τα γέλια με το τι του βγάζουν, οι διάφοροι πλην Gi, στη χειρότερη δε διακινδυνεύει κιόλας με τις ανοησίες που βγάζουν ως διαδρομές και την άγνοια μονοδρομήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...