Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή διάφορα ποστς όπως τα παρακάτω περί μνημών:

Σας μισώ όσους παίζετε 1t 24/7.
Σας φθονώ και παρακαλάω να σας τιμωρήσει ο imc σας με 4t.
Κουφάλες.

...όπως δεν αγοραζες και 4770 η 4790κ για να τις είχες με αντίστοιχες ddr3 1600 μνήμες.

Είπα να αφήσω το σκάψιμο και να κάνω 1-2 δοκιμές, φυσικά κρατώντας CPU/GPU OC σταθερό.
Σημειωτέον ότι όταν πήρα τις μνήμες, ότι είχα δει σε benchmarks/reviews κτλ έδειχναν αστείες διαφορές τότε (σε Dx11, δεν είχε βγει το 12 ακόμα).
Απλά επειδή ήταν το μόνο κομμάτι OC που δεν είχα ασχοληθεί ποτέ, σκάλισα λίγο τις δικές μου και βρήκα ότι πάνε 2400 11-13-13-31-287-1Τ στα 1.65v (που είναι και το ρεύμα που παίρνουν με το XMP @ 1600 9-9-9-27-201-1Τ)
Firestrike 1600CL9
post-61034-0-18836500-1506701916_thumb.jpg
Firestrike 2400CL11
post-61034-0-51201100-1506701925_thumb.jpg
Στο combined σκοράκι του benchmark, είδα πολλές αυξομειώσεις, ανεξάρτητα απ'την συχνότητα/timings της μνήμης, οπότε δεν δίνω βάση εκεί, ούτε και στο Physics που επίσης παίζει στους 12000-12100 ανεξάρτητα από τις μνήμες, αλλά στο Graphics Score που ήταν όντως σταθερά ~200 πόντους πάνω (ή αλλιώς 0,65% διαφορά)
Στο RoTR απ'την άλλη, η εικόνα είναι διαφορετική, κοιτώντας συνολικά τους Μ.Ο:
RoTR 1600CL9
Dx12 1440p - 123.3 fps || Dx12 1080p 149.5 fps || Dx11 1440p 116.9 fps
RoTR 2400CL11
Dx12 1440p - 123.9 fps || Dx12 1080p 162.0 fps || Dx11 1440p 118.7 fps

 

Στα 1440p είμαι, αναμενόμενα, GPU bound, τα 0.6 fps σε Dx12-1440p είναι καθαρά εντός του στατιστικού λάθους, όπως και τα 1.8 σε Dx11-1440p, στα 1080p απ'την άλλη, η διαφορά είναι σαφέστατα μετρήσιμη, στο 8,5% περίπου.
 
Οι απορίες μου είναι, αν αυτό είναι κάτι που ισχύει γενικότερα για τίτλους σε Dx12 ή αν είναι ανωμαλία του συγκεκριμένου παιχνιδιού και αν παίζουν ρόλο τα δευτερεύοντα timings με τα οποία δεν ασχολήθηκα (τα άφησα AUTO απ'το BIOS).
Προφανέστατα για εμένα δεν έχει σημασία (αφού παίζω στα 1440p και είμαι... monitor-bound :P), το ψάχνω καθαρά από περιέργεια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά σε όλα τα 3D benchmarks δίνουν οι μνήμες λιγάκι. Για παιχνίδια δεν έχω ασχοληθεί να δω αν όντως υπάρχουν χτυπητές διαφορές (στο 24/7 μου τις έχω στα 1200MHz τις DDR4 :P), αλλά στα benchmarks θέλουν λιγάκι σφίξιμο, ειδικά σε παλαιότερα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοητό το να δίνουν λίγο, ειδικά αν κυνηγάς τα σκοράκια σε benchmarks, για τα παιχνίδια με ενδιαφέρει περισσότερο, αν και όπως είπα δεν με αφορά ιδιαίτερα (αφού ακόμα κι αν πάω για αλλαγή μόνιτορ, θα ανέβει κι η ανάλυση, οπότε πάλι θα είμαι GPU bound στο 99% των περιπτώσεων).

 

Απλά το 8,5% στα 1080p μου φαίνεται πολύ, προερχόμενο 100% από μνήμες και τπτ άλλο και γι'αυτό ρωτάω αν είναι κάτι γενικότερο ή απλά είναι περίπτωση το RoTR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σφιχτά timmings και χαμηλό cl σε συνάρτηση με υψηλές συχνότητες βοηθάνε και στα games.......βέβαια αλλού θα δεις σημαντικές διαφορές και αλλού όχι.Στο rotr έχει παρατηρηθεί ότι βοηθάνε σημαντικά οι ram ειδικά σε dx12.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθάνε αν παίζεις σε 1080P, έχεις 1080Ti και έχεις Ryzen CPU. Με Intel OC'ed δεν υπάρχουν τέτοιες διαφορές γιατί ήδη ο CPU max-άρει την GPU και με χειρότερες RAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BabisTs, το ξέρω αυτό, βέβαια το πρόβλημα είναι ότι όσο ανεβαίνει η συχνότητα, τόσο ζορίζει το σφίξιμο των timings και ειδικά του CL.

 

@Psycho Το 'βοηθάνε' έτσι γενικά το ξέρω, η απορία μου είναι αν το 0,65% Graphics Score είναι πιο ενδεικτικό απ'το 8,5% στο RoTR, γιατί αν δεν κάνω λάθος, το απλό Firestrike είναι @ 1080P, αν και μάλλον είναι σε Dx11. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω πρόχειρους άλλους Dx12 τίτλους για να κάνω πειράματα, καθότι λόγω WoT & PoE το backlog σε πρόσφατα games έχει μεγαλώσει :P

 

Και καταλαβαίνω ότι είναι αδιάφορο αν ένας παλαιός πλέον επεξεργαστής αποδίδει καλύτερα με τις μνήμες έτσι ή γιουβέτσι, αλλά βλέπω και αντίστοιχη συζήτηση στο θέμα των Coffee Lake και λίγο-πολύ όλοι μιλάνε για 3200C14, οπότε αναρωτιέμαι αν και εκεί ισχύουν αυτά και προκύπτουν μετρήσιμες/αισθητές διαφορές. Γιατί απ'τα 2400C12/13 μέχρι τα 3200C14 είναι σχεδόν 50% πάνω η τιμή (130->193€ με μια γρήγορα ματιά στο skroutz), υπάρχει βέβαια και η "μέση λύση" των 3200C16 στα ~157€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και γριά η matrix platinum....Σαν chipset μπορεί ....αλλά σαν υλοποίηση είναι top απλά!

Είναι βαρβάτη κάρτα αλλά για κανένα άζωτο , τις έχουν με χαμηλό asic για να πάνε ψηλά με LN2 και έχουν κάνει και μια χαζομάρα με την μνήμη και έχουν καλύψει με ένα plate μόνο τα μισά τσιπάκια με αποτέλεσμα μόλις φτάσουν πάνω από 84-85 βαθμούς να ξεκινάνε τα artifacts  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ρεύμα δικέ μου! 

τ θερμοκρασίες σήκωσες ?

Δεν εχω ιδεα idle ηταν 37 μετα εκλεισα hwinfo  για να τρεξω το bench, εδωσα 1.55 για σιγουρια γτ δεν ηθελα κρασαρισματα ,σιγουρα θα ειχε ανεβει στο θεο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...