Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Challenge accepted :D

 

1080 Ti @ 2101 (όταν δεν χτυπάει power limit) +700 mem

1700 @ 4.0

3466CL14

 

1080p

 

 

1440p

 

 

2160p

 

 

Το μονο πρόβλημα είναι ότι οι Pascal όταν βαράνε power limit τρώνε τρελες βούτες σε frametimes ακόμα και αν το avg framerate είναι πιο ψηλά... Εγώ την κάνω undervolt στα 0.900 και 1911 core και είναι παρα πολύ καλά σε 4k (που υπάρχει το μεγαλύτερο θέμα με power draw/limit). A και μάλλον πρέπει να πάρω το origins σε κάποια φάση, πολύ καλά πράματα ακούω :D

 

2101 core? Παρα πολυ καλο! Εμενα με τα 1000 ζορια παιζει 2025/675 και σε 4k ειμαι 1987-2000/6000 εκει παιζω.. 

Ναι να το παρεις το Origins, αν σου αρεσουν τα AC αυτο θα σε ενθουσιασει περισσοτερο εγω το τελειωσα ηδη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2101 core? Παρα πολυ καλο! Εμενα με τα 1000 ζορια παιζει 2025/675 και σε 4k ειμαι 1987-2000/6000 εκει παιζω.. 

Ναι να το παρεις το Origins, αν σου αρεσουν τα AC αυτο θα σε ενθουσιασει περισσοτερο εγω το τελειωσα ηδη..

 

Σε 4k δεν κρατάει 2101 ούτε για πλακα εδώ και σε 1440p τρώει power limit. Η 1080 Ti σε 4k στα 2101 μπορεί να τραβήξει και 400-500 watt σε ένα frame, και παίζει με 330 watt limit :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 4k δεν κρατάει 2101 ούτε για πλακα εδώ και σε 1440p τρώει power limit. Η 1080 Ti σε 4k στα 2101 μπορεί να τραβήξει και 400-500 watt σε ένα frame, και παίζει με 330 watt limit :D

 

Εγω να φανταστεις ουτε voltage curve δεν εχω κατσει να φτιαξω οπως την εβαλα ετσι την αφησα.. Εχει να με βολεψει καρτα ετσι απο πλευρας αποδοσης απο εποχη 8800GTX

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να φανταστεις ουτε voltage curve δεν εχω κατσει να φτιαξω οπως την εβαλα ετσι την αφησα.. Εχει να με βολεψει καρτα ετσι απο πλευρας αποδοσης απο εποχη 8800GTX

 

Κανε undervolt, απολύτως αθόρυβη και ακόμα τέρας, η διαφορα σε 4k είναι 2-3 frames και 120-130 watt  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε undervolt, απολύτως αθόρυβη και ακόμα τέρας, η διαφορα σε 4k είναι 2-3 frames και 120-130 watt  :D

 

Κατσε να φτιαξω Σ-Κ κανα voltage curve της προκοπης τωρα που εβαλα τον 8700k και εφτιαξα το airflow και στο κουτι. Πλεον  εχω και καλες temps.. Απο 80αρες στην gpu πλεον δεν ανεβαινω 65 με τιποτα.. 

Ακομη τεσταρω το συστημα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε να φτιαξω Σ-Κ κανα voltage curve της προκοπης τωρα που εβαλα τον 8700k και εφτιαξα το airflow και στο κουτι. Πλεον  εχω και καλες temps.. Απο 80αρες στην gpu πλεον δεν ανεβαινω 65 με τιποτα.. 

Ακομη τεσταρω το συστημα..

80αρες μόνο αν έχεις αφήσει fan profile σε τπτ auto και μλκίζεται (ειδικά οι FE σε auto είναι τραγικές, πάνε 85° αντί να ανεβάσουν RPM) ή το θες εντελώς αθόρυβο φάση. Εμένα με 70-75% ζήτημα να πιάνουν 70, άντε 75 η πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80αρες μόνο αν έχεις αφήσει fan profile σε τπτ auto και μλκίζεται (ειδικά οι FE σε auto είναι τραγικές, πάνε 85° αντί να ανεβάσουν RPM) ή το θες εντελώς αθόρυβο φάση. Εμένα με 70-75% ζήτημα να πιάνουν 70, άντε 75 η πάνω.

 

Ναι auto τo αφηνα/ω σχεδον παντα εκτος και αν βαζω μεγαλο προφιλ και παιζω κανα παιχνιδι που την κανει και βαραει ευκολα limit και ριχνει clocks οπως ηταν το ME:Andromeda. Αλλα παιζει τεραστιο ρολο και η αποσταση απο το CPU cooler, στην προηγουμενη μητρικη ηταν πολυ κοντα το heatsink του με το pcb της gpu και υπερθερμαινονταν πιο ευκολα..Τωρα ειμαι μια χαρα.. 

Οι FE εχουν blower και ειναι ετσι φτιαγμενες για SLi configurations (ξερω γιατι τις προτιμουσα τοσα χρονια με SLi) για να μην ριχνει η μια τον αερα στην αλλη αλλα σαν single solutions δεν προτιμωνται και λογω θορυβου και λογω οτι ανεβαζουν θερμοκρασιες πολυ πιο ευκολα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ναι, απλά λέω ότι στα Auto profile όλες είναι συντηρητικές (για λόγους θορύβου) και πέφτουν αρκετούς βαθμούς αν βάλεις χειροκίνητη ρύθμιση ή custom fan curve... σε 3 διαφορετικές υλοποιήσεις 1080ti το παρατήρησα αυτό (FE, MSI Gaming X, EVGA SC).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ναι, απλά λέω ότι στα Auto profile όλες είναι συντηρητικές (για λόγους θορύβου) και πέφτουν αρκετούς βαθμούς αν βάλεις χειροκίνητη ρύθμιση ή custom fan curve... σε 3 διαφορετικές υλοποιήσεις 1080ti το παρατήρησα αυτό (FE, MSI Gaming X, EVGA SC).

 

Καλα ναι ισχυει αυτο και σε σχεση κιολας με τον ηχο των reference/FE δεν υπαρχει σχεση καν σε dB σε 80+ profiles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...