Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δε πάει ποτέ πάνω από 350-355 όμως. Όντως στο gpu-z φαίνεται πως το BIOS με το 110% PL είναι στα 375 W αλλά στο hwinfo δε βλέπω ποτέ πάνω από 350-355W.

δοκίμασε κλοκαρισμένος καλά σε supo 4K/8K και δες watt.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, malakudi είπε

Η TUF 3080 OC στο Timespy είναι μόνιμα power limited στα 350-355W (με το 110% PL που μπορώ να πάω). Υπάρχει δυνατότητα να δοκιμάσω άλλο BIOS και να πάει παραπάνω ή τα 2 8pin είναι περιοριστικά και δε θα μπορέσει να πάει παραπάνω έτσι κι αλλιώς;

 

Noμίζω τα 2 pin πιο πολύ είναι ενδεικτικά του για πόσο ρεύμα είναι σχεδιασμένο το board παρά κάτι άλλο. Δεν νομίζω να σε κόψουν τα 2 pin καθεαυτά δηλαδή.Αλλά νομίζω σε αυτή την γενιά η Asus έχει κάνει overengineer τα pcb της οπότε μπορεί να πάς και παραπάνω παρά τα 2 8pina. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Herald είπε

Noμίζω τα 2 pin πιο πολύ είναι ενδεικτικά του για πόσο ρεύμα είναι σχεδιασμένο το board παρά κάτι άλλο. Δεν νομίζω να σε κόψουν τα 2 pin καθεαυτά δηλαδή.Αλλά νομίζω σε αυτή την γενιά η Asus έχει κάνει overengineer τα pcb της οπότε μπορεί να πάς και παραπάνω παρά τα 2 8pina. 

δεν θα βρεί τρίτη έξοδο και θα λειτουργεί χειρότερα από το στοκ bios μαμα...μπορεί ωστόσο να δοκιμάσει και να δει ο ίδιος.....ούτως ή άλλως dual bios κάρτα έχει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

δοκίμασε κλοκαρισμένος καλά σε supo 4K/8K και δες watt.....

Λοιπόν έκανα πολλές δοκιμές. Με στοκ power limit που για την ASUS TUF 3080 OC είναι 340W, η κάρτα στο Superposition 4K καταναλώνει μέχρι 330W. Στο 1080p Extreme όμως καταναλώνει ως 340.

Με το power limit στο 110% (375W υποτίθεται) σε όποιο workload και να δοκίμασα δεν πάει πάνω από 356W (κι αυτό στιγμιαία) ενώ συνήθως είναι από 350 ως 355. Δοκίμασα 3dmark firestrike, firestrike ultra, timespy, timespy extreme, port royal, superposition 4k, 8k και 1080p, Shadow of the Tomb Raider, Watchdog Legions.

Οπότε έχουμε hard limit 355W κάπου άσχετα με το τι λέει το BIOS.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Στοκ αυτά? Αμά δεν είναι plimited λογικό δεν είναι να μην τερματίζει το limit? Clocked δοκίμασες?

Clocked +180/+750 αλλά και στοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, malakudi είπε

Λοιπόν έκανα πολλές δοκιμές. Με στοκ power limit που για την ASUS TUF 3080 OC είναι 340W, η κάρτα στο Superposition 4K καταναλώνει μέχρι 330W. Στο 1080p Extreme όμως καταναλώνει ως 340.

Με το power limit στο 110% (375W υποτίθεται) σε όποιο workload και να δοκίμασα δεν πάει πάνω από 356W (κι αυτό στιγμιαία) ενώ συνήθως είναι από 350 ως 355. Δοκίμασα 3dmark firestrike, firestrike ultra, timespy, timespy extreme, port royal, superposition 4k, 8k και 1080p, Shadow of the Tomb Raider, Watchdog Legions.

Οπότε έχουμε hard limit 355W κάπου άσχετα με το τι λέει το BIOS.

και εγω το ιδιο βλεπω ,υποτιθεται οτι εχει 366w η δικη μου αλλα παντα τεζαρει το power limit στα 330w

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, malakudi είπε

Λοιπόν έκανα πολλές δοκιμές. Με στοκ power limit που για την ASUS TUF 3080 OC είναι 340W, η κάρτα στο Superposition 4K καταναλώνει μέχρι 330W. Στο 1080p Extreme όμως καταναλώνει ως 340.

Με το power limit στο 110% (375W υποτίθεται) σε όποιο workload και να δοκίμασα δεν πάει πάνω από 356W (κι αυτό στιγμιαία) ενώ συνήθως είναι από 350 ως 355. Δοκίμασα 3dmark firestrike, firestrike ultra, timespy, timespy extreme, port royal, superposition 4k, 8k και 1080p, Shadow of the Tomb Raider, Watchdog Legions.

Οπότε έχουμε hard limit 355W κάπου άσχετα με το τι λέει το BIOS.

τότε υπάρχει κλείδωμα limitation στα watt στις 3080 ...δεν το γνώριζα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

τότε υπάρχει κλείδωμα limitation στα watt στις 3080 ...δεν το γνώριζα.....

Γενικό κλείδωμα δε νομίζω γιατί έχω δει review με το BIOS της FTW3 Ultra φλασαρισμένο στην XC3 και πήγαινε 400W. Κάτι παίζει με τα BIOS για τις 2*8pin. Θα δοκιμάσω να περάσω το BIOS της FTW3 στη θέση του quiet bios να δω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, malakudi είπε

Γενικό κλείδωμα δε νομίζω γιατί έχω δει review με το BIOS της FTW3 Ultra φλασαρισμένο στην XC3 και πήγαινε 400W. Κάτι παίζει με τα BIOS για τις 2*8pin. Θα δοκιμάσω να περάσω το BIOS της FTW3 στη θέση του quiet bios να δω.

Kάτσε ρε συ, με monitoring software δες αν είσαι plimited. Αν δεν είσαι τότε δεν έχει νόημα το flasharisma. 

Eμένα πχ με τερματίσμενο το slider στο +11% βαράει 466w και το plimit παίζει μεταξύ 110-114%, που σημαίνει την κόβει το plimit

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιεργο.. Δεν θυμαμαι καλα να σου πω την αληθεια ξεχναω ευκολα αλλα θα ορκιζομουν οτι εμενα βαραγε αβερτα πανω απο 350w στην TUF που ειχα..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

και εγω το ιδιο βλεπω ,υποτιθεται οτι εχει 366w η δικη μου αλλα παντα τεζαρει το power limit στα 330w

Μπορείς να δοκιμάσεις το BIOS της FTW3 αν έχεις dual BIOS (ή αν είσαι θαρραλέος!)

 

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Kάτσε ρε συ, με monitoring software δες αν είσαι plimited. Αν δεν είσαι τότε δεν έχει νόημα το flasharisma. 

Μόνιμα είναι power limited η 3080 (ειδικά όταν έχεις ανεβασμένα clocks)

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, malakudi είπε

Μπορείς να δοκιμάσεις το BIOS της FTW3 αν έχεις dual BIOS (ή αν είσαι θαρραλέος!)

 

Μόνιμα είναι power limited η 3080

Με κολαζεις τώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Με κολαζεις τώρα 

Στο evga forum λένε ότι ενώ φαινομενικά πάει παραπάνω, τελικά πάει παρακάτω

Αναφορά σε κείμενο

we tested the 450W FTW bios in the XC3, and it takes the power consumption that is taking from the first 8pin connector as it was the same on that virtual 3rd 8pin connector, so you end having a real lower power limit.
 
We measured it with an AX1200i, and we have a higher power limit with the default XC3 Bios which is around 340W
 
Can we please get at least a 375 or 400 W VBIOS for this card? It would be great for those who intend watercooling it

 

Επεξ/σία από malakudi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Στο evga forum λένε ότι ενώ φαινομενικά πάει παραπάνω, τελικά πάει παρακάτω

[quote]

we tested the 450W FTW bios in the XC3, and it takes the power consumption that is taking from the first 8pin connector as it was the same on that virtual 3rd 8pin connector, so you end having a real lower power limit.
 
We measured it with an AX1200i, and we have a higher power limit with the default XC3 Bios which is around 340W
 
Can we please get at least a 375 or 400 W VBIOS for this card? It would be great for those who intend watercooling it

[/quote]

Αλλα λεει ο ενας αλλα ο αλλος ,αντε βγαλε ακρη

Λιγο καλυτερο σκορ

903093421_1440p.png.61ce975cf4397eb79083f50e00f7ceb1.png

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...