Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1Η θεση (greek flag )  στην κατηγορια  3dmark vr  orange room       10850κ / rtx3080     , 

με 2220 core  /1250 mem    η asus   το βγαλε ...

 

 

horizon zero dawn + watch dogs legion  ultra setings  1080p /1440p  .. παρακατω

 

 

 

 

1H THESI VREDMARK.JPG

1111111111111  vr 3dmark.JPG

WATCH DOGS LEGION 1080P ULTRA  -- TUF OC  ALL.jpg

WATCH DOGS LEGION 1440P ULTRA  -- TUF OC  ALL.jpg

HORIZON ZERO DWAN 1080P- TUF OC ALL.jpg

HORIZON ZERO DWAN 1440P- TUF OC ALL.jpg

Επεξ/σία από xrit86
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1768

  • ultraex2003

    1480

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

21 ώρες πριν, dem είπε

@Coppermine 

AVG clock frequency είσαι πάνω από 2000 και στο firestrike και στο timespy πως γίνεται να τερματίζει 1935 ο πυρήνας σου ; 

 

'Αλλο ένα run στο firestrike, και άλλο in games σταθερός φυσικά

01.png

02.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/12/2020 στις 12:51 ΜΜ, akoinonitos είπε

ts.png.6428346405dcddf4a6aaac70f57d0634.png

Μέντορ, εδώ αυτό το δυνατό  19195  στα Graphics θυμάσαι περίπου με τι avg GPU core clock το έβγαλες?   

 

Στις 10/1/2021 στις 3:11 ΠΜ, Steliosviper είπε

ωραίος! δυνατός πυρήνας, στα αποτελέσματά σου βλέπω avg  ~ 2090 timespy, λογικά  δεν πρέπει να  πάει παραπάνω το σκορ? 

 

 

 

και μια απορία 

έβαλα και εγώ το timespy, αλλά δεν μπορώ να εξηγήσω αυτό το drop 

914626272_Screenshot2021-01-17122332.jpg.8d60ce43d39cafec86cfce02e1e7b0b8.jpg

Το βλέπω ανεξαρτήτως clock , στο ίδιο σημείο, 1800-1900,  που δεν το βλέπω στα δικά σας. Έχει κανείς καμιά εξήγηση ? Ή να μην το δίνω σημασία?

Επεξ/σία από dem
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dem είπε

Μέντορ, εδώ αυτό το δυνατό  19195  στα Graphics θυμάσαι περίπου με τι avg GPU core clock το έβγαλες?   

 

ωραίος! δυνατός πυρήνας, στα αποτελέσματά σου βλέπω avg  ~ 2090 timespy, λογικά  δεν πρέπει να  πάει παραπάνω το σκορ? 

 

 

 

και μια απορία 

έβαλα και εγώ το timespy, αλλά δεν μπορώ να εξηγήσω αυτό το drop 

914626272_Screenshot2021-01-17122332.jpg.8d60ce43d39cafec86cfce02e1e7b0b8.jpg

Το βλέπω ανεξαρτήτως clock , στο ίδιο σημείο, 1800-1900,  που δεν το βλέπω στα δικά σας. Έχει κανείς καμιά εξήγηση ? Ή να μην το δίνω σημασία?

αυτο το drop που βλεπεις ειναι στο demo δεν ειναι στο graphic test ,δεν υπολογιζεται καν στο score ,μην του δινεις σημασια. 

 

edit: 1980mhz average

https://www.3dmark.com/spy/16729305

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dem είπε

Μέντορ, εδώ αυτό το δυνατό  19195  στα Graphics θυμάσαι περίπου με τι avg GPU core clock το έβγαλες?

 

 

 

 

 

γενικά (από προσωπικά run που έχω κάνει και όχι στο συγκεκριμένο run που κάνεις παράθεση) μπορείς με λιγότερο avg clock να βγάζεις καλύτερα σκόρ....μόνο στις ampere αυτό.......δεν το έχω ξαναδεί....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, BabisTs είπε

γενικά (από προσωπικά run που έχω κάνει και όχι στο συγκεκριμένο run που κάνεις παράθεση) μπορείς με λιγότερο avg clock να βγάζεις καλύτερα σκόρ....μόνο στις ampere αυτό.......δεν το έχω ξαναδεί....

δεν ήξερα ότι δεν μετράει καθόλου το demo στο score που λέει ο akoinonitos , αυτό λύνει μερικές απορίες ώς προς το σκορ. 

Το avg core  που δειχνει στα details μάλλον είναι από το graphics test 1 και μετά.

BabisTs παίζει ενδεχόμενο μετά από κάποιο σημείο clock mem πριν το crash να κανει διόρθωση η mem ?  να το βγάζει το bench αλλά να χάνεις πόντους.  Αυτό μπορεί να ισχύει για την mem, για το core δεν το έχω προσέξει να σου πω την αλήθεια. 

Επίσης βλέπεις 1980 με 19200 score και 2022 , 2080 με μικρότερο score 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, dem είπε

δεν ήξερα ότι δεν μετράει καθόλου το demo στο score που λέει ο akoinonitos , αυτό λύνει μερικές απορίες ώς προς το σκορ. 

Το avg core  που δειχνει στα details μάλλον είναι από το graphics test 1 και μετά.

BabisTs παίζει ενδεχόμενο μετά από κάποιο σημείο clock mem πριν το crash να κανει διόρθωση η mem ?  να το βγάζει το bench αλλά να χάνεις πόντους.  Αυτό μπορεί να ισχύει για την mem, για το core δεν το έχω προσέξει να σου πω την αλήθεια. 

η mem πάντα (και όχι μόνο τώρα στις ampere ) μετά από ένα σημείο μπορεί να μην σου δίνουν τίποτα ή και χειρότερο σκόρ και ας βγάζει το bench.....τώρα στον πυρήνα δεν ξέρω πώς γίνεται με λιγότερο max αλλά και avg clocks να βγάζεις καλύτερο....μόνο στις ampere αυτή η λόξα ( @dem πχ σε δικά μου run δες max/avg και δες σκορ....τα υπόλοιπα settings ίδια  https://www.3dmark.com/compare/spy/17495396/spy/17495606 .....λοξές ampere 🤣 ) .......

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, BabisTs είπε

@dem πχ σε δικά μου run δες max/avg και δες σκορ....τα υπόλοιπα settings ίδια  https://www.3dmark.com/compare/spy/17495396/spy/17495606 .....λοξές ampere 🤣 ) .......

Ενταξει είναι μικρές διαφορές ποσοστιαία , θέλω να σου πω αν τρέξεις με τα ίδια settings τα πάντα όλα δύο σερί απανωτά bench με ίδια temps θα βγάλεις τα ίδια ; 

Παίζει να πετύχεις το ”καλό” σκορ με λίγο λιγότερο πυρήνα και το ”κακο” με το λίγο περισσότερο πυρήνα , να τύχει να περνάει το ένα το άλλο επειδή είναι πολύ κοντά 

Μετά παίζει και το άλλο

το AVG gpu clock να μετράει και το demo , που εκεί αν  έχεις δώσει target ψηλά τα πιάνει γιατί δεν έχει φορτίο , τα μετράει σαν AVG, αλλά στα test 1 και 2 όταν προσπαθεί να τα πιάσει και είναι οριακά  , ανεβοκατεβαίνει .... 

Και όταν εσύ κατεβάζεις ελάχιστα το core έχει πιο ανεβασμένο AVG και πιο σταθερό στα test 1 και 2 και το score μετράει από αυτά τα 2 και όχι από το συνολικό AVG core ,

ενταξ δεν τα έγραψα καλά , αλλά κατάλαβες τι προσπαθώ να πω έτσι : p 

και μετά αυτοί ήθελαν να γίνει το παιχνίδι αλλά μετά εμείς είπαμε να γίνει ... Κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dem είπε

Ενταξει είναι μικρές διαφορές ποσοστιαία , θέλω να σου πω αν τρέξεις με τα ίδια settings τα πάντα όλα δύο σερί απανωτά bench με ίδια temps θα βγάλεις τα ίδια ;

γενικά ναι.....αν και μιλάμε για μικροδιαφορές....μεγάλες δεν θα δείς όντως

21 λεπτά πριν, nvidiafan είπε

Ενα πρωιμο Timespy με την νεοαφιχθεισα καρτουλα 3090 Strix oc on air (εν αναμονη του waterblock)

https://www.3dmark.com/spy/17491567

3090timespy.jpg.43ec485c11797ba931abc515fb20f6ca.jpg

πολύ δυνατή 💪.......καλορίζικη bro!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, BabisTs είπε

γενικά ναι.....αν και μιλάμε για μικροδιαφορές....μεγάλες δεν θα δείς όντως

πολύ δυνατή 💪.......καλορίζικη bro!

Ευχαριστω! 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nvidiafan είπε

Ενα πρωιμο Timespy με την νεοαφιχθεισα καρτουλα 3090 Strix oc on air (εν αναμονη του waterblock)

https://www.3dmark.com/spy/17491567

3090timespy.jpg.43ec485c11797ba931abc515fb20f6ca.jpg

Πως μας κατούρησες έτσι :P 

Ετοιμάζω comeback

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...