Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, nvidiafan είπε

Καλο αλλα οχι, φοβαμαι μην πιασει υγρασια ο i9 😅

Μια ανοικτη μπαλκονοπορτα κανει δουλεια. Avg ειναι το 14, max μεχρι 18 πηγαινε

Το λεγόμενο throttling μετά τους ~40 δεν ξεκινάει στις Ampere? Η λέω βλακείες? Κερδίζεις κάτι με το να πέσεις πιο χαμηλά? 

Τρέξε κανα τεστ ντε να ξέρουμε τώρα που σε βρήκαμε να δούμε πως θα πορευτούμε και εμείς :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Herald είπε

Το λεγόμενο throttling μετά τους ~40 δεν ξεκινάει στις Ampere? Η λέω βλακείες? Κερδίζεις κάτι με το να πέσεις πιο χαμηλά? 

Τρέξε κανα τεστ ντε να ξέρουμε τώρα που σε βρήκαμε να δούμε πως θα πορευτούμε και εμείς :P 

Κερδίζεις stability σε υψηλότερα clocks οσο πιο κρύος είσαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Εκτος και αν το pc ειναι ακριβως πανω στα κουφωματα της πορτας, τοτε δεν παιρνει αερα 2 βαθμων 

Τα ψυγεία που ειναι εξωτερικά ήταν εκει που λες, το ιδιο το pc όχι. Μετα απο ικανό χρονικό διαστημα το υγρο σε ολα τα σημεια του loop εχει την ιδια θερμοκρασια. Με αυτο τον τροπο η καρτα ηταν idle στους 7-8. Τα υπολοιπα ειναι λεπτομερειες

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, nvidiafan είπε

Τα ψυγεία που ειναι εξωτερικά ήταν εκει που λες, το ιδιο το pc όχι. Μετα απο ικανό χρονικό διαστημα το υγρο σε ολα τα σημεια του loop εχει την ιδια θερμοκρασια. Με αυτο τον τροπο η καρτα ηταν idle στους 7-8. Τα υπολοιπα ειναι λεπτομερειες

Καλά εμένα πήγε 7 idle σε αέρα :P 

Άσχετη ερώτηση, δεν έχει πρόβλημα το υγρό σε τέτοιες θερμοκρασίες? Δεν τρώει περισσότερο φόρτο το pump? Είναι ας πούμε ok να τρέχεις σε τέτοια temps 24/7? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2021 στις 6:49 ΜΜ, Herald είπε

Ναι είμαι με developers δεν γινεται validate.. 

Μπαλκονατο το pc. Κυριολεκτικά 😂

 

Η αλήθεια ειναι δεν έκανε τόση διαφορά όσο περίμενα. Σε supo από 63 πηγα 54-55. Βλεπω τους τύπους από πάνω πάνω μου στο leader board και ειναι απο 10 έως 30. Πως διάβολο.... Σιβηρία και έτσι? 

 

Μην σου μπαίνουν ιδέες. 😝

 

 

 

 

Screenshot_20210122-113058_Earth.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Καλά εμένα πήγε 7 idle σε αέρα :P 

Άσχετη ερώτηση, δεν έχει πρόβλημα το υγρό σε τέτοιες θερμοκρασίες? Δεν τρώει περισσότερο φόρτο το pump? Είναι ας πούμε ok να τρέχεις σε τέτοια temps 24/7? 

Εσυ ησουν μπαλκονι ολο το pc γ αυτο.. παιζει ρολο φυσικα και ποσο ειχε εξω εκεινη τη στιγμη.

Δεν εχει καποιο προβλημα αλλα αν πεσεις λιγο κατω απτο μηδεν δε πρεπει να κλεισεις το pc γιατι θα παγωσει το νερο. Καλα για 24/7 ανεφικτο, ασε που υπαρχει και κινδυνος αναπτυξης υγρασιας αν πεσεις κατω απτο dew point

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και από τη ντισκομπάλα (3070 Palit Gamerock oc), όλα όπως ήρθε η κάρτα, με τον 1700 χαλαρό στα 3,8

Τι λέει η καρτούλα? Αύριο θα με βοηθήσετε να δούμε αν μπορούμε να την ανεβάσουμε :P 

 

3070 stock fs.png

3070 stock.png

Superposition_Benchmark_v1.1_11212_1611340522.png

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, vins είπε

Να και από τη ντισκομπάλα (3070 Palit Gamerock oc), όλα όπως ήρθε η κάρτα, με τον 1700 χαλαρό στα 3,8

Τι λέει η καρτούλα? Αύριο θα με βοηθήσετε να δούμε αν μπορούμε να την ανεβάσουμε :P 

 

3070 stock fs.png

3070 stock.png

Superposition_Benchmark_v1.1_11212_1611340522.png

Παιδιά η καρτούλα σπέρνει! Πρωτιά σε 3070 + 1700 με το cpu χαμηλά στα 3,8! Η κάρτα πολύ δροσερή, νομίζω πάιρνει κι άλλο!

+153 core
+1145 μνημη
power limit 120%

 

3070 fs oc.png

3070 oc.png

Superposition_Benchmark_v1.1_12439_1611390823.png

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vins είπε

Παιδιά η καρτούλα σπέρνει! Πρωτιά σε 3070 + 1700 με το cpu χαμηλά στα 3,8! Η κάρτα πολύ δροσερή, νομίζω πάιρνει κι άλλο!

+153 core
+1145 μνημη
power limit 120%

 

3070 fs oc.png

3070 oc.png

Superposition_Benchmark_v1.1_12439_1611390823.png

Elton John εγγύηση δεν είπαμε? 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Elton John εγγύηση δεν είπαμε? 😛 

Έχω πάθει πλάκα! Ανέβαζα πυρήνα και μνήμες τσούκου τσούκου χωρίς να κουνήσω καθόλου τάση και έλεγα, παίρνει κι άλλο, παίρνει κι άλλο και μετά βαρέθηκα και κάρφωσα τα παραπάνω και τα κράτησε για πλάκα και αθόρυβα σχετικά με default fan curve! 

Μετά το firestrike πήρε μπρος το καλοριφέρ και το κουτί δυστυχώς είναι προσωρινά δίπλα στο μεγαλύτερο σώμα να φανταστείς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vins είπε

Έχω πάθει πλάκα! Ανέβαζα πυρήνα και μνήμες τσούκου τσούκου χωρίς να κουνήσω καθόλου τάση και έλεγα, παίρνει κι άλλο, παίρνει κι άλλο και μετά βαρέθηκα και κάρφωσα τα παραπάνω και τα κράτησε για πλάκα και αθόρυβα σχετικά με default fan curve! 

Μετά το firestrike πήρε μπρος το καλοριφέρ και το κουτί δυστυχώς είναι προσωρινά δίπλα στο μεγαλύτερο σώμα να φανταστείς!

Άσε πυρήνα στοκ και τρέξε μνήμες +1500. Αμα κρασάρι κατέβαινε ανα 50mhz. Προφανώς συνέχεια δοκιμή στο ίδιο τεστ, καθώς κάθε τεστ έχει διαφορετικά limits. Μόλις βρείς την max σταθερότητα σε μνήμες κάνε το ίδιο και με τον πυρήνα. Δεν έχει νόημα να δοκιμάζεις και τα 2 μαζί γιατί αν κρασάρι δεν θα ξέρεις τι φταίει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vins είπε

Παιδιά η καρτούλα σπέρνει! Πρωτιά σε 3070 + 1700 με το cpu χαμηλά στα 3,8! Η κάρτα πολύ δροσερή, νομίζω πάιρνει κι άλλο!

+153 core
+1145 μνημη
power limit 120%

 

 

 

 

Ωραίος απλά δες γενικά η 3070 που φτάνει στο graphic score όχι σε συνδιασμό με 1700, για να έχεις εικόνα . Αν θέλεις να δεις παραπάνω κάτι κάνε με θερμοκρασίες αν κρίνω από supo. 

Το slide με τάση με το τελευταίο beta ab μπορεί να ξεκλειδώνει αλλά πρακτικά δεν κάνει τίποτα , ίσως να αφήνει μεγαλύτερο ποσοστό ίσως ούτε και αυτό , η max τάση είναι κλειδωμένη. Δεν θα δεις διάφορες . Το max vram clock που θα βγάλει bench δεν σημαίνει ότι θα βγάλει και καλύτερο σκορ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dem είπε

Ωραίος απλά δες γενικά η 3070 που φτάνει στο graphic score όχι σε συνδιασμό με 1700, για να έχεις εικόνα . Αν θέλεις να δεις παραπάνω κάτι κάνε με θερμοκρασίες αν κρίνω από supo. 

Το slide με τάση με το τελευταίο beta ab μπορεί να ξεκλειδώνει αλλά πρακτικά δεν κάνει τίποτα , ίσως να αφήνει μεγαλύτερο ποσοστό ίσως ούτε και αυτό , η max τάση είναι κλειδωμένη. Δεν θα δεις διάφορες . Το max vram clock που θα βγάλει bench δεν σημαίνει ότι θα βγάλει και καλύτερο σκορ. 

Ακόμα παιζω, η μλκια ειναι οτι στα graphics έχουν γεμίσει την κατοστάδα οι ίδιοι και οι ίδιοι που τις έχουν νερό και δε βγαίνει άκρη, ειδικά firestrike αμα χτυπήσεις παιζει τα 80/100 να είναι ειναι απο έναν!

Τα ξαναειδα και με βγάζει στο γενικο graphics score στο top 3% και time spy και firestrike. Ολα αυτά που ανεβάζω ειναι με powerlimit slider στο 120%. Ταση δεν εχω πειραξει καθόλου, στοκ ειναι! Όσο για θερμοκρασιες όπως είπα δυστυχώς το κουτι ειναι 30 πόντους από μεγάλο σώμα καλοριφέρ. Μόλις ξεκινάει να δουλεύει ανεβάζει, αλλα και πάλι πολύ ικανοποιημένος αν το συνυπολογισεις κι αυτο. Ειναι γομαρι η καρτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...