Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Spartan117 είπε

Ότι καλύτερο κατάφερα σε αέρα,

Ο αέρας ήτανε βοριάς; 😋

Γιατί βλέπω 41 c avg στο timespy 

12 ώρες πριν, Spartan117 είπε

 

😋

Επεξ/σία από mcrae13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Ο αέρας ήτανε βοριάς; 😋

Γιατί βλέπω 41 c avg στο timespy 

😋

Μας έβγαλε κρύο εδώ και είπα να το εκμεταλευτώ :-D 

Η μόνη ξενέρα οτι οι μνήμες ανεβαίνουν στα 100C ότι και να κάνω, ελπίζω με νερό να στρώσει αυτή η κατάσταση.

Επεξ/σία από Spartan117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spartan117 είπε

Μας έβγαλε κρύο εδώ και είπα να το εκμεταλευτώ :-D 

Η μόνη ξενέρα οτι οι μνήμες ανεβαίνουν στα 100C ότι και να κάνω, ελπίζω με νερό να στρώσει αυτή η κατάσταση.

Τι κρύο ρε συ; Αυτές οι θερμοκρασίες με ένα "έβαλε κρύο" δεν δικαιολογουνται. 

Καλά τα νούμερα προφανώς. Έχεις περάσει άλλους με strix, ftw3 και λοιπές 3x8pin. 

Ο μόνος που σε περνάει, όλως τυχαίως είναι κι αυτός ένας "άνοιξα λίγο το παράθυρο" 

Τουλάχιστον πείτε ακριβώς τι κάνετε να καταλαβαίνουν και αυτοί που δεν γνωρίζουν γιατί :

Αληθινό γεγονός - πήρε φίλος 3080 και μπήκε εδώ να συγκρίνει σκορ και απογοητευτηκε.. "μλκ χαλασμένη είναι;" με ρώτησε 

Το πιο αστείο ήταν προ εβδομάδων, μπήκε άλλος συμφορουμιτης νέος ποσταρε σκορ αρκετά καλό και πετάχτηκε ένας "ειδικός" και του λέει "ΧΑΜΗΛΑ ΕΙΣΑΙ, ΈΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΌΣΟ..." 

Πέρα από αυτό, ωραία και τα extreme scores αλλά ποαταρετε και κανένα ρεαλιστικό έστω μαζί, να ξέρει και ο υποψήφιος αγοραστής τι να περιμένει. Ας πούμε τώρα βλέπουμε founders best of 3080, ισχύει ;;  

Όσο για τις μνήμες θέλει αλλαγή thermal pads. Αν οι 100 βαθμοί είναι με αυτά τα bench σε gaming με νορμάλ τεμπς ~60 θα πάνε 110+

Προφανώς θα το λύσεις με το μπλοκ 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως δουλεύεται πολύ το παραθυρο-μπαλκόνι...σιγά σιγά θα πιάσουμε έργο και με τις 3090......έλα να έρχoνται πρώτα τα δίδυμα Νίκο......😎

 

1.png

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mcrae13 είπε

Ο μόνος που σε περνάει, όλως τυχαίως είναι κι αυτός ένας "άνοιξα λίγο το παράθυρο" 

Σε idle ήταν 11 βαθμούς με 100% fan speed, δεν είναι rocket science, αν έχεις χαμηλό ambient έχει χαμηλές θερμοκρασίες, έχεις καλύτερο performance. Bench κάνω, δεν ψάχνω το 24/7 stable δίπλα απο το τζάκι.

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Σε idle ήταν 11 βαθμούς με 100% fan speed, δεν είναι rocket science, αν έχεις χαμηλό ambient έχει χαμηλές θερμοκρασίες, έχεις καλύτερο performance. Bench κάνω, δεν ψάχνω το 24/7 stable δίπλα απο το τζάκι.

Ωραιος, πολυ δυνατα απο results σου! Με το καλο να ερθει to block σου περιμενω να σε δω πανω απο 20k timespy!

Δε βλεπω που ειναι το προβλημα να προσπαθει καποιος να κρατησει την καρτα του οσο πιο κρυα γινεται για να βγαλει οσο το δυνατον καλυτερα results (απο τη στιγμη που δεν ασχολειται με subambient cooling, απλα μειωνει το ambient του δωματιου του). Για τη χαρα του benchmarking γινεται ολη η φαση, το που βρισκεται η εκαστοτε καρτα stock ή overclocked πανω κατω, υπαρχουν τοσα review στο ιντερνετ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Σε idle ήταν 11 βαθμούς με 100% fan speed, δεν είναι rocket science, αν έχεις χαμηλό ambient έχει χαμηλές θερμοκρασίες, έχεις καλύτερο performance. Bench κάνω, δεν ψάχνω το 24/7 stable δίπλα απο το τζάκι.

Μα εγώ δεν είπα ούτε να μην κάνεις oc ούτε πως θα το κάνεις. 

Βάλτο και στην κατάψυξη. 

Έκανα παρατήρηση για το ότι δεν αναφέρετε κάποιοι τον τρόπο που τρέχετε το x bench. 

Εσύ πέταξες χθες ένα 19500 gpu score ξερό με ένα "καλή η fe" χωρίς λινκ και χωρίς άλλα σχόλια. Οπότε εγώ και ο καθένας θα καταλάβαμε ότι η fe με ένα ψιλό oc κόβει κ@λους... 

Εαν δεν σου έλεγε ο Βασίλης χθες για το validation δεν θα κάναμε καν την συζήτηση τώρα... 

Anyway 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλή η FE πήγε στο οτι πραγματικά περίμενα χειρότερα αποτελέσματα απο την stock ψύξη της Nvidia. Αν εξαιρέσεις το πρόβλημα με τις μνήμες, που λογικά στρώνει με thermal pads, είναι ένα πολύ κομπλέ cooler ακόμα και στην 3080, και είναι η μόνη υλοποίηση που βρίσκεις (με αρκετή τύχη) σε MSRP. Άν δεν είχα τρέλα για benchmarks δεν θα την έβαζα σε νερό.

9 λεπτά πριν, nvidiafan είπε

Ωραιος, πολυ δυνατα απο results σου! Με το καλο να ερθει to block σου περιμενω να σε δω πανω απο 20k timespy!

Με το ζόρι θα πάει η άτιμη :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Το καλή η FE πήγε στο οτι πραγματικά περίμενα χειρότερα αποτελέσματα απο την stock ψύξη της Nvidia. Αν εξαιρέσεις το πρόβλημα με τις μνήμες, που λογικά στρώνει με thermal pads, είναι ένα πολύ κομπλέ cooler ακόμα και στην 3080, και είναι η μόνη υλοποίηση που βρίσκεις (με αρκετή τύχη) σε MSRP. Άν δεν είχα τρέλα για benchmarks δεν θα την έβαζα σε νερό.

Τεσπα μάγοι δεν είμαστε εδώ. Αν δεν εξηγείτε από την αρχή την μεθοδολογία θα πέφτουν ερωτήσεις και αμφιβολίες. 

 

16 λεπτά πριν, nvidiafan είπε

 

Δε βλεπω που ειναι το προβλημα να προσπαθει καποιος να κρατησει την καρτα του οσο πιο κρυα γινεται για να βγαλει οσο το δυνατον καλυτερα results (απο τη στιγμη που δεν ασχολειται με subambient cooling, απλα μειωνει το ambient του δωματιου του). Για τη χαρα του benchmarking γινεται ολη η φαση, το που βρισκεται η εκαστοτε καρτα stock ή overclocked πανω κατω, υπαρχουν τοσα review στο ιντερνετ.

Επειδή μάλλον σε εμένα αναφέρεσαι. 

Τι δεν κατάλαβες να σου εξηγήσω από αυτά που είπα; 

Ελληνικά τα έγραψα σίγουρα. Και σίγουρα δεν έγραψα πουθενά πως έχω πρόβλημα με το πως θα χρησιμοποιήσει ο καθένας το hw του. 

Ή λογική όμως λέει όταν ποσταρουμε ένα σκορ σε δημόσιο φόρουμ να εξηγούμε και την μεθοδολογία. 

Εκτός αν δεν σεβόμαστε τους συνομιλητές αναγνώστες και το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να δείξουμε πόσο μεγαλύτερη την έχουμε από εκείνους 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Επειδή μάλλον σε εμένα αναφέρεσαι. 

Τι δεν κατάλαβες να σου εξηγήσω από αυτά που είπα; 

Ελληνικά τα έγραψα σίγουρα. Και σίγουρα δεν έγραψα πουθενά πως έχω πρόβλημα με το πως θα χρησιμοποιήσει ο καθένας το hw του. 

Ή λογική όμως λέει όταν ποσταρουμε ένα σκορ σε δημόσιο φόρουμ να εξηγούμε και την μεθοδολογία. 

Εκτός αν δεν σεβόμαστε τους συνομιλητές αναγνώστες και το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να δείξουμε πόσο μεγαλύτερη την έχουμε από εκείνους 

Ενδιαφερουσα αποψη και εχθρικη σταση συναμα. Δε καταλαβαινω το υφος σου, ο καθενας κανει το καλυτερο που μπορει με το hardware του, το αν ενοχλουνται ορισμενοι ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. Θεωρησα οτι αναφερθηκες πρωτος σε εμενα εμμεσως με το: όλως τυχαίως είναι κι αυτός ένας "άνοιξα λίγο το παράθυρο" .... αλλιως δεν θα αναφερομουν σε σενα γιατι αυτα που γραφεις βγαζουν μια πικρια.

Συμφωνω οτι αν ανεβασει καποιος οτιδηποτε πρεπει να υπαρχει και το σχετικο validation γιατι υπαρχει πολλη καχυποψια στις μερες μας (σε φαση για ναναι τοσο ανεβασμενα τα νουμερα πρεπει να ειναι fake;), αλλα προσωπικα δε με ενοχλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nvidiafan είπε

Ενδιαφερουσα αποψη και εχθρικη σταση συναμα. Δε καταλαβαινω το υφος σου, ο καθενας κανει το καλυτερο που μπορει με το hardware του, το αν ενοχλουνται ορισμενοι ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. Θεωρησα οτι αναφερθηκες πρωτος σε εμενα εμμεσως με το: όλως τυχαίως είναι κι αυτός ένας "άνοιξα λίγο το παράθυρο" .... αλλιως δεν θα αναφερομουν σε σενα γιατι αυτα που γραφεις βγαζουν μια πικρια.

Συμφωνω οτι αν ανεβασει καποιος οτιδηποτε πρεπει να υπαρχει και το σχετικο validation γιατι υπαρχει πολλη καχυποψια στις μερες μας (σε φαση για ναναι τοσο ανεβασμενα τα νουμερα πρεπει να ειναι fake;), αλλα προσωπικα δε με ενοχλει.

Ποια πίκρα και εχθρική στάση ρε μαν; 

Είπες πριν "δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχουν κάποιοι με το να προσπαθει καποιος να κρατησει κρύο το hw για να κάνει σκορ κλπ κλπ" σωστά; 

Απλά σου εξήγησα ότι έκανες λάθος με το συμπέρασμα αυτό γιατί αν διαβάσεις καλύτερα δεν είναι το πρόβλημα μου φυσικά αυτό. 

Δεν γεννήθηκα χθες ούτε έφτιαξα pc σήμερα. Ξέρω πολύ καλά από oc και μπορώ να" διαβάσω " πολλά σκορ ώστε να συμπεραίνω κάποια πράγματα. 

Φυσικά και υπάρχει καχυποψία, τόσα έχουμε δει. 

Αλλά πέρα από αυτό, προσωπικά δεν έχω καν ενδιαφέρον. 

Ασχολήθηκα πραγματικά για να σώσω τους "κακομοιρηδες" που διαβάζουν και θα νομίζουν ό,τι αν ανοίξεις το παράθυρο η 3080 γίνεται 3090. Έτυχε σε φίλο μου όπως ανέφερα πριν. 

Αυτά και κλείνω 

Επεξ/σία από mcrae13
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν είναι valid το σκορ είναι σα να μη συνέβη ποτέ.Θεμιτο φυσικά να ψύχει ο καθένας το σύστημα του με τον καλύτερο τρόπο που θέλει/μπορεί.αρκει να το γράφει κάπως για το λόγο που ανέφερε ο mcrae.βαλτε το κ στο ψυγείο.ουδεν πρόβλημα.κι εγώ έχω βγάλει μπλακονι σύστημα μου.αρκει να είναι valid το σκορ.αλλιως ούτε στη βάση των σκορ δεν το περνάει το 3d mark.Μπορει να πειραχθουν πράγματα από πίσω κ τα υπερκαλύπτει η επισήμανση του 3d mark ότι δε φοράμε επίσημους drivers.Γενικα εδώ μέσα δεν κάνουμε διαγωνισμό.Για Αλληλοβοηθεια είναι ο κύριος λόγος που δημιουργήθηκε το νημα αν δεν κάνω λαθος.

Εντέλει αν η κάρτα σου σπαρταν πάει 100 για πλάκα στο junction χρήζει αντικατάστασης αν τυχόν δε μπει μπλοκ.η δε φοράει pads η είναι ελαττωματικο batch

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με υπερκαλυψατε συμφωνω σε ολα οσα ειπατε στα 2 τελευταια σας ποστ, απλως δεν ειναι ωραιο οποτε καποιος ανεβασει κατι να προκαταβαλουμε οτι προσπαθει να μας κοροιδεψει. Μπορουμε με ωραιο τροπο να συζητησουμε τις συνθηκες υπο τις οποιες εγινε το καθε τεστ και επειτα να κρινουμε αν μας κοροιδευει η οχι!

Επεξ/σία από nvidiafan
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nvidiafan είπε

Με υπερκαλυψατε συμφωνω σε ολα οσα ειπατε στα 2 τελευταια σας ποστ, απλως δεν ειναι ωραιο οποτε καποιος ανεβασει κατι να προκαταβαλουμε οτι προσπαθει να μας κοροιδεψει. Μπορουμε με ωραιο τροπο να συζητησουμε τις συνθηκες υπο τις οποιες εγινε το καθε τεστ και επειτα να κρινουμε αν μας κοροιδευει η οχι!

Απλά να είναι valid το σκορ.Εμενα αυτή είναι η μόνη μου ένσταση καθώς κ το να μην υπερβάλλουμε.δεν πάει 41 βαθμούς η 3080fe απλά με λίγο ανοιγμένο παράθυρο.πως να το κάνουμε.ειδικα η 3080 που φοράει μισή ψύξη από την 3090

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...