Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1764

  • ultraex2003

    1478

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

6 ώρες πριν, BabisTs είπε

Bάζω και τα settings μιας και δεν είναι τύπου sotr αυτό το bench που να αναφέρει όλα τα settings του run.

Και στο sotr μπορει να κανει ματσακονια οποιος θελει πειραζοντας το render resolution κ μετα αφου τελειώσει το bench απλα να το βάλει στη θεση του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα βίντεο όλα ξεδιαλυνονται.....αν και οποιος πειράζει μπάρες για να κερδίσει fps δεν νομίζω ότι κερδίζει κάτι στην πραγματικότητα παρά μόνο για εκείνη την στιγμή....η ουσία δεν αλλάζει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, billeiros είπε

Και στο sotr μπορει να κανει ματσακονια οποιος θελει πειραζοντας το render resolution κ μετα αφου τελειώσει το bench απλα να το βάλει στη θεση του 

Ε ναι ρε μαν αλλά φαίνεται. Αν ανεβάσεις 200 fps σε 4k πειραγμένο από 1440p ή έχεις 4090 ή τρολλάρις :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Με ένα βίντεο όλα ξεδιαλυνονται.....αν και οποιος πειράζει μπάρες για να κερδίσει fps δεν νομίζω ότι κερδίζει κάτι στην πραγματικότητα παρά μόνο για εκείνη την στιγμή....η ουσία δεν αλλάζει.....

Εξαρταται το πως εκλαμβανει ο καθενας την "ουσια".Απλα τα αναφερω για να μη μας περνανε για χαζους καποιοι

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billeiros είπε

Εξαρταται το πως εκλαμβανει ο καθενας την "ουσια".Απλα τα αναφερω για να μη μας περνανε για χαζους καποιοι

καταλαβαίνω γενικά τι εννοείς...

59 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Σου εχει κατσει golden sample. Μαμα reference ψυκτρα η την εριξες υδροψυξη;

πολύ δυνατός συνδυασμός ryzen 5000 με 6800ΧΤ/6900ΧΤ σε χαμηλές αναλύσεις 720P/1080P.......φαίνεται από τα firestrike των amd gpus.....πολύ δυνατά σκορ ο φίλος.....οι πράσινοι (3080/3090) ξυπνάνε και τους αντισταθμίζουν στα 1440P και 4Κ....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BabisTs είπε

πολύ δυνατός συνδυασμός ryzen 5000 με 6800ΧΤ/6900ΧΤ σε χαμηλές αναλύσεις 720P/1080P.......φαίνεται από τα firestrike των amd gpus.....πολύ δυνατά σκορ ο φίλος.....οι πράσινοι (3080/3090) ξυπνάνε και τους αντισταθμίζουν στα 1440P και 4Κ....

Αν θυμάμαι καλά reference κάρτα, αν παιζει και με την μαμά ψυκτρα είναι golden sample και έχει προοπτική με υδροψυξη και mpt να πάει πιο ψηλά.

Στο 720p/1080p πάνε λίγο καλύτερα και σπρωχνουν και το cpu λόγο χαμηλότερου driver overhead στα dx12 games.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Razor333

Ναι είμαι stock, με την ref ψήκτρα. Δεν χωράει τίποτα στο κουτί 9L είναι. Θα μπορούσα με εξωτερικό τύπου Mora, αλλά δεν ψήνομαι γιατί χάνω όλο το mobility. Φαντάσου ότι πολλά βράδια το παίρνω σαλόνι στην μεγάλη TV για παιχνίδια.

Πάντως στο hzd έχει χαμηλή κατανάλωση, δε νομίζω ότι θα έκανε καμιά μεγάλη διαφορά το νερό.

Βάζω κι ένα low (favor performance) 270fps https://streamable.com/8fets4

Από εμένα αν θέλετε κάτι σε video μου το λέτε και το ανεβάζω 2 λεπτά δουλειά είναι.

Επεξ/σία από Xoroxronis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

@Razor333

Ναι είμαι stock, με την ref ψήκτρα. Δεν χωράει τίποτα στο κουτί 9L είναι. Θα μπορούσα με εξωτερικό τύπου Mora, αλλά δεν ψήνομαι γιατί χάνω όλο το mobility. Φαντάσου ότι πολλά βράδια το παίρνω σαλόνι στην μεγάλη TV για παιχνίδια.

Πάντως στο hzd έχει χαμηλή κατανάλωση, δε νομίζω ότι θα έκανε καμιά μεγάλη διαφορά το νερό.

Βάζω κι ένα low (favor performance) 270fps https://streamable.com/8fets4

Από εμένα αν θέλετε κάτι σε video μου το λέτε και το ανεβάζω 2 λεπτά δουλειά είναι.

Πολυ δυνατο κομματι, reference μοντελο/ψυκτρα, σε μικρο κουτι και εχεις πολυ καλη αποδοση κοντα σε O/C custom 6900xt.

Οντως στο hzd εχει χαμηλη καταναλωση, αλλα παλι εχει στιγμες που βαραει 330w και το hotspot φευγει θεο πανω απο 100c.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Razor333 είπε

Οντως στο hzd εχει χαμηλη καταναλωση, αλλα παλι εχει στιγμες που βαραει 330w και το hotspot φευγει θεο πανω απο 100c

Δε τραβάει ρε συ τόσο πολύ η δικιά μου σ αυτό το bench. Να μου έλεγες κάνα port royal, ναι εκεί τα βλέπει.

Αυτά είναι τα logs απ τα 1440/4κ που ανέβασα. 720/1080 η κάρτα είναι χαμηλά δεν έχουν νόημα.
Κόκκινο το 1440. Πράσινο το 4k. Ελεύθερα τελείως από οποιοδήποτε limit. Αν δεις το 1440 είναι στο 250αρι και το 4K peakαρει στα 300W. Hotspot max 83c στο 4K. Επίσης είναι με αρκετά ψηλές ambient 25-27c.

Γενικώς αν έχεις τα fans ψηλά (για bench πχ) κρατάει καλά temps, δεν έχει κάποιο θέμα. Αρκεί να μην ξεφύγει η κατανάλωση.

spacer.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Δε τραβάει ρε συ τόσο πολύ η δικιά μου σ αυτό το bench. Να μου έλεγες κάνα port royal, ναι εκεί τα βλέπει.

Αυτά είναι τα logs απ τα 1440/4κ που ανέβασα. 720/1080 η κάρτα είναι χαμηλά δεν έχουν νόημα.
Κόκκινο το 1440. Πράσινο το 4k. Ελεύθερα τελείως από οποιοδήποτε limit. Αν δεις το 1440 είναι στο 250αρι και το 4K peakαρει στα 300W. Hotspot max 83c στο 4K. Επίσης είναι με αρκετά ψηλές ambient 25-27c.

Γενικώς αν έχεις τα fans ψηλά (για bench πχ) κρατάει καλά temps, δεν έχει κάποιο θέμα. Αρκεί να μην ξεφύγει η κατανάλωση.

spacer.png

Εχεις δικιο ακομα και 1440p δεν περναει τα 290w, αλλο game ειχα στο μυαλο μου. Το θεμα ειναι απο εκει και περα τι clocks αντεχει η καρτα, εμενα ας πουμε αντεχει μεχρι 2680-2700 βαρια βαρια, μετα κρασαρει. Επισης σε 1080p/720p ειναι και cpu bound και στην παρουσα φαση ο 5950x μου με το curve που ειχα κανει με υδροψυξη τοτε, βαραει 90+ στο συγκεκριμενο game.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...