Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Καλως ηρθατε στο αρχοντικο μας το Alderleiko 😄

Να βαλουμε και κανα δυο παιχνιδια 

FC6 Ultra 1080p

SOTR Highest 1080p

 

FC5_ULTRA_1080p.jpg

SOTR_1080p.jpg

timespy_extreme.jpg

Bro στο sotr μπορείς να κάνεις κάνα τριάρι run να δω scaling στους 12th gen?

Κάνε ένα με daily όπως είσαι αλλά με dlss off.....και highest/taa τα υπόλοιπα

Κάνε ένα με ht κλειστό και e cores disable και dlss off....και highest/taa 

Κάνε ένα με ht κλειστό και e cores enable και dlss off......και highest/taa 

Στους 10th gen όταν κλείνεις ht επωφελείσαι σε αυτό....στους 11th gen όταν κλείνεις ht χάνεις απόδοση..... όποτε μπορείς δώσε αν έχεις χρόνο.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1768

  • ultraex2003

    1480

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

Bro στο sotr μπορείς να κάνεις κάνα τριάρι run να δω scaling στους 12th gen?

Κάνε ένα με daily όπως είσαι αλλά με dlss off.....και highest/taa τα υπόλοιπα

Κάνε ένα με ht κλειστό και e cores disable και dlss off....και highest/taa 

Κάνε ένα με ht κλειστό και e cores enable και dlss off......και highest/taa 

Στους 10th gen όταν κλείνεις ht επωφελείσαι σε αυτό....στους 11th gen όταν κλείνεις ht χάνεις απόδοση..... όποτε μπορείς δώσε αν έχεις χρόνο.

 

 

Ναι ρει θα το δω αυριο ομως και θα σου στειλω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Δυο CB με 5.1/4.0/auto ring και μνημες @5400 slightly tweaked

 

CB_20.jpg

CB23.png

cb23_30min.jpg

Για να μην παιδεύεσαι παίξε με το benchmate 0.10.8.0, τα βγάζει συγκεντρωτικά μετά το run.

cb23new.PNG.81a2a4fe0944d45c10b15695fa826165.PNG

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Για να μην παιδεύεσαι παίξε με το benchmate 0.10.8.0, τα βγάζει συγκεντρωτικά μετά το run.

cb23new.PNG.81a2a4fe0944d45c10b15695fa826165.PNG

Σωστο και τιμιο το ειχα δει αλλα δεν ειχα δωσει βαση, thanx

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Δυο CB με 5.1/4.0/auto ring και μνημες @5400 slightly tweaked

 

CB_20.jpg

CB23.png

cb23_30min.jpg

Στα 5.1 βγάζει 29k+ ? LOL, εντυπωσιακό νούμερο. Άρα χοντρικά 26-27k θα τα πιάνω με το air cooler, κομπλέ

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

Στα 5.1 βγάζει 29k+ ? LOL, εντυπωσιακό νούμερο. Άρα χοντρικά 26-27k θα τα πιάνω με το air cooler, κομπλέ

Με μνημες 6000αρες χαλαρα ακομη και χωρις σφιξιμο.. Το σημαντικοτερο για εμενα δεν ειναι αυτο, ειναι οτι με free PL (που βαρεσε σχεδον 300w οπως βλεπεις ,αν βλεπεις γιατι τραβηχτηκε με κινητο λιγο πριν ληξει το 30λεπτο run 😜 ) δεν ξεπερασε 90C οπως το εχω στησει.. Μπορω να το στησω να χτυπαω spikes στα 5.5 αλλα σε επιδοσεις ενα σωστο στησιμο all core ή per core αν εχεις καλο SP με σωστες μνημες θα δωσει πολυ καλυτερα αποτελεσματα..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Με μνημες 6000αρες χαλαρα ακομη και χωρις σφιξιμο.. Το σημαντικοτερο για εμενα δεν ειναι αυτο, ειναι οτι με free PL (που βαρεσε σχεδον 300w οπως βλεπεις ,αν βλεπεις γιατι τραβηχτηκε με κινητο λιγο πριν ληξει το 30λεπτο run 😜 ) δεν ξεπερασε 90C οπως το εχω στησει.. Μπορω να το στησω να χτυπαω spikes στα 5.5 αλλα σε επιδοσεις ενα σωστο στησιμο all core ή per core αν εχεις καλο SP με σωστες μνημες θα δωσει πολυ καλυτερα αποτελεσματα..

Eγώ - μάλλον - αναγκαστικά με per core θα παίξω και θα βάλω το all core 4.9-5.0, ανάλογα το lottery ότι μπορεί να σηκώσει η u12a. Μετά τα 230watt γονατίζει η ψύκτρα μου οπότε δεν νομίζω να χτυπήσω τα νούμερα σου σε all core.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Eγώ - μάλλον - αναγκαστικά με per core θα παίξω και θα βάλω το all core 4.9-5.0, ανάλογα το lottery ότι μπορεί να σηκώσει η u12a. Μετά τα 230watt γονατίζει η ψύκτρα μου οπότε δεν νομίζω να χτυπήσω τα νούμερα σου σε all core.

Aν εχεις καλο SP και θες λιγοτερο vcore θα σηκωσεις ανετα ρολογια και με αερα χαλαρα.. Αν ειναι ψιλοdud τοτε θελει ψαξιμο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, akoinonitos είπε

μεταμεσονύκτιο overclocking και testing  (κοιμάται η γυναικά :lol:)

66892172_4300c16testing.png.93c6beddb59c9e7d70fbcb903ec980f7.png

 

Δυνατά νούμερα αλλά θα έπρεπε να έχεις παραπάνω read / write νομίζω. Mε 4400c17 είμουνα στα 70k. RTL έχεις ασχοληθεί καθόλου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Herald είπε

Δυνατά νούμερα αλλά θα έπρεπε να έχεις παραπάνω read / write νομίζω. Mε 4400c17 είμουνα στα 70k. RTL έχεις ασχοληθεί καθόλου?

Τα rtl δεν πανε πιο κατω ,τι να σου πω ισως παιζει ρολο και η cache που ειναι στοκ, δεν μπορω να την ακουμπησω οποτε δεν ξερω αν θα αλλαζε κατι

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τα rtl δεν πανε πιο κατω ,τι να σου πω ισως παιζει ρολο και η cache που ειναι στοκ, δεν μπορω να την ακοθυμπησω οποτε δεν ξερω αν θα αλλαζε κατι

Α ok, δεν ηξερα για την cache. Αρα χαλαρα πεφτεις 1-1.5ns σε latency με κλοκαρισμενη cache. 

Απο οσο θυμαμαι msi δεν έχεις? Τα rtl δεν ρυθμίζονται χερατα σε msi, πρεπει να κανεις fail στο training και να τα ξανακανει train η μητρική μεχρι να πεσουν, και μετα απο το bios να την βαλεις να μην ξανακάνει train. Μου είχε βγει ο καρκίνος θυμαμαι τοτε για να τα στρωσω 😎

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Herald είπε

Α ok, δεν ηξερα για την cache. Αρα χαλαρα πεφτεις 1-1.5ns σε latency με κλοκαρισμενη cache. 

Απο οσο θυμαμαι msi δεν έχεις? Τα rtl δεν ρυθμίζονται χερατα σε msi, πρεπει να κανεις fail στο training και να τα ξανακανει train η μητρική μεχρι να πεσουν, και μετα απο το bios να την βαλεις να μην ξανακάνει train. Μου είχε βγει ο καρκίνος θυμαμαι τοτε για να τα στρωσω 😎

οχι ρε  asus strix b560 i, βασικα io_latency κατεβαζω τα αλλα δεν τα ακουμπαω, γινεται της ποπης

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...