Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

@Razor333 Ωραίος, όπως πάντα.

Apples to apples συγκρίσεις με γνώμονα την αντικειμενικότητα.

Οπότε μιλάμε για διαφορές 2 - 12% (1% και 0.1% lows στο AC είναι το 12%) ανάμεσα τους.

Σεβαστή η διαφορά.

Έχει σεβαστή διαφορά ο ADL με σφιγμένες μνήμες, όσο ανεβαίνεις σε αναλύσεις η διαφορά εξανεμίζεται, ακόμα και τα 1080p παίζει να μην φτάνουν για να βγει η πραγματική διαφορά, πρέπει να κατέβεις 720p.

Τώρα για εμένα που παίζω 1440p και του χρόνου ακόμα και τον 12700Κ θα τον πετούσα, τον άφησα στην άκρη και θα πάω σε κάτι ολοκληρωμένο είτε 13900K η 7950x με ddr5 και σωστό mobo, μια και καλή και κατά προτίμηση τουλάχιστον 3 μήνες μετά το launch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

 

Γιατι εμεις με τι ανεβαζουμε με βαση την υποκειμενικοτητα;

Μιλάνε οι φανέλες μαν μου. Μην ασχολείσαι

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελαω με την καταναλωση και φυσικα τις οριακες temps .. Μηδεν throttling και εδω ομως σε daily ρολογακια αλλα για λογους εμφανεις, stress test δεν κανω με AIO 360 και μεσα στο κουτι κιολας οπως το εχω.. y-cruncher.jpg.e6e137ba83fe010664281d4cec81dcd2.jpg

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Γελαω με την καταναλωση και φυσικα τις οριακες temps .. Μηδεν throttling και εδω ομως σε daily ρολογακια αλλα για λογους εμφανεις, stress test δεν κανω με AIO 360 και μεσα στο κουτι κιολας οπως το εχω.. y-cruncher.jpg.e6e137ba83fe010664281d4cec81dcd2.jpg

 

Manual [email protected] με -2 avx offset τον τρέχεις; Το y-cruncher μήπως πάει καλύτερα με 8 p-cores και avx512;

Αφου αντέχει και 340w δεν είναι και άσχημα για ΑΙΟ κιόλας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι 1.3V δινω καρφωτο και κανενα offset σε avx για 5.1/4 all core για daily. Aλλα με TVB +2  αυτο το δινει οταν μπουσταρει σε 5.3 με spikes αν χρειαστει, δεν θα εδινα τοσο ρευμα. Under heavy load ειμαι 1.2 περιπου με LLC4 και καποιες manual ρυθμισεις στο cpu power management. Και per core εχω παιξει με μεγαλυτερα ρολογια αλλα στο συνολο καλυτερα αποτελεσματα εχω ετσι.. Μνημες θελει βασικα για καλα αποτελεσματα το y-cruncher απο οτι βλεπω..

Δεν ετρεξα για score ειναι τα παντα ενεργοποιημενα για να δω το συστημα πως συμπεριφερεται υπο ακραιες συνθηκες και αν βγαζει φυσιολογικα σκορ μην οδηγωντας σε throttling..

Ναι εννοειται για 340w και παλι καλα κραταει και εντος κουτιου με τετοιους υπολογισμους και τετοιο φορτο για αυτο το ποσταρα.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Οχι 1.3V δινω καρφωτο και κανενα offset σε avx για 5.1/4 all core για daily. Aλλα με TVB +2  αυτο το δινει οταν μπουσταρει σε 5.3 με spikes αν χρειαστει, δεν θα εδινα τοσο ρευμα. Under heavy load ειμαι 1.2 περιπου με LLC4 και καποιες manual ρυθμισεις στο cpu power management. Και per core εχω παιξει με μεγαλυτερα ρολογια αλλα στο συνολο καλυτερα αποτελεσματα εχω ετσι.. Μνημες θελει βασικα για καλα αποτελεσματα το y-cruncher απο οτι βλεπω..

Δεν ετρεξα για score ειναι τα παντα ενεργοποιημενα για να δω το συστημα πως συμπεριφερεται υπο ακραιες συνθηκες και αν βγαζει φυσιολογικα σκορ μην οδηγωντας σε throttling..

Ναι εννοειται για 340w και παλι καλα κραταει και εντος κουτιου με τετοιους υπολογισμους και τετοιο φορτο για αυτο το ποσταρα.. 

Δοκίμασε και ένα only Pcores με avx512 αν και όποτε μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Δοκίμασε και ένα only Pcores με avx512 αν και όποτε μπορείς.

Οπως ειχαμε δει και απο Igor.. Με performance cores only (other things equal) λιγο καλυτερα..

y-cruncher.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Οχι 1.3V δινω καρφωτο και κανενα offset σε avx για 5.1/4 all core για daily. Aλλα με TVB +2  αυτο το δινει οταν μπουσταρει σε 5.3 με spikes αν χρειαστει, δεν θα εδινα τοσο ρευμα. Under heavy load ειμαι 1.2 περιπου με LLC4 και καποιες manual ρυθμισεις στο cpu power management. Και per core εχω παιξει με μεγαλυτερα ρολογια αλλα στο συνολο καλυτερα αποτελεσματα εχω ετσι.. Μνημες θελει βασικα για καλα αποτελεσματα το y-cruncher απο οτι βλεπω..

Δεν ετρεξα για score ειναι τα παντα ενεργοποιημενα για να δω το συστημα πως συμπεριφερεται υπο ακραιες συνθηκες και αν βγαζει φυσιολογικα σκορ μην οδηγωντας σε throttling..

Ναι εννοειται για 340w και παλι καλα κραταει και εντος κουτιου με τετοιους υπολογισμους και τετοιο φορτο για αυτο το ποσταρα.. 

Απτο vf curve πορείς να περάξεις το ρεύμα στα 5.2-5.3 όταν ανοίγει το TVB. Η να βάλεις thermal throttle ας πούμε στους 85, και εφόσον τα ξεπερνάς να μην ανοίγει το tvb

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Herald είπε

Απτο vf curve πορείς να περάξεις το ρεύμα στα 5.2-5.3 όταν ανοίγει το TVB. Η να βάλεις thermal throttle ας πούμε στους 85, και εφόσον τα ξεπερνάς να μην ανοίγει το tvb

Iσχυει πρεπει να παιξω λιγο να ελαχιστοποιησω τα spikes γιατι δεν μου αρεσουν παντα οι asus κανουν overcompensate οταν χρειαζεται υπερβολικα. Απο την αλλη δεν θελω να ανεβω και σε καρφωτο vcore, σημερα θα επαιζα με offset, αλλα τωρα που το λες ειναι μια λυση το vfcurve ισχυει, ειδικα αν πας per core αλλα και all core ..  Αλλωστε σου δινει feedback ποσο ρευματακι θελει περιπου για το boost να υπολογισεις. Thermal throttle εχω βαλει 95. 

Καλα ειμαι θερμοκρασιακα παντως δεν εχω θεματα εδω βεβαια μιλαμε για πολυ ψηλα φορτια και χωρις avx offset, αλλα δεν χρειαζονται καν τα spikes..θα το κοιταξω thanx..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Iσχυει πρεπει να παιξω λιγο να ελαχιστοποιησω τα spikes γιατι δεν μου αρεσουν παντα οι asus κανουν overcompensate οταν χρειαζεται υπερβολικα. Απο την αλλη δεν θελω να ανεβω και σε καρφωτο vcore, σημερα θα επαιζα με offset, αλλα τωρα που το λες ειναι μια λυση το vfcurve ισχυει, ειδικα αν πας per core αλλα και all core ..  Αλλωστε σου δινει feedback ποσο ρευματακι θελει περιπου για το boost να υπολογισεις. Thermal throttle εχω βαλει 95. 

Καλα ειμαι θερμοκρασιακα παντως δεν εχω θεματα εδω βεβαια μιλαμε για πολυ ψηλα φορτια και χωρις avx offset, αλλα δεν χρειαζονται καν τα spikes..θα το κοιταξω thanx..

Πάντως τα έχουμε πεί, αν παίζεις all core workloads απλά δεν τρέχεις σε τέτοια ρολόγια. Δοκίμασε per usage OC και TVB, να σηκώνει ρολόγια μόνο σε lightly threaded workloads, και όταν τρέχεις τίποτα AVX και τέτοια ας πέφτει σε stock. 

To AI OC το δοκίμασες? Κάνει τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Herald είπε

Πάντως τα έχουμε πεί, αν παίζεις all core workloads απλά δεν τρέχεις σε τέτοια ρολόγια. Δοκίμασε per usage OC και TVB, να σηκώνει ρολόγια μόνο σε lightly threaded workloads, και όταν τρέχεις τίποτα AVX και τέτοια ας πέφτει σε stock. 

To AI OC το δοκίμασες? Κάνει τίποτα?

Μπα το AI και αν κανει overcompensate εκει τα αφηνεις ολα στην μοιρα και τα αποτελεσματα ειναι χειροτερα.. 

Ουτως ή αλλως σε χαμηλα workloads ανεβαζει ρολογια αλλα τo per core ισως βοηθησει τους πυρηνες που μπορουν να παρουν κατι παραπανω και να μπουσταρουν λιγο ακομη sustained κρατωντας τους αλλους χαμηλοτερα. Οι διαφορες παντως ειναι μικρες οσο ασχοληθηκα. Γενικα αυτες τις θερμοκρασιες μονο με το y-cruncher τις ειδα..

Το ρευμα ομως ειναι το ιδιο και per core να παιξεις και γενικα επειδη παρατηρω το vcore under heavy load δεν ανεβαινει ανησυχητικα. Δεν σημαινει ομως αυτο οτι τα spikes δεν μπορει να σου κανουν ζημια εστω και σε καλο board με τοση προστασια. Ουτε φυσικα θα τρεχεις τετοια πραγματα καθημερινα αλλιως εννοειται δεν επαιζες ετσι αργα ή γρηγορα ψαχνεσαι για degradation. 

Το vf curve ομως ή ενα σωστο offset θα το ψαξω να παιξω χαμηλοτερα στα spikes..

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...