Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kkatzos είπε

1.45V θέλεις για 3800 - 16?

λόγω των timings, και κυρίως του trfc. Με πιο χαλαρά secondaries και trfc 160ns θέλει 1,4. Στα 1,45 είναι οκ από thermals και σε gaming που ρίχνει και η gpu ζέστη μέσα στο κουτί. Για 3800cl14 θέλει τουλάχιστον 1,48v και δυσκολεύονται τα thermals. Δυστυχώς το κουτί σε αυτόν τον τομέα είναι γτπ αλλά μου αρέσει που είναι μαζεμένο και αυστηρό τετραγωνισμένο. Έχω σκεφτεί να το κάνω καμιά μόντα, να κόψω με τροχό ένα κομμάτι από μπροστά και να το κάνω σαν το h510 flow. Θα δω.

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

λόγω των timings, και κυρίως του trfc. Με πιο χαλαρά secondaries και trfc 160ns θέλει 1,4. Στα 1,45 είναι οκ από thermals και σε gaming που ρίχνει και η gpu ζέστη μέσα στο κουτί. Για 3800cl14 θέλει τουλάχιστον 1,48v και δυσκολεύονται τα thermals. Δυστυχώς το κουτί σε αυτόν τον τομέα είναι γτπ αλλά μου αρέσει που είναι μαζεμένο και αυστηρό τετραγωνισμένο. Έχω σκεφτεί να το κάνω καμιά μόντα, να κόψω με τροχό ένα κομμάτι από μπροστά και να το κάνω σαν το h510 flow. Θα δω.

Ωραία, τώρα που έχεις καλό bench άρχισε να ψάχνεις για 3933. Η μητρική αρχίζει να σε περιορίζει από εκεί και πάνω αλλά 3933 - 16 με GD off πιστεύω τα έχεις αν ανεβάσεις Vsoc και ClkDrvStr. Εννοείται 160ns tRFC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

θέλουν αρκετή τάση και ξεφεύγουν τα thermals.

Για daily αν δεν έχεις καλό airflow ναι θέλεις ψύξη, για benchmarks δεν σε νοιάζει κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Razor333 είπε

Για daily αν δεν έχεις καλό airflow ναι θέλεις ψύξη, για benchmarks δεν σε νοιάζει κιόλας.

τα benchmarks θέλω να τα κάνω με daily για να ξέρω ότι αυτό που βγάζω είναι usable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

τα benchmarks θέλω να τα κάνω με daily για να ξέρω ότι αυτό που βγάζω είναι usable.

Για εμένα τα benchmarks είναι αυτό που λέει και η λέξη, σημείο αναφοράς του τι μπορείς θεωρητικά να δεις από το σύστημα σου ή παρόμοια συστήματα, δεν μεταφράζεται πάντα σε real world performance.

Τις ram αν χρειαστεί τις κάνεις και μόντα να παίζουν άνετα και πάνω από 1.55v, με ανεμιστήρες και καλύτερα sleeves.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή Χρονιά με υγεία! Καλωσοριζω και εγω με τη σειρα μου τον 12900K με ενα aida memory στα 4133c14. Η μητρική πολύ τίμια για τα χρήματά της.

4133c14.jpg.9c9701b411ea477e06486b982938353e.jpg

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@nvidiafan Καλως τα δεχθηκες φιλαρακι!

Καλη χρονια σε ολους, εχουμε καταντησει forum με τιγκα power users, τυφλα να εχουν τα μεγαλα του εξωτερικου με τοσους παικταραδες εδω μεσα 🤣

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

@nvidiafan Καλως τα δεχθηκες φιλαρακι!

Καλη χρονια σε ολους, εχουμε καταντησει forum με τιγκα power users, τυφλα να εχουν τα μεγαλα του εξωτερικου με τοσους παικταραδες εδω μεσα 🤣

Ευχαριστώ πολύ, η Ιντελ έκανε εντυπωσιακό release! Έπεται και συνέχεια..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...