Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1768

  • ultraex2003

    1480

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

551308686_Screenshot2022-02-02184113.png.94f30ac57d3761eb23af674bbddad905.png

https://www.3dmark.com/spy/26039299

Έλυσα το θέμα με τα χαμένα πονταλάκια στο graphics score, τελικά ήθελε repaste η κάρτα και πλέον κρατάει +205 όπως παλιά.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Razor333 είπε

551308686_Screenshot2022-02-02184113.png.94f30ac57d3761eb23af674bbddad905.png

https://www.3dmark.com/spy/26039299

Έλυσα το θέμα με τα χαμένα πονταλάκια στο graphics score, τελικά ήθελε repaste η κάρτα και πλέον κρατάει +205 όπως παλιά.

Ωραίος! Τι θερμοκρασίες είχες πριν και μετά; 

Με νερό δεν είσαι ή θυμάμαι λάθος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, chrisde είπε

Ωραίος! Τι θερμοκρασίες είχες πριν και μετά; 

Με νερό δεν είσαι ή θυμάμαι λάθος; 

Με νερό ναι, δεν άλλαξε η θερμοκρασία δραματικά, 1 βαθμό ίσως στην διάρκεια του 3dmark, αλλά κάτι δεν πήγε καλά στο προηγούμενο repaste μάλλον και θα έκανε hotspot.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2022 στις 7:23 ΜΜ, nvidiafan είπε

Πρόσφατα runs με Z690 Apex, DDR5 (hynix) στα 6600c28 και 12900KF στα 5.6 all core (4.3 e-cores) σε ανακεφαλαίωση εφ'όλης της ύλης του 3DMark και ενα SOTTR 1080p highest

6900XT:

πολύ δύναμη η 6900ΧΤ σου......όπλο στα 2400vram και 2960mhz πυρήνα τα specs της......

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Razor333 είπε

Με νερό ναι, δεν άλλαξε η θερμοκρασία δραματικά, 1 βαθμό ίσως στην διάρκεια του 3dmark, αλλά κάτι δεν πήγε καλά στο προηγούμενο repaste μάλλον και θα έκανε hotspot.

Ναι όταν λέω για θερμοκρασίες αναφέρομαι πάντα στο hotspot, αυτό είναι που έχει σημασία, το άλλο δεν το κοιτάω καν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chrisde είπε

Ναι όταν λέω για θερμοκρασίες αναφέρομαι πάντα στο hotspot, αυτό είναι που έχει σημασία, το άλλο δεν το κοιτάω καν. 

Στην XFX 6800xt κυρίως είχα δει αρκετά μεγάλη διαφορά με καλό repaste, στο hotspot, (μαμά ψύκτρα). Είναι ανάλογα και την κάρτα, η msi suprim x που έχω τώρα είχε με την μαμά ψύκτρα πολύ μικρή διαφορά στο hotspot κάτω από 10c, δεν μπορώ να το πετύχω με την καμία με το EK block, +15c στην καλύτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

πολύ δύναμη η 6900ΧΤ σου......όπλο στα 2400vram και 2960mhz πυρήνα τα specs της......

Thanks! Παει καλα με το bios της amd lc!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Razor333 είπε

Στην XFX 6800xt κυρίως είχα δει αρκετά μεγάλη διαφορά με καλό repaste, στο hotspot, (μαμά ψύκτρα). Είναι ανάλογα και την κάρτα, η msi suprim x που έχω τώρα είχε με την μαμά ψύκτρα πολύ μικρή διαφορά στο hotspot κάτω από 10c, δεν μπορώ να το πετύχω με την καμία με το EK block, +15c στην καλύτερη.

Σε έμενα stock cooler/ paste είχα 6-7c διαφορά, με το wb 2 φορές που έκανα repaste έχει μείνει κολλημένο στους 10c παρόλο που η επιφάνεια του block είναι καλύτερη από το stock cooler.
Χρησιμοποίησα τη thermalpaste που ήρθε με το block, όταν έρθουν και τα thermalpads θα δοκιμάσω κάποια άλλη καλύτερη αν και δε νομίζω να αλλάξει κάτι στη διαφορά στο hotspot


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nvidiafan είπε

Thanks! Παει καλα με το bios της amd lc!

2400mhz σε vram κανένα bios δεν δίνει ...τοπ sammy χτύπησες......B)......όχι ότι από πυρήνα πας πίσω.....φλερτάρεις στα 3000mhz.....💪

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, BabisTs είπε

2400mhz σε vram κανένα bios δεν δίνει ...τοπ sammy χτύπησες......B)......όχι ότι από πυρήνα πας πίσω.....φλερτάρεις στα 3000mhz.....💪

Ευχαριστω αλλα δεν ειναι αληθινα τα 2400 ως ενδειξη... Η amd reference LC (με το aio μονου ψυγειου) ειναι με 18gbps vram αντι 16 που τρεχουν ολες οι αλλες.. ειναι πλασματικη η ενδειξη λογω περασματος του bios στη red devil μου.. δε μεταφραζεται δηλαδη σε γραμμικη αυξηση των επιδοσεων! Βεβαια δεν εχω κανενα παραπονο γενικα η καρτα ειναι θηριο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nvidiafan είπε

Ευχαριστω αλλα δεν ειναι αληθινα τα 2400 ως ενδειξη... Η amd reference LC (με το aio μονου ψυγειου) ειναι με 18gbps vram αντι 16 που τρεχουν ολες οι αλλες.. ειναι πλασματικη η ενδειξη λογω περασματος του bios στη red devil μου.. δε μεταφραζεται δηλαδη σε γραμμικη αυξηση των επιδοσεων! Βεβαια δεν εχω κανενα παραπονο γενικα η καρτα ειναι θηριο! 

καμιά 200ρια mhz υπολείπομαι σε πυρήνα και vram αντίστοιχα μόνο......🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2022 στις 8:33 ΜΜ, Razor333 είπε

Στην XFX 6800xt κυρίως είχα δει αρκετά μεγάλη διαφορά με καλό repaste, στο hotspot, (μαμά ψύκτρα). Είναι ανάλογα και την κάρτα, η msi suprim x που έχω τώρα είχε με την μαμά ψύκτρα πολύ μικρή διαφορά στο hotspot κάτω από 10c, δεν μπορώ να το πετύχω με την καμία με το EK block, +15c στην καλύτερη.

Συνήθως είναι θέμα πάστας και compression των pads το hotspot. Αν έχεις λεπτη παστα πρεπει ειτε να σφίξεις το block λιγο παραπανω ειτε να πιέσεις τα pads με εναν χαρακα πχ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Συνήθως είναι θέμα πάστας και compression των pads το hotspot. Αν έχεις λεπτη παστα πρεπει ειτε να σφίξεις το block λιγο παραπανω ειτε να πιέσεις τα pads με εναν χαρακα πχ. 

 

Και εγώ πιστεύω κάποιο pad την κάνει την δουλειά, θέλω να το τσεκάρω κάποια στιγμή, να κλείσω την κάρτα χωρίς thermal pads πουθενά, να δω πως θα συμπεριφερθεί και αν έχει διαφορά όντως, μετά ένα ένα τα pads έλεγχο η αλλαγή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...