Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμ γιαυτο σου λεω ανεβασε το.παιζει να τα εχεις και με στοκ ρευμα τα 2400-2600.μην φοβασαι να δωσεις μεχρι 1.30 ανετα εαν εισαι οκ απο θερμοκρασιες.


ολο benches ειστε και απο ουσια τιποτα :P

(το λεω αυτο γιατι ξαναανακαλυψα το skyrim :P )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ανεβάσω δηλαδή HT-LINK και NB ;; Δεν διατρέχω κίνδυνο ; Επίσης, τί να κάνω με τις RAM που τρέχουν με τόσο χάλια timings ; Επίης, το Skyrim είναι υπερβολικά ελαφρύ παιχνίδι κατα την άποψή μου, για μένα το Metro Last Light είναι πολύ καλή επιλογή για πραγματικό benching :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ανεβάσω δηλαδή HT-LINK και NB ;; Δεν διατρέχω κίνδυνο ; Επίσης, τί να κάνω με τις RAM που τρέχουν με τόσο χάλια timings ; Επίης, το Skyrim είναι υπερβολικά ελαφρύ παιχνίδι κατα την άποψή μου, για μένα το Metro Last Light είναι πολύ καλή επιλογή για πραγματικό benching :P

 

 

Μόνο northbridge !!!  Δίνει αποκρισιμότητα στο σύστημα (αυξάνεται η ταχύτητα της cache) και περισσότερα FPS στα games !!!

 

Κατά την γνώμη μου μέχρι 1,26v είναι OK για CPU/NORT VOLTAGE !

 

Είχα τον 960T ξεκλειδωμένο σε X6 και κλοκαρισμένο στα 4,2Ghz/ 2650 north / 1866Mhz μνήμες  .... Πύραυλος το CPU για το κόστος του και την εποχή του ! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ κομπλέ τώρα έχω // CPU 3417MHz ( TurboCore 4020 ) // NB 2412MHz  ! Αλλά οι μνήμες μου αρνούνται να τρέξουν με χαμηλότερα timings απο 10-10-10-28 (38) ( ενώ κανονικά θα έπρεπε να τρέχουν 9-9-9-27 (36) ) me 1.655 Volt...

 

{ EDIT : έριξα το HT-Link στα 20 x 201 ( Έβαλα 201 FSB για να κρατάει πάνω απο 200 γιατί στα 200 έπεφτε 199 ) και τρέχω 3.617MHz με 1.4 Volt και ΝΒ 2412 με 1.125 Volt και μνήμες στα 1608MHz με 1.655 Volt αλλά τώρα συνιδητοποίησα οτι η Mobo μου δεν αναγνωρίζει σωστά τις μνήμες γι'αυτό και μου "καταστρέφει" τα timings !!! }

 

Bonus : Απίστευτες θερμοκρασίες

1) CPU 39 σταθερά με Prime95

2) Mobo 26 σταθερά με Prime95

Με Blend Test για 1 ώρα ! ( Περισσότερο τρώει gaming το PC άρα εκεί θα δώ πραγματικό stability μιάς και είναι η χειρότερη λειτουργεία που του κάνω προς το παρόν [ αργότερα θα πάω σε Android Building άρα θα τρώει χειρότερο stress κι απο Prime95 ] )

 

 

Αγαπάω Gigabyte με το Dual-BIOS όποτε δεν μπουτάρει λόγο OC με πετάει στο Post Screen και μου λέει οτι δεν δούλεψε το PC λόγο OC και μου φωρτώνει τα Last Known Good :D

 

 

Κι ένα update στα benchmarks : Processing Power 2014 ( +9 points ) Black Hole (+ 172 points )

New_Bench.png

 

Παρατήρησα οτι με το TurboCore μπορώ να πετύχω καλύτερα OC μιάς και δίνω extra juice μόνο όταν χρειάζεται κρατώντας χαμηλές θερμοκρασίες και χαμηλά Voltages !! Θα δοκιμάσω να τρέξω 3.8 -- > 4.2TurboCore ( Τώρα είμαι στα 3.617 --> 4.020TurboCore

Επεξ/σία από Jimie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To TURBO όμως ΔΕΝ χρονίζει εκεί όλους τους πυρήνες ..... ταυτόχρονα .............  Όταν φορτώνουν όλοι οι πυρήνες , το CPU θα τρέχει στην Βασική συχνότητα  3,6Ghz.

 

Για να καταλάβεις την ευστάθεια του NORTH τρέξε 3DMARK VANTAGE  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To TURBO όμως ΔΕΝ χρονίζει εκεί όλους τους πυρήνες ..... ταυτόχρονα .............  Όταν φορτώνουν όλοι οι πυρήνες , το CPU θα τρέχει στην Βασική συχνότητα  3,6Ghz.

 

Για να καταλάβεις την ευστάθεια του NORTH τρέξε 3DMARK VANTAGE  .

Κοίτα το κακό είναι οτι κατάφερα να φτάσω 3717MHz και να μπώ Windows άρα το TurboCore θα μου δώσει το λίγο extra που δεν καταφέρνω μόνος μου ( Αφού gaming είναι η χρήση του θα κάνει δουλειά το TurboCore )  ! Τώρα τρέχω μια ωρίτσα Prime95 να δώ αν είναι καλά και μετά θα τσεκάρω και το Vantage ! Δεν μπορώ να ανεβάσω άλλο CPU_Multiplier γιατί στα 3.8 μου πετάει BSOD στα Windows 7 x64 και το Voltage το έχω ήδη 1.4 Volt ( χτυπάει 1.44 max όταν τεστάρω και δεν θέλω να περάσω τα 1.5 ) !!!

 

EDIT : Άκυρο τρώω BSOD και στα 3.7 :fear:  Μόνο στα 3.617 είμαι σταθερός ! Δεν έχω ιδέα τί να κάνω :cry:

 

OK έτρεξα το 3DMARK Vantage με : CPU clock : 3617 ( 4019 Turbo ) NB clock : 2353Mhz

http://www.3dmark.com/3dmv/4956664

 

Να κλέισω το Turbo και να ανεβάζω μόνο base, θα βοηθήσει για παραπάνω O/C  ? Αλλά έτσι δεν θα τρώει περισσότερο stressing όλη την ώρα ακόμη και για άχρηστες λειτουργίες ;

Επεξ/σία από Jimie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεσταρα σημερα τον 4670k με τον φιλο και μπορω να πω οτι που φανηκε πιο δροσερος απ'οτι διαβαζα...Ο 3770k της υπογραφης μου, σε στοκ ρολογια και ταση under prime, δουλευει στους 46-49 βαθμους..Ο 4670k επισης στοκ και under prime, δουλευει στους 47-50.

 

Ολα αυτα με μια διαφορα ομως...Ο i7 στo 1.01v ενω ο i5 στα 1.136v...Αργοτερα θα ενεβασω και συχνοτητα να δω τι γινεται.

 

post-260294-0-37484000-1392462865_thumb.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν απενεργοποίησα το TurboCore και κατάφερα να είμαι στα 3.7GHz σταθερός κι έτσι είπα να ποστάρω και να ζητήσω απόψεις για τη διαφορά ( και κατάφερα να βάλω φοβερά timings :D )

Προηγούμενα :

3DMARK Vantage 14700 ( http://www.3dmark.com/3dmv/4956664 )

Black Hole Benchmark 11436

Τώρα :

3DMARK Vantage 14914 ( http://www.3dmark.com/3dmv/4956993 )

Black Hole Benchmark 11540 ( Αν και έπεσε το Single Threaded και το 4 Threads λόγο της έλλειψης Turbo Core ανέβηκε αρκετά το MultiThreaded και πιστεύω οτι μπορώ να τον τραβήξω μέχρι 4 GHz μιάς και η ανώτερη θερμοκρασία που είχα ήταν 47o C )

 

CPU clock [email protected]

NB Clock 2.6 [email protected]

RAM 1600MHz ( 8-8-8-24//[email protected] )

 

bench.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν απενεργοποίησα το TurboCore και κατάφερα να είμαι στα 3.7GHz σταθερός κι έτσι είπα να ποστάρω και να ζητήσω απόψεις για τη διαφορά ( και κατάφερα να βάλω φοβερά timings :D )

Προηγούμενα :

3DMARK Vantage 14700 ( http://www.3dmark.com/3dmv/4956664 )

Black Hole Benchmark 11436

Τώρα :

3DMARK Vantage 14914 ( http://www.3dmark.com/3dmv/4956993 )

Black Hole Benchmark 11540 ( Αν και έπεσε το Single Threaded και το 4 Threads λόγο της έλλειψης Turbo Core ανέβηκε αρκετά το MultiThreaded και πιστεύω οτι μπορώ να τον τραβήξω μέχρι 4 GHz μιάς και η ανώτερη θερμοκρασία που είχα ήταν 47o C )

 

CPU clock [email protected]

NB Clock 2.6 [email protected]

RAM 1600MHz ( 8-8-8-24//[email protected] )

 

bench.png

 

 

Ανέβα κι άλλο ! Κούμπωσε 4Ghz με πολλαπλασιαστή που θα δουλεύει το COOL N QUIET και με FSB το υπόλοιπο.

 

Πρόσεξε το HT να μην είναι πάνω από 2000mhz και το North να παίζει κοντά στα 2600 !

 

Κλείσε τα C1E κ.λ.π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβα κι άλλο ! Κούμπωσε 4Ghz με πολλαπλασιαστή που θα δουλεύει το COOL N QUIET και με FSB το υπόλοιπο.

 

Πρόσεξε το HT να μην είναι πάνω από 2000mhz και το North να παίζει κοντά στα 2600 !

 

Κλείσε τα C1E κ.λ.π.

Είχα κλειστώ το Cool n Quiet ! Να το ανοίξω και να παίξω 4 GHz ? Τα timings να τα ρίξω κι άλλο μήπως ή ρισκάρω με το IMC του Phenom II ??

Ά να πώ οτι έχω ανεβάσει και CPU PLL Voltage για να βοηθήσω λίγο τα Multiplier της CPU και του NB και το CPU/NB VID για να βοηθήσω "δέσιμο" μνήμης--cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...