Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nikolas Kriti κοίτα όσο ψηλότερα μπορείς να παίξεις, με την προϋπόθεση βέβαια πως φτάνει η ψύξη και πάνω από όλα είσαι κάτω από 1.4v μιας και αν παίζεις για καιρό με 1.4v θα υποστείς degradation. Για εμένα προσωπικά το καλύτερο που θα είχες να κάνεις θα ήταν να μην παίξεις ψηλότερα αν χρειάζεσαι παραπάνω από το τωρινο σου ρεύμα στα 4.5, δηλαδή το 1.34v. Δεν έχω haswell, amd έχω, απλά έχω διαβάσει πως ένα ασφαλές όριο είναι αρκετά κάτω από τα 1.4v. Αλήθεια παιδιά, το μάξιμουμ ασφαλές ρεύμα για έναν a8 6600k ξέρετε ποιο είναι ; Εγώ από τα λίγα που ξέρω ποντάρω στο 1.4v.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikolas Kriti κοίτα όσο ψηλότερα μπορείς να παίξεις, με την προϋπόθεση βέβαια πως φτάνει η ψύξη και πάνω από όλα είσαι κάτω από 1.4v μιας και αν παίζεις για καιρό με 1.4v θα υποστείς degradation. Για εμένα προσωπικά το καλύτερο που θα είχες να κάνεις θα ήταν να μην παίξεις ψηλότερα αν χρειάζεσαι παραπάνω από το τωρινο σου ρεύμα στα 4.5, δηλαδή το 1.34v. Δεν έχω haswell, amd έχω, απλά έχω διαβάσει πως ένα ασφαλές όριο είναι αρκετά κάτω από τα 1.4v. Αλήθεια παιδιά, το μάξιμουμ ασφαλές ρεύμα για έναν a8 6600k ξέρετε ποιο είναι ; Εγώ από τα λίγα που ξέρω ποντάρω στο 1.4v.

Λίγο που το δοκίμασα να ανέβω τρώω πολύ μπλε "σφαλιάρα " όποτε μένω στα 4,5 εξάλλου μικρές οι διάφορες....ίσως με κόβει η μητρική βέβαια αλλά νταξει...από τα 3.2 στα 4.5 πιστεύω είναι αξιοπρεπές!

Μια ερώτηση το cpu ratio τι χρησιμεύει και ποσό πρέπει να είναι; Ίδιο με το χρονισμό του επεξεργαστή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ TASOS Thanks

Καλά εννοείται οτι δεν παθαίνει τίποτα απολύτως απλά το έγραψα για ένα σχόλιο ποιο πάνω..

Mητρικές έχουν αποχαιρετήσει τον μάταιο τουτο κόσμο πολλες στα χέρια μου cpu ποτε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! 

Επειδή μου "ανάψατε φωτιές" θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας να ανεβάσω τον 4690k και την 280x. Έρχομαι απο amd και μου φαίνεται κάπως περίπλοκο το o/c εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους δέν το πήραν χαμπάρι , ξεκίνησαν να βαθμολογούνται 2 επιπλέον benchmarks στο hwbot.org

 

Geekbench3 - Multi Core

ΚΑΝΟΝΕΣ

http://hwbot.org/news/10034_application_93_rules/

 

//

 

GPUPI for CPU - 1B

GPUPI for CPU - 100M

 

ΚΑΝΟΝΕΣ

http://hwbot.org/news/11978_application_150_rules/

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν και ξερω δεν ειναι το καταλληλο μερος για να ρωτησω σκεφτομαι να δωσω εναν 8120 (το δευτερο PC του γιου). Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι μιας και το κομματι μαλλον ειναι καλο με 5100 @1.344 μπορει να πιασει τιποτα ή να το αφησω ως εχει; Φυσικα και δεν περιμενω κανα τρελλο απο την πωληση αλλα ετσι σαν σκεψη......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πως το εξηγείται?

Τζούφιος ο δικός σου!  :P  :D  :lol:

Jokes aside, παίζει να θέλεις μάζεμα στις μνήμες ή απλά η Sabertooth δεν... παραπάνω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...