Προς το περιεχόμενο

Στο στόχαστρο του ΕΣΡ μπαίνει ο Μπομπ Σφουγγαράκης


NiTroGen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Το πιο πιθανό είναι ότι κάποια αγανακτισμένη μάνα θα είδε τα επίμαχα επεισόδια και θα έκανε καταγγελία

 

Έχω την εντυπωση ότι για να αγανακτίσει κανείς με τον Bob σφουγγαράκη (δεν εχω δει όλες τις season παρεμπιπτόντως) πρέπει γενικά να είναι κρόσια τα νεύρα του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έχω δει μερικά ενοχλητικά επεισόδια του Μπομπ. Σε άλλα έχει δείξει αηδιαστικά πράγματα, σε ένα είχε σεξουαλικά υπονοούμενα (μάλλον δεν ήταν υπονοούμενο, ο Πάτρικ είπε στον Μπομπ "Μπομπ, να κάνουμε άλλο ένα παιδάκι;" κάνοντας την γνωστή κίνηση που υποδηλώνει...ε...χμ...συνουσία)

και τέλος πάντων αρκετές φορές ξεφεύγει το cartoon. Εγώ τα βρίσκω ξεκαρδιστικά, αλλά το παιδί μου δεν θα το άφηνα να τον δει.

Αλλά ίσως ούτε powerpuff girls να το άφηνα να δει. Σίγουρα όχι Simpsons. Και αρκετά ακόμη.

Νομίζω ότι κάθε στοιχειωδώς ώριμος γονιός μπορεί να καταλάβει πως ό,τι είναι καρτούν, δεν είναι και κατάλληλο για παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

First of all, you must put aside all the media-programmed, propaganda-driven thoughts or irrational fears you might already have about communists. Forget all that big bad Russian stuff that the 80's taught us, that doesn't exist anymore. Think of communism as just a way of life, a social order, an economic standpoint, a lifestyle choice. Take all the visions of sickles and hammers and tanks out of your head for awhile, and then you will be able to see it clearly.

Αυτό πρέπει να γράφουν κάθε μέρα οι αμερικάνικες εφημερίδες μπας και ξεκολλήσουν τα αμερικλανάκια. Ναι μεν δεν είναι "lifestyle choice" (lol) αλλά οι αμερικάνοι το έχουν εξισώσει με τον σατανισμό και την στρατοκαβλιά.

Ontopic τώρα, τι είναι καλύτερο για ένα πιτσιρίκι? Η πάνια, ή ο bob. Ένα gay υπονοούμενο αστειάκι ή η ξεφωνιμένη-μόδιστρος και ο Σιανίδης που θέλει ελικόπτερο για να πηγαίνει στην κοντίνη πολή να ΜΗΝ δουλέψει? homo sapius οι τύποι στο εσρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kato ta xeria apo ton bob reeeee!kapoios eipe oti einai xazoxaroumenos.mallon vlepeis tin elliniki ekdosi pou den einai kai oti kalitero.den kai tin kseni kai krine.einai to pio agno kai xaritomeno cartoon ever!kai den einai gay o allos ton parasirei

 

μια δυο σκηνες εχω δει και αυτα σε ελληνικη μεταγλωττιση εχεις δικιο, τωρα παλι δε νομιζω να προσβληθει ο bob..., ουτε για αθωο ξερω αν ειναι ουτε χαριτωμενο, ουτε αν ειναι gay συμβολο, μια απλη παιδικη σειρα ειναι για μενα μεχρι στιγμης αν δω κανα δυο τρια επεισοδια ισως αποκτησω μια πιο ειδικη γνωμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα βρίσκω ξεκαρδιστικά, αλλά το παιδί μου δεν θα το άφηνα να τον δει.

Αλλά ίσως ούτε powerpuff girls να το άφηνα να δει. Σίγουρα όχι Simpsons. Και αρκετά ακόμη.

 

Οι Simpsons δεν απευθύνονται σε παιδιά. Απευθύνονται κυρίως σε ενήλικες και το χιούμορ είναι ανάλογου τύπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι να τα αφήσετε τα παιδιά σας να δούνε Bob αλλά και άλλα cartoon.Καλύτερα να βλέπει τέτοια να γελάει κι όλας,να μαθαίνει κάτι..έτσι κι αλλιώς δεν παίζει να προφυλάξεις το παιδί σου.Στο σχολείο θα τα μάθει όλα και να μην θες..εδώ οι 14άρες είναι δασκάλες τι να πεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν 2 χρόνια ειχε γινει μια μανούρα στις ΗΠΑ για τον Μπομπ... Controversy

 

The creators of Spongebob Squarepants have been attacked by some evangelical groups in the US because they see the character SpongeBob as homosexual, ever since the episode Rock-A-Bye-Bivalve, in which Patrick and Spongebob were parenting a baby scallop.[3]

James Dobson of Focus on the Family accused the makers of a video in which SpongeBob appears with other cartoon characters meant to promote diversity and tolerance as promoting homosexuality.[4] Creator of the character, Stephen Hillenburg, has denied that Spongebob is gay and has said that he is in fact asexual.[5]

Dobson later clarified his comments by saying his original complaints were not with the video, but with the We Are Family Foundation, who he says make available pro-homosexual material on their website.[6] After the controversy, John H. Thomas, the United Church of Christ's general minister and president said they would welcome SpongeBob into their ministry. He said, "Jesus didn't turn people away. Neither do we."[7]

για τον James Dobson μου αρκεί μια παράγραφος...

In his book Dare to Discipline, Dobson advocated the spanking of children of up to eight years old when they misbehave, ....

...However, the spanking should be of sufficient magnitude to cause the child to cry genuinely."[11]

 

βασικά αποκλείεται να μην είναι...

φωνάζει απο μακρυά :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΕΣΡ είναι το μεγαλύτερο ανόητο συμβούλιο 7 ασχέτων ανθρώπων με οτιδήποτε...το μόνο που γνωρίζουν είναι το βύσμα που τους έβαλε στην θέση που είναι...Να καθαρίσουν πρώτα τα ραδιόφωνα από τους μπακάληδες επιχειρηματίες που μόνο αυτοί έχουν το δικαίωμα να ανοίγουν ότι ραδιόφωνο θέλουν οπότε θέλουν και κανείς άλλος και να κρατήσουν το 3 λεπτά διαφημίσεων μεταξύ εκπομπών στην τι-βι και να απαγορεύσουν τις δακρύβρεχτες χαζό εκπομπές και ειδήσεις με ανεγκέφαλους και να αφήσουν ήσυχο τον σφουγγαράκι οι άσχετοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεος.η ελληνικη τηλεοραση παει βουρ για την απολυτη κατρακυλα, επιπεδο κατωτατο , και θελουν να απαγορευσουν ενα παιδικο με παρανοικα εξυπνο χιουμορ που ειναι επιτελους μια ευχαριστη νοτα σ αυτον τον οχετο.

και επιτελους δηλαδη προς τι τα ρατσιτσικα υπονοουμενα περι ομοφυλοφιλιας πατρικ και μπομπ; αρα με την ιδια λογικη κοβουμε μικυ-ντοναλτ, χοντρος και λιγνος, αστεριξ οβελιξ.

η μαλλον καλυτερα να τα κοψουμε ολα και να αφησουμε να βλεπουν τα παιδακια τις μεσημεριανες εκπομπες της δρουζας, με τον αντιχρηστο κτλ που ερχεται κτλ, και τα εξισου γλαφυρα της βιντεο, που μια χαρα ειναι για μεσημερι και μια χαρα διαπλαθουν τους χαρακτηρες των παιδιων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάνε καθόλου καλά στο ΕΣΡ!!

Πέρυσι τα Χριστούγεννα η ΕΤ1 έβαλε το Nightmare before Christmas, μεταγλωττισμένο (αν είναι δυνατόν!!)

στις 5 το απόγευμα, και στα trailer το διαφήμιζε σαν παιδικό cartoon!

Όσοι έχετε δει την ταινία, ξέρετε πολύ καλά πως ΔΕΝ είναι για μικρά παιδιά.

Το ΕΣΡ όμως δεν βγήκε να πει τίποτα απολύτως!!

(Μήπως γιατί το ΕΣΡ και η ΕΡΤ υποστηρίζει ο ένας τον άλλο?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας.διαβασα την καταγγελια αυτη και ειλικρινα δεν το πιστευω.ειχα ακουσει και στο παρελθον παρομοια σχολια αλλα δεν εδωσα σημασια.«Η επίμαχη εκπομπή φέρεται να περιέχει σκηνές βίας» για τον μπομπ σφουγγαρακη μιλαμε??ας ανοιξουν λιγο τα ματια τους,υπαρχουν δεκαδες αλλα παιδικα προγραμματα,καρτουν,που προβαλλουν αποδεδειγμενα σκηνες βιας.βλεπω μπομπ σφουγγαρακη,εδω και 2χρονια και κατι τετοιο δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου.θεωρω οτι ειναι λιγα απ'τα παιδικα με χιουμορ αν και σαρκαστικο.αλλα ας ριξουμε μια ματια,ετσι δεν ειναι η ζωη?τι ειναι καλυτερο,να βλεπουν τα παιδια μπαρμπι(τα κοριτσακια) και να τους περνουν το προτυπο της ονειροπολας κοπελιτσας που ερωτευεται τον πριγκιπα?και οτι συνεπαγεται,ψωνιστικη συμπεριφορα κτλκαι ας πουμε οτι αυτο ειναι απ'τα λιγοτερο λανθασμενα προτυπα.ο ήρωας του συγκεκριμένου κινουμένου σχεδίου έχει «συγκεκριμένο σεξουαλικό προσανατολισμό».για δειτε καλυτερα τι προβαλλεται στην τηλεοραση.η καθε εκπομπη πλεον εχει τον γκευ της,ο οποιος θεοποιειται και γινεται προτυπο μιμησης.η τηλεοραση ειναι σκατα,το ξερουμε.ας αποδοθουν οι ευθυνες ομως εκει που πραγματικα πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΕΣΡ δεν κοιτάει να κόψει την Πάνια απ'την τηλεόραση λόγο ασύστωλης μ*λακίας?

Ή κάτι κωλοσειρές που βάζουν τα κανάλια μέρα μεσημέρι και σχεδόν περιέχουν τσόντες μέσα.

 

Κοίτα να δεις ρε τι ζώα έχουμε στην Ελλάδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...