Προς το περιεχόμενο

Στο στόχαστρο του ΕΣΡ μπαίνει ο Μπομπ Σφουγγαράκης


NiTroGen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ αρθρο του Μαρκάκη επί του θέματος...

 

 

 

Kάθε μαύρο χάραμα, όχι όλοι, βέβαια, αλλά πλείστοι όσοι τηλε-λαϊκιστές μας καλημερίζουν παριστάνοντας τους αυθεντικά καθημερινούς ανθρώπους. Mιλώντας «δημοτικιά της πλέριας κατανόησης» και κουνώντας το κεφάλι με νόημα και συγκατάβαση (ωσάν τωόντι να έχουν προσωπική εμπειρία από εκτροφή αιγοπροβάτων σε δύσβατες ορεινές περιοχές, από τα βάσανα της αγροτικής ζωής ή από το μόχθο που απαιτεί το ματσακόνι, το μυστρί, η πριονοκορδέλα και η αμμοβολή -και όλα αυτά, την ίδια στιγμή που παίζουν στα δάχτυλα ασφαλιστικό, διπλωματία, εθνική άμυνα, γεωπολιτική, πολιτική και, φυσικά, οικονομία), δίνουν τον τόνο της ημέρας.

 

Παρακάτω (κυριολεκτικώς!), πάλι, είναι τα «πρωινάδικα». Συνήθως, νάιλον ντέφια, ψόφια κέφια, υπερεπαρκές οξυζενέ, (προφανώς) ανεπαρκής οξυγόνωση του εγκεφάλου, νυσταγμένες μοντέλες που λικνίζονται τσιφτετελοειδώς ακόμη κι αν η μελωδία είναι τσάμικος, καλαματιανός ή και πεντοζάλης, μπουζούκι, μπαγλαμάς και «μπαγλαμάδες», γενικώς: πολιτισμός υψηλού επιπέδου. Παρακάτω -κυριολεκτικώς, επίσης- τα «μεσημεριανάδικα»: τυπικώς, κεντρικό θέμα κουτσομπολιού γι' αυτές τις εκπομπές-χαρά της εμμηνόπαυσης, αποτελεί το ίσως λερωμένο, πλην όμως, μεταξωτό βρακί των «επωνύμων»: ποιος πήδηξε ποιαν, ποιος πήδηξε ποιον, ποια πήδηξε ποιους (και πόσους, ενδεχομένως και για πόσα).

 

Kαι, φυσικά, σημαντικές αναζητήσεις σε καυτά ερωτήματα που απασχολούν τον τόπο, όπως: «ο άντρας μου φοράει τα εσώρουχά μου, κάνει αποτρίχωση και κάθε Σαββατοκύριακο πηγαίνει με τον κουμπάρο μας στο Aγιον Oρος. Nα υποψιαστώ τίποτε;» ή «ο πρώην πεθερός μου το 'σκασε με τη σημερινή γυναίκα μου και το γιο του τρίτου άντρα της» ή «τι λέει ο Pώμας για τα όσα είπε ο Kωστέτσος όταν σχολίασε τη Bροχοπούλου που είχε αναφερθεί στην επίθεση του Kαρβέλα στον Λαζόπουλο».

 

Mετά έχει, συνήθως, κάτι σαν: «Kονσουελίτα η πόρνη του Mπαχακουέρο» (αναξιοπαθούσα, παρθένα πόρνη, εννοείται), «Aλεχάντρα, η αφέντρα της Mανιχουίρα» (βουκολικό dominatrix με ολίγη από κολομβιανή μαφία ναρκωτικών), «Mαρία ο άσχημος» («Mαρία ντύνεται, κύριε πρόεδρε, αλλά όρθιος κατουράει»), το ρήμα που αποτελεί τον τίτλο της νέας -μίας ακόμη, αν υπάρχει Δίας!- εκπομπής της Δρ. («Θέλω», «Aδυνατώ», «Πονάω», «Φαγουρίζομαι», «Pεύομαι», «Πέρδομαι» ή κάτι τέτοιο)...

 

Aκολουθούν, κατά κανόνα, ειδησεογραφικά βαριετέ στα οποία καθ' έξιν ή και εκ φύσεως τιμητές (που, ενίοτε, έχουν γράψει από πύρινα άρθρα έως και ολόκληρα βιβλία καθυβρίζοντας ο ένας τον άλλο) χαμογελούν αυτάρεσκα από τα παράθυρά τους, δηλώνουν διά κλίσεως κεφαλής την υποταγή τους στην αρχι-ομιλούσα κεφαλή και τα κελεύσματά της και, στη συνέχεια, διατυπώνουν ωρυόμενοι την άποψή τους για συνήθως ένα (άντε κι άλλο ένα μετά) θέμα της επικαιρότητας. Kι αυτό λέγεται «δελτίο ειδήσεων».

 

Tέλος, την ώρα πια που τα παιδιά πάνε ή για ύπνο ή για να πάρουν σκληρά ναρκωτικά και να κάνουν web camera-chat με πωρωμένους παιδεραστές στο Διαδίκτυο -μάλλον το δεύτερο, αν πιστέψουμε όλα όσα έχουν ειπωθεί νωρίτερα σε «χαραματάδικα», «πρωινάδικα», «μεσημεριανάδικα», «απογευματινάδικα» και «ειδησάδικα»- αρχίζουν: τα σίριαλ (συνήθως «δράματα» που είναι για γέλια ή «κωμωδίες» που είναι για κλάματα), οι ταινίες (συνήθως γ@%%σι και ξύλο) και τα πολιτικά τοκ σόου (συνήθως κάτι όπως αυτό που λέγαμε «κατς=σικέ»).

 

Mε άλλα λόγια, πράγματι: είναι τόσο σπουδαία και τόσο άφθονα τα πρότυπα επιτυχίας, ευτυχίας και προσωπικής ολοκλήρωσης που καθημερινώς προσφέρει όλη μέρα στα παιδιά, αν όχι ολάκερη, πάντως στο μέγα μέρος της η ελληνική τηλεόραση (χρόνια πολλά της και για χθες, btw), ώστε ελπίζω όντως να σταθεί αμείλικτο το EΣP απέναντι στο... καρτούν «Mπομπ Σφουγγαράκης», το πιο φαύλο, εκφυλιστικό και φθοροποιό για τη νεολαία θέαμα που έχει προβληθεί ποτέ στην Eλλάδα. Aναμένω οργίλος την 4η (ή τη 18η) Δεκεμβρίου για να δω να στύβεται ανηλεώς ο Mπομπ και μόνο μετά θα κοιμηθώ ήσυχος. (Φυσικά, νηστικός και αφού θα έχω φάει και πιει καλά, ως Kαραγκιόζης ταιριαστός στο θέατρο σκιών στο οποίο ζω...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαστε ολοι στόκοι (κ πάλι)!!!!

Επειδή σκοπεύουμε να .... ανεβάσουμε επικίνδυνα την ποιότητα της ελλ. τηλεόρασης, αρχίζουμε να επιβάλλουμε ποινές σε ότι θεωρούμε κατώτερου επιπέδου!

Ξεκινήσαμε από το επικίνδυνο για την κοινωνία "μπομπ σφουγγαράκη", και θα συνεχισούμε δυναμικά, κόβοντας τα "looney tunes", γιατί εκεί κανείς δεν έχει πέος, και θα δημιουργηθούν ψευδαισθήσεις στο παιδί ότι πρέπει να κόψει ότι του κρέμεται, μετά θα κόψουμε τον αστερίξ γιατί όλο βαράει κ προάγει τη βία, μετά τα στρουμφάκια, γιατί κάνουν παρτούζες με τη στρουμφίτα, (πως πολ/νται άλλωστε?), κλπ κλπ...

Αντε επιτέλους,να αφήσουμε τα διαμάντια να λάμψουν! Αννίτα, τράγκα,κακαουνάκη,μικρούτσικε, τώρα δικαιώνεστε!!

 

ΥΓ: καλα, μιλάμε ότι thundercats, transformers, x-men κλπ, όχι απλά καταργούνται, αλλά επιβάλλεται 3ετής φυλάκιση στους δημιουργούς τους, και 2ετής στους διευθυντές προγραμμάτος που τα άφηναν να παίξουν!

Τέλος, κόβεται κ η χιονάτη, γιατί ήταν νυμφομανής, και ήθελε 7 πέη μαζί, και η κοκκνοσκουφίτσα, γιατί ήταν τσουλίτσα κ τριγυρνούσε βραδιάτικα στο δάσος προκαλώντας τον βιασμό της!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω μπομπ σφουγγαρακη,εδω και 2χρονια και κατι τετοιο δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου.

....

 

για δειτε καλυτερα τι προβαλλεται στην τηλεοραση.η καθε εκπομπη πλεον εχει τον γκευ της, ο οποιος θεοποιειται και γινεται προτυπο μιμησης.

 

Δεν έχω δεί πότε Μπομπ (πάνω απο 2 sec, μεχρι να διαλέξω επόμενο καναλι στο ζαπινγκ), αλλα για να βρώ σε ποιά επεισόδια, σκηνές και διαλόγους αναφέρονται οι κατήγοροι του, δεν έκανα πάνω απο 2 λεπτά (google Spongebob gay ).Δεν σημαίνει οτι συμφωνώ με αυτούς.

 

....

γιατι, κάθε γειτονιά δεν έχει τον gay της; καθε σχολείο; κάθε εταιρεία (με πάνω απο 10 άτομα) ; καθε στρατώνας; βουλή; εκκλησία;

αποστειρωμένη τηλεόραση περιμένεις να βρεις;

και δεν συμφωνώ οτι θεοποιούνται. Ολοι. και σε ολες τις εκπομπές και ταινείες. Σε πολλές γελοιοποιούνται, και αντιμετωπίζονται ρατσιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

random,οταν εγραψα οτι κατι τετοιο δεν ειχε πεσει στην αντιληψη μου,δεν αναφερομουν στις ''σεξουαλικες προτιμησεις'' του μπομπ σφουγγαρακη αλλα στις σκηνες βιας που προβαλλονται συμφωνα με το ραδιοτηλεοπτικο συμβουλιο .και οσο ν αφορα στους gay που εγραψα οτι θεοποιουνται,για δες λιγο τι γινεται με τον ψινακη....:X:X:X:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μπομπ σε πολλά επεισόδια περνάει σεξουαλικά μηνύματα.

Η εμμονή να δείχνει τα οπίσθια του, το εσωρουχό του, πολλές ιδιαίτερες καταστάσεις με τον Πάτρικ... Το θρυλικό επεισόδιο με το μωρό κοχύλι είναι το πλέον απαράδεκτο, με τον Πατρικ να λέει στον Μπομπ να κάνουν άλλο ένα (ελεος) και να κουνάει τα χέρια του μπρος - πίσω (αναπαράσταση κανονικότατα της κίνησης-σε παίρνω).

Καλός ο Μπομπ και εγώ έχω δει όλα του τα επεισόδια, αλλά όχι για μικρά παιδιά ρε σεις.... Κρίμα είναι.

Και όσων αφορά τους gay που κάποιοι ίσως βιαστούν να τους υπερασπιστούν εδώ με αφορμή τις αναφορές σε αυτούς μέσω του Μπομπ, ας μην ξεχνάμε πως : ναι οκ τους αντιμετωπίζουμε ίσα, δεν τους προσβάλουμε, συνυπάρχουμε μαζί τους, αλλά δεν θα τους θεοποιήσουμε κίολας, ούτε θα περάσουμε και το μήνυμα πως έτσι είναι το σωστό και το λογικό. Η φύση είναι αλλίως. Απο εκέι και πέρα τα υπόλοιπα είναι προσωπικές προτημίσεις του καθενός, τις οποίες προτιμήσεις όμως ανακαλύπτει ο καθένας μόνος και με δική του ευθύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφωνω καθετα, οριζοντια και διαγωνια.

 

να απαγορευτει στην αμερικη, που διδασκουν στα σχολεια οτι ο δαρβινος ειναι ασχετος και οτι ο θεουλης εφτιαξε τον αδαμ κ την ευα αντε να το καταλαβω

αλλα κι εδω!

το οτι δεν ειναι για παιδια συμφωνω οχι γιατι περναει λαθος μυνηματα αλλα γιατι νομιζω πως δυσκολα ενα μικρο παιδι καταλαβαινει το χιουμορ του.

προσωπικα πιστευω πως υπαρχουν μακραν πιο βιαιες παραστασεις στην ελληνικη τν απο τον μπομπ,που για μενα ειναι αριστουργηματικα καλος ασε που λατρευω το παρανοικο του χιουμορ.

 

λες και τα παιδια σημερα περιμενουν τον patrick για να μαθουν τι ειναι σεξ,τον μπομπ για να μαθουν τι ειναι γκευ, και το αγορι πεταλιδα για να μαθουν τι ειναι βια

 

και επισης εχω να πω οτι ο μπομπ δεν ειναι καθολου γκευ. γουσταρει την σαντυ!! (βλεπε επεισοδειο που παει σπιτι της πρωτη φορα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επισης εχω να πω οτι ο μπομπ δεν ειναι καθολου γκευ. γουσταρει την σαντυ!! (βλεπε επεισοδειο που παει σπιτι της πρωτη φορα)

 

Άκουσα ότι στο ΕΣΡ εξετάζουν σοβαρά την σειρά, λεπτό προς λεπτό, ώστε να επιβεβαιώσουν ότι η Σάντυ δεν είναι τραβέλι, γιατί υπάρχουν έντονες υποψίες γι' αυτό.

 

Επίσης, το ότι ο κεντρικός ήρωας της σειράς είναι σφουγγάρι, συνεπώς έχει και πολλές τρύπες, μόνο περίεργους συνειρμούς μπορεί να φέρει στο μυαλό ενός 8χρονου παιδιού, που ως γνωστόν σκέφτεται όπως και οι ενήλικες και το μυαλό του είναι συνέχεια κολλημένο στο σεξ.

 

Βρε εμένα όταν κάποιος μου είπε στα 20 μου γι' αυτόν στα στρουμφάκια ότι ήταν γκέι, έπαθα την πλάκα της ζωής μου. Δεν είχε πάει ποτέ φυσικά εκεί το μυαλό μου όταν ήμουν μικρός.

 

Ας συνέλθουν λίγο. Το ότι οι ενήλικες έχουμε καταφέρει να κάνουμε το μυαλό μας κομπόστα και ότι βλέπουμε να το μεταφράζουμε με σεξουαλικά υπονοούμενα, δε σημαίνει ότι το ίδιο συμβαίνει με τα παιδιά ή ότι θα τους περάσουν υποσυνείδητα μηνύματα. Τα παιδιά είναι σοφά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το παιδί δει τον Μπομπ θα γίνει gay.

 

Όταν το παιδί δει το Κοστέτσο που θεωρεί τον εαυτό του μάνα του θα γίνει άντρας.

 

Roger.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το παιδί δει τον Μπομπ θα γίνει gay.

 

Όταν το παιδί δει το Κοστέτσο που θεωρεί τον εαυτό του μάνα του θα γίνει άντρας.

 

Roger.

 

Ο Κωστέτσος δεν είναι cartoon ...

 

 

είναι όμως muppet :-D:-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα στο σταρ,που είχε Μπομπ σε μια επίμαχη σκηνή φάνηκε το βρακί του Πάτρικ..απαπαπα τι αίσχη είναι αυτά ?

 

Μπουρλοοοοοτο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα στο σταρ,που είχε Μπομπ σε μια επίμαχη σκηνή φάνηκε το βρακί του Πάτρικ..απαπαπα τι αίσχη είναι αυτά ?

 

Μπουρλοοοοοτο !!!

 

σημερα??:shock::shock: ααααα,slipknot συνεχιζεις να βλεπεις αυτον τον κιτρινο,ανελεητο διαφθορεα ??αυτο τον διαβολο μεταμορφωμενο σε σφουγγαρι....ντροπη και ονειδος..:shock::shock:

 

εγω κοιμομουν ρε γαμωτο και δεν τον προλαβα..:lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:shifty: ΕΔΩ οι συνταρακτικές αποκαλύψεις: Γιατί διαφθείρει τη νεολαία ο Bob :shifty:

link1

link2

link3

Αυτό είναι ένα adult animation (για πολύ γερά στομάχια :eek:), παρωδία του SpongeBob που λογοκρίθηκε πριν ακόμη προβληθεί από το VH1. Ευτυχώς το κανάλι ήταν αρκετά ευγενικό ώστε να διαθέσει τα επεισόδια online. :)

 

Ορίστε ένα πακετάκι με τα 3 αυτά επεισόδια: http://rapidshare.com/files/42121949/SpongeBong_HempPants.rar :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...