Προς το περιεχόμενο

Νεοι ΑΤΙ οδηγοι!!!!


shoco

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδες ειναι καινουριοι? Γιατι με βαση την ημερομηνια βγηκαν χτες? Καλη φάση:-)

 

http://ati.amd.com/support/drivers/linux/linux-radeon.html

 

Edit: Τελικα ειναι κανουριοι με ενα αρκετα ενθαρρυντικο release note

 

https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/linux/catalyst_711_linux.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πάντως οι drivers της ATi εξακολουθούν να είναι επιεικώς απαράδεκτοι: σε 2 συστήματα που έχω/είχα κάρτες ATi [1], ο fglrx κόλλαγε όλο το σύστημα όταν έκανα restart τον X server και άλλαζα σε VT1 και μετά πίσω σε Χ. Επίσης - απαράδεκτο - ο fglrx δεν υποστηρίζει YUV2 video overlay, εν έτει 2007, με αποτέλεσμα το tvtime (και ενδεχομένως και άλλα προγράμματα) να μην παίζει τηλεόραση, ενώ out of the box δεν έπαιζε καν το XVideo extension... Και ναι μεν για τις r200 + r300 υπάρχει η εναλακτική του open radeon driver, όμως με τις r500 και r600 ο fglrx είναι μονόδρομος (προς το παρόν).

 

Συμπέρασμα (προσωπικό): αν κανείς θέλει κάρτες με αξιώσεις στο Linux, προς το παρόν η πιο αξιόπιστη λύση είναι η nVidia μακράν. Οι drivers της είναι πολύ σταθεροί και υποστηρίζουν τα περισσότερα χαρακτηριστικά των καρτών (dual head, tv-out). Τώρα, όταν και αν γίνει ποτέ σταθερός ο RadeonHD driver, τα ξαναλέμε, γιατί με τον fglrx δε βλέπω προκοπή ;-) My 2 cents

 

[1] μια 2400HD την επέστρεψα ακριβώς για τους λόγους αυτούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λέει ο apoikos.

Πάντως έχω να δηλώσω ότι αυτοί είναι καλύτεροι από τους προηγούμενους.

Μόλις τους έβαλα σε ένα μηχανάκι με ati X1600 και είδα βελτίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους 8.43 έλυσα αρκετά προβλήματα (που βασίζονταν στο ότι δεν είχα driver) αλλά λόγω ati δεν μπορώ να bootάρω live cd. Το χω μετανοιώσει άπειρα που πήρα ati, και η μαμα δεν έχει sli να πάρω 2 8600άρες να χαρώ ο κακομοίρης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια,πηρα μια 2600 pro,και απο εκει που με την nvidia ειχα εκκινηση σε 40 sec' τωρα κανει να φορτωσει 1,5 λεπτο,και να μπει στην επιφανεια εργασιας.ειναι φυσιολογικο αυτο? εχω κανει κανονικα φορματ,εχω περασει ολους τους drivers.(μονο το catalyst δεν περασα). ειναι η πρωτη ΑΤΙ που εχω,και δεν γνωριζω.προφανος πρεπει να αργουν να φορτωσουν οι drivers στις καρτες της ΑΤΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια,πηρα μια 2600 pro,και απο εκει που με την nvidia ειχα εκκινηση σε 40 sec' τωρα κανει να φορτωσει 1,5 λεπτο,και να μπει στην επιφανεια εργασιας.ειναι φυσιολογικο αυτο? εχω κανει κανονικα φορματ,εχω περασει ολους τους drivers.(μονο το catalyst δεν περασα). ειναι η πρωτη ΑΤΙ που εχω,και δεν γνωριζω.προφανος πρεπει να αργουν να φορτωσουν οι drivers στις καρτες της ΑΤΙ.

 

Ati με linux είναι λίγο άκυρη κατασταση και έχει μερικά προβλήματα αν και τελευταία έχουν κάνει μεγάλες βελτιώσεις στους driver τους.Για να εγκαταστήσετε τους τελευταίους driver προτιμήστε το envy tool.Να ξέρετε ότι αν κάνετε manual εγκατάσταση των driver σε μελοντικό update του kernel θα πρέπει να μπείτε σε recovery console( μια από τις επιλογές στον grub στην εκκίνηση συνοδεύει την έκδοση του πηρήνα) και στην γραμμή εντολών να δώσετε

 

sudo envy -t

 

Για να εγκαταστήσετε ξανά τους driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chek2fire xp εχω οχι linux.εχω δοκιμασει και σε vista.

drivers τους εχω περασει ολους,και εχω κανει και αρκετα φορματ και εγκατασταση απο την αρχη.και ολες τις ρυθμισεις του bios.

προφανος αργουν να φορτωσουν οι drivers της ΑΤΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chek2fire xp εχω οχι linux.εχω δοκιμασει και σε vista.

drivers τους εχω περασει ολους,και εχω κανει και αρκετα φορματ και εγκατασταση απο την αρχη.και ολες τις ρυθμισεις του bios.

προφανος αργουν να φορτωσουν οι drivers της ΑΤΙ.

 

Αν και οι drivers του Linux ουδεμία σχέση έχουν με αυτούς των Xp δοκίμασε να κάνεις boot σε safe mode. Αν Ξεκινάει κανονικά τότε μάλλον φταίει κάποιος driver. Επίσης δες στο site τις μητρικής σου μήπως υπάρχει κάποιο θέμα ασυμβατότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δώσε την εντολή glxinfo | grep rendering. Αν σου επιστρέψει direct rendering: Yes δώσε και την εντολή glxgears και πες μας τι FPS σου δίνει. Το glxinfo και glxgears είναι προγράμματα του πακέτου mesa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...